Poradniki Eksperta

Jak przenieść dane z telefonu na telefon?


Zakup nowego telefonu, to spore przeżycie dla każdego użytkownika smartfonów. Nowy system i aplikacje, testowanie aparatu, najnowsze rozwiązania technologiczne, zmiany tapet i ustawień – przed świeżym nabywcą urządzenia, czeka wiele wyzwań, które w większości są przyjemnością. Istnieją jednak zadania, które nie należą do najłatwiejszych. Jednym z nich, jest sprawne przeniesienie danych między urządzeniami. W zależności od marki urządzenia, konkretnego modelu i narzędzi, którymi dysponujemy, należy dobrać jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób przeniesienia danych. Szczególną uwagę w tym poradniku, poświęcimy transferowi kontaktów. Współczesna technologia pozwala na błyskawiczne przeniesienie wszystkich numerów z telefonu na telefon, bez potrzeby poświęcania kilku godzin na ręczne przepisywanie danych. W tym poradniku dowiesz się więc, jak przenieść dane z telefonu na telefon jak najmniejszym wysiłkiem, bez obaw o utratę, czy zniszczenie informacji.jak przenieść dane z telefonu na telefon


Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? – Chmura


Jednym ze współcześnie docenianych i stosowanych na szeroką skalę rozwiązań do przeniesienia danych między urządzeniami, jest zastosowanie technologii zapisywania danych w chmurze. Tak zwana „chmura”, to sposób zapisania informacji poza naszym telefonem lub innym nośnikiem zewnętrznym. Przeniesienie danych w ten sposób, jest wyjątkowo łatwe – wystarczy posiadać konto Google lub w przypadku smartfonów z systemem iOS, posiadać dane zapisane w iCloud. Przenoszenie danych w ten sposób jest preferowane przez wiele osób, gdyż wszystko dzieje się szybko i automatycznie. Warto pamiętać jednak, że zarówno stary, jak i nowy telefon, muszą w tej metodzie mieć połączenie z Internetem. Zobacz, jakie to proste!


Zacznijmy od najpopularniejszego systemu operacyjnego – Android. W tym wypadku, musisz najpierw się upewnić, że posiadasz funkcjonujące konto Google. To do niego przypiszesz dane w chmurze, by później pobrać je na nowe urządzenia. Jeżeli nie posiadasz konta Google, nie ma nic łatwiejszego. Wystarczy wejść w przeglądarkę Google i w prawym górnym rogu ekranu założyć nowe konto. Jeżeli już posiadasz swój własny adres gmail, należy przypisać kontakty w telefonie do Twojej chmury. By to zrobić, wejdź w aplikację „Kontakty” na swoim telefonie. W zależności od marki i modelu telefonu, którym dysponujesz, krok ten będzie wyglądał inaczej. Najczęściej da się ją odnaleźć w zakładce Ustawień, Zarządzania kontaktami, bądź Udostępniania. Ikona udostępniania kontaktów w chmurze, zazwyczaj jest charakterystyczna (oczywiście, jest to obrazek chmury). Po podpięciu danych do konta Google, pozostałe działania należy wykonać na nowym urządzeniu. Wystarczy, byś zalogował się na swoje konto w serwisie Google, a następnie w aplikacji Kontaktów, nacisnął opcję Synchronizacji kontaktów. Po chwili wszystkie Twoje stare kontakty, przeniosą się na nowe urządzenie. Podobnie możesz działać z innymi danymi – zdjęciami, nagraniami, czy pobranymi i utworzonymi dokumentami.


