Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

HD Ready czy Full HD - jaką rozdzielczość wybrać?

 2023-07-13 

HD Ready czy Full HD, a może 4K? Przed takim dylematem staje dziś każdy, kto chce kupić nowy telewizor. Moda na coraz większe ekrany idzie w parze z modą na najlepszą jakość obrazu, a w tej kategorii jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość, wyrażana w liczbie pikseli. Dziś standardem jest rozmar Full HD, ale coraz bardziej popularne staje się także telewizory w rozdzielczości 4K.

Full HD czym jest?

Full HD to określenie konkretnej rozdzielczości ekranu, a w zasadzie rozdzielczości obrazu. Rozdzielczość bowiem jest to parametr trybu wyświetlania, wyrażony w liczbie pikseli umieszczonych w pionie i poziomie danego wyświetlacza. Dla formatu Full HD jest to 1980 x 1080 pikseli. I to właśnie taka rozdzielczość jest dziś najpopularniejsza. Wynika to zapewne z faktu, że wartość 1080p stanowi wartość optymalną dla średnich i dużych telewizorów o przekątnej 40-55 cali, jakie obecnie są do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach. Przykładem mogą być telewizory Sony LED KDL-40WE660 (40 cali za ok. 1500 zł) i LED KDL-50WF660BAEP (50 cali za ok. 2200 zł), czy dla porównania 43-calowe telewizory LG 43LK5100, dostępne w ofercie Media Expert za niecałe 1000 zł .O dużym zainteresowaniu telewizorów Full HD decyduje wysoka jakość obrazu. Większość telewizorów Full HD to te ze średniej półki, więc ich ceny, jak pokazują powyższe przykłady, są w zasadzie na każdą kieszeń. Full HD to gwarancja wyraźnego obrazu, z lepszym odzwierciedleniem kolorów i detali pojawiających się na ekranie. Dzięki temu formatowi nie tylko programy telewizji cyfrowej w wersji Full HD mogą prezentować się efektywniej. Pełniejsze doznań mogą być również odtwarzane filmy i uruchamiane gry, ponieważ telewizory w rozdzielczości 1980 x 1080p poza kablówką obsługują też odtwarzacze DVD lub Blu-Ray oraz konsole do gier. Full HD to dostępna dla każdego propozycja domowej rozrywki na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że korzysta z niej coraz więcej osób.

Telewizory Full HD w naszej ofercie:

Full HD czy HD Ready i 4K - różnice

Ogólny symbol HD, który jest skrótem utworzonym od angielskiego wyrażenia High Definition, odnosi się do określenia sygnału o wysokiej częstotliwości emitowanego przez telewizory plazmowe, LCD oraz projektory kina domowego. Format HD nie może być mniejszy niż 720 pikseli w poziomie. Jest to standard, na którym opiera się zarówno rozdzielczość telewizorów HD Ready (1280 x 720p), Full HD (1980 x 1080p), jak i telewizorów UHD, znana także pod nazwą 4k (3840 x 2160p). Rozdzielczość HD Ready jest formatem, od którego powoli zaczyna się odchodzić. Co prawda, w ofercie rynkowej wciąż można znaleźć ekrany w rozdzielczości 1366 x 768p, jak chociażby telewizory Sharp LED 32HI3422E (32 cale za ok. 700 zł), ale producenci już raczej nie inwestują w rozwój technologii z początku wieku, zdecydowanie stawiając na formaty Full HD i większe. Jednak nawet mimo tego, że telewizory w rozdzielczości HD Ready generują wizję w podstawowej jakości, obraz, który prezentują jest bardzo przyzwoity i dla wielu w zupełności wystarczający. Rozdzielczość 720p najlepiej sprawdza się w ekranach o przekątnej 30 cali. Przy większych matrycach takie zagęszczenie pikseli byłoby zbyt małe, aby uzyskać czysty, wyraźny obraz. Ale nawet takie telewizory mają stałą grupę odbiorców, tym bardziej że są to urządzenia budżetowe, rzadko przekraczające 1000 zł.

