Poradniki Eksperta

Żelazko bezprzewodowe – sprawdź, jak działa


Prasowanie jest jedną z czynności domowych, które nie należą do najprzyjemniejszych. Trudne do rozprasowania tkaniny, niewygodna pozycja przy desce, plączący się kabel od żelazka to zwykle pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl o prasowaniu. Czy można tę czynność ułatwić? Oczywiście, że tak. Odpowiedzią na to może być nowoczesne żelazko bezprzewodowe, oferowane przez czołowych producentów tego sprzętu codziennego użytku. Żelazka tego typu wyposażone są w szereg innowacyjnych funkcji, które sprawiają, że codzienne prasowanie może być o wiele łatwiejsze, a nawet stać się prawdziwą przyjemnością. Jakie udogodnienia posiada taki sprzęt, na co zwrócić uwagę i jakie urządzenie wybrać, aby odpowiadało na nasze potrzeby? Zapraszamy do poniższego poradnika, który przybliża możliwości prasowania bezprzewodowego.



żelazka bezprzewodowe


Rodzaje żelazek bezprzewodowych


Żelazko bezprzewodowe, jak wskazuje nazwa, pracuje bez plączącego się podczas prasowania kabla zasilającego. Jednak to tylko część definicji, ponieważ jak każde urządzenie elektryczne, musi być w niego wyposażone do sprawnego działania. Zatem możemy podzielić tę grupę sprzętów na dwie podstawowe podgrupy. Pierwszą z nich są żelazka zasilane stacją dokującą, a drugą – z odłączanym kablem.


Żelazka ze stacją dokującą


Tego rodzaju żelazko bezprzewodowe to nic innego jak żelazko dokowane na specjalnej bazie. Zadaniem bazy jest takie nagrzanie żelazka, aby jego stopa była odpowiednio gorąca do prasowania tkanin. W tym przypadku stacja dokująca wyposażona jest w kabel elektryczny, który podłączamy do gniazdka. W praktyce żelazko powinno być odkładane na bazę po kilku lub kilkunastu ruchach. Należy pamiętać, że urządzenie prasujące nagrzewa się tylko wtedy, gdy styka się stopą prasującą z bazą. W praktyce, podczas prasowania musimy je odkładać i podnosić wielokrotnie. Niemniej kabel nie plącze się podczas prasowania, bo jest przy bazie, a nie przy żelazku.


Żelazka z odłączanym kablem


Takie żelazko wygląda dokładnie tak samo jak urządzenie tradycyjne. Może być wyposażone w rozmaite funkcje i udogodnienia, a jedną z nich jest możliwość odłączenia kabla. Kabel to jedna z przeszkód podczas prasowania, szczególnie dużych materiałów zwisających z deski. Plączący się kabel może dodatkowo gnieść uprasowaną wcześniej tkaninę, co sprawia, że czynność musimy powtórzyć. Odłączenie kabla rozwiązuje ten problem.


Żelazka bezprzewodowe w naszej ofercie:


Funkcje żelazek bezprzewodowych


Podobnie jak w przypadku tradycyjnych sprzętów, tak samo w przypadku żelazek bezprzewodowych, podczas wyboru odpowiedniego dla nas sprzętu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest możliwość prasowania z użyciem gorącej pary. Żelazka z funkcją pary wspomagają prasowanie. Wyrzut gorącej, skroplonej wody rozluźnia tkaninę i sprawia, że nawet najgrubsze materiały, najbardziej pogniecione, a także takie, które mają wiele skomplikowanych elementów, bez trudu wyprasujemy kilkoma energicznymi ruchami. Równie ważna jest stopa żelazka. Powinna być wykonana z trwałego materiału, odpornego na wysoką temperaturę, a także na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Przy tym powinna być gładka i śliska. Taka powierzchnia sprawia, że żelazko łatwiej przesuwa się po rozmaitych materiałach, a tym samym jest wszechstronne i możliwe do zastosowania przy różnego typu fakturach.


Bezpieczeństwo żelazek bezprzewodowych


Dobre żelazko bezprzewodowe to takie, które jest wyposażone w systemy bezpieczeństwa, zapewniające ochronę zarówno samego sprzętu, jak i użytkownika. Jednym z takich systemów jest automatyczne odwapnianie. Dotyczy to w szczególności żelazek z funkcją pary. Niewielkie dziurki znajdujące się w stopie żelazka mogą zostać zakamienione. Nawet jeśli stosujemy się do zaleceń producenta i używamy określonej wody do prasowania. Zadaniem systemu antywapiennego jest zapobieganie wytrącaniu się osadów wapiennych, które w dalszym procesie odkładałyby się właśnie w otworach, którymi następuje wyrzut pary i skutecznie by to uniemożliwiały. Zatkane otwory mogłyby nawet uszkodzić żelazko. O bezpieczeństwo użytkownika dbają rozmaite zabezpieczenia. Jednym z nich jest system automatycznego wyłączenia, tak zwany „strażak”, który wyłącza żelazko, jeśli nie używamy go przez określony czas, pozostaje w pozycji poziomej dłużej niż 30 sekund lub gdy uszkodzeniu ulegnie termostat.


Nowy wymiar prasowania bezprzewodowego


Do żelazek bezprzewodowych można również zaliczyć coraz popularniejsze stacje pary. Jakiś czas temu żelazka parowe stały się prawdziwą rewolucją podczas prasowania. Z jednej strony dlatego, że czyniły prasowanie o wiele łatwiejszym niż dotychczas, a z drugiej z powodu szczególnych właściwości gorącej pary. Gorąca para wodna użyta podczas prasowania eliminuje z tkaniny bakterie i wirusy, a także drobnoustroje. Co więcej, usuwa z ubrań również większość alergenów. Takie funkcje doceniają zwłaszcza alergicy i rodzice małych dzieci, którzy piorą dużo ubrań i do tego dość często. Wtedy z pomocą podczas prasowania przychodzi nowoczesna stacja pary, która dodatkowo oferuje żelazko bezprzewodowe w zestawie. Stację można wygodnie postawić na desce do prasowania, rozsiąść się wygodnie podczas tej czynności i bez wysiłku wyprasować nawet kilkadziesiąt kaftaników czy dziecięcych śpioszków.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756