Poradniki Eksperta

Jaki robot sprzątający wybrać w 2022 roku?

Oferta wielu marek wzbogaciła się o roboty sprzątające. Możesz wybierać spośród modeli odkurzających, mopujących oraz łączących te dwie funkcje. Dodatkowo są wyposażone w wiele przydatnych rozwiązań np. mapowanie pomieszczeń, obsługa inteligentnym asystentem czy współpraca z aplikacją mobilną. Ich liczba może przytłaczać, dlatego zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się jaki robot sprzątający warto kupić. Wyjaśniamy w nim najważniejsze cechy i opiszemy, czym powinien charakteryzować się np. robot do małego mieszkania czy dla posiadaczy zwierząt.


jaki robot sprzątający


Robot sprzątający z mopowaniem czy bez?


Wybór robota sprzątającego należy zacząć od konstrukcji. Dostępne są modele odkurzające, mopujące oraz hybrydowe, które mogą zarówno odkurzać jak i myć podłogi. Jaki robot sprzątający wybrać? Jeśli to Twój pierwszy, powinieneś wybrać model, który ma funkcję odkurzania. To najbardziej dopracowane konstrukcje i usuwające większość zanieczyszczeń, w tym kurzu sierści, piachu i innych. Robot mopujący sprawdzi się jako uzupełnienie odkurzacza automatycznego. Dobrze poradzi sobie z czyszczeniem twardych podłóg. Firma iRobot w wybranych modelach stosuje technologię Imprint Link. Polega ona na komunikacji odkurzacza automatycznego z robotem mopującym. Gdy ten pierwszy skończy odkurzać, informuje drugi model, żeby zaczął mycie podłogi.


Robot z mopowaniem i odkurzaniem (czyli hybrydowy) bardzo dobrze radzi sobie z odkurzaniem. W przypadku czyszczenia na mokro lepiej użytkować go na niewielkiej powierzchni i świeżych zabrudzeniach. Jeśli zależy Ci na czyszczeniu całego domu, lepiej wybrać oddzielny robot mopujący.


Sprawdź również: Robot mopujący - ranking 2021 [TOP10]


Jaki robot sprzątający kupić? Sprawdź naszą ofertę:


Jak porusza się robot sprzątający?


To, jak skutecznie robot sprzątający będzie czyścił, zależy od kilku cech, m.in. nawigacji. Nawet podstawowe modele są wyposażone w szereg czujników wykrywających przeszkody, schody oraz meble. Zazwyczaj mają one trzy tryby poruszania się: losowy, krawędziowy (wzdłuż ścian i mebli) oraz miejscowy. To najprostszy sposób nawigacji, lecz okazuje się całkiem skuteczny. Jeśli potrzebny Ci jest robot sprzątający do małego mieszkania, to możesz zdecydować się na taki model.


Samo nasuwa się pytanie jaki robot sprzątający będzie odpowiedni do dużego domu? Tu polecamy modele wyposażone w zaawansowane algorytmy nawigacyjne, mające czujniki laserowe, VSLAM i wbudowane kamery, a na podstawie zgromadzonych przez nie danych tworzące mapę czyszczonego obszaru. Możesz później podzielić go na pomieszczenia. Zaletą jest to, że robot z mapowaniem może być wysłany do konkretnego pokoju, np. sypialni, gdy akurat oglądasz film w salonie, lub pokoju dziecięcego, kiedy najmłodsi są w szkole. Z kolei, gdy odkurzacz automatyczny będzie sprzątał cały dom i w trakcie pracy jego akumulator wyczerpie się, to samodzielnie wróci do stacji dokującej. Po doładowaniu będzie kontynuował czyszczenie od miejsca, w którym je ostatnio zakończył. Co więcej, zaawansowany robot z mapowaniem może zapamiętać układ kilku pięter. Dlatego świetnie poradzi sobie ze sprzątaniem nawet w dużym domu.


