Jazda na rowerze należy do najpopularniejszych form spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Możemy łatwo i szybko wybrać się na krótką przejażdżkę prozdrowotną, długą wyprawę za miasto na łono natury, a także używać roweru jako alternatywnego środka transportu. Niezależnie od tego, w jakim celu pedałujemy i gdzie się chcemy udać, zauważymy, że jazda stanie się o wiele przyjemniejsza, jeśli towarzyszyć nam będzie ulubiona muzyka, audiobook lub podcast. Słuchawki na rower różnią się jednak nieco od tych zwykłych, dlatego przeanalizujemy i sprawdzimy, jakie modele będą najlepszym wyborem.
Element wyposażenia
Muzyka posiada te właściwości, że doskonale potrafi wprawić nas w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wysiłek fizyczny będzie bardziej znośny. Duża część osób korzystających regularnie z roweru i słuchawek, preferuje muzykę podczas przejażdżek, ponieważ pozwala im się to zrelaksować, oczyścić myśli i uciec na chwilę od codziennego życia. Relaks jest jedną z najważniejszych zalet jazdy na rowerze, dlatego zadbanie o jego jak najwyższą jakość, powinno szczególnie leżeć nam na sercu. Słuchawki na rower będą doskonałym dodatkiem, który pomoże nam osiągnąć wewnętrzny spokój, albo wręcz przeciwnie, podaruje nam zastrzyk adrenaliny, który sprawi, że serce zacznie nam szybciej bić podczas ekstremalnych odmian spędzania czasu na rowerze. Wiele osób wybiera słuchawki także z praktycznego powodu, jakim jest brak czasu na czytanie książek, naukę języków obcych lub słuchanie podcastów. W dzisiejszym świecie, duża część z nas jest zabiegana, dlatego nawet kilkanaście minut, które poświęcimy na samorozwój w trakcie jazdy na rowerze, jest szczególne cenne. Niezależnie od tego, jaki przyświeca nam cel, jasno widać, że słuchawki mogą pełnić wiele różnych zadań. Wybór odpowiedniego modelu, który będzie najlepiej nadawać się do poszczególnych aktywności, jest nie mniej istotny, jak dobór odpowiedniego stroju, czy kasku na rower. Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym cechom, które powinny posiadać słuchawki na rower.
Słuchawki nauszne i douszne
Najważniejsza jest wygoda i praktyczne zastosowanie słuchawek. Bez tego, wciąż będziemy rozkojarzeni i z trudem skupimy się na relaksie, o który przecież głównie chodzi podczas jazdy na rowerze. Słuchawki powinny być zatem dobrze dopasowane do kształtu naszej głowy, ale także i uszu. Zdecydowana większość modeli dostępnych w naszych sklepach, posiada możliwość regulacji, co czyni je bardziej uniwersalnymi. W tym miejscu, słuchawki na rower musimy podzielić na dwie podstawowe grupy: słuchawki nauszne i douszne.
Pierwsze z nich posiadają charakterystyczny pałąk, który łączy obie słuchawki, przechodząc na naszej głowie. Bardzo ważne jest zatem, aby wspomniany pałąk posiadał odpowiednią amortyzację w postaci gąbki lub materiału, który powlecze plastikowe, sztywne elementy łączeń. Dzięki temu, po założeniu słuchawek praktycznie nie będziemy fizycznie odczuwać ich obecności. To samo tyczy się samych elementów przylegających do uszu. Ważne jest, aby ponadto pokryte były odpowiednim materiałem, który zapobiegnie ich nieprzyjemnemu przesuwaniu się, które może w dłuższej perspektywie okazać się rozpraszające. Największą zaletą słuchawek dousznych jest ich stabilność, która jest możliwa dzięki wspomnianemu pałąkowi łączącemu obie słuchawki, ale także metodzie ich nakładania na uszy, co działa jako dodatkowy stabilizator. Większość słuchawek tego typu, posiada regulację. Słuchawki nauszne możemy spotkać w wersji otwartej i zamkniętej. Pierwsze z nich przylegają delikatnie do naszych uszu, pozwalając aby dźwięki z otoczenia w pewnej ilości i nasileniu, wciąż docierały do naszych uszu. Słuchawki zamknięte natomiast, są w stanie całkowicie izolować wspomniane dźwięki otoczenia. Jakie słuchawki na rower wybrać spośród nich? Lepiej nie odcinać się zupełnie od świata, bo szczególnie w warunkach miejskich, może się to okazać niebezpieczne, dlatego lepiej wybrać słuchawki otwarte.
