Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

 2022-07-29 

Rower to jeden z najpopularniejszych środków komunikacji, który w warunkach miejskich zaczyna nawet wygrywać z samochodami. Z tego względu też coraz częściej można spotkać użytkowników ruchu drogowego, którzy poruszają się za pomocą tego jednośladu. Niestety, ale część z nich zapomina o podstawowych zasadach. Bezpieczna jazda na rowerze to nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu. Przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o kilka ważnych zasad, które mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na nasze własne bezpieczeństwo, ale także na bezpieczeństwo innych użytkowników poruszających się po drogach i ścieżkach rowerowych.

Ochraniacze


Pierwszą i jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, jest zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony. Trzeba tutaj pamiętać o wielu częściach ciałach, ponieważ podczas nieprzewidzianego i nagłego upadku każda z nich może być narażona w taki sam sposób. Nie jest jednak tajemnicą, że to urazy głowy są najniebezpieczniejsze, dlatego każda, nawet najkrótsza wycieczka rowerowa powinna się odbywać z kaskiem na głowie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które jeszcze uczą się jazdy. Młodzi adepci pedałowania nie mają jeszcze tak dobrej koordynacji ruchowej, a co za tym idzie, nie zawsze będą w stanie utrzymać równowagę. Odpowiednio dobrany kask jest zatem koniecznością i od najmłodszych lat powinno to być wpajane przyszłym rowerzystom. 


W jaki sposób dobrać odpowiedni kask? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar. Kaski w naszych sklepach zawsze mają podaną średnicę lub obwód, co pozwoli Wam na stwierdzenie, czy będzie pasować na waszą lub waszych dzieci głowę. Materiał, z którego wykonany jest kask, jest równie ważny. Unikajcie tworzyw sztucznych kiepskiej jakości. Kask powinien posiadać także odpowiednie wypełnienie, które będzie pełnić rolę amortyzatora w razie wypadku. Odpowiedni przewiew, zapobiegnie poceniu się głowy, co jest istotne podczas długich wycieczek w upalne, letnie dni.


Poza głową należy chronić także nadgarstki, kolana i łokcie. Wybór rękawiczek powinien być podyktowany warunkami pogodowymi oraz poziomem zabezpieczeń dla palców i kostek. Podobnie wygląda to w kontekście łokci i kolan.


Kaski rowerowe w naszej ofercie:

Jak przygotować rower?

Wiecie już, że bezpieczna jazda na rowerze zaczyna się od przygotowań dotyczących użytkownika tego pojazdu, pora zatem przyjrzeć się właśnie waszemu jednośladowi. Przepisy mówią jasno, że rower powinien posiadać białe lub żółte światło pozycyjne z przodu. Z tyłu konieczne jest posiadanie światła odblaskowego w kolorze czerwonym, którego kształt jest inny niż trójkąt. Jest to absolutne minimum i każdy rower, który znajdziecie w naszych sklepach, posiada fabrycznie zamontowane takie elementy. Dobrym pomysłem jest doposażenie waszego jednośladu w dodatkowe oświetlenie, najlepiej zasilane bateriami lub akumulatorami. Siła takiego światła będzie większa, co podniesie poziom widoczności na drodze, szczególnie wieczorem, w nocy i nad ranem.


Bezpieczna jazda na rowerze wymaga posiadania przynajmniej jednego sygnału dźwiękowego. Najczęściej jest to dzwonek i w tym przypadku większość rowerów dostępnych w naszych sklepach posiada go na wyposażeniu podstawowym.


Przegląd techniczny

Zanim włączycie się do ruchu, poświęćcie kilka dodatkowych minut na dokładny przegląd stanu technicznego roweru. Należy sprawdzić stan napompowania opon, hamulce, regulację wysokości siodełka i kierownicy, a także działanie dzwonka i świateł (jeśli działają na baterie lub akumulator). Prosta procedura, która jednakże może być decydująca podczas nieprzewidzianych zdarzeń na trasie.

Bezpieczeństwo na drodze

Poruszając się po ścieżkach rowerowych lub jezdni, nie wolno nawet na moment odrywać rąk od kierownicy. Dopuszczalne jest trzymanie jej tylko jedną ręką, ale nie przez dłuższy czas. Prawdziwą plagą obecnych czasów jest korzystanie ze smartfonów w każdej sytuacji w życiu codziennym. Pamiętajcie, że jadąc rowerem, Wasz wzrok jest zarezerwowany dla otoczenia, aby ostrzec Was w razie pojawienia się niebezpieczeństwa. Całkowite odwrócenie swojej uwagi przez ekran telefonu może mieć bardzo przykre konsekwencje, także finansowe, w postaci mandatu i nie jest to bezpieczna jazda na rowerze. Telefon może być używany wyłącznie w roli nawigacji i tylko jeśli przytwierdzony jest do kierownicy.


Policja zwraca uwagę, że najczęstszym naruszeniem zasad bezpieczeństwa jest przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Rower powinien być przeprowadzony przez przejście i tylko w taki sposób można je pokonać. Kierowca samochodu może nie zdążyć zauważyć zbliżającego się roweru, ponieważ jego uwaga skupiona jest na jezdni i małym skrawku chodnika. Poważnym wykroczeniem jest także jazda pod wpływem alkoholu. W tym przypadku konsekwencje mogą nie skończyć się na mandacie.


Przepisy ruchu drogowego

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze to także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Tutaj tak naprawdę sytuacja jest skomplikowana, ponieważ aby poruszać się po jezdni, nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień, jeśli jest się osobą pełnoletnią. Rodzi to pewne zagrożenia, ponieważ osoba nie znająca przepisów może je nieumyślnie łamać. Co zatem warto wiedzieć, aby zminimalizować to ryzyko? Rowerzysta powinien zawsze poruszać się ścieżką rowerową, jeśli takowa jest przy jezdni. W przypadku jej braku, na jezdni należy trzymać się możliwe jak najbliżej prawej strony. Podczas wykonywania manewrów zawsze należy sygnalizować je ręką przed ich wykonaniem i w trakcie ich wykonywania.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756