Poradniki Eksperta

Ile kalorii spalasz na rowerze?


W dzisiejszych czasach, dbanie o zdrowie i sylwetkę nie jest tylko przelotną modą. Dla coraz większej grupy ludzi, troska o swoje ciało i kondycję fizyczną jak i psychiczną staje się świadomym, osobistym wyborem. Jazda na rowerze to jedna z popularniejszych, ale także łatwo dostępnych dla każdego dyscyplin sportowych. Na rowerze może jeździć praktycznie każdy. Oprócz możliwości rekreacji, jazda na rowerze przynosi również bardzo dużo korzyści zdrowotnych i rozwija sprawność fizyczną. Dba głównie o nasze dolne partie mięśniowe, ale ma wpływ także na nasz układ oddechowy, krwionośny, a tym samym na nasz metabolizm, czyli przemianę materii. To dobry sposób, na zgubienie zbędnej masy ciała. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy jeżdżąc na rowerze schudnę?”. Co prawda jazda na rowerze wpływa znacząco, przede wszystkim na rozwój mięśni nóg, ale jak każde ćwiczenie kardio, ma wpływ na spalanie kalorii. Na rowerze więc możemy pozbyć się tkanki tłuszczowej z całego ciała.Ile kalorii spalasz na rowerze


Korzyści z jazdy na rowerze – spalanie kalorii na rowerze


Każda aktywność fizyczna, w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jedną z tych aktywności, jest jazda na rowerze. W zależności od stopnia aktywności, z jaką będziemy poruszać się na jednośladzie, w mniejszy lub większy sposób jazda będzie oddziaływała na nasz organizm. Wiadomo, że spokojna, weekendowa jazda będzie miała większy wpływ na nasz odpoczynek psychiczny, ogólne odprężenie, niż jazda na wysokich obrotach, z dużą prędkością. Jednak z jaką intensywnością byśmy nie jeździli, to rower ma wpływ na podniesienie tętna, które z kolei powiązane jest z szybszym krążeniem krwi w naszych żyłach, a tym samym ze zwiększeniem wydolności naszego serca. Szybsze tętno, to także szybszy oddech, a tym samym wzmocnienie i rozbudowa naszego układu oddechowego. Intensywna jazda na rowerze, to oczywiście w dużej mierze wzmocnienie mięśni nóg. 


W pedałowaniu biorą udział łydki, uda a także pośladki. Intensywna jazda, to także udział mięśni brzucha. To, jak pracują dane mięśnie, zależy od stylu jazdy. W przypadku używania nosków w pedałach lub butów zatrzaskowych, gdy podczas pedałowania ciągniemy również nogi do góry, mięśnie brzucha wykonują większą pracę. Również sportowa jazda, która wymaga wspinania się pod górkę powoduje, że cały organizm bardziej pracuje. Jazda na rowerze, im dłużej trwa i jest bardziej intensywna, tym ma większy wpływ na spalanie kalorii i efektywne pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej.Rowery w naszej ofercie:Sposoby na spędzenie czasu na rowerze


Na rowerze możemy bardzo różnie spędzać czas. Mnogość dostępnych rodzajów rowerów, może pomóc nam wybrać również sposób spędzania czasu, jaki nam najbardziej pasuje: szybka jazda na rowerze szosowym, jazda w trudnym terenie na rowerze górskim, długie wycieczki na rowerze trekkingowym, czy codzienny dojazd do pracy rowerem miejskim. Nieważne, na którym z nich jeździmy, na każdym budujemy naszą formę. Jazdę na rowerze możemy zacząć w każdym wieku. Nie musimy mieć nie wiadomo jak doskonałej formy, aby rozpocząć jazdę. Zacznijmy od krótkich wypadów w dni wolne od pracy, a nasze preferencje same z czasem się ujawnią. Jeździć na rowerze możemy praktycznie przez cały rok, może poza tymi dniami, w których temperatura spada dużo poniżej zera, a nawierzchnia jest śliska. Stopniowe wchodzenie w coraz niższe temperatury, to hartowanie organizmu, ale także możliwość dbania o kondycję i spalanie kalorii na rowerze przez cały rok.

 

Ile kalorii spala jazda na rowerze?


Dla wielu osób z nadwagą, ważna będzie informacja ile kalorii spala się na rowerze. Można przyjąć, że godzinna przejażdżka, to około 400 – 500 kcal. Oczywiście to ile kcal spala jazda na rowerze, zależy w dużej mierze od intensywności i długości trwania przejażdżki. Im dłuższa i intensywniejsza jazda, tym więcej kalorii zużyjemy i stracimy więcej zbędnej tkanki tłuszczowej. Raczej nie spotkamy osób jeżdżących regularnie z nadwagą, co może być dla nas motywującą informacją, że spalanie kalorii na rowerze jest jednak możliwe.


Informację, ile kalorii spalimy podczas jazdy, uzyskamy dzięki bardziej rozbudowanym licznikom rowerowym, wyposażonym w pulsometr lub dzięki opaskom i smartwatch’om. Po analizie wprowadzonych przez nas do urządzenia danych, takich jak płeć, wzrost, waga i wiek, potrafią one z dość dużą dokładnością obliczyć liczbę spalonych kalorii na podstawie tętna.


Nieważne, ile kalorii spalimy, ważne jest, aby się ruszać. Ruch jest pożyteczny i korzystny dla naszego zdrowia. Rower jest tym urządzeniem, które nie tylko zadba o nasze zdrowie i kondycję, ale także pozwoli na miłe spędzenie czasu. Dzięki niemu, możemy poznawać nowe miejsca i korzystać ze świeżego powietrza, a przy tym niepostrzeżenie tracić zbędne kilogramy i kształtować wymarzoną sylwetkę.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756