Poradniki Eksperta

Jaka matryca do monitora? VA, TN czy IPS?

Zastanawiasz się, jaka matryca do monitora będzie najlepsza? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz korzystał z urządzenia. Dowiedz się, czym różnią się od siebie najpopularniejsze rodzaje monitorów i do jakich zadań wybrać konkretne urządzenie.


Jaka matryca do monitora


Jak działają matryce?


Odkąd ekrany multimedialne pojawiły się w naszym otoczeniu, z roku na rok możemy zaobserwować ich coraz szerszą obecność w wielu miejscach. Już nie tylko telewizory czy monitory komputerowe korzystają z tych zaawansowanych procesów. Bez problemu zauważymy przydatność ekranów multimedialnych w takich często dość nieoczywistych miejscach. Ostatnimi czasy tak zwane info-kioski pojawiają się na pasażerskich stacjach kolejowych, zastępując klasyczne, papierowe rozkłady jazdy pociągów. Szeroka obecność ekranów jest wprost powiązana z szybkim rozwojem podsprzętów aplikowanych w monitorach, z czego jednym z najważniejszych z nich jest matryca, o której dziś szerzej pomówimy.


Matryce odpowiadają za wyświetlanie obrazu na ekranie, stąd też są jednym z najważniejszych czynników dotyczących monitorów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem nowego urządzenia. Współczesne matryce opierają się o specyficzne działanie ciekłych kryształów. Kryształy te posiadają rzadko spotykane połączenie cech, jak to wynika z nazwy, stanów skupienia cieczy oraz kryształów. Charakterystyczne właściwości chemiczno-fizyczne tego rodzaju materiałów pozwalają im na wyjątkowo dynamiczną zmianę swojego położenia, co wykorzystywane jest właśnie podczas wyświetlania pożądanych treści na monitorze. To, w jaki sposób ułożone są kryształy ciekłokrystaliczne w matrycy, wpływa na to, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia. W tym momencie możemy przejść do bardziej szczegółowego omówienia różnego rodzaju technologii – VA, TN oraz IPS, co pozwoli nam odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie, czyli jaka matryca do monitora będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.


Sprawdż również:

Matryca IPS w monitorze - co ją wyróżnia?

Matryca TN – co to?

Matryca VA czy IPS?


Monitory w naszej ofercie:


Matryce VA – przystępna cena z dobrą jakością


Wiemy już, że to, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia, zależy w największym stopniu od ustawienia kryształów ciekłokrystalicznych w urządzeniu. W wypadku matryc typu VA, czyli Vertical Alignment, jak sama angielska nazwa wskazuje, mamy do czynienia z kryształami ułożonymi pionowo względem siebie. Podczas, gdy dany piksel jest wygaszony, kryształy ustawiają się względem wyświetlacza niemal prostopadle. Wraz z natężeniem rozświetlenia obrót kryształów zbliża się ku równoległemu, by ostatecznie osiągnąć kilka linii prostych podczas pełnej jasności. Przechodząc z tak zwanych „technikaliów” do konkretnych rozwiązań ostatecznie istotnych dla użytkownika – na co możemy liczyć, kupując monitor wyposażony w matrycę VA? Jakie są jego wady i zalety? Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest jego cena zestawiona z jakością. Monitory z matrycami VA są atrakcyjne cenowo, szczególnie gdy porównamy ich wartość z możliwościami, które za sobą niosą. Wertykalne ułożenie kryształów w matrycy pozwala na uzyskanie dobrego kontrastu barw oraz wysokiej jakości wyświetlania szczegółów. Nie możemy tu jednak liczyć na wyjątkową dynamikę reakcji, tak jak w już niedługo omawianych monitorach z matrycami IPS. W związku z tym urządzenia te nie są szczególnie polecane dla graczy; szczególnie dla tych, którzy preferują gry typu strzelanki, które wymagają wysokiej sprawności i koordynacji nie tylko od samego uczestnika rozgrywki, ale również od jego sprzętu.


Dla kogo więc monitory z matrycą VA okażą się przydatne? Dobre oddanie barw, w szczególności czerni, okazuje się wyjątkowo ważne szczególnie dla osób lubiących oglądać na komputerze filmy czy seriale. Współcześnie wiele osób odchodzi od zakupu telewizora, na rzecz kupna dużego, dobrej jakości monitora, który spełnia więcej funkcji. W erze serwisów streamingowych wydaje się to ciekawym rozwiązaniem. Ekran z matrycą VA posłuży równie dobrze do codziennej pracy czy zwykłego przeglądania Internetu. Jeżeli nie wymagasz od swojego monitora wysokiej dynamiczności, a oczekujesz filmów w prawie kinowej jakości obrazu, monitor wysokiej rozdzielczości wyposażony w matrycę VA może okazać się wyborem przyjaznym nie tylko dla użytkownika, ale również dla portfela.