Teraz przejdźmy do analogicznego zadania, lecz w systemie operacyjnym iOS. W tym przypadku, nie ma potrzeby logowania się na konto Google. Wystarczy, że stare i nowe urządzenie podepniesz pod to samo konto Apple. Następnie w starszym urządzeniu wchodzimy w aplikację Ustawień, by tam wybrać kolejno opcje iCloud (autorska „chmura” od Apple), a następnie Backup w iCloud, czyli zabezpieczenie informacji w chmurze. Tam należy sprawdzić, czy opcja „Archiwum iCloud”, jest włączona. Jeżeli tak nie jest, uruchom ją. Tym samym wszystkie dane ze starego urządzenia (zarówno kontakty jak i inne informacje), połączą się z Twoim kontem Apple. Teraz wystarczy tylko zsynchronizować dane zapisane na koncie z nowym urządzeniem, a wszystko, czego potrzebujesz znajdzie się na swoim miejscu.Jak przenieść kontakty z karty SIM na telefon?


Kontakty w telefonie, możemy zapisać na trzy sposoby. Współcześnie zaleca się zapisywanie danych w chmurze, czyli według sposobu opisanego powyżej. Zaletami tego rozwiązania, jest możliwość łatwego przeniesienia kontaktów między dwoma telefonami oraz duża liczba danych, która może być przypisana do poszczególnych numerów. W ten sposób, z łatwością możemy do danego rejestru przypisać zdjęcie, nazwę organizacji, do której należy dana osoba, a nawet podpiąć linki i inne informacje. Drugim rozwiązaniem, jest zapisanie informacji w pamięci telefonu. Współcześnie smartfony mają rozbudowaną pamięć wbudowaną, przez co nawet duża ilość danych w aplikacji Kontakty, nie stanowi zauważalnej części, pojemnego dysku. Trzecim rozwiązaniem jest zapisanie kontaktów na karcie SIM. Jest ono o tyle wygodne, iż zwykłe przeniesienie karty SIM z jednego urządzenia w drugie, pozwala na automatyczne przeniesienie danych. Wadą tego sposobu jest stosunkowo mała pojemność karty SIM, przez co do jednego rejestru, możemy przypisać mało dodatkowych danych. Skoro znasz już trzy sposoby zapisania danych, przejdźmy do tego, jak skopiować kontakty z telefonu na telefon, przy pomocy karty SIM.


Jak już wiemy, kontakty zapisane na karcie SIM przeniosą się automatycznie, podczas przełożenia karty z telefonu na telefon. Jedynym problemem, który może wystąpić w tym wypadku, to rozmiar karty. Wraz z rozwojem technologicznym, karty SIM stawały się coraz mniejsze, przez co bardzo stare karty, mogą nie pasować do najnowszych urządzeń. Jest to jednak szerokie zagadnienie, które wymaga bardziej szczegółowego omówienia. Jeżeli przetrzymujesz swoje kontakty na karcie SIM, możesz je z łatwością przenieść do pamięci wbudowanej telefonu, czego zalety są opisane wyżej. Jak przenieść kontakty z karty SIM na telefon, w różnych systemach operacyjnych?


Na początku znów zajmiemy się system Android, gdyż jest najbardziej popularny. Po pierwsze, należy wejść w aplikację Kontaktów, by przejść do jej ustawień. Tam znajdziesz opcję importu, bądź eksportu kontaktów. W tym przypadku będzie Cię interesowała opcja importu i to właśnie ją powinieneś wybrać. Następnie pojawi się przed Tobą wybór – czy chcesz przenieść kontakty z karty SIM, czy z wbudowanej w telefon pamięci. Oczywiście, wybieramy opcję transferu z karty i to wszystko! Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo łatwe. Podobnie prosto jest w przypadku analogicznej operacji, w ramach oprogramowania od marki Apple. Jeżeli dysponujesz iPhonem, wystarczy że wejdziesz w aplikację Ustawień, a następnie wybierzesz Kontakty. Pozostaje tylko wybrać specjalnie przygotowaną do tego zadania opcję „Importuj kontakty z SIM”. Teraz wystarczy tylko wybrać konto Apple, na które chcesz przenieść dane i gotowe!


