Jaki ekran projekcyjny wybrać?

Ekran projekcyjny to bardzo wygodna – i znacznie tańsza – alternatywa dla telewizora. O ile za TV średniej wielkości trzeba wyłożyć co najmniej 1000 złotych, o tyle duży ekran projekcyjny to wydatek zaledwie kilkuset złotych. Największe pozwolą na pokazywanie obrazu o naprawdę dużej przekątnej, umożliwiając łatwą zmianę salonu w kino. 

Czy wszystkie ekrany projekcyjne są takie same? Czy różni je coś oprócz rozmiarów? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy, w jaki sposób wybrać najlepszy dla siebie.

Rodzaje ekranów projekcyjnych

Ekrany projekcyjne dzielą się ze względu na sposób ich zawieszania:
- na statywie – może być to zarówno statyw, jak i rozkładany stand. Zaletą jest wygodna w przechowywaniu i transporcie;
- ścienny – mocowany na listwie; jego rozwijanie może odbywać się automatycznie lub ręcznie;
- ścienny – stały; jest przymocowywany do ściany w dyskretny sposób, istnieją również ekrany samoprzylepne – jednak ściana musi być idealnie równa.

 

Pierwszy rodzaj można polecić osobom, które często zmieniają miejsce pobytu – zabranie ekranu na statywie nie jest obciążeniem ani niewygodą podczas przenosin. Przyda się również przy bardziej osiadłym stylu życia – gdy ma się ochotę obejrzeć od czasu do czasu jakiś film, wówczas wyciąga się ekran, stawia na statywie i gotowe – można cieszyć się rozrywką. Ekrany ścienne są mocowane na stałe i najczęściej korzysta się z nich w salach konferencyjnych, mają zastosowanie przy różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Posłużą również w każdym domu miłośnika częstego oglądania filmów.

Ekrany projekcyjne - projektory - Media Expert


Sprawdź naszą ofertę ekranów!

 

Powierzchnia ekranu – jak dobrać właściwą?

Od powierzchni ekranu zależy nie tylko wielkość obrazu, ale również takie elementy jak kontrast, jakość cieniowania, a także absorpcja światła w pomieszczeniu. Każdy ekran ma parametr „gain”. W pomieszczeniach bez dużej ilości światła (dziennego lub sztucznego), standardowy ekran ma wartość „1”, przy większych nie powinien przekraczać 1,3. W sytuacji, gdy ekran będzie stosowany w pomieszczeniach o dużej jasności, gain powinien wynosić 0,8-0,9. Przy projekcjach 3D gain powinien wynosić 1,3.


Format ekranu

Standardowe ekrany mają format 16:9 – co odpowiada większości filmów. W przypadku używania projektora do częstych prezentacji przy użyciu komputera format 4:3 powinien być wystarczający.


Ekran projekcyjny - projektory - Media Expert


Polecane ekrany projekcyjne

 

4WORLD Matt White 203x152 – ekran formatu 4:3, nadający się do użycia ściennego i sufitowego (jest wyposażony w ścienno-sufitowy system montażowy). Przekątna obrazu wynosi 100" ze współczynnikiem odbicia światła 1.1. Powierzchnia ekranu jest ahigroskopijna, odporna na wilgoć, wykonana z materiału niepalnego, wytrzymałego i łatwo zmywalnego. Obsługę ułatwia pilot o zasięgu 20-25 m. Powierzchnia wyświetlacza jest przystosowana do różnego typu projektorów – CRT, LCD, DLP, 3LCD, LED, 2K, 4K, HD.

AVTEK Tripod Pro 180x180 – ekran projekcyjny na statywie. Można wybrać format 1:1, 4:3, 16:9, 16:10. Czarne ramki boczne zwiększają kontrast oglądanego obrazu w każdym formacie. Dzięki możliwości regulacji wysokości statywu ekran może znajdować się od 230 do 259 cm nad podłogą. Specjalne ramię eliminuje efekt trapezu.

ART Matt White EM-84 186x105 - ekran projekcyjny o wymiarach 186 x 105 cm i formacie 16:9, przeznaczony do użytku jako ekran do kina domowego. Może być zamocowany do sufitu lub ściany. Materiał Matt White jest 3-warstwowy, odporny na zabrudzenia i niepalny. Wygodę obsługi daje pilot zdalnego sterowania.


Sprawdź naszą ofertę ekranów!