Poradniki Eksperta

Jakie słuchawki na rower? Ranking [TOP10]

Jazda na rowerze należy do najpopularniejszych form spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Możemy łatwo i szybko wybrać się na krótką przejażdżkę prozdrowotną, długą wyprawę za miasto na łono natury, a także używać roweru jako alternatywnego środka transportu. Niezależnie od tego, w jakim celu pedałujemy i gdzie się chcemy udać, zauważymy, że jazda stanie się o wiele przyjemniejsza, jeśli towarzyszyć nam będzie ulubiona muzyka, audiobook lub podcast. Słuchawki na rower różnią się jednak nieco od tych zwykłych, dlatego przeanalizujemy i sprawdzimy, jakie modele będą najlepszym wyborem.


Element wyposażenia


Muzyka posiada te właściwości, że doskonale potrafi wprawić nas w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wysiłek fizyczny będzie bardziej znośny. Duża część osób korzystających regularnie z roweru i słuchawek, preferuje muzykę podczas przejażdżek, ponieważ pozwala im się to zrelaksować, oczyścić myśli i uciec na chwilę od codziennego życia. Relaks jest jedną z najważniejszych zalet jazdy na rowerze, dlatego zadbanie o jego jak najwyższą jakość, powinno szczególnie leżeć nam na sercu. Słuchawki na rower będą doskonałym dodatkiem, który pomoże nam osiągnąć wewnętrzny spokój, albo wręcz przeciwnie, podaruje nam zastrzyk adrenaliny, który sprawi, że serce zacznie nam szybciej bić podczas ekstremalnych odmian spędzania czasu na rowerze. Wiele osób wybiera słuchawki także z praktycznego powodu, jakim jest brak czasu na czytanie książek, naukę języków obcych lub słuchanie podcastów. W dzisiejszym świecie, duża część z nas jest zabiegana, dlatego nawet kilkanaście minut, które poświęcimy na samorozwój w trakcie jazdy na rowerze, jest szczególne cenne. Niezależnie od tego, jaki przyświeca nam cel, jasno widać, że słuchawki mogą pełnić wiele różnych zadań. Wybór odpowiedniego modelu, który będzie najlepiej nadawać się do poszczególnych aktywności, jest nie mniej istotny, jak dobór odpowiedniego stroju, czy kasku na rower. Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym cechom, które powinny posiadać słuchawki na rower.


Słuchawki nauszne i douszne


Najważniejsza jest wygoda i praktyczne zastosowanie słuchawek. Bez tego, wciąż będziemy rozkojarzeni i z trudem skupimy się na relaksie, o który przecież głównie chodzi podczas jazdy na rowerze. Słuchawki powinny być zatem dobrze dopasowane do kształtu naszej głowy, ale także i uszu. Zdecydowana większość modeli dostępnych w naszych sklepach, posiada możliwość regulacji, co czyni je bardziej uniwersalnymi. W tym miejscu, słuchawki na rower musimy podzielić na dwie podstawowe grupy: słuchawki nauszne i douszne.


Pierwsze z nich posiadają charakterystyczny pałąk, który łączy obie słuchawki, przechodząc na naszej głowie. Bardzo ważne jest zatem, aby wspomniany pałąk posiadał odpowiednią amortyzację w postaci gąbki lub materiału, który powlecze plastikowe, sztywne elementy łączeń. Dzięki temu, po założeniu słuchawek praktycznie nie będziemy fizycznie odczuwać ich obecności. To samo tyczy się samych elementów przylegających do uszu. Ważne jest, aby ponadto pokryte były odpowiednim materiałem, który zapobiegnie ich nieprzyjemnemu przesuwaniu się, które może w dłuższej perspektywie okazać się rozpraszające. Największą zaletą słuchawek dousznych jest ich stabilność, która jest możliwa dzięki wspomnianemu pałąkowi łączącemu obie słuchawki, ale także metodzie ich nakładania na uszy, co działa jako dodatkowy stabilizator. Większość słuchawek tego typu, posiada regulację. Słuchawki nauszne możemy spotkać w wersji otwartej i zamkniętej. Pierwsze z nich przylegają delikatnie do naszych uszu, pozwalając aby dźwięki z otoczenia w pewnej ilości i nasileniu, wciąż docierały do naszych uszu. Słuchawki zamknięte natomiast, są w stanie całkowicie izolować wspomniane dźwięki otoczenia. Jakie słuchawki na rower wybrać spośród nich? Lepiej nie odcinać się zupełnie od świata, bo szczególnie w warunkach miejskich, może się to okazać niebezpieczne, dlatego lepiej wybrać słuchawki otwarte.


