Zdaniem eksperta
Konserwacja roweru przed zimą jest niezbędna, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń spowodowanych wilgocią oraz zapewnić jego sprawne działanie na wiosnę. Zadbany rower, gdy tylko przyjdzie wiosna i pierwsze ciepłe dni umożliwiające jazdę, będzie wtedy gotowy do drogi. Wśród rowerzystów znajdą się też osoby, które nawet w zimę nie rezygnują z jazdy na rowerze. Zimą będzie potrzebował on więcej „opieki”. Jak zakonserwować rower na zimę i jak go przechować? Oto kilka ważnych wskazówek.
Każda jazda na rowerze, niezależnie od tego czy jest to spokojna wycieczka, czy intensywny trening, przyczynia się do stopniowego jego zużywania. Oczywiste jest, że jazda sportowa w większym stopniu zużywa poszczególne części roweru niż spokojna, ale większy wpływ na jego zużycie ma rodzaj terenu i warunki pogodowe, w jakich nasza jazda się odbywa. Woda i piach mają bardzo duży wpływ na wyeksploatowanie części roweru. O ile latem takie warunki napotykamy rzadziej, gdy na przykład zapuścimy się w teren, to zimą towarzyszą nam one praktycznie codziennie. Duży wpływ na przyspieszone zużycie roweru, ale też praktycznie każdego pojazdu mają bowiem drogi, które zimą posypywane są piachem i solą, aby nie były śliskie. Piach z wodą działa na wszystkie ruchome elementy takie jak napęd czy hamulce jak papier ścierny, przyczyniając się do dużo szybszego ich zużywania. Dodatkowo sól powoduje, że elementy te korodują. Dlatego tak ważne jest, aby po jeździe w tak ciężkich dla naszego jednośladu warunkach, był on z tych zanieczyszczeń oczyszczony.
Dokładne umycie roweru i wyczyszczenie poszczególnych części jest jedną z pierwszych czynności, która powinna być wykonana i zarazem pierwszym krokiem, aby prawidłowo zabezpieczyć rower przed zimą. Odstawienie do garażu czy piwnicy zabrudzonego pojazdu, który na dodatek zdradza mniejsze lub większe usterki wynikające z intensywnej eksploatacji, jest poważnym błędem. Po kilku miesiącach elementy napędu skorodują i podczas jazdy będą skrzypiały, przerzutki stracą precyzję i lekkość działania, a w najgorszym przypadku, przestaną działać. To samo dotyczy linek w pancerzach. Stan roweru zostawionego w błocie z solą będzie zdecydowanie gorszy na wiosnę, niż w momencie jego odstawienia. Możesz wziąć pod uwagę stosowanie dedykowanego pokrowca, który dodatkowo wzmocni ochronę - bez względu na to, czy przechowujesz rower na zewnątrz czy w zamkniętym pomieszczeniu. Klasyczne pokrowce Carpassion Bike Cover zabezpieczą Twój rower przed szkodliwym działaniem różnych czynników. Możesz także postawić na indywidualizm i odrobinę szaleństwa - zdecydować się na wzorzyste wykończenie, które prezentują pokrowce Flexyjoy.
Jak zakonserwować rower na zimę? Przed odstawieniem roweru, warto go wcześniej dobrze umyć z brudu, osuszyć oraz nasmarować wszystkie ruchome elementy. Umycie z brudu a następnie osuszenie spowoduje, że nie będzie przez zimę korodował i zastaniemy go na początku sezonu w takim samym stanie technicznym w jakim go pozostawiliśmy – w pełni sprawnym i gotowym do przejażdżek. Warto wówczas zrobić przy okazji inspekcję wszystkich elementów napędu takich jak zębatki kasety, łańcuch, klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe i linki – czy nie powinny zostać wymienione na nowy sezon. Mechaniczne elementy dobrze jest nasmarować, a ramę pokryć woskiem. Lakier nabierze połysku, a brud podczas kolejnych przejażdżek będzie się słabej przyczepiał. Dodatkowo mycie będzie o wiele łatwiejsze.
Rower podczas zimy powinien być przechowywany w suchym miejscu – garażu lub piwnicy. Tam w łatwy sposób można powiesić rower na ścianie lub suficie. Warto zadbać tylko o to, aby w miejscu, w którym trzymamy rowery, było sucho, a zaczepy wysokiej jakości i Miejsca, w których jest dużo wilgoci nie są do tego najlepsze. Z tego samego powodu nie najlepszym pomysłem jest przechowywanie roweru zimą na balkonie, nawet gdy jest on przykryty dobrym pokrowcem, bo i tak będzie się pod nim skraplać woda.
Jak wygląda w Polsce sezon zimowy, w ostatnim czasie wszyscy dobrze wiemy. Śnieżne zimy są coraz rzadsze, a sam śnieg pada tylko przez kilka dni, za to często pada deszcz i ogólnie jest dużo wilgoci. Bywa też sporo suchych dni, a czasami nawet pojawi się słońce i wtedy, aż ciężko odmówić sobie przejażdżki na rowerze.
Wśród rowerzystów znajdą się też zapaleńcy, którzy pomimo, że jazda rowerem w czasie zimy nie należy do łatwych ani nadzwyczaj przyjemnych, nie rezygnują z niej, nawet podczas mroźnych czy mokrych i śnieżnych dni. Są wśród nich osoby, które po prostu nie mają alternatywy dotarcia do szkoły lub pracy i przez cały rok poruszają się jednośladem. Zimą jeździ się trudniej, trudno się też odpowiednio się ubrać, jednak nie jest to niewykonalne. Dedykowana odzież rowerowa powinna zadbać o Twój komfort i dobrze Cię zabezpieczyć. Jazda rowerem zimą to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie siebie, roweru oraz zastosowanie odpowiedniej techniki jazdy.
Zobacz także: Ranking rowerów elektrycznych [TOP10]
Jak przygotować nasz pojazd, aby rower zimą dawał jak najwięcej przyjemności i aby taka jazda była możliwa i bezpieczna dla naszego zdrowia? Jak zakonserwować rower na zimę, aby był cały czas sprawny i nie odmówił posłuszeństwa w drodze do celu? Aby przeciwdziałać zimowej destrukcji naszego jednośladu, najlepiej po każdej jeździe umyć go ciepłą wodą z detergentem, wysuszyć i porządnie nasmarować. Ciężko znaleźć zimą takie miejsce, gdzie będzie widno i ciepło, aby w komfortowych warunkach go umyć. Dlatego, gdy na dworze jest zimno, najłatwiej umyć go myjka ciśnieniową. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, z uwagi na możliwość wypłukania smarów z łożysk, ale jeżeli podejdziemy do tego uważnie i nie będziemy kierowali silnego strumienia wody w newralgiczne miejsca, może to być szybki i skuteczny sposób opłukania z soli i piachu. Gdy ciepła woda i detergenty usuną brud, pozostaje nam tylko porządne osuszenie roweru i naniesienie samarów na ruchome elementy napędu.
Nie zapomnijmy też o dobrym oświetleniu, którego zimą praktycznie cały czas będziemy używać. Sigma Aura 35 oferuje oświetlenie o wartości 35 luksów i szerokości światła 45 m.Jeżeli rzeczywiście zimą dużo jeździmy, niezależnie od panujących warunków, powinniśmy rozważyć kupno opon zimowych do roweru i zaopatrzyć go w odpowiedniej szerokości błotniki, chroniące przed chlapaniem.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon–Pt
08:00–20:00
Sob
10:00–18:00
Niedz
10:00–18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн–пт: 8:00–20:00
Infoline:
Mon–Fri: 8:00–20:00
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756