Słuchawki douszne różnią się nie tylko sposobem budowy, ale także zastosowaniem materiałów służących do pokrywania ich poszczególnych elementów. Douszne słuchawki na rower są znacznie mniejsze od słuchawek nausznych, co przekłada się na ich kilka istotnych cech. Główną jest mniejsza waga, która nie przekracza kilkuset gramów, co sprawia, że praktycznie w ogóle nie odczujemy ich obecności. Słuchawki powleczone są najczęściej specjalną gumą, która jest wyjątkowo ergonomiczna i pozwala na stabilne umieszczenie w uchu, a także zapobiega wypadaniu słuchawek podczas jazdy na rowerze.
Jakie słuchawki lepiej wybrać: przewodowe, czy bezprzewodowe? Odpowiedź na to pytanie zależy w całości od kilku czynników i naszych preferencji. Każde rozwiązanie ma swoje bardzo wyraźne plusy, ale także minusy, którym się teraz przyjrzymy bliżej.
Łączność przewodowa i bezprzewodowa
Słuchawki przewodowe oferują swoim użytkownikom przede wszystkim gwarancję jakości dźwięku oraz jej ciągłość podczas jazdy na rowerze. Wystarczy podłączyć słuchawki do naszego smartfona i nie musimy się już martwić niczym innym. Rozwiązanie to eliminuje też powstawanie zakłóceń podczas przesyłania dźwięku, co może mieć duże znaczenie nie tylko podczas słuchania ulubionej muzyki, ale także jeśli w danej chwili chcemy skupić się na nauce obcego dla nas słowa pochodzącego z języka obcego lub gdy słuchamy audiobooków, bądź podcastów. Musimy tu zwrócić szczególną uwagę na długość przewodu. Podczas jazdy na rowerze, część osób trzyma smartfona w kieszeni, a inni preferują specjalne plecaki rowerowe. Jeszcze inni wyposażyli się w kieszonki mocowane, np. do ramienia. Warto mieć jasno określone, gdzie znajdzie się nasz smartfon, tak aby dobrać odpowiednio długi przewód. Najlepiej wyposażyć się w nie krótszy niż 1,2 m, co da nam gwarancję, że w zupełności wystarczy, aby sięgnąć do każdego preferowanego przez na miejsca. Jedynym minusem połączenia przewodowego, jest przewód sam w sobie. Istnieje ryzyko, że będzie się plątał, haczył o elementy naszego stroju lub roweru, co sprawi, że zacznie w pewnym momencie stawać się problematyczny i odwróci naszą uwagę od jazdy na rowerze, a także tego, czego akurat słuchaliśmy. W skrajnych przypadkach może dojść do wyrwania przewodu z gniazda smartfona, a nawet uszkodzenia mechanicznego, co może być kłopotliwe i kosztowne w naprawie.
Słuchawki bezprzewodowe w zasadzie eliminują wszystkie niedogodności, z którymi muszą mierzyć się słuchawki przewodowe. Nie ma zatem ryzyka uszkodzenia przewodu, bo przewód po prostu nie jest tutaj potrzebny. Daje to zatem użytkownikom ogromną swobodę ruchów i nie będzie zaprzątać niepotrzebnymi myślami naszych umysłów. Słuchawki na rower w tej wersji mają jednak kilka cech, które mogą nie trafić w gusta niektórych osób. Głównym problemem jest to, że słuchawki takie należy ładować i jeśli o tym zapomnimy, może okazać się, że w pewnym momencie naszej wycieczki zostaniemy bez ulubionej muzyki. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na pojemność akumulatorów w słuchawkach bezprzewodowych, tak aby ich częste ładowanie było zbędne, a co za tym idzie, mogły wytrzymać przez dłuższy czas. Szukając odpowiedniego modelu w naszych sklepach, najlepiej wybrać te, które oferują większą ilość mAh. Kolejną sprawą są zakłócenia, które są niestety naturalną cechą wszystkich urządzeń bezprzewodowych. Jeśli jednak nasz smartfon będzie blisko słuchawek, nie powinniśmy się martwić. Słuchawki na rower w wersji bezprzewodowej, mają zasięg nawet do kilkudziesięciu metrów, więc nawet jeśli podczas postojów oddalimy się na chwilę od naszego smartfona, wciąż będziemy mogli słuchać wybranych dźwięków. Na sam koniec, zostawiliśmy największy problem, którym jest możliwość zgubienia słuchawek bezprzewodowych. Jeśli nie zabezpieczymy ich w odpowiedni sposób, może się okazać, że spadną z naszej głowy lub wypadną z ucha i mogą się uszkodzić. Problem ten jest mniej znaczący w przypadku słuchawek nausznych, ale wybierając słuchawki douszne, warto dokupić do nich odpowiednie zabezpieczenie w postaci sznurka. Spora część modeli słuchawek dousznych posiada takie elementy dołączone do zestawów.