Słuchawki douszne różnią się nie tylko sposobem budowy, ale także zastosowaniem materiałów służących do pokrywania ich poszczególnych elementów. Douszne słuchawki na rower są znacznie mniejsze od słuchawek nausznych, co przekłada się na ich kilka istotnych cech. Główną jest mniejsza waga, która nie przekracza kilkuset gramów, co sprawia, że praktycznie w ogóle nie odczujemy ich obecności. Słuchawki powleczone są najczęściej specjalną gumą, która jest wyjątkowo ergonomiczna i pozwala na stabilne umieszczenie w uchu, a także zapobiega wypadaniu słuchawek podczas jazdy na rowerze.


Jakie słuchawki lepiej wybrać: przewodowe, czy bezprzewodowe? Odpowiedź na to pytanie zależy w całości od kilku czynników i naszych preferencji. Każde rozwiązanie ma swoje bardzo wyraźne plusy, ale także minusy, którym się teraz przyjrzymy bliżej.


Łączność przewodowa i bezprzewodowa


Słuchawki przewodowe oferują swoim użytkownikom przede wszystkim gwarancję jakości dźwięku oraz jej ciągłość podczas jazdy na rowerze. Wystarczy podłączyć słuchawki do naszego smartfona i nie musimy się już martwić niczym innym. Rozwiązanie to eliminuje też powstawanie zakłóceń podczas przesyłania dźwięku, co może mieć duże znaczenie nie tylko podczas słuchania ulubionej muzyki, ale także jeśli w danej chwili chcemy skupić się na nauce obcego dla nas słowa pochodzącego z języka obcego lub gdy słuchamy audiobooków, bądź podcastów. Musimy tu zwrócić szczególną uwagę na długość przewodu. Podczas jazdy na rowerze, część osób trzyma smartfona w kieszeni, a inni preferują specjalne plecaki rowerowe. Jeszcze inni wyposażyli się w kieszonki mocowane, np. do ramienia. Warto mieć jasno określone, gdzie znajdzie się nasz smartfon, tak aby dobrać odpowiednio długi przewód. Najlepiej wyposażyć się w nie krótszy niż 1,2 m, co da nam gwarancję, że w zupełności wystarczy, aby sięgnąć do każdego preferowanego przez na miejsca. Jedynym minusem połączenia przewodowego, jest przewód sam w sobie. Istnieje ryzyko, że będzie się plątał, haczył o elementy naszego stroju lub roweru, co sprawi, że zacznie w pewnym momencie stawać się problematyczny i odwróci naszą uwagę od jazdy na rowerze, a także tego, czego akurat słuchaliśmy. W skrajnych przypadkach może dojść do wyrwania przewodu z gniazda smartfona, a nawet uszkodzenia mechanicznego, co może być kłopotliwe i kosztowne w naprawie.


