Zdaniem eksperta
Wprowadzenie standardu Full HD na długi czas zrewolucjonizowało świat telewizji. Rozdzielczość 1 080p stała się powszechnie wykorzystywana w konsolach, transmisjach telewizyjnych, czy kinie domowym. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o Full HD, jaka to rozdzielczość, czym różni się od HD ready oraz czy ma rację bytu w erze 4K.
W artykule znajdziesz:
2. Rozdzielczość 1080p – ile to pikseli?
3. Full HD a odległość oglądania
Pojawienie się technologii cyfrowej w świecie telewizji, było gigantyczną zmianą. Choć transmisje HDTV w wysokiej rozdzielczości prowadzone były także w systemach analogowych, to dopiero cyfrowe przesyłanie sygnału i zastosowanie nowoczesnych standardów kodowania, pozwoliło na ich upowszechnienie. Tym samym rozdzielczość Full HD zawitała do milionów gospodarstw domowych na całym świecie. Kupując odbiorniki telewizyjne, wybieraliśmy między tymi z oznaczeniem Full HD, a HD ready. Dlatego przyjrzyjmy się temu, co je różni.
Aby na obudowie telewizora znalazło się logo HD ready, musiał on spełniać następujące wymagania. Przede wszystkim powinien być wyposażony w wejścia HD – analogowe złącze komponentowe oraz cyfrowe, najczęściej HDMI, które obsługują sygnał o częstotliwości 50 lub 60 Hz. Rekomendowana rozdzielczość obrazu zaś, to 720p przy proporcji 16:9. Oznacza ona 720 poziomych linii, z których każda składa się z 1280 punktów – czyli 1280 x 720 pikseli. Jest to nieco ponad 921 tys. punktów. W praktyce jednak odbiorniki HD ready mają najczęściej rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Zaletą w takiej sytuacji jest kompatybilność z rozdzielczością XGA, która wynosi 1024 x 768 pikseli i ma proporcje 4:3. Taki obraz może być poprawnie wyświetlany na telewizorze HD ready z czarnymi pasami po lewej i prawej stronie.
Oznaczenie Full HD znajduje się na wyświetlaczach mających rozdzielczość 1080p przy proporcji 16:9. Oznacza to 1080 poziomych linii, z których każda składa się z 1920 punktów, a więc 1920 x 1080 pikseli. Ich dokładna liczba to 2.073.600. Różnica między Full HD a HD Ready, to ponad dwukrotnie więcej pikseli. Obraz jest więc znacznie bardziej precyzyjny i szczegółowy, co dostrzeżesz gołym okiem. Przez długi czas format ten był standardem. Znalazł zastosowanie w dyskach Blu-ray oferujących najlepszą jakość obrazu w kinie domowym.
Wprowadzenie standardu Full HD oraz popularyzacja technologii plazmowych i LCD, pozwoliły na zaoferowanie klientom coraz większych wyświetlaczy. O ile w przypadku odbiorników kineskopowych modele 32-calowe były uważane za duże, to nowe rozwiązania pozwoliły na tworzenie 40-calowych i większych ekranów. To znaczna zaleta, ponieważ aby dostrzec detale obrazu wynikające ze zwiększenia rozdzielczości, niezbędne było zastosowanie dużych matryc. Im większa jest rozdzielczość obrazu, tym bliżej odbiornika powinieneś siedzieć, aby móc cieszyć się prezentowanymi detalami. W przypadku telewizorów Full HD przyjmuje się, że na każdy cal przekątnej powinna przypadać odległość ok. 4-4,5 cm. Jeśli więc masz odbiornik 40-calowy, jako optymalny przyjmuje się dystans ok. 180 cm.
Choć popularność Ultra HD jest coraz większa, nie oznacza to, że rozdzielczość 1080p odeszła do lamusa. Przeciwnie, wciąż znajduje zastosowanie, jednak przede wszystkim w telewizorach z niższej półki cenowej i zazwyczaj o przekątnej do ok. 40 cali. Mimo tego są one warte uwagi. Przede wszystkim nowe odbiorniki Full HD gwarantują kompatybilność ze standardem DVB-T2. To oznacza, że możesz cieszyć się pełną ofertą naziemnej telewizji cyfrowej.