Jakość dźwięku
Jakość dźwięku ma nie mniejsze znaczenie od wygody użytkowania słuchawek na rower. Nie ma w zasadzie znaczenia, do czego będziemy wykorzystywać słuchawki, ponieważ zarówno podczas słuchania muzyki, audiobooków czy podcastów, chcemy cieszyć się najlepszym dźwiękiem.
Częstotliwość jest tutaj jedną z decydujących cech, mających największy wpływ na szczegółowość dźwięku. Zakres częstotliwości powinien wynosić od 20 do 20 000 Hz, co najlepiej oddaje zakres, który odbierają nasze uszy.
Kolejną ważną cechą słuchawek jest ich dynamika, która określa różnicę pomiędzy cichymi i głośnymi dźwiękami. Do zapisu dynamiki słuchawek, wykorzystuje się decybele (dB). Jeśli zależy Wam na naprawdę dobrej jakości dźwięku, wybierzcie taki model, który ma szeroki zakres dynamiki.
Impedancja, czyli zależność pomiędzy natężeniem prądu i napięciem. Ma to bardzo duży wpływ na jakość dźwięku, ale nie wiedzieć dlaczego, przez wiele osób jest kompletnie pomijanym aspektem podczas wyboru słuchawek. Radzimy Wam zwrócić na to szczególną uwagę i wybrać modele posiadające wskaźnik impedancji pomiędzy 30, a 300 Ohm, co pozwoli na osiągnięcie naprawdę dobrego dźwięku w słuchawkach.
Sterowanie i funkcje dodatkowe
Podczas jazdy na rowerze, nasze ręce są zajęte i zatrzymywanie się co kilka minut aby zmienić piosenkę, cofnąć nagranie lub przeskoczyć do następnego byłoby strasznie niepraktyczne. Słuchawki przewodowe wyposażone są najczęściej w przycisk sterujący, umieszczony na kablu, a modele bezprzewodowe posiadają takowy na muszli. Tym sposobem, do sterowania wystarczy nam jedynie jedna ręka. Przyciski te mogą również pełnić funkcję obsługi połączeń przychodzących, jeśli nasze słuchawki sparujemy w odpowiedni sposób ze smartfonem. Trzeba jednak wybrać taki ich model, który posiada wbudowany mikrofon. Rozwiązanie to daje nam także dostęp do asystentów takich jak Google lub Siri, co pozwoli również na dzwonienie, zapisywanie notatek, a także wprowadzanie zapytań.
Poniżej prezentujemy najciekawsze i najlepsze słuchawki na rower, które odpowiedzą na wszystkie potrzeby każdego fana spędzania czasu na rowerze.
Duże znaczenie dla naszej wygody ma to, jakie wybierzemy słuchawki na rower. Ranking otwiera model, który został zaprojektowany z myślą o komforcie podczas weekendowej przejażdżki, a także w trackie intensywnych treningów w trudnym terenie. Dynamika słuchawek wynosi 108 dB przy paśmie przenoszenia od 20 do 20 000 Hz, co zapewni wysoką jakość dźwięku. Model ten łączy się bezprzewodowo przy użyciu technologii Bluetooth 5.0. W pełni naładowany akumulator, wystarczy na 5 godzin słuchania muzyki, a po włożeniu do etui, będziemy mogli ponownie je naładować aż trzykrotnie. Słuchawki mogą służyć do odbierania połączeń, dzięki wbudowanemu mikrofonowi.