Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkurzacz centralny - co to jest i jak działa?

Data dodania: 01-05-2023

Walka z kurzem jest nie tylko męcząca, lecz także czasem bezowocna. Na skuteczność naszej pracy wpływa dokładność, z jaką sprzątamy, ale również używany przez nas sprzęt. Zdecydowanie najczęściej wybieramy odkurzacz: ręczny, wielofunkcyjny, tradycyjny, parowy bądź centralny. Odkurzacz centralny, bo to o nim dziś mowa - stanowi wygodne rozwiązanie, pozwalające w szybki sposób pozbyć się zanieczyszczeń. Dowiedz się, na czym dokładnie polega działanie odkurzacza centralnego oraz czy jest wart swojej ceny.

Charakterystyka i działanie odkurzacza centralnego

Coraz więcej osób rezygnuje z workowych i parowych odkurzaczy na rzecz centralnych. Jednak czym właściwie jest odkurzacz centralny? To system składający się z:

  • instalacji rurowej, 
  • jednostki centralnej,
  • gniazd ssących, 
  • rury ssącej.

Posiadanie instalacji z odkurzaczem centralnym niesie za sobą szereg zalet - umożliwia szybkie i wygodne sprzątanie, a także zapobiega unoszeniu się pyłów. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku alergii bądź schorzeń układu oddechowego.


Skoro wiemy już, co to jest odkurzacz centralny, przejdźmy do jego działania. Jak to wygląda w praktyce? Działanie odkurzacza centralnego jest bardzo proste - tak jak w innych przypadkach, polega na zasysaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Sęk tkwi jednak w prostocie i wygodzie - aby odkurzyć całe mieszkanie, nie musimy od pokoju do pokoju przenosić całego, nierzadko ciężkiego odkurzacza. Przenosimy jedynie rurę. Praca odkurzaczy centralnych jest cicha, ponadto ich moc ssąca jest o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Odkurzacz centralny - w przeciwieństwie do tradycyjnego - nie wydmuchuje zanieczyszczonego powietrza w domu, a na zewnątrz. Sprawia to, że jego praca jest znacznie skuteczniejsza.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Planowanie i montaż instalacji odkurzacza centralnego

Przed zamontowaniem instalacji odkurzacza centralnego konieczne jest jej dokładne rozplanowanie. Jednostkę centralną umieszcza się najczęściej w garażu bądź pomieszczeniu gospodarczym - jedynym kryterium jest tutaj brak nadmiernej wilgotności. Jeśli chodzi o lokalizację gniazd ssawnych - należy dobrze ją przemyśleć, tak by móc dotrzeć odkurzaczem w każde miejsce. Należy unikać trudno dostępnych miejsc. Konieczne jest również zaplanowanie lokalizacji automatycznych szufelek czy też innych, dodatkowych elementów.

Po odpowiednim zaprojektowaniu trasy instalacji można przejść do montażu. Najczęściej rozpoczyna się od układania rur instalacyjnych odkurzacza. Muszą zostać przymocowane do stropu, a także zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem czy też awarią. Montażu kształtek dokonuje się w tym samym czasie co rur - czyli przed wyłożeniem ocieplenia i zalaniem posadzki. W stanie surowym budynku należy zamontować płyty montażowe.

Jeśli chodzi o gniazda ssawne, montuje się je na wysokości gniazd elektrycznych. W zdecydowanej większości przypadków 2 lub maksymalnie 3 gniazda ssawne wystarczają - rury są długie, z jednego gniazda można posprzątać nawet do 100m2 powierzchni, jest to zatem naprawdę dużo. W okolice otworu ssącego wypuszcza się przewód sterujący, a następnie jego końcówki łączy się z zaciskami w gnieździe. 

Często popełnianym błędem przy montażu instalacji odkurzacza centralnego jest nieprawidłowe ułożenie trójników - należy to robić zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Podobnie jest z instalacją płytek montażowych, które muszą licować się z tynkiem, bo w innym przypadku gniazdo ssące będzie odstawać od ściany. 

Odkurzacz centralny - czy warto?

Instalacja odkurzacza centralnego nie należy do prostych zadań, najlepszą opcją jest zlecenie jej odpowiedniej firmie. Choć dla niektórych może to być problematyczne, odkurzacz centralny jest na tyle wygodnym i prostym w codziennym użytkowaniu urządzeniem, że warto się tego podjąć. Prawdopodobnie największą zaletą odkurzacza centralnego jest zmniejszona ilość kurzu w domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, odkurzacz centralny filtruje powietrze, jednak odprowadza je na zewnątrz. Różnica może być widoczna w szczególności dla astmatyków bądź alergików. 

Wiele osób ceni sobie również brak konieczności dźwigania odkurzacza, który przecież nie waży wcale mało. Przenoszenie go z pokoju do pokoju, zwłaszcza w dużym domu czy też mieszkaniu - może być naprawdę uciążliwe. Do zalet odkurzacza centralnego śmiało możemy również zaliczyć jego cichą pracę, a także minimalną ilość opróżnianych worków. Zbiornik wystarczy opróżnić zaledwie kilka razy w roku. Odkurzacz centralny jest więc rozwiązaniem ekologicznym, wygodnym i prostym. Zdecydowanie warto zdecydować się na jego zakup! Choć cena odkurzacza centralnego nie należy do niskich, cieszy się on coraz większą popularnością. Kompletny system razem z montażem to koszt około 2500 złotych, z dodatkowymi akcesoriami - nawet 5000 złotych. Jest to jednak opłacalna inwestycja!

Odkurzacze w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756