Nie brakuje w nich też takich funkcji jak np. obsługa HDR. Dzięki temu możesz liczyć na nieco dodatkowych efektów podczas oglądania filmów i seriali ze streamingu. Dlatego telewizory Full HD polecamy mniej wymagającym użytkownikom. Doskonale sprawdzą się jako drugi odbiornik w domu, np. w sypialni czy na działce, a także są przystępne cenowo.
Zobacz także: DVB-T2 – zmiany w nadawaniu częstotliwości w Polsce
Wiesz już praktycznie wszystko o standardzie Full HD, jaka to rozdzielczość, z ilu pikseli składa się obraz, czy jakie są różnice między Full HD a HD ready. Dlatego przyjrzyjmy się, jakie ulepszenia wnosi format Ultra HD. Skupimy się oczywiście na aspektach wizualnych, bo one w tym wypadku mają największe znaczenie. Pojawianie się telewizorów o coraz większej przekątnej, sprawiło że wzrosły wymagania względem rozdzielczości. Dziś nawet podstawowy, niemal stucalowy telewizor możesz nabyć za ok. 10 tys. zł. Jeszcze kilka lat temu, było to nie do pomyślenia. Ceny telewizorów 55-calowych i większych są jeszcze bardziej przystępne. Abyś nadal mógł cieszyć się wysoką jakością obrazu, wprowadzono format Ultra HD, a jednym z jego elementów jest rozdzielczość 4K. W przypadku standardu telewizyjnego, stosujemy również nazewnictwo 2 160p. Oznacza to 2 160 poziomych linii, z których każda składa się z 3 840 pikseli, zatem jest ich ponad 8 mln. To czterokrotnie więcej niż wynosi rozdzielczość 1080p.
Obraz jest tu bardzo szczegółowy. Różnica między Ultra HD, Full HD, a HD jest dostrzegalna bez trudu już na ok. 40-calowych ekranach, jeśli siedzisz wystarczająco blisko. Dlatego to właśnie ta technologia króluje dziś w odbiornikach dla najbardziej wymagających użytkowników i w tej jakości dostępne są treści zarówno na dyskach Blu-ray Ultra HD, jak i w serwisach streamingowych. W przypadku największych ekranów o przekątnej ponad 65 cali, w przyszłości możemy spodziewać się popularyzacji standardu 8K, czyli ponad 33 mln pikseli. To ponad szesnastokrotnie więcej, niż w przypadku Full HD.
Mimo popularyzacji wyższych rozdzielczości, Full HD wciąż pozostaje standardem czy też popularnym minimum w przypadku gier. Z ekranów o tej rozdzielczości korzysta np. ponad 58 proc. użytkowników platformy Steam. Monitory Full HD wśród graczy cieszą się uznaniem z kilku powodów. Pierwszym z nich są bez wątpienia przystępne ceny. Praktycznie każdy posiadacz laptopa czy peceta, może sobie pozwolić na taki ekran. Również zadowalająca jakość obrazu nie jest bez znaczenia. Gaming coraz częściej skupia się na płynności wyświetlania treści.
Najlepsze monitory oferują częstotliwość odświeżania nawet ponad 300 Hz. Docenią to zwłaszcza gracze lubiący rywalizację sieciową, ponieważ mogą np. szybciej dostrzec swego przeciwnika. Jednak dla odczucia korzyści z szybkiej matrycy, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej liczby wyświetlanych klatek. Dlatego właśnie gracze decydują się często na rozdzielczość Full HD, ponieważ ich sprzęt w ulubionych tytułach umożliwia uzyskanie np. ponad 200 kl./s. W wyższej rozdzielczości nie byłoby to możliwe lub wymagało wymiany podzespołów.
W przypadku konsol nowej generacji standardem jest już 4K, jednak nie dotyczy to wszystkich gier. Większość tytułów, zwłaszcza tych nastawionych na rozgrywkę w sieci, dysponuje kilkoma trybami jakości grafiki. Poza tymi nastawionymi na wygląd, bardzo często dostępne są również warianty preferujące płynność obrazu, aby rozgrywka była prowadzona w 60, czy nawet ponad 100 kl./s. W takich trybach obraz może być renderowany w rozdzielczości Full HD.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756