Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Herbaty. Rodzaje herbat, które musisz znać!

 2023-05-15 

Herbata, jej smak i aromat, a także dobroczynne właściwości, są codziennie doceniane przez ponad połowę ludności na całym świecie. Jej droga do popularności była długa i kręta, ale ostatecznie herbata stała się najpopularniejszym napojem na kuli ziemskiej. Jak dotąd, nie wyparła jej nawet kawa, choć wydawać by się mogło, że pijemy jej więcej, niż herbaty. Nic bardziej mylnego. Herbata przeżywa ostatnio prawdziwy renesans za sprawą badań i dowodów na jej zbawienny wpływ na zdrowie. Popularność i ważność tego napoju potwierdza Międzynarodowy Dzień Herbaty, ustanowiony przez ONZ. Celebrujcie z nami. Zapraszamy na herbatę!

Krótka historia herbaty

Badacze donoszą, że historia herbaty ma już ponad 5 tysięcy lat. Sztukę jej parzenia jako pierwszy opanował mityczny cesarz Shennong i to on uznawany jest w Chinach za ojca tego napoju. Kolejnym krajem po Chinach, który rozkochał się w herbacie była Mongolia, a następnie Tybet. Zanim jednak tam dotarła, minęło blisko 6 wieków, zatem jej popularność poza Chinami nie była zbyt dynamiczna. W pierwszej połowie XV wieku herbata opuściła granice Azji i zawędrowała do Rosji. Na drugi koniec świata, od czasów jej pierwszego zaparzenia, do Europy, herbata dotarła dopiero w 1610 r. Wtedy to drogą morską została dostarczona do Amsterdamu, a po kilkudziesięciu kolejnych latach do Anglii, gdzie zapoczątkowano jej uprawę na niespotykaną dotąd skalę. Stąd herbata trafiła na rynek globalny.

Herbaty w naszej ofercie:

Historia herbaty w Polsce

Herbata w Polsce nie zadomowiła się tak szybko, jak w Anglii. Polacy długo nie mogli się do niej przekonać. To zapewne dlatego, że nie potrafili jej odpowiednio zaparzyć. Do czasów zaborów, byliśmy narodem kawoszy. Picie herbaty stało się modne, kiedy zasmakował w niej Józef Piłsudski. Wtedy też w Polsce zaczęły pojawiać się kawiarnie, a herbata, obok kawy, stała się głównym produktem w menu. Parzenie herbaty zostało rozpropagowane w naszym kraju za sprawą rosyjskich żołnierzy, pod których zaborem była część ziem polskich. Wtedy też zaczęto sprowadzać do Polski rosyjskie samowary, a następnie herbatę prosto z Chin. Dziś herbata jest jednym z podstawowych napojów gorących niemal w każdym polskim domu, a w światowym rankingu zajmujemy 3 miejsce pod względem jej spożywania. Wyprzedzają nas jedynie Irlandczycy i oczywiście Anglicy.

rodzaje-herbaty

Światowe święto herbaty

Herbata i jej uprawa stały się na tyle popularne, że w 2005 roku wielki koncern, któremu bardzo zależało na rozpropagowaniu swojej marki, ustanowił nieoficjalne święto herbaty. Datę poparły kraje, w których znajdowały się największe światowe plantacje herbaty, czyli Indie, Indonezja, Wietnam, Bangladesz, Kenia oraz Uganda i Tanzania. Wtedy, jako dzień herbaty przyjęto datę 15 grudnia. Blisko 15 lat później, ONZ, widząc niesłabnącą popularność herbaty oraz rosnącą wartość jej rynku i przemysłu w wielu państwach na świecie, ustanowiło oficjalne święto, które corocznie obchodzimy 21 maja.


Międzynarodowy Dzień Herbaty to nie tylko celebracja tego cudownego naparu, który można przyrządzić na nieskończenie wiele sposobów, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na przemysł herbaciany jako całość. Zatem dotyczy to również pracowników pracujących na plantacjach i ich problemy. Przemysł herbaciany zlokalizowany jest najczęściej w krajach najuboższych, co jest bardzo dobrą okazją do polepszenia bytu lokalnej społeczności. Warto też dodać, że Międzynarodowy Dzień Herbaty jest rozmaicie celebrowany w różnych krajach.

Zobacz także: Jak zaparzyć kawę?

Dla kogo herbata?

Herbata wypijana w określonych, dziennych ilościach, ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Nie ma żadnych medycznych przeciwskazań do picia jakiejkolwiek herbaty, jeśli spożywana jest w rozsądnych ilościach oraz odpowiednio zaparzana. Najlepiej używać do tego odpowiednich zaparzaczy. Herbaciane napary wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Naukowcy dowiedli, że herbata zawiera bardzo duże ilości związków opóźniających procesy starzenia. Któż z nas nie chciałby zatrzymać czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz wygląd i zdrowie? Może wspomóc się herbatą zawierającą flawonoidy. Są to naturalne składniki, które dostarczane do organizmu poprzez układ pokarmowy, wychwytują wolne rodniki tlenowe i neutralizują ich działanie. Rodniki powstają w organizmie w sposób naturalny i są skutkiem ubocznym przemiany materii. To przez nie komórki w naszym ciele ulegają uszkodzeniu, co może prowadzić do wielu poważnych chorób. Picie herbaty możne też znacznie ograniczyć starzenie się organizmu, zatem warto po nią sięgać nie tylko wtedy, gdy jest dzień herbaty, a zwyczajnie na co dzień.

