Poradniki Eksperta

Jaki statyw do telefonu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Chociaż nowoczesne smartfony są wyposażone w coraz lepsze aparaty fotograficzne, jakość zdjęć wykonywanych ,,z ręki” często pozostawia wiele do życzenia. Statyw do telefonu okazuje się więc pomocny, nie tylko dla profesjonalnych fotografów. Stabilizuje obraz i pozwala na zrobienie ostrych, nieporuszonych zdjęć, a także na kręcenie dobrej jakości filmów. Jednak statyw do telefonu to nie tylko klasyczny trójnóg, lecz także selfie stick, który poszerza perspektywę zdjęć portretowych, czy samochodowy uchwyt na telefon, który pozwala na rejestrowanie filmów podczas jazdy autem. Jaki statyw do telefonu wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?


Statyw do telefonu


Do czego przyda się statyw do telefonu?Jeśli lubisz podróżowanie w pojedynkę, masz dość proszenia innych o robienie zdjęć, nie jesteś fanem selfie i chcesz poprawić jakość fotografii wykonywanych za pomocą smartfona, to statyw do telefonu jest tym, czego potrzebujesz! Nawet profesjonalni fotografowie w wielu sytuacjach decydują się na używanie smartfona zamiast dużej i nieporęcznej lustrzanki. Nowoczesne telefony zostały wyposażone w wysokiej jakości aparaty fotograficzne, które umożliwiają robienie zdjęć o jakości porównywalnej z tymi wykonanymi profesjonalnym sprzętem. Statyw do telefonu ułatwia sprawę, wpływając przede wszystkim na stabilizację obrazu.


Kiedy przydaje się statywu do telefonu? • Gdy chcemy zwiększyć perspektywę ujęcia, np. podczas fotografowania krajobrazu, zwłaszcza przy robieniu panoramy.

 • Kiedy fotografujemy w gorszych warunkach oświetleniowych lub w nocy - wówczas konieczny jest długi czasu naświetlania i ustawienie aparatu w pozycji nieruchomej.

 • Gdy nagrywamy filmy smartfonem, np. do mediów społecznościowych, na kanał na YouTube.

 • Kiedy chcemy rejestrować filmy z drogi i robić zdjęcia w dowolnej chwili bez zatrzymywania samochodu czy schodzenia z roweru - służą do tego specjalne uchwyty do telefonu do samochodu lub roweru, do których można przymocować smartfon czy kamerę GoPro.

Jakie są rodzaje statywu do telefonu?Smartfony nie posiadają gwintu do statywu, więc nie da się ich zamontować bezpośrednio na statywie służącym do klasycznego aparatu fotograficznego. Możemy za to wyposażyć się w odpowiednią przejściówkę. Adapter do statywu na smartfon jest wyposażony w specjalną ramkę, która obejmuje telefon i zapewnia mu stabilne podparcie. Należy jednak pamiętać, że statyw do aparatu to zazwyczaj duży i ciężki sprzęt, więc niekoniecznie sprawdzi się do w zestawie ze smartfonem. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór specjalnego statywu do telefonu - to zwykle akcesorium o mniejszych gabarytach, które bez problemu zmieści się w plecaku, dzięki czemu dobrze sprawdzi się, chociażby w podróży. 


Wśród statywów do telefonu można wyróżnić: • Trójramienny statyw do telefonu, tzw. trójnóg - posiada możliwość regulacji wysokości oraz zmiany ustawienia głowicy. W tej kategorii znajdziemy zarówno duże i solidne statywy, które sprawdzają się do profesjonalnych zastosowań, jak i wersje kieszonkowe, tzw. tripody, które świetnie służą podczas wakacyjnych wycieczek.

 • Monopod - statyw do telefonu składający się tylko z jednej nogi; jest lekki i poręczny, ale mało stabilny. Niekiedy posiada wysuwane nóżki, dzięki czemu w łatwy sposób można zamienić go w mały trójnóg. 

 • Statyw ręczny do smartfonu, tzw. selfie stick, selfie stick - jeden z najpopularniejszych statywów wybieranych przez użytkowników smartfonów w celach turystycznych. Urządzenie służy przede wszystkim do zdjęć typu selfie. Pozwala na zwiększenie perspektywy ujęcia, ale nie poprawia stabilizacji obrazu. gimbal - gadżet służący do stabilizacji obrazu, używany zazwyczaj do filmowania w ruchu; to nowoczesne i łatwe w obsłudze urządzenie, które wykorzystuje się do profesjonalnych zastosowań.

 • Zwykła obudowa na telefon z podstawką - nie jest typowym statywem do telefonu, ale może pełnić taką funkcję, jeśli nie posiadamy pod ręką żadnego statywu.

 • Uchwyt na telefon do samochodu - to również nietypowy rodzaj statywu do telefonu; można zainstalować go na szybie lub kokpicie - stabilnie utrzymuje telefon podczas jazdy samochodem. Pozwala na wygodne i bezpieczne korzystanie z nawigacji w smartfonie; przeznaczeniem niektórych uchwytów samochodowych do telefonu może być robienie zdjęć i nagrywanie filmów z drogi.

 • Uchwyt rowerowy na telefon - podobnie jak uchwyt samochodowy na telefon, nie jest zwyczajnym statywem do telefonu. Dzięki niemu rowerzysta może podczas jazdy nie tylko robić zdjęcia i nagrywać filmy, lecz także korzystać z nawigacji i odczytywać krótkie wiadomości.


Uchwyty i statywy do telefonu w naszej ofercie:


Czym kierować się przy wyborze statywu na smartfona?


Podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj statywu do telefonu, ale także jego wykonanie i kompatybilność ze smartfonem. Właściwie wybrany statyw do telefonu ma wpływ na jakość zdjęć, czas ich wykonywania oraz wygodę fotografa. Nie warto kusić się na najtańsze oferty, ale wybierać solidne produkty, które posłużą nam przez dłuższy czas, a nie jedynie przez jeden sezon.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu statywu do telefonu: • kompatybilność - statyw do telefonu musi przede wszystkim być dobrze dopasowany do naszego smartfona;

 • stabilność - trzymak do telefonu powinien zapewnić urządzeniu pewne oparcie - wpływa to na jakość zdjęć (są nieporuszone), ale też na bezpieczeństwo sprzętu - gdy smartfon upadnie na kamieniste podłoże podczas górskiej wyprawy, nawet najlepsze szkło hartowane może okazać się niewystarczającą ochroną;

 • regulacja - nóżki statywu do telefonu powinny być regulowane, by zniwelować ewentualne krzywizny nawierzchni i umożliwić wykonywanie fotografii z różnej perspektywy;

 • jakość wykonania - materiał, z którego został wykonany statyw na telefon, powinien być lekki, ale też odporny na złamania i pęknięcia, np. słabej jakości uchwyt samochodowy czy rowerowy może pęknąć podczas jazdy, rozproszyć uwagę kierowcy lub rowerzysty i stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze;

 • wielkość - powinna odpowiadać naszym potrzebom - jeśli zamierzamy zabierać ze sobą statyw do telefonu na piesze czy rowerowe wycieczki, powinien być lekki i składać się do niewielkich rozmiarów, aby bez problemu zmieścił się do plecaka czy torebki;

 • uniwersalność - dobrym rozwiązaniem jest statyw do telefonu, który pasuje do różnych modeli smartfonów - taki gadżet posłuży nam dłużej (również po wymianie telefonu na nowszy model) i może być używany przez kilka osób w tym samym czasie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756