Rozdzielczość Full HD w porównaniu do zwykłej HD Ready prezentuje się jako technologia o klasę wyżej. Za obraz w formacie 1980 x 1080 odpowiada prawie 2 miliony pikseli. Takie zagęszczenie przekłada się na ostrość obrazu i głębię barw, gwarantujących pełnię wrażeń podczas oglądania. Oczywiście potrzebny jest do tego odbiornik odpowiedniej wielkości, czyli ekran o przekątnej od 40 do 55 cali. Przy większych odbiornikach potrzeba jest już większa rozdzielczość. Trzeba ponadto pamiętać, że odległość dzieląca widza od telewizora Full HD powinna wynosić minimum 2 metry. To konieczne, aby w pełni skorzystać z tego, co oferuje ta nowoczesna technologia. Z Full HD wyraźny staje się każdy szczegół, nawet przy tak zaawansowanych produkcjach, jak Avatar. Warto także zaznaczyć, że nawet podstawowe modele telewizorów FHD mają w standardzie wiele przydatnych funkcji - telewizor z Wi-Fi, telewizor z Bluetooth, złącza USB czy Smart TV


UHD 4k to ultrawysoka rozdzielczość przewyższająca Full HD 4-krotnie. Jest to rozmiar, który obejmuje 3840 x 2160p, a 4k odnosi się do liczby pikseli umieszczonych w poprzek ekranu. Zagęszczenie 8 milionów pikseli pozwala dostrzec różnicę jakości obrazu nawet z bliska - zachwyca kontrast, odwzorowanie kolorów, realistyczność każdego szczegółu. Chociaż format UHD 4k pozwala uzyskać wizję na poziomie kinowym, jest formatem niestandardowym, bo tak naprawdę niewiele programów telewizyjnych nagrywanych jest, chociażby w formacie HD. Na szczęście takie pozorne ograniczenie nie stało się problemem, ponieważ telewizory UHD 4k posiadają funkcję skalowania, pozwalającą dostosować materiał niższej jakości do ekranu o dużej rozdzielczości. Zresztą jakość dostępnych treści to kwestia zmienna, programów w wersji HD jest coraz więcej, podobnie jak coraz więcej serwisów za Netflixem i Amazonem będzie wykorzystywało format wideo h.265 lub HEVC, standardowy dla transmisji obrazu w rozdzielczości 4k. To dowód, że zakup telewizora 4k to dobra inwestycja na przyszłość. Telewizory w rozdzielczości 4k to telewizory rodzinne.  Nie chodzi tu tylko ekrany pokaźnych rozmiarów. Matryce wielu modeli w rozdzielczości 4k są stworzone z nanocząsteczek, dzięki którym obraz nie zniekształca się, nawet gdy jest oglądany pod kątem 60 stopni. Technologię Nano Cell wykorzystują między innymi telewizory LG z serii Super UHD, gwarantujące wierność odwzorowywania barw oraz wyjątkową skalę kontrastu nawet przy szerokich kątach widzenia. Innymi słowy, film oglądany z każdego miejsca w salonie odbierany jest niemal tak samo. 

Rozdzielczość Full HD - czy warto ją wybrać?

Rozdzielczość Full HD to dziś standard, na który z pewnością warto się zdecydować. Tym bardziej że dostępny jest w bardzo przystępnych cenach. Zatem, jeśli zależy nam na średnim, czy nawet dużym (około 55 cali) odbiorniku, lubimy nowe rozwiązania i przywiązujemy wagę do jakości obrazu, wybierzmy modele w rozmiarze 1080p. Naprawdę jest w czym wybierać. Tego typu sprzętów jest na rynku mnóstwo. Telewizory Samsung, telewizory LG, Sony, czy innych renomowanych marek mocno konkurują między sobą, najczęściej przyciągając klienta atrakcyjniejszą ofertą. W dobrej cenie możemy mieć więc nowoczesny telewizor, świetnie spełniający swoją funkcję, a przy tym oferujący wiele dodatkowych opcji. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji - jedni preferują rozwiązania praktyczne, inni zaś stawiają na pierwszym miejscu innowacyjność. Niemniej jednak wybór telewizora w rozdzielczości Full HD to dobry wybór, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756