Sprawdź również: 


Sterowanie robotem sprzątającym


Konfiguracja większości odkurzaczy automatycznych jest bardzo prosta, a sterować nimi można na kilka sposobów. Jaki robot sprzątający wybrać, aby było to najłatwiejsze? Podstawowe modele są wyposażone w pilot lub po prostu panel z guzikami na obudowie. Wystarczy nacisnąć przycisk i urządzenie rozpocznie pracę. Jednak znacznie wygodniejszym sposobem jest sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej, zwłaszcza, jeśli jest to robot z mapowaniem. Na smartfonie możesz wygodnie ustalić harmonogramy sprzątania, czyli w jakich dniach tygodnia i o której godzinie urządzenie ma zacząć czyszczenie. Może to dotyczyć zarówno całego domu, jak i tylko wybranych pomieszczeń.


jaki robot sprzątający


Kolejne przydatne opcje dotyczą zdalnej kontroli. Na mapie w aplikacji możesz podejrzeć, który obszar już został sprzątnięty. Jeśli robot nie powinien zapuszczać się w jakieś miejsce, np. okolice posłania psa, możesz ustalić tam strefę bez dostępu. Dużą zaletą jest także zdalny dostęp. Sprzęt możesz włączyć z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Nie ma więc problemu, aby posprzątać przed wizytą niespodziewanych gości, nawet, jeśli akurat jesteś na zakupach.


Czy da się sterować robotem łatwiej? Okazuje się, że tak. Wystarczy go… poprosić. Najbardziej zaawansowane modele mogą współpracować z Asystentem Google lub Amazon Alexa. Zgodnie ze wskazówkami w aplikacji mobilnej, należy powiązać robota z „inteligentnym” asystentem. W trakcie konfiguracji możemy także nadać urządzeniu nazwę. Po jej zakończeniu wystarczy, że aktywujemy robota głosowo odpowiednią komendą, np. „Ok Google, powiedz robotowi, aby posprzątał sypialnię”. Dzięki temu czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze.


Jak sprząta robot?


W tym punkcie znowu musimy powrócić do kwestii konstrukcji. Inaczej bowiem sprząta robot z mopowaniem, a inaczej odkurzający. Odkurzacze automatyczne mają zazwyczaj korpus w kształcie koła, a rzadziej litery „D”. Są wyposażone w jedną lub dwie szczotki boczne. Ich zadaniem jest zgarnianie zabrudzeń z brzegów i narożników. Te trafiają bezpośrednio pod robota i są zgarniane przez szczotkę główną. Większość modeli jest wyposażona w jedną szczotkę z włosiem lub z włosiem i gumowymi listwami. Wyjątek stanowią modele iRobot Roomba mające dwie przeciwbieżne szczotki z włosiem lub gumowe wałki – to opatentowany system producenta. Zapewniają one skuteczniejsze zgarnianie zanieczyszczeń. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli jest Ci potrzebny robot sprzątający do sierści zwierząt i włosów, ponieważ gumowe wałki zdecydowanie łatwiej się z niej czyści. Większość odkurzaczy automatycznych jest także wyposażona w specjalne akcesoria ułatwiające usuwanie zaplątanych w szczotkę włosów. Niezależnie od rodzaju konstrukcji, urządzenie zbiera zanieczyszczenia prosto do szczelnego pojemnika. To bardzo dobry wybór, jeśli jest Ci potrzebny robot do dywanów i wykładzin, ponieważ najskuteczniej usuwa z nich brud. Niektóre modele mają nawet specjalne czujniki wykrywające miękkie podłogi. Zaczynają wtedy pracować z większą mocą i jeszcze skuteczniej czyszczą powierzchnię.


Urządzenia mopujące są wyposażone w specjalne nasadki czyszczące, mogą być przeznaczone do sprzątania na sucho lub mokro, oraz jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Zbiornik robota należy napełnić wodą. W trakcie pracy urządzenie będzie zwilżać podłogę i zbierać zabrudzenia przy pomocy ściereczki. Ilość dozowanej wody jest regulowana. Więcej użyjesz na podłogach kamiennych, a na drewnianych warto ją ograniczyć dla bezpieczeństwa tego materiału. Robot najskuteczniej usuwa świeże zabrudzenia, może mieć problem z tymi bardziej zaschniętymi. Tu najlepiej sprawdzą się modele tylko z funkcją mopowania, ponieważ ich ściereczki mogą delikatnie wibrować, co nieco zwiększa tarcie, a zatem i skuteczność usuwania zabrudzeń. Po zakończeniu sprzątania ściereczki należy wyprać lub wyrzucić, jeśli są jednorazowe.


Robot hybrydowy ma cechy obu konstrukcji. Pojemnik na wodę do mopowania jest najczęściej odłączany, więc możesz go odpiąć, jeśli akurat nie korzystasz z funkcji zmywania powierzchni. Jego zaletą jest możliwość jednoczesnego mopowania i odkurzania podłogi.


Sprawdź również:


jak sprząta robot sprzątający


Stacja dokująca robota


Niezależnie od tego jaki robot sprzątający wybierzesz, praktycznie każdy będzie wyposażony w stacje dokującą. Służy ona do ładowania urządzenia po zakończeniu pracy. Rośnie także liczba modeli ze stacją ładująco-czyszczącą. Gdy robot wraca do niej po zakończeniu pracy, stacja zasysa zanieczyszczenia z jego zbiornika wprost do worka. Dzięki temu nie musisz pamiętać o opróżnianiu pojemnika, a o konieczności zmiany worka zostaniesz poinformowany w aplikacji. Może on pomieścić zawartość nawet trzydziestu zbiorników robota. Wymiana będzie więc potrzebna jedynie co kilka tygodni. Dzięki temu odkurzacz automatyczny jest jeszcze bardziej bezobsługowy. Kolejna zaleta to brak kontaktu z zanieczyszczeniami np. drobnym pyłem. Jeśli jest Ci potrzebny robot sprzątający dla alergika, to warto rozważyć taki model. Pamiętaj tylko, że stacja ładująco-czyszcząca jest nieco większa, dlatego musisz przygotować dla niej odpowiednie miejsce.


Robot sprzątający – wady i zalety 


Robot sprzątający ułatwia życie dosłownie na każdym kroku. Dzięki niemu zapomnimy o trudach odkurzania i ciągle zabrudzonej podłodze. Przed wyborem urządzenia warto jednak poznać jego wadu i zalety. O czym powinniśmy pamiętać?


jaki robot sprzątający


Robot odkurzający – wady: 

  • Robot odkurzający nie oczyści schodów.
  • Powierzchnia przeznaczona do pracy robota odkurzającego każdorazowo powinna być przygotowana i oczyszczona z rzeczy, które mogłyby stanowić przeszkody i utrudniać dokładne sprzątanie.

  • Robot sprzątający nie jest urządzeniem bezgłośnym. Generowany hałas może przeszkadzać, a zmiana trybu pracy na cichy, może mieć wpływ na skuteczność sprzątania. Test robotów sprzątających nie wychodzi najlepiej.

  • Robot odkurzający nie poradzi sobie z wysokimi progami, jeżeli takowe znajdują się w naszym domu i oddzielają pomieszczenia. Wówczas zmuszeni jesteśmy przenosić urządzenie do następnego pokoju.

  • Należy pamiętać o tym, aby stałym miejscem robota odkurzającego była stacja dokująca. Niewystarczający poziom naładowania akumulatora może niespodziewanie przerwać pracę robota samosprzątającego. 


Robot odkurzający – zalety:

  • Robot odkurzający to urządzenie automatyczne i jego praca z założenia odbywa się bez udziału człowieka. 

  •  Robot odkurzający może zostać zaprogramowany, tak aby czyścił żądane powierzchnie według ustalonego przez nas harmonogramu. 

  • Robot mopujący, obok klasycznego odkurzania zmyje z podłogi zabrudzenia. Robot, który odkurza i myje to urządzenie w pełni kompletne.  

  • Robot odkurzający, dzięki aplikacji i połączeniu WiFi może zostać przez nas uruchomiony nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. 

  • Funkcja odkurzania punktowego sterowana przy użyciu pilota, którą posiadają niektóre modele odkurzaczy automatycznych umożliwia nakierowanie robota odkurzającego na konkretne miejsce, które wymaga oczyszczenia. 

 

Sprawdź również: 


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 512 500 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756