Matryce TN – do codziennego użytku


Idąc dalej tropem pytania jaka matryca do monitora spełni Twoje oczekiwania, zatrzymajmy się przy matrycach typu TN. TN jest skrótem od Twisted Nematic, co w dużym uproszczeniu informuje nas, że znane nam już kryształy ustawione są do siebie równolegle, lecz ich środki ciężkości nie są równo ułożone względem siebie. Tyle z teorii, w praktyce dla użytkownika oznacza to kilka zasadniczych cech. Pierwszą z nich jest dość niska komplikacja układu, co czyni matryce TN łatwiejszymi, a przez to tańszymi, w produkcji. Tym sposobem po raz kolejny mamy do czynienia z monitorami, które wyróżniają się przystępnością cenową. Na jakie cechy monitorów tego rodzaju możemy liczyć? Tutaj dobra informacja dla graczy – ekrany z technologią TN posiadają relatywnie krótki czas reakcji oraz mocno ograniczany jest nieprzyjemny efekt smużenia wyświetlanego obrazu. Wysoka dynamika z pewnością zadowoli miłośników gier, lecz w parze z atrakcyjną ceną i krótkim czasem reakcji, niestety nie możemy w tym wypadku oczekiwać wysokiej częstotliwości oraz „soczystego”, dobrego odwzorowania wyświetlanych barw. Pozostając przy graczach – monitory z matrycą TN będą świetnym rozwiązaniem, jeśli poszukujesz urządzenia, które mocno nie obciąży stanu Twojego konta, a przy tym będzie sprawowało się dobrze w grach dynamicznych. Pogodzić się jednak należy z tym, że obrazy nie będą oddawały w pełni zamierzonej przez producentów palety barw. Z podobnych powodów monitory tego typu nie sprawdzą się raczej podczas oglądania filmów czy seriali.


Poza problemem niepełności kolorów, równoległe do wyświetlacza ustawienie kryształów ciekłokrystalicznych powoduje zawężenie kątów widzenia. Mówiąc prościej, im bardziej pod kątem do Ciebie czy Twoich znajomych będzie ustawiony monitor, tym gorsza będzie jakość obrazu. W jakich warunkach monitory z matrycą typu TN okażą się najlepszym rozwiązaniem? Na myśl przychodzą przede wszystkim biura czy domowe stanowiska pracy. Korzystając z różnego rodzaju programów biurowych czy podczas przeglądania Internetu, nie potrzebujemy zazwyczaj niesamowicie dobrego odwzorowania barw czy szerokich kątów widzenia.


Matryce IPS – najwyższa jakość


Zakończymy najbardziej rozwiniętym technicznie rozwiązaniem, czyli IPS. In-Plane Switching wykorzystuje kryształy, które obracają się podczas użytkowania urządzenia w zależności od potrzeb. Technologia ta pozwala przede wszystkim na szeroki kąt widzenia oraz pełne, „soczyste” i jak najbardziej zbliżone do realistycznego odwzorowanie barw. Cechy te czynią monitory z matrycami IPS idealnym narzędziem do oglądania nawet najbardziej barwnych filmów i seriali. Matryce IPS są obecnie najbardziej zaawansowanym rodzajem tego rodzaju urządzeniem, co nie tylko zapewnia nam najlepsze doznania, lecz również, niestety, przekłada się na ich lekko wyższą cenę. Poruszanie się kryształów afektuje dynamikę ekranów oraz częstotliwość odświeżania. W związku z tym urządzenia tego typu nie będą najlepszym rozwiązaniem przy wcześniej wspomnianych grach wymagających dużej prędkości reakcji i precyzji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać ich do innego rodzaju gier (które stanowi większość tytułów obecnych na rynku). W zamian za obniżoną dynamikę możemy w końcu liczyć na niezapomniane wrażenia estetyczne.


Ekrany z matrycą IPS są szczególnie cenione przez osoby posługujące się wszelkiego rodzajami programami graficznymi, do obróbki zdjęć, montażu filmów czy dźwięku. Urządzenia te są nieodłącznym elementem pracy artystów sztuki cyfrowej, fotografów, filmowców, ale również chociażby architektów. Jeżeli poszukujesz monitora, który cechuje się wysoką jakością barw i szczegółowością obrazu, matryce IPS z pewnością staną się Twoim przyjacielem.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756