Poradniki Eksperta

Kawiarka elektryczna - ranking [TOP5]

 2023-04-12 

Obok ekspresów do kawy sporą popularnością wśród miłośników „małej czarnej” cieszą się także kawiarki do kawy. Są to niewielkie czajniczki, w których można zaparzyć kawę pod ciśnieniem, nawet jeśli nie mamy w domu ekspresu. Pierwsze kawiarki powstały już blisko sto lat temu, ale ich popularyzacja nastąpiła w połowie ubiegłego wieku. I nic dziwnego, bo makinetka, moka, kupres czy kafetierka – bo pod tymi wszystkimi nazwami spotkać można właśnie ten jeden sprzęt – pozwala zaparzyć wyśmienitą kawę o głębokim smaku i wyjątkowym aromacie, zbliżoną do prawdziwego włoskiego espresso. Dawniej spotkać można było kawiarki jedynie na płyty gazowe, ale obecnie coraz popularniejsza staje się kawiarka elektryczna. Ranking, który przygotowaliśmy, pozwoli Ci dokładnie poznać te sprzęty, ich zasadę działania oraz rozwiązania i funkcje, ułatwiające parzenie wyśmienitej kawy.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Jak wygląda kawiarka elektryczna? Budowa i działanie

Kawiarka elektryczna to niewielki sprzęt, którego wygląd i działanie nie odbiegają od starszych modeli płytę gazową – z tym, że w modelach elektrycznych pod zbiornikiem na wodę znajduje się element grzejny. Kawiarka składa się z dolnego zbiornika, do którego wlewamy zimną wodę, specjalnego sitka, w którym umieszcza się drobno zmieloną kawę oraz górnego zbiornika z przykrywką oraz rączką, umożliwiającą łatwe nalanie gorącego napoju. Niezwykle istotnymi elementami w budowie każdej kawiarki – niezależnie od tego czy jest to model elektryczny, czy tradycyjny – są uszczelki oraz zawór bezpieczeństwa, znajdujący się w dolnym zbiorniczku sprzętu. Zabezpiecza on przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia, które mogłoby doprowadzić nawet do rozsadzenia kawiarki.


Jak to możliwe, że kafetierka parzy kawę pod ciśnieniem? Mamy tu do czynienia po prostu z prawami fizyki. Sprzęt jest szczelnie zamknięty, zabezpieczony dokładnie uszczelkami, więc kiedy woda w dolnym zbiorniczku zaczyna się gotować i powstaje wysokie ciśnienie, para zaczyna dosłownie przeciskać się przez sito z ubitą kawą. w ten sposób woda przelewa się z dolnego zbiornika do górnego – tyle że na górze jest już esencjonalną i aromatyczną kawą. Kluczową kwestią jest dbanie o stan uszczelek, a także nalewanie wody zawsze tak, by jej poziom znajdował się poniżej otworu bezpieczeństwa. w kawiarce wytwarza się ciśnienie nawet o wysokości 2 bar, dzięki czemu z mielonych ziaren wydobywa się o wiele więcej smaku i aromatu niż przy tradycyjnym parzeniu kawy. Pamiętajmy, że tylko pod ciśnieniem możliwe jest wyciśnięcie z ziaren tych substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie, ale mają istotny wpływ na końcowy smak i aromat zaparzonego napoju.


Skupmy się na kawiarkach elektrycznych. W sprzedaży spotkamy modele wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, niekiedy w połączeniu z plastikiem. W takiej sytuacji górny zbiornik jest plastikowy, a dolne z tych bardziej wytrzymałych tworzyw. Przy tym podstawa z elementem grzejnym najczęściej również jest z tworzywa sztucznego. Istnieją także kawiarki elektryczne wykonane w całości z aluminium (z wyłączeniem podstawy grzejnej) – te odznaczają się najwyższą trwałością.

Typy kawiarek elektrycznych

Choć kawiarka elektryczna jest prostym sprzętem, a budowa samej kawiarki nie zmienia się od lat, to jednak producenci zawsze poszukują sposobów na to, by jeszcze bardziej ulepszać swoje sprzęty i dawać użytkownikom dodatkowe możliwości. Rezultatem takich działań są sprzęty o nowych zastosowaniach.


Kawiarki elektryczne możemy podzielić zatem na sprzęty podstawowe, służące do zaparzania kawy oraz urządzenia, będące połączeniem ekspresu i czajniczka do kawy. Taki zestaw składa się z kawiarki oraz oddzielnego czajniczka, z których każdy na podstawie elektrycznej ma swoje odpowiednie miejsce. Co więcej, w czajniczku można gotować nie tylko wodę, ale nawet przygotować gorące mleko do kawy. Nadal cały proces odbywa się niezwykle łatwo, a urządzenie wyposażone jest w zaledwie kilka przycisków, służących odpowiednio do parzenia kawy, gotowania wody oraz spieniania mleka.


Przy okazji warto jeszcze wspomnieć o sprzęcie, który także bywa często nazywany kawiarką, jednak w rzeczywistości bardziej jest to zaparzacz lub ekspres do kawy „po turecku”, który przygotuje kawę taką, jaką otrzymujemy przez zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem.


Jeszcze innym urządzeniem, często określanym mianem kawiarki, jest przenośny ekspres do kawy na kapsułki, parzący kawę tak, jak duży ekspres ciśnieniowy – wykorzystując ciśnienie 15 bar.

Przydatne rozwiązania w kawiarkach elektrycznych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprawdźmy teraz, jakie rozwiązania powinna mieć dobra kawiarka elektryczna. Ranking, który czytasz, pomoże Ci poznać wszystkie funkcje i parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.


Jednym z najważniejszych parametrów kawiarki elektrycznej jest jej pojemność. W sprzedaży spotkamy modele o pojemności od 100 do około 240-270 ml. Pojemność często podawana jest przez producentów także w liczbie filiżanek, ale taki sposób określania może nie być precyzyjny, ponieważ są modele o pojemności 100 ml i producent deklaruje, że to cztery filiżanki, podczas gdy w przypadku modelu 250-mililitrowego, zatem ponad dwukrotnie większego, inny deklarować może sześć filiżanek. To czy wybierzemy kawiarkę mniejszą, czy też większą, zależy od naszych potrzeb. Warto mieć na uwadze, że w przypadku mniejszej pojemności kawa zostanie przygotowana w krótszym czasie, jednak i tak nie powinien on wynosić więcej niż zaledwie kilka minut. Istotne jest, że część modeli o większych pojemnościach wyposażona jest w reduktor, który pozwala zaparzyć mniej kawy za jednym razem, a kiedy potrzebujemy więcej, np. kiedy przyszli goście, po prostu parzyć w normalny sposób.


Kolejnym parametrem jest moc urządzenia. Sprzęt o wyższej mocy, co do zasady, powinien szybciej się nagrzać i tym samym szybciej przygotować kawę. Większość kawiarek ma moc około 200-400 W.


Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze, jest materiał wykonania, cechujący kawiarki elektryczne. Ranking obejmuje zarówno modele z aluminium z górnym zbiornikiem z tworzywa sztucznego, jak i stalowe również ze zbiornikiem z tworzywa sztucznego. Materiał ma wpływ na trwałość sprzętu, a zdaniem niektórych użytkowników także na smak parzonej kawy. Z materiałem wiąże się także kształt kawiarki – te z aluminium często mają bardziej finezyjne kształty, nawiązujące do stylistyki retro.


Wreszcie ważna kwestia, czyli funkcje dodatkowe. W związku z tym, że kawiarki to urządzenia bardzo proste, podobnie jak czajniki, trudno szukać tu wielu zaawansowanych rozwiązań. Jednak warto zwrócić uwagę na funkcje, takie jak podtrzymywanie temperatury czy automatyczne wyłączenie po przygotowaniu kawy. Część kawiarek elektrycznych ma w zestawie specjalny czajniczek do gotowania wody, w którym można także spienić mleko. To rozwiązanie szczególnie przydatne okaże się dla osób, które zamiast czarnej kawy preferują mleczne cappuccino czy latte.

Ergonomia, czyli cechy, które podnoszą komfort użytkowania

Na koniec kilka słów o ergonomii kawiarek. Wszystkie te urządzenia są małe i lekkie, zatem nie ma problemów z ich przenoszeniem czy chowaniem do szafki. Choć zdaje się, że w zakresie ergonomii niewiele można o nich powiedzieć to jednak jest kilka aspektów, które warto mieć na uwadze. Pierwszym z nich jest wygodny uchwyt kawiarki. Musi pozwalać się łatwo uchwycić i być odpowiednio duży, by komfortowo i bez ryzyka poparzeń nalać kawę do filiżanek. Kolejna sprawa to także wygodnie otwierane wieczko kawiarki. Przykrywka powinna mieć odpowiednio duży uchwyt lub dawać się łatwo uchylić, by móc nalać wodę ale także kontrolować proces przygotowania kawy. Zwróćmy uwagę także na długość przewodu elektrycznego. Im dłuższy, tym łatwiej ustawić urządzenie nawet w dalszej odległości od gniazdka elektrycznego.


Jak widać, kawiarka elektryczna to niezwykle prosty sprzęt, który parzy wyśmienitą kawę. Dobrze jednak przemyśleć zakup pod kątem wielkości urządzenia, jego wyglądu czy ergonomii, aby być z zadowolonym z posiadanego urządzenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756