Słuchawki bezprzewodowe w zasadzie eliminują wszystkie niedogodności, z którymi muszą mierzyć się słuchawki przewodowe. Nie ma zatem ryzyka uszkodzenia przewodu, bo przewód po prostu nie jest tutaj potrzebny. Daje to zatem użytkownikom ogromną swobodę ruchów i nie będzie zaprzątać niepotrzebnymi myślami naszych umysłów. Słuchawki na rower w tej wersji mają jednak kilka cech, które mogą nie trafić w gusta niektórych osób. Głównym problemem jest to, że słuchawki takie należy ładować i jeśli o tym zapomnimy, może okazać się, że w pewnym momencie naszej wycieczki zostaniemy bez ulubionej muzyki. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na pojemność akumulatorów w słuchawkach bezprzewodowych, tak aby ich częste ładowanie było zbędne, a co za tym idzie, mogły wytrzymać przez dłuższy czas. Szukając odpowiedniego modelu w naszych sklepach, najlepiej wybrać te, które oferują większą ilość mAh. Kolejną sprawą są zakłócenia, które są niestety naturalną cechą wszystkich urządzeń bezprzewodowych. Jeśli jednak nasz smartfon będzie blisko słuchawek, nie powinniśmy się martwić. Słuchawki na rower w wersji bezprzewodowej, mają zasięg nawet do kilkudziesięciu metrów, więc nawet jeśli podczas postojów oddalimy się na chwilę od naszego smartfona, wciąż będziemy mogli słuchać wybranych dźwięków. Na sam koniec, zostawiliśmy największy problem, którym jest możliwość zgubienia słuchawek bezprzewodowych. Jeśli nie zabezpieczymy ich w odpowiedni sposób, może się okazać, że spadną z naszej głowy lub wypadną z ucha i mogą się uszkodzić. Problem ten jest mniej znaczący w przypadku słuchawek nausznych, ale wybierając słuchawki douszne, warto dokupić do nich odpowiednie zabezpieczenie w postaci sznurka. Spora część modeli słuchawek dousznych posiada takie elementy dołączone do zestawów.


Jakość dźwięku


Jakość dźwięku ma nie mniejsze znaczenie od wygody użytkowania słuchawek na rower. Nie ma w zasadzie znaczenia, do czego będziemy wykorzystywać słuchawki, ponieważ zarówno podczas słuchania muzyki, audiobooków czy podcastów, chcemy cieszyć się najlepszym dźwiękiem.


Częstotliwość jest tutaj jedną z decydujących cech, mających największy wpływ na szczegółowość dźwięku. Zakres częstotliwości powinien wynosić od 20 do 20 000 Hz, co najlepiej oddaje zakres, który odbierają nasze uszy.


Kolejną ważną cechą słuchawek jest ich dynamika, która określa różnicę pomiędzy cichymi i głośnymi dźwiękami. Do zapisu dynamiki słuchawek, wykorzystuje się decybele (dB). Jeśli zależy Wam na naprawdę dobrej jakości dźwięku, wybierzcie taki model, który ma szeroki zakres dynamiki.


Impedancja, czyli zależność pomiędzy natężeniem prądu i napięciem. Ma to bardzo duży wpływ na jakość dźwięku, ale nie wiedzieć dlaczego, przez wiele osób jest kompletnie pomijanym aspektem podczas wyboru słuchawek. Radzimy Wam zwrócić na to szczególną uwagę i wybrać modele posiadające wskaźnik impedancji pomiędzy 30, a 300 Ohm, co pozwoli na osiągnięcie naprawdę dobrego dźwięku w słuchawkach.


Sterowanie i funkcje dodatkowe


Podczas jazdy na rowerze, nasze ręce są zajęte i zatrzymywanie się co kilka minut aby zmienić piosenkę, cofnąć nagranie lub przeskoczyć do następnego byłoby strasznie niepraktyczne. Słuchawki przewodowe wyposażone są najczęściej w przycisk sterujący, umieszczony na kablu, a modele bezprzewodowe posiadają takowy na muszli. Tym sposobem, do sterowania wystarczy nam jedynie jedna ręka. Przyciski te mogą również pełnić funkcję obsługi połączeń przychodzących, jeśli nasze słuchawki sparujemy w odpowiedni sposób ze smartfonem. Trzeba jednak wybrać taki ich model, który posiada wbudowany mikrofon. Rozwiązanie to daje nam także dostęp do asystentów takich jak Google lub Siri, co pozwoli również na dzwonienie, zapisywanie notatek, a także wprowadzanie zapytań.


