Poradniki Eksperta

Jaki saturator wybrać?


We wszystkich zasadach dotyczących zdrowego żywienia, pojawia się informacja na temat odpowiedniego nawadniania organizmu. Dietetycy i lekarze zalecają picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej, jeśli jest to zwykła woda. Co, jeśli taka woda nam nie odpowiada, bo wolimy gazowaną? Na to również jest rozwiązanie. W dodatku ekonomiczne i ekologiczne. Odpowiedzią na domową wodę gazowaną, jest tak zwany saturator. To proste konstrukcyjnie urządzenie, które w łatwy sposób przygotuje nam nie tylko gazowaną wodę, ale także taką z dodatkiem ulubionego syropu – również smaczny napój gazowany. Jaki saturator wybrać, aby nie tylko był wydajny, ale również odznaczał się interesującym i pasującym do naszej kuchni wzornictwem? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.


Jaki saturator wybrać


Co to jest saturator wody?


Warto na początek wyjaśnić, co to jest domowy saturator wody. Jest to niewielkie konstrukcyjnie urządzenie, służące do przygotowywania wody gazowanej lub gazowanych napojów. Dawne saturatory były dużymi urządzeniami, zwykle przytwierdzonymi do specjalnych wózków. Wodę gazowaną lub słodkie gazowane napoje można było kupić przy plażach i na ulicach wszystkich miast. Zakup wody z saturatora w czasach PRL-u był obowiązkową przyjemnością, zwłaszcza niedzielnych spacerów. Obecnie urządzenia te są o wiele mniejsze, dzięki czemu możemy je postawić na kuchennym blacie i codziennie cieszyć się domową wodą gazowaną. Domowy saturator wody gazowanej, do prawidłowej pracy potrzebuje podłączenia do energii elektrycznej. Zatem możemy go używać wszędzie takim, gdzie mamy dostęp do prądu. Będzie idealnym urządzeniem zarówno do domu, jak i do biura. Sprawdzi się również na tarasie i w ogrodzie podczas grillowania, jeśli tylko będziemy mieli tam dostęp do energii elektrycznej.


Saturatory w naszej ofercie:Rodzaje domowych saturatorów


Zanim podpowiemy, jaki saturator wybrać, sprawdźmy, co oferują nam producenci sprzętu do domowego przygotowywania wody gazowanej. Na sklepowych półkach znajdziemy dwa rodzaje tych urządzeń: syfony i saturatory.


Syfon


Syfon do przygotowywania wody gazowanej jest bardzo mobilnym sprzętem. Do prawidłowego działania nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania. Będzie zatem dobrym rozwiązaniem na biwak. Wyglądem przypomina dużą butelkę z uchwytem, występującym na przykład w detergentach do mycia szyb. W specjalnie wyznaczonym miejscu, umieszczamy tak zwany nabój, a butelkę napełniamy wodą. Następnie naciskamy uchwyt i przygotowujemy wodę gazowaną, która spływa wprost do wcześniej przygotowanej szklanki. Niedogodnością w przypadku syfonu może być jego wydajność, ponieważ jeden nabój wystarcza na przygotowanie około jednego litra wody.


Saturator


To nowoczesne urządzenie. Do działania wymaga podłączenia do prądu. Zwykle domowe saturatory to przemyślane wzorniczo sprzęty, które możemy dobrać wyglądem do pozostałych elementów wyposażenia. W skład urządzenia wchodzą: mechanizm do saturacji, butla ze sprężonym dwutlenkiem węgla oraz zbiornik na gazowaną wodę. Nierzadko zbiornikiem w tym wypadku jest butelka. Jest ona wykonana ze szkła lub z wysokiej jakości plastiku wielokrotnego użytku. W wypadku saturatora, tak samo, jak w przypadku syfonu, do przygotowania wody będą potrzebne specjalne naboje. Gazowaną wodę w domowym saturatorze przygotowujemy naciskając jeden przycisk. Zatem jest to bardzo prosta czynność.


Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?


Producenci tych urządzeń zaskakują coraz to nowymi kształtami i funkcjonalnościami. Jaki saturator do wody gazowanej wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Zwróćmy przede wszystkim uwagę na kilka istotnych szczegółów, które będą miały wpływ nie tylko na jego wydajność, ale przede wszystkim na szerokie możliwości wykorzystania.


Materiał wykonania


Domowe saturatory wykonane są tak samo, jak pozostałe drobne sprzęty gospodarstwa domowego. Mogą składać się z kilku elementów, wykonanych zarówno ze stali szlachetnej, jak i wysokiej jakości polipropylenu, a także hartowanego szkła.


Pojemność


W zależności od wielkości i modelu domowego saturatora, będziemy mogli wybrać pojemność butelki. Waha się ona w przedziale od 0,5 do 1 litra. Wielkość butelki na wodę gazowaną będzie determinowała wielkość całego urządzenia.


Naboje


Każdy domowy saturator, do prawidłowego przygotowania wody będzie potrzebował specjalnych nabojów. Są one bardzo wydajne i ekonomiczne, ponieważ pozwalają na przygotowanie od 60 do aż 80 litrów gazowanego napoju.


Nasycenie wody


Niektóre modele wyposażone są w regulację poziomu nasycenia wody. Oznacza to, że sami możemy zdecydować, jak bardzo nasza woda czy napój, mają być gazowane. W zależności od modelu, możemy gazować naszą wodę na trzech poziomach intensywności: słabym, średnim i mocnym.


Wzornictwo


Obok wyżej wymienionych parametrów, niemniej ważny jest wygląd urządzenia. Jaki saturator wybrać, aby pasował do naszej kuchni? To istotny szczegół, ponieważ jest to urządzenie, które zwykle stoi na kuchennym blacie. Nie przechowujemy go w szafce, aby wyjąć tylko podczas przygotowywania napoju. Producenci zadbali również o to i oferują sprzęty zarówno zróżnicowane konstrukcyjnie, jak i kolorystycznie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756