Poradniki Eksperta

Co to jest NFC w telefonie?


Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale bardzo prawdopodobne jest, że na co dzień używasz NFC w telefonie. Ten standard komunikacji, jest powszechnie dostępny w smartfonach, dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jakie przynosi korzyści, czy jest bezpieczny oraz które modele są w niego wyposażone.



nfc


Czym jest NFC?


To standard komunikacji bezprzewodowej bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication), który działa na odległość do 20 cm. Moduł NFC jest obecnie powszechnie stosowany w większości telefonów. Nie znajdziesz go jedynie, w najtańszych urządzeniach. Pozwala na transmisję danych na bliską odległość i jest błyskawicznie wywoływany. W przeciwieństwie np. do Bluetooth, nie potrzebuje czasochłonnego parowania, gdyż wystarczy zbliżyć smartfon i gotowe. Technologia ta wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej, dlatego nie musi być używana np. pomiędzy dwoma smartfonami. Podobnie jak karta zbliżeniowa, smartfon z NFC może współpracować, np. z terminalami płatniczymi. Obecnie to właśnie można uznać, za najpowszechniejsze zastosowanie.


Wykorzystanie NFC w płatnościach


Skoro już wiesz, co to jest NFC w telefonie, to warto wiedzieć jakie daje praktyczne możliwości. Jak już wspomnieliśmy, przy jego pomocy możesz dokonywać płatności zbliżeniowych. Wystarczy powiązać z telefonem kartę płatniczą. Najpopularniejsze standardy to Google Pay oraz Apple Pay. Jednak wiele banków, oferuje również własne technologie płatności zbliżeniowych. Wtedy konfiguracji dokonujesz przez aplikację banku w telefonie.


W porównaniu do płacenia kartą, płatności zbliżeniowe telefonem mają kilka zalet. Przede wszystkim, na ekranie od razu pojawi się powiadomienie o tym ile i gdzie zapłaciłeś – nie musisz więc zabierać potwierdzeń. Dokonanie płatności wymaga odblokowania telefonu, czy to odciskiem palca, czy rozpoznawaniem twarzy. Jednocześnie, stanowią one metodę autoryzacji. Dlatego nawet jeśli kwota transakcji opiewa na dużą sumę, to nie musisz wpisywać kodu PIN. Z drugiej strony, nawet jeśli zgubisz telefon, lub zostanie skradziony, to złodziej nie zapłaci nim za zakupy, ponieważ jest zablokowany. Poza tym, istotną zaletą jest wygoda korzystania. Nie musimy pamiętać o tym, żeby zabrać portfel czy kartę, bo wystarczy, że mamy przy sobie smartfon, którym zapłacimy praktycznie wszędzie, gdzie jest dostępny terminal zbliżeniowy.


Smartfony z NFC w naszej ofercie:


Inne możliwości NFC


NFC nie służy jednak wyłącznie do płatności mobilnych. Można je wykorzystać, także do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami. Wydajność transmisji danych, to do 848 kbit/s. Takie wartości nie zachwycają, dlatego NFC najlepiej sprawdzi się w kopiowaniu niewielkich ilości danych, np. wizytówek. Wystarczy włączyć je na obu urządzeniach, a następnie wybrać plik, który chcemy przesłać. Później trzeba zbliżyć do siebie oba telefony tylnią częścią i na jednym z nich potwierdzić wysyłkę, a na drugim chęć odebrania pliku. Trzeba jednak przyznać, że NFC jest obecnie bardzo rzadko użytkowane w ten sposób i zostało wyparte przez wygodniejsze standardy, jak Bluetooth, czy udostępnianie plików przez Internet.


To jednak nie koniec możliwości, jakie oferuje. Z NFC często spotkasz się także w innych urządzeniach, np. głośnikach Bluetooth, lodówkach, pralkach i innym sprzęcie smart. W tym wypadku, jego zadaniem jest wzajemne parowanie urządzeń. Wystarczy, że przyłożysz telefon do oznaczonego miejsca, np. na głośniku czy pralce, a natychmiast nawiążą one połączenie. Następnie będzie ono podtrzymywane przez Wi-Fi czy Bluetooth. Dzięki temu, cały proces jest błyskawiczny i możesz niemal natychmiast korzystać ze swojego sprzętu za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.


NFC znajdziesz także w laptopach, np. marki Huawei. Pozwala ono na szybkie nawiązanie połączenia i wymianę plików pomiędzy telefonem, a komputerem, dzięki technologii Huawei Share. Wystarczy, że przyłożysz smartfon do laptopa, a utworzysz między nimi most Wi-Fi, który pozwoli na wygodną wymianę danych.


W biurach, powszechnie funkcjonują np. zamki na kod i karty zbliżeniowe udostępnione pracownikom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki indywidualny identyfikator zaprogramować w telefonie i żeby to on pełnił funkcję karty.


Tagi NFC


Ciekawym rozwinięciem omawianej technologii, są tagi NFC. Jak używać ich na co dzień i do czego służą? Tag NFC może mieć postać, np. karty lub nalepki. Można go zaprogramować, aby wyzwalał konkretną funkcję na telefonie. W tym celu, powinieneś pobrać odpowiednią aplikację, np. ze sklepu Google Play. To ciekawe rozwiązanie, jeśli np. chcemy ograniczyć wykonywanie rutynowych czynności przy pomocy telefonu. Tag NFC, możesz np. nalepić na samochodowym uchwycie na telefon. Wcześniej oczywiście, powinieneś go zakodować, tak aby uruchamiał konkretną funkcję. Możesz np. ustawić, aby po włożeniu do uchwytu i odczytaniu tagu, telefon automatycznie uruchamiał nawigację oraz Bluetooth, w celu nawiązania połączenia z radem samochodowym lub zestawem głośnomówiącym. Tag możesz zaprogramować w inny dowolny sposób, np. umieścić go na stoliku nocnym, aby po nawiązaniu połączenia, telefon przechodził w tryb samolotowy i uruchamiał budzik o ustalonej godzinie.


Wykorzystanie programowania tagów NFC, ogranicza w zasadzie tylko Twoja kreatywność. Ich funkcjonalność jest wykorzystywana, także w innych produktach. Tag może być umieszczony, np. w wizytówce. Gdy ją otrzymasz i przyłożysz do telefonu, urządzenie natychmiast odbierze zapisane na niej dane jak imię i nazwisko właściciela, numer telefonu, adres e-mail oraz dane firmy.


Bezpieczeństwo NFC


Jako że NFC jest powszechnie wykorzystywane do płatności, to pojawiają się uzasadnione pytania, o jego bezpieczeństwo. Ze względów praktycznych, można uznać ten standard za bardzo bezpieczny, ponieważ działa jedynie na bliską odległość, a w razie dokonania płatności, na ekranie natychmiast pojawia się powiadomienie. Oprócz tego, jak już wspomnieliśmy, aby doszło do transakcji zbliżeniowej, Twój telefon musi być odblokowany. Nie możliwe jest więc pobranie pieniędzy z zapisanej na nim karty, np. gdy leży zablokowany w torbie czy plecaku.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756