Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

NanoCell czy OLED?

Data dodania: 14-07-2023

Firma LG jest jedynym producentem wyświetlaczy NanoCell i OLED. OLED-y LG znajdziemy także w telewizorach marek Philips, Sony, Panasonic, ale matryce NanoCell stosuje tylko LG. Produkowane są one w rozdzielczościach obrazu 4K i 8K. Jaki wybrać wyświetlacz NanoCell czy OLED? Oba rodzaje to matryce klasy premium. Doskonale nadają się do kina domowego, grania i oglądania sportu. Różnice między nimi tkwią głównie w budowie wyświetlacza oraz cenie. OLED-y są droższe ze względu na większe koszty produkcji.

Wyświetlacze NanoCell jasny obraz i szerokie kąty

NanoCell to wyższa klasa wyświetlaczy o poszerzonym zakresie kolorów, który uzyskano dzięki nanocząstkom zastosowanym w filtrze kolorów podstawowych R G B. Filtr powoduje, że szczególnie dwie barwy: czerwona i zielona, stają się żywe i nasycone, co jest trudno osiągalne w innych technologiach. Zastosowany panel LCD IPS (In Plane Switch) zapewnia szerokie kąