Rowery elektryczne to coraz bardziej popularny środek lokomocji. Głównie w mieście staje się dużą konkurencją dla samochodów i komunikacji miejskiej. Pozwala na szybki dojazd do pracy i szkoły z pominięciem korków, jest też niezależny od godzin kursowania komunikacji, jak również tanim środkiem transportu. Sprawdza się nie tylko w mieście, ale i poza nim. Pozwala osobom, które nie są sportowcami, pokonać długie dystanse i trasy trudne technicznie. Należy jedynie pamiętać, że wspomaganie to kiedyś się kończy i trzeba będzie nasz rower doładować, aby jazda na nim w dalszym ciągu była tak samo łatwa. Jak ładować rower, aby bateria jak najdłużej nam służyła i długo posiadała swoją maksymalną sprawność? Jaka ładowarka do roweru elektrycznego zapewni najlepsze i najszybsze naładowanie i jednocześnie bezpieczne dla baterii?
Rower elektryczny z wyglądu to ten sam pojazd, który znamy od lat, ale wyposażony dodatkowo w silnik, akumulator i sterownik, dzięki którym jazda na rowerze staje się mniej męcząca i bardziej przyjemna. Silnik jest przeważnie montowany w piaście tylnego lub przedniego koła lub w korbie. Obecnie najczęściej stosuje się nowoczesne, bezszczotkowe silniki, które charakteryzują się bezobsługową i bezawaryjną pracą. Sterownik z kolei steruje pracą silnika. To nim kontrolujemy moc wspomagania. Im jest ono większe, tym lżejsza staje się jazda, ale i większe zużycie energii – zatem mniejszy zasięg. Akumulatory umieszczone są na tylnym bagażniku – bądź w przypadku ram od początku zaprojektowanych pod rower elektryczny – w dolnej rurze ramy, która z tego powodu jest znacznie grubsza.
Chociaż akumulatory są z nami już ponad sto lat, w dalszym ciągu nie są to urządzenia idealne. Pomimo stosowania coraz to nowszych technologii magazynowanie energii ciągle jest kłopotliwe. Używane powszechnie baterie w dalszym ciągu są dość ciężkie, zajmują dużo miejsca i mają za mało zmagazynowanej energii, a poza tym ładują się zbyt długo. Oprócz tego każde kolejne ładowanie skraca ich pojemność i wydajność. Każda kolejna innowacja powoduje, że baterie stają się coraz mniejsze i mają coraz większą pojemność, ale w dalszym ciągu nie mogą pochwalić się bezpiecznym dla nich, szybkim ładowaniem. Aby długo nam służyły, należy je właśnie odpowiednio ładować. Złe ładowanie skraca ich życie. Aby służyły nam jak najdłużej i cechowały się dobrą sprawnością, niezbędna jest odpowiednia ładowarka do roweru elektrycznego. Na jakie parametry należy więc zwrócić uwagę, aby najlepiej służyła naszemu pojazdowi?
Ładowarki do roweru elektrycznego w naszej ofercie:
Producenci akumulatorów podają tak zwaną „żywotność” akumulatorów, która mówi o liczbie ładowań, jaką może znieść nasz akumulator. Przeważnie wartość ta zawiera się pomiędzy 500 do 800 ładowań. Aby jednak w pełni cieszyć się ich maksymalną mocą i pojemnością, należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zadbać o ich dobra kondycję, a nawet wydłużyć działanie.
Obecnie stosowane baterie nie mają efektu pamięci, tak jak kiedyś stosowane niklowo-kadmowe, które najlepiej było za każdym razem do końca rozładować i do pełna naładować. Dzisiejsze baterie litowo-jonowe najlepiej traktować odwrotnie, niż te wcześniejsze. Nie lubią bowiem całkowitego rozładowania jak i ładowania do pełna. Nie powinny też przez dłuższy czas zostawać w stanie rozładowania, bo mogą ulec uszkodzeniu. Najzdrowsze dla dzisiejszych baterii jest niedopuszczanie jej do rozładowania poniżej 20 proc. i ładowanie do 80 proc. jej pojemności. W okresie zimowym, kiedy rower nie jest używany, należy sprawdzać okresowo, czy naładowanie baterii nie spadło za bardzo i pomimo tego, że rower jest nieużywany, należy ją raz na jakiś czas podładować, aby zachować ją w dobrej kondycji.
Dla współczesnych baterii ważna jest również temperatura, w której przebywają. Największą pojemność i wydajność mają w temperaturze około 20 stopni. Zarówno niższa, jak i wyższa temperatura powoduje zmniejszenie jej pojemności. Jednak zdecydowanie najgorsza jest dla nich minusowa temperatura, która potrafi zabrać nawet 30 do 40% pojemności baterii, a tym samym ograniczyć o tyle zasięg wspomagania podczas jazdy.
Stosowane przez nas ładowarki powinny być odpowiednio dobrane do parametrów akumulatora w naszym pojeździe. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na napięcie. Każdy rodzaj baterii zobowiązuje zatem do wykorzystania ładowarki o innych parametrach. Nie możemy bowiem ładować roweru ładowarką o napięciu 24V, jeżeli w naszym rowerze zastosowana jest bateria 36-woltowa.
To, jak trwały okaże się dany akumulator, zależy oczywiście od jego jakości, ale także od jakości zakupionej ładowarki. Powinna ona pochodzić od sprawdzonego producenta, aby cechowała się stabilnymi parametrami pracy, a tym samym ładowanie odbywało się prądem o stałych parametrach. Najlepiej stosować dedykowaną do danego pojazdu ładowarkę, a gdyby uległa ona uszkodzeniu lub potrzebowalibyśmy drugiej do ładowania roweru, na przykład w pracy, najlepiej, gdyby jej parametry były identyczne. Ważne jest również to, gdzie ładujemy nasz pojazd, bowiem gniazdko, do którego podłączamy ładowarkę, ze względów bezpieczeństwa musi być wyposażone w uziemienie. Niektóre modele ładowarek posiadają zabezpieczanie uniemożliwiające ładowanie po podłączeniu do gniazdka, które uziemienia nie posiada.
Podczas zakupu ładowarki warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników mających wpływ na jakość ładowania, ale i jego wygodę. Jednym z nich jest długość kabla, która ma wpływ nie tylko na wygodę ładowania, ale także jego jakość. Użyte w ładowarce kable powinny być wysokiej jakości. Zastosowanie przedłużacza z kablem o małym przekroju może powodować jego grzanie, a tym samym niebezpieczeństwo powstania pożaru. Może mieć wpływ także na wydłużenie czasu ładowania. Dobrze, gdy ładowarki są wyposażone w moduł, który automatycznie odcina dopływ prądu po zakończeniu ładowania. Wyposażenie w sygnalizację świetlną, informującą o ich pracy, to kolejne udogodnienie. Informują na przykład, czy dany akumulator jest w trakcie ładowania i czy ładowanie się zakończyło.
Wybierając odpowiednią ładowarkę zapewniamy sobie bezpieczeństwo, maksymalną żywotność naszego akumulatora i jego bezproblemowe użytkowanie. Warto poświęcić kilka chwil, aby ładowarka do roweru elektrycznego, którą kupimy, była odpowiednio dobrana.