Zdaniem eksperta
Zapewne wiele osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport, słyszało o suplementacji BCAA. Sama nazwa, a raczej skrót nic nam nie mówi. BCAA co to takiego i do czego służy?
BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione (z ang. Branched-Chain Amino Acids), to grupa trzech kluczowych aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. Są one nazywane rozgałęzionymi ze względu na ich unikalną strukturę chemiczną. BCAA są niezbędnymi aminokwasami, które odgrywają kluczową rolę w budowie i regeneracji mięśni, zmniejszaniu zmęczenia i bolesności mięśniowej oraz wspieraniu ogólnej wydolności fizycznej. Dzięki różnorodnym korzyściom, suplementacja BCAA jest popularna wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie, które dążą do poprawy swoich wyników i zdrowia. Niestety organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie wytwarzać, dlatego muszą być regularnie dostarczane do organizmu wraz z pokarmem.
BCAA co to daje i jakie funkcje pełni dla organizmu? Jest ono często przyjmowane jako suplement diety, szczególnie popularny wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie, dążących do poprawy swoich wyników i jednocześnie szybkiej regeneracji organizmu. Jak więc działa BCAA, co daje i jak wpływa na organizm? Do głównych funkcji BCAA należą:
BCAA co to takiego jest, już wiemy, ale gdzie je znajdziemy? Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) muszą być dostarczane z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować. Główne naturalne źródła BCAA to produkty bogate w białko, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.
Źródłem BCAA pochodzenia zwierzęcego jest: mięso (wołowina, kurczak, indyk, wieprzowina), ryby i owoce morza (łosoś, tuńczyk, makrela, krewetki), jaja (całe jaja, białka jaj) oraz produkty mleczne (mleko, jogurt, sery: cheddar, mozzarella, twaróg).
Źródłami BCAA pochodzenia roślinnego są: rośliny strączkowe (soczewica, fasola biała, czerwona, czarna, ciecierzyca, czy groch), produkty sojowe, tofu, tempeh, mleko sojowe, edamame (młode nasiona soi), zboża i pseudozboża (komosa ryżowa – quinoa, gryka, amarantus) oraz orzechy i nasiona (nasiona chia, lnu, konopi, orzechy np. włoskie, migdały).
Zobacz także: Co daje białko w proszku?
Najlepiej, gdy dostarczamy aminokwasy naszemu organizmowi naturalnie, w postaci codziennie spożywanego pokarmu. Jednakże w przypadku sportowców, którzy mocno eksploatują swój organizm, ilość aminokwasów pozyskiwanych z pokarmu może okazać się za mała. Wówczas należy je dostarczyć organizmowi w postaci suplementów diety. Suplementy BCAA występują w różnych formach, które umożliwiają łatwe i wygodne spożycie w zależności od indywidualnych preferencji:
Suplementy BCAA są dostępne w różnych formach, co umożliwia wybór najwygodniejszej i najbardziej odpowiadającej indywidualnym preferencjom metody spożycia. Wybór odpowiedniej formy zależy od osobistych potrzeb, stylu życia i specyficznych celów treningowych. Pozostaje pytanie, kiedy lepiej działa BCAA, kiedy je brać– przed czy po treningu?
Przyjmowanie BCAA przed treningiem może dostarczyć dodatkowej energii i zmniejszyć uczucie zmęczenia podczas ćwiczeń. Stosowanie BCAA w trakcie treningu, zwłaszcza długotrwałego, może wspierać wytrzymałość i opóźniać zmęczenie. Suplementacja BCAA po treningu wspomaga regenerację mięśni, zmniejsza bolesność mięśniową i promuje syntezę białek mięśniowych.
Dawkowanie BCAA powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, celów treningowych i stylu życia. Standardowa dawka wynosi od 5 do 10 gramów na porcję, przyjmowaną przed, w trakcie i po treningu. Regularna suplementacja BCAA może wspierać syntezę białek mięśniowych, zmniejszać zmęczenie, chronić mięśnie przed katabolizmem i poprawiać ogólną wydolność. Ważne jest, aby przestrzegać zalecanych dawek i dbać o zrównoważoną dietę. Dawkowanie może się różnić w zależności od intensywności treningu, wagi ciała i indywidualnych potrzeb. Zaleca się przyjmowanie BCAA w kilku dawkach w ciągu dnia, zwłaszcza przed i po treningu, aby maksymalizować korzyści związane z regeneracją i budową mięśni.
Należy też zwracać uwagę na skutki uboczne i przeciwwskazania. BCAA generalnie uważane jest za bezpieczne, jednak nadmierne spożycie może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, czy biegunka. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki, aby uniknąć nieprzyjemnych efektów. Długotrwała, nadmierna suplementacja BCAA może wpływać na balans innych aminokwasów w organizmie. Ważne jest utrzymanie zrównoważonej diety i nieprzekraczanie zalecanych dawek. Z kolei osoby z chorobami nerek lub wątroby, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji BCAA.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756