Yerba Mate w naszej ofercie:

Rodzaje herbaty

Celebrując dzień herbaty i znając już zbawienne właściwości tego naparu, warto poznać rodzaje herbaty i ich szczególne działanie na organizm człowieka. Wśród wielu typów i gatunków herbat, a także sposobów jej obróbki, do najpopularniejszych należy zaliczyć 4 podstawowe rodzaje. Są nimi herbata czarna, zielona, biała oraz czerwona. Herbata czarna do niedawna była jedną z najpopularniejszych rodzajów tego napoju na świecie. Jest również ceniona jako herbata na przeziębienie. Ma charakterystyczny smak i aromat, który jest skutkiem pełnej fermentacji. Warto też dodać, że zaparzanie i picie tego rodzaju herbaty stało się ważnym elementem kultu w wielu krajach Europy. 


Kolejnym rodzajem jest herbata zielona, która po zaparzeniu może przybierać barwę od żółtej po ciemnozieloną. Zielona herbata jest najstarszym rodzajem tego napoju, a najchętniej i najczęściej jest spożywana w Azji. Charakteryzuje ją delikatny smak i orzeźwiający aromat. Herbata biała z kolei po zaparzeniu jest bardzo delikatna w smaku i aromacie. Powstaje z najmłodszych liści i pączków, które poddawane są starannemu procesowi selekcji i obróbki. Natomiast herbata czerwona o ziemistym smaku i aromacie, poddawana jej długiemu procesowi fermentacji i leżakowania, a jej popularność bardzo szybko rośnie ze względu na właściwości odchudzające.

rodzaje-herbat-yerba-mate

Co to jest Yerba Mate i jak ją przygotować?

Celebrując dzień herbaty i związane z tym rytuały, nie sposób nie wspomnieć o modnym ostatnio napoju, jakim jest yerba zwana również yerba mate. Wiele osób mylnie twierdzi, że jest to odmiana zielonej herbaty. Yerba i zielona herbata mają wiele wspólnych cech i prozdrowotnych właściwości, niemniej nie tylko wyglądają inaczej, ale są też w różny sposób zaparzane. Na początek warto wiedzieć, że yerba nie jest herbatą, a naparem z liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest bogatym źródłem energii. To dlatego, że zawiera rozmaite związki, które wpływają na energetyczność tego napoju. Yerba w wielu krajach uznawana jest za naturalny energetyk i zalecana wyłącznie osobom dorosłym, z wyłączeniem dzieci i kobiet w ciąży. Picie yerby dodatkowo wpływa na utratę masy ciała oraz przynosi skuteczne efekty w leczeniu stanów zapalnych.


Yerbę zaparza się w specjalnym naczyniu o nazwie matero. Jest charakterystycznie owalne i może być wykonane z rozmaitych tworzyw. Innym popularnym naczyniem do yerby jest również argentyńska tykwa. Bombilla z kolei to specjalna metalowa rurka, przez którą pijemy zaparzony napar. Używanie bombilli jest konieczne, ponieważ susz unosi się na powierzchni naparu. Przygotowanie yerby nie jest skomplikowane, niemniej wymaga nieco wprawy. Na początek wsypujemy odpowiednią ilość suszu do naczynia. Im więcej suszu, tym napar będzie bardziej intensywny. Nie należy przesadzać z ilością, a raczej metodą prób i błędów sprawdzić, jaki smak i intensywność najbardziej nam pasują. Następnie zalewamy susz wodą o temperaturze między 70 a 80 stopni Celsjusza. Napar jest gotowy po 5 minutach od zalania wodą. Co równie ważne, susz można zaparzać nawet kilkukrotnie.

Szczególne zalety zielonej herbaty

Zielona herbata uznawana jest za jedną z najzdrowszych spośród wszystkich rodzajów herbat. To za sprawą niskiej zawartości kofeiny i garbników, przy blisko pięciokrotnie wyższej zawartości katechin, w porównaniu np. z herbatą czarną. Napar z zielonej herbaty wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Wśród wielu zalet jej picia, warto wymienić to, że znacznie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie oraz reguluje i normalizuje ciśnienie krwi. Te przypadłości często leczy się lekami, ale zanim do tego dojdzie, warto wypróbować, w porozumieniu z lekarzem, terapię zieloną herbatą.


Zielona herbata posiada wiele właściwości prozdrowotnych i jest to udokumentowane oraz potwierdzone wieloma badaniami. Wśród ważnych składników i minerałów, jakich dostarcza organizmowi, warto wymienić m. in. aminokwasy, wapń, żelazo, sód, fluor, potas, cynk oraz witaminy A, B1, B2, C, E oraz K. Picie zielonej herbaty skutecznie przeciwdziała przeciwcukrzycowej otyłości, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Jest to też bardzo dobra herbata na trawienie.

rodzaje-herbat-zielona-herbata

Jak prawidłowo pić herbatę?

Herbata jest smaczna i zdrowa wyłącznie wtedy, gdy jest odpowiednio zaparzona oraz wypijana w rozsądnych ilościach. Warto wiedzieć, że picie mocnej herbaty, czyli mocno zaparzonej, bardzo esencjonalnej, może negatywnie wpływać na nasz organizm. To samo dotyczy picia tego napoju w nadmiernych ilościach. Nie należy też wypijać herbaty na pusty żołądek, ponieważ zawarta w niej tanina będzie zaburzała działanie soków trawiennych, co może prowadzić do nudności, a nawet wymiotów.


Ważna wskazówka dotycząca picia herbaty to taka, że jej wszystkie rodzaje odpowiednio zaparzane i pite w rozsądnych ilościach, będą miały bardzo dobry wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również samopoczucie.

Czajniki z regulacją temperatury w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756