Jak przenieść dane z telefonu na telefon? – USB


Jeżeli nie jesteś fanem bezprzewodowego transferu danych, pozostaje Ci możliwość skorzystania z połączenia fizycznego, za pomocą kabla USB. Warto nadmienić, że w tym przypadku, stoją przed Tobą dwie drogi – bezpośrednio między telefonami bądź za pośrednictwem komputera. Pierwsza opcja dotyczy telefonów nowszych, które mają możliwość pobrania (bądź mają fabrycznie zainstalowaną w urządzeniu) specjalnej aplikacji, przeznaczonej właśnie do takich sytuacji. Taka aplikacja będzie koordynowała całym procesem przenoszenia danych. Ręczne przenoszenie danych za pośrednictwem komputera, może nie być takie proste. Wracając do kabla USB w połączeniu ze specjalną aplikacją – nie ma nic prostszego! Wystarczy połączyć urządzenia kablem (zwróć uwagę na to, by znaleźć kabel USB z odpowiednimi końcówkami dla obu urządzeń. Czasami może być wymagane użycie specjalnej przejściówki.) i stosować się dalej według instrukcji podanych w aplikacji. Jeżeli zdecydujesz się jednak na pośrednictwo komputera, cały proces będzie wyglądał zupełnie inaczej. Podłącz stary telefon za pomocą kabla USB do komputera i zgraj dane z urządzenia na komputer. Następnie pozostaje Ci podłączenie do komputera nowego urządzenia i to właśnie tutaj, „zaczynają się schody”. Aby poprawnie przenieść dane z jednego telefonu na drugi, musisz mieć świadomość każdego procesu, który podejmujesz. Zwykłe przekopiowanie gotowych plików nie zadziała, szczególnie w sytuacji, w której dwa telefony różnią się od siebie marką i wersją systemu operacyjnego. Biorąc pod uwagę to, że istnieje wiele innych rozwiązań dotyczących przenoszenia danych z telefonu na telefon, warto wykorzystać prostsze sposoby.


Jak przenieść dane z telefonu na telefon? – inne rozwiązania


Pozostaje nam kilka rozwiązań, na które warto zwrócić swoją uwagę. Jednym z nich, jest przesyłanie danych z pomocą Bluetooth lub NFC. Jednym z wymogów takiego sposobu bezprzewodowego przenoszenia danych, jest umieszczenie urządzeń jak najbliżej siebie – zapewni to sprawne połączenie się między telefonami. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest uruchomienie którejś z wyżej wymienionych aplikacji – nie powinno Ci to sprawić problemu. Aplikacje te znajdziesz na wysuwanym pasku zadań. W tym samym miejscu, w którym znajdziesz chociażby latarkę, dane komórkowe, czy Wi-Fi. Krok ten powinieneś powtórzyć na drugim urządzeniu, z którym pracujesz. Oba telefony trzeba następnie sparować, by umożliwić im sprawne przesyłanie danych między sobą. Ostatnim etapem jest wybranie plików, które zamierzasz przesłać na drugie urządzenie, a potem zatwierdzenie operacji ich transferu. Warto wspomnieć o tym, że to rozwiązanie znajdzie zastosowanie nie tylko między dwoma telefonami, ale jakimikolwiek urządzeniami posiadającymi Bluetooth lub NFC.


Ostatnim sposobem, o którym wspomnimy w tym poradniku, jest przesłanie danych (w tym kontaktów) z pomocą specjalnie przygotowanych do tego aplikacji. Rozwiązanie to można uznać za wyjątkowo łatwe i intuicyjne. Jedynym wymogiem, jest możliwość zastosowania aplikacji i kompatybilność łączonych ze sobą urządzeń. Nowe smartfony często wyposażone są w specjalne aplikacje, które mają na celu bezproblemowe, szybkie i bezprzewodowe przesłanie wszelkich danych z jednego telefonu na drugi. Jeżeli Twój telefon dysponuje taką możliwością, zdecydowanie warto wybrać właśnie tę opcję – przysporzy Ci ona najmniej wątpliwości i problemów, gdyż wszystko zadzieje się samoistnie, a Twoim jedynym zadaniem będzie sparowanie urządzeń według instrukcji aplikacji. Teraz, znasz już każdy sposób na to jak przenieść dane z telefonu na telefon, więc do dzieła.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert