Zdaniem eksperta
Valve oficjalnie rozwiało nadzieje graczy na nową konsolę Steam opartą na architekturze RDNA 4 od AMD. Wbrew spekulacjom, firma nie planuje wprowadzenia nowej platformy sprzętowej. Co to oznacza dla przyszłości Steam Decka i ewentualnego powrotu Steam Machine?
Pogłoski o nowej konsoli napędzanej RDNA 4 wzięły się z obserwacji zmian w oprogramowaniu Mesa Vulkan, które jest dostosowywane do nadchodzących układów graficznych AMD. Jednak Pierre-Loup Griffais, jeden z kluczowych inżynierów Valve, wyjaśnił, że testowanie nowych architektur to standardowa procedura. Firma od lat współpracuje z AMD i regularnie sprawdza nowości sprzętowe, ale to nie oznacza, że zamierza wypuścić nową konsolę.
Oficjalnie wiadomo, że następca Steam Decka nie pojawi się wcześniej niż za dwa lub trzy lata. Valve czeka na znaczący skok technologiczny, który pozwoli na stworzenie znacznie bardziej wydajnego urządzenia. To zrozumiałe – konsole przenośne są ograniczone przez możliwości baterii, a wzrost wydajności GPU bez jednoczesnej optymalizacji zużycia energii mija się z celem.
Obecne APU oparte na RDNA 3 i RDNA 3.5 nie przyniosły przełomowych wyników w zakresie energooszczędności. Dlatego Valve prawdopodobnie wstrzyma się z premierą Steam Decka 2 do momentu, gdy pojawi się bardziej efektywna technologia, być może oparta na nowszym procesie produkcji, takim jak N3 czy N2.
Ostatniedoniesienia sugerują, że Valve pracuje nad nową wersją kontrolera Steam, inspirowaną Steam Deckiem. To może oznaczać, że firma zamierza usprawnić ekosystem gier PC na telewizorach i w salonach. Możliwe jest odświeżenie koncepcji Steam Link – małego urządzenia pozwalającego na streaming gier z PC – albo nawet ponowne podejście do idei Steam Machine.
Jednak zamiast wprowadzać nową konsolę, Valve może po prostu skupić się na ulepszeniu trybu dokowanego dla Steam Decka. W połączeniu z nowym kontrolerem użytkownicy mogliby uzyskać pełnoprawne doświadczenie konsolowe na telewizorze, bez potrzeby zakupu osobnego urządzenia.
W dobie coraz wydajniejszych handheldów i rozwiązań do streamingu gier tradycyjne konsole mają coraz mniej sensu dla firm takich jak Valve. Steam Deck już teraz oferuje znacznie większą moc obliczeniową niż Nintendo Switch, a podłączony do stacji dokującej może pełnić rolę domowej konsoli. Dodatkowo, Valve nie chce rywalizować bezpośrednio z Sony i Microsoftem. Firma woli rozwijać własny ekosystem gier PC, który może działać na wielu różnych urządzeniach – od handheldów, przez mini-PC, po tradycyjne komputery gamingowe.
Choć nowa konsola Steam nie jest w planach, przyszłość może przynieść ciekawe zmiany. Możliwe kierunki rozwoju to:
Jedno jest pewne – Valve nie zamierza śpieszyć się z nowym sprzętem. Firma woli czekać na odpowiedni moment, gdy technologia pozwoli na prawdziwy skok jakościowy. A to może oznaczać, że na kolejną dużą premierę sprzętową przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon–Pt
08:00–20:00
Sob
10:00–18:00
Niedz
10:00–18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн–пт: 8:00–20:00
Infoline:
Mon–Fri: 8:00–20:00
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756