Poniżej prezentujemy najciekawsze i najlepsze słuchawki na rower, które odpowiedzą na wszystkie potrzeby każdego fana spędzania czasu na rowerze.


Słuchawki dokanałowe JBL Wave 200 TWS Czarny


Duże znaczenie dla naszej wygody ma to, jakie wybierzemy słuchawki na rower. Ranking otwiera model, który został zaprojektowany z myślą o komforcie podczas weekendowej przejażdżki, a także w trackie intensywnych treningów w trudnym terenie. Dynamika słuchawek wynosi 108 dB przy paśmie przenoszenia od 20 do 20 000 Hz, co zapewni wysoką jakość dźwięku. Model ten łączy się bezprzewodowo przy użyciu technologii Bluetooth 5.0. W pełni naładowany akumulator, wystarczy na 5 godzin słuchania muzyki, a po włożeniu do etui, będziemy mogli ponownie je naładować aż trzykrotnie. Słuchawki mogą służyć do odbierania połączeń, dzięki wbudowanemu mikrofonowi.JBL Wave 200 TWS Dane techniczne:


Słuchawki dokanałowe

Pasmo przenoszenia: 20 - 20 000 Hz

Dynamika: 108 dBUdogodnienia:


Transmisja Bluetooth

Odbieranie połączeń

Zasięg: 10 mSłuchawki SONY WH-1000XM4B ANC Czarny


Słuchawki na rower od firmy Sony, to zupełnie nowa jakość odtwarzania muzyki. Model ten posiada liczne udogodnienia, które w znaczący sposób redukują potrzebę ingerencji przy pomocy rąk, co jest ważne dla każdego rowerzysty. Słuchawki rozpoznają mowę i automatycznie wyłączą odtwarzaną muzykę, a do tego same zareagują na nasze otoczenie, dostosowując dźwięk tak, aby był najwyższej jakości. Wyjątkowo szerokie pasmo przenoszenia od 4 do 40 000 Hz, oferuje zupełnie nowe doznania. Słuchawki łączą się za pomocą technologii Bluetooth lub NFC, a ich maksymalny zasięg od urządzenia to 10 metrów. Zastosowanie LDAC, czyli techniki przesyłania danych, słuchawki mogą odbierać ich aż 3 razy więcej, niż inne modele.SONY WH-1000XM4B ANC Dane techniczne:


Słuchawki nauszne

Pasmo przenoszenia: 4-40 000 Hz

Waga: 254 gUdogodnienia:


Transmisja Bluetooth i NFC

Redukcja hałasu

Odbieranie połączeńSłuchawki douszne APPLE AirPods Pro ANC MagSafe Biały


Słuchawki na rower stworzone przez firmę Apple, to już niemalże kultowy produkt. Model ten charakteryzuje się wyjątkowo niską wagą (4 g), co sprawia, że praktycznie nie odczujemy ich obecności. Dźwięk przestrzenny zostanie dopasowany do ruchów głowy, zapewniając, że dotrą do nas wszystkie dźwięki muzyki. Bardzo przydatną funkcją, jest możliwość znalezienia słuchawek poprzez dedykowaną aplikację, która w razie zgubienia ich, odszuka je za pomocą sygnału GPS. Słuchawki na rower łączą się przy użyciu Bluetooth 5.0. Model ten posiada aż dwa wbudowane mikrofony i czujnik nacisku. W pełni naładowany akumulator, wystarcza na 4,5 godziny słuchania muzyki i 3,5 godziny prowadzenia rozmów.APPLE AirPods Pro ANC MagSafe Dane techniczne:


Słuchawki douszne

Waga: 5,4 g

Bluetooth 5.0Udogodnienia:


