Poradniki Eksperta

Jak obliczyć zużycie prądu?


Bez znaczenia, jak bardzo optymistycznie podejdziemy do tematu, koszty energii elektrycznej rosną. Ma to związek z wieloma czynnikami prawnymi i gospodarczymi, na które niestety my, płatnicy, nie mamy wpływu. Warto jednak wdrożyć kilka zasad oszczędzania energii, dzięki którym rachunki będą niższe. Wiesz jak obliczyć zużycie prądu? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.



Jak obliczyć zużycie prądu


Dlaczego warto obliczać zużycie prądu?


Zanim wyjaśnimy, jak obliczyć zużycie prądu, warto abyś wiedział, po co taka wiedza jest potrzebna. Każde urządzenie elektryczne posiada własne zapotrzebowanie energetyczne. Zanim dokonasz wyboru konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na zużycie prądu, które pozwala określić koszt roczny lub miesięczny. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium, które trzeba brać pod uwagę kupując nowy sprzęt, lecz jeśli będziesz szukał oszczędnych rozwiązań, w skali roku może uzbierać się całkiem pokaźna suma, którą wydać możesz choćby na wakacje.


Warto zwrócić uwagę także na drugi aspekt, korzyści z oszczędzania energii elektrycznej. Choć oczywiście budżet domowy jest bardzo ważny, kluczową kwestią jest także ekologia. Im mniej zużywać będziemy prądu, tym mniejsze będzie na niego zapotrzebowanie. W skali globalnej, takie podejście ma całkiem spore znaczenie. Zmiany klimatyczne mają wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Warto więc zmienić swoje dotychczasowe nawyki, aby zaoszczędzić pieniądze i tym samym chronić klimat.


Jak obliczyć zużycie prądu?


Wiedząc, jak obliczyć zużycie prądu, nie będziesz zaskoczony odczytem z licznika pod koniec okresu rozliczeniowego. A już na pewno, nie zszokuje Cię kwota widoczna na fakturze otrzymanej od operatora. Producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych, mają obowiązek informować o mocy sprzętu. Jest ona podawana w watach lub kilowatach. Na czym polega różnica? Jeden kilowat, to aż 1000 watów. Warto zobrazować to na przykładzie. Jeśli piecyk elektryczny ma moc 2000 watów, to jednocześnie można zapisać tę wartość jako 2 kilowaty. To parametr podstawowy, który jest niezbędny do obliczenia ilości zużytego prądu. Ważny jest jednak jeszcze czas, przez który urządzenie będzie pracowało. Niektóre sprzęty funkcjonują nieustannie, ale inne, np. telewizor, używany jest tylko w określonym czasie.


Załóżmy, że Twój telewizor LED ma moc 300 watów i używasz go średnio 2 godziny dziennie. Teraz wystarczy pomnożyć znane wartości:


300 watów x 2 godziny = 0,6 kilowatogodziny


Kilowatogodzina jest jednostką roboczą, za którą pobierane są opłaty przez operatora energii elektrycznej. Na fakturze znajdziesz informację jaki to koszt. Obecnie, średnia cena za kilowatogodzinę to 60 groszy. Możesz więc łatwo obliczyć, ile zapłacisz za 2 godziny pracy telewizora. Wystarczy, że dokonasz poniższego mnożenia:


0,6 kilowatogodziny x 0,60 złotego = 0,36 złotego 


Z powyższego działania wynika więc, że za 2 godziny działania telewizora zapłacisz 36 groszy. To niewiele, ale nie oznacza, że nie musisz kontrolować pracy sprzętu w Twoim domu. Włączony, nieoglądany telewizor, generuje niepotrzebne wydatki. Zwłaszcza, jeśli przeliczysz to na tygodnie, miesiące, czy lata. Zresztą, niepotrzebnie włączone urządzenia elektroniczne, szybciej się zużywają.


W powyższy sposób, możesz obliczyć koszt pracy każdego urządzenia elektrycznego. Wystarczy, że znane Ci będą trzy wartości: moc urządzenia, czas jego pracy oraz koszt pojedynczej kilowatogodziny, która odpowiada Twojej taryfie. Reszta to już proste działania matematyczne.


Inteligentne gniazdka w naszej ofercie:



Jak obliczyć zużycie prądu z licznika?


Jeśli nigdy nie interesowałeś się licznikiem zużycia energii elektrycznej, warto poznać jego podstawową charakterystykę. Takie urządzenie jest przypisane do każdego odbiorcy prądu. Liczniki służą do odczytywania zużycia przez pracowników operatorów sieci elektrycznej. Ty także możesz kontrolować ilość wykorzystanych kilowatogodzin. Dostępne są różne rodzaje liczników. Niektóre wyświetlają ilość kilowatogodzin w sposób analogowy, a inne korzystają już z wyświetlaczy LCD.


W przypadku klasycznych liczników, cyfry umieszczone są w ramkach koloru czarnego i czerwonego. Ciebie interesuje jedynie wartość oznaczona czernią. Wartości zaznaczone na czerwono, to części dziesiętne, które nie mają wpływu na rozliczenie. Jeśli znasz ilość kilowatogodzin z zeszłego miesiąca lub innego okresu rozliczeniowego, możesz odjąć je od stanu obecnego, aby zobaczyć ile prądu zużyłeś w tym czasie. W przypadku liczników cyfrowych sprawa wygląda podobnie, ale wartości wyświetlane są na wyświetlaczu, zamiast analogowej konsoli.


Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej?


Masz realny wpływ na zużycie energii elektrycznej. Przede wszystkim, nie pozostawiaj włączonych urządzeń, których nie używasz w danym momencie. Na pewno dobrym ruchem jest zmiana żarówek na LED. Technologia ta zapewnia jasne światło, przy jednoczesnym obniżeniu mocy. 6-watowa żarówka LED odpowiada 60-watowemu, żarnikowemu odpowiednikowi. Poza tym, takie źródła światła są o wiele bardziej trwałe, co jest dodatkową zachętą do zakupu. Jeśli chcesz obniżyć zużycie energii elektrycznej, na pewno dobrym sposobem na to jest stosowanie programatorów pracy oraz urządzeń sterowanych za pomocą aplikacji mobilnych. Takie rozwiązanie pozwala dostosować czas pracy sprzętu do tego rzeczywistego, który jest faktycznie potrzebny.


W przypadku oświetlenia zewnętrznego, warto zainstalować w lampy wyposażone w czujniki zmierzchu i ruchu. W takim wypadku światło będzie świeciło się wyłącznie wtedy, gdy sensor wykryje, że ktoś przechodzi w odległości kilkunastu metrów. Oczywiście popularną metodą na obniżenie rachunków za energię elektryczną, jest również montowanie fotowoltaiki. Warto przemyśleć taką inwestycję, która z czasem na pewno zwróci się, a koszty rachunków na pewno spadną.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756