Redukcja szumów

Czujnik nacisku

Dwa mikrofonySłuchawki nauszne SONY WH-CH510 Czarny


Słuchawki stworzone przez Sony, które idealnie nadają się na długie wycieczki rowerowe. W pełni naładowany akumulator, wystarczy aż na 35 godzin słuchania muzyki, co jest jednym z najwyższych wyników na rynku. Dodatkowo słuchawki posiadają opcję szybkiego ładowania. W 10 minut naładujemy słuchawki na tyle, aby starczyło nam to na 1,5 godziny ich pracy. Słuchawki łączą się poprzez technologię Bluetooth 5.0, co eliminuje możliwość powstania niechcianych zakłóceń. Pasmo przenoszenia wynoszące od 20 do 20 000 Hz, zapewni nam dźwięki najwyższej jakości. Wbudowany mikrofon pozwoli nam na prowadzenie rozmów telefonicznych.SONY WH-CH510 Dane techniczne:


Słuchawki nauszne

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Bluetooth 5.0Udogodnienia:


Odbieranie połączeń

Szybkie ładowanie

Wbudowany mikrofonSłuchawki dokanałowe PHILIPS TAT2206GR/00 Zielony


Słuchawki rowerowe firmy Phillips, to doskonały wybór dla osób, którym żadna pogoda nie jest straszna. Certyfikat IPX4 zapewnia ich wysoką wodoodporność, nie tylko na zachlapania, ale wręcz zalania, dlatego jeśli na szlaku złapie nas ulewa, nie musimy się martwić ich uszkodzeniem. Słuchawki posiadają dynamikę na poziomie 101 dB i pasmo przenoszenia od 20 d 20 000 Hz co oznacza, że będziemy mogli cieszyć się dźwiękami najwyższej jakości. Wbudowany asystent głosowy pozwoli na obsługę nagrań, a także zarządzanie połączeniami telefonicznymi, bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy roweru.PHILIPS TAT2206GR/00 Dane techniczne:


Słuchawki dokanałowe

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Dynamika: 101 dBUdogodnienia:


Odbieranie połączeń

Asystent głosowy

WodoodpornośćSłuchawki nauszne PHILIPS TAPH805BK ANC Czarny


Jeśli szukacie słuchawek na rower, które zapewnią Wam dźwięk najlepszej klasy, to zdecydowanie powinniście zwrócić uwagę na ten model. Pasmo przenoszenia wynosi od 7 do 40 000 Hz przy dynamice 90 dB. Jest to zatem jeden z najwyższych wyników na rynku, podobnie zresztą, jak w przypadku innych słuchawek tego producenta z naszej listy. Wrażenia dodatkowo spotęguję redukcja szumów z otoczenia. Opcja szybkiego ładowania, zapewni nam przynajmniej kilkadziesiąt minut pracy urządzenia po zaledwie kilku minutach ładowania. Słuchawki posiadają wbudowany mikrofon z redukcją echa, co pozwala na używanie ich do prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy na rowerze.PHILIPS TAPH805BK ANC Dane techniczne:


Słuchawki nauszne

Pasmo przenoszenia: 7-40 000 Hz

Dynamika: 90 dBUdogodnienia:


Wbudowany mikrofon

Redukcja szumów

Szybkie ładowanieSłuchawki dokanałowe REALME Buds Air 2 Neo Czarny


Słuchawki od firmy Realme, to kolejna propozycja na naszej liście dla osób szukających wygodnych rozwiązań. Model ten waży zaledwie 4,5 g na jedną słuchawkę, sprawiając, że nie będziemy czuli dyskomfortu z ich noszenia. Specjalnie profilowany kształt, doskonale dopasuje się do naszego ucha, pozwalając cieszyć się dźwiękami ulubionej muzyki. Wysoka ich jakość, to zasługa dynamiki na poziomie 102 dB i pasma przenoszenia od 20 do 20 000 Hz. Dużą zaletą słuchawek jest ich wodoodporność, a także możliwość odbierania połączeń telefonicznych. Akumulator o pojemności 480 mAh, po pełnym naładowaniu pozwala na działanie słuchawek przez 5 godzin.REALME Buds Air 2 Neo Dane techniczne:


Słuchawki dokanałowe

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Dynamika: 102 dBUdogodnienia:


Odbieranie połączeń

Niska waga: 4,5 g

WodoodpornośćSłuchawki dokanałowe HUAWEI FreeBuds 4i ANC Biały


Słuchawki dokanałowe najczęściej nie posiadają zbyt pojemnych akumulatorów, a co za tym idzie, nie wystarczają na zbyt długie korzystanie z nich. Model od firmy Huawei jest zupełnie inny, ponieważ po pełnym naładowaniu może odtwarzać naszą ulubioną muzykę przez 10 godzin i umożliwia prowadzenie rozmów przez 6,5 godziny. W zestawie znajduje się również etui, które może podtrzymać pracę naszych słuchawek przez 22 godziny. Funkcja szybkiego ładowania, pozwoli nam po zaledwie 10 minutach na korzystanie ze słuchawek przez kolejne 4 godziny. Wysoką jakość dźwięków, gwarantuje pasmo przenoszenia wynoszące od 20 do 20 000 Hz, wspierane przez redukcję szumów otoczenia. Wbudowany mikrofon pozwoli nam na przeprowadzanie rozmów telefonicznych, bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy roweru.HUAWEI FreeBuds 4i ANC Dane techniczne:


Słuchawki dokanałowe

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

USB Typ CUdogodnienia:


Niska waga: 5,5 g

Odbieranie połączeń

Redukcja szumówSłuchawki nauszne PHILIPS Fidelio L3 Czarny


Kolejny model od firmy Phillips, który wyróżnia się na tle innych produktów niemalże idealnym dźwiękiem. Pasmo przenoszenia wynoszące od 7 do 40 000 Hz i dynamika 103 dB, zapewni jakość najwyższej klasy, a w połączeniu z aktywną redukcją szumów otoczenia sprawi, że dźwięk będzie wydawał się wyjątkowo czysty i żywy. Słuchawki posiadają funkcję asystenta głosowego, kompatybilnego z Alexą i Google Assistant, za pomocą którego możemy sterować ich pracą, w tym także zarządzać połączeniami telefonicznymi. W pełni naładowany akumulator, wystarczy na 36 godzin pracy słuchawek, które posiadają także funkcję szybkiego ładowania. Wystarczy 15 minut ładowania, aby słuchawki działały przez kolejne 6 godzin.PHILIPS Fidelio L3 Dane techniczne:


Słuchawki nauszne

Pasmo przenoszenia: 7-40 000 Hz

Dynamika: 103 dBUdogodnienia:


Odbieranie połączeń

Sterowanie głosowe

Redukcja szumówSłuchawki dokanałowe LG TONE Free FN4 Biały


Jakie słuchawki na rower wybrać, aby móc cieszyć się zarówno komfortem ich użytkowania jaki i ich wysoką wydajnością? LG postawiło na obie te rzeczy, tworząc model, który oferuje dźwięki najwyższej jakości ukrytymi w niepozornej i lekkiej (54 g) obudowie. Pasmo przenoszenia wynosi od 20 do 20 000 Hz, co w połączeniu z technologią Meridian, posiadającą cztery programy ustawień, tworzy krystalicznie czysty i wyjątkowo wyraźny dźwięk. Słuchawki posiadają czujnik, który po włożeniu do ucha automatycznie uruchamia odtwarzanie dźwięków. Certyfikat IPX4 zapewnia wysokiej klasy wodoodporność przed zachlapaniem i przed deszczem. Funkcja szybkiego ładowania, pozwoli na naładowanie słuchawek w zaledwie kilkanaście minut.LG TONE Free FN4 Biały Dane techniczne:


Słuchawki dokanałowe

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

USB Typ CUdogodnienia:


Niska waga: 54 g

Szybkie ładowanie

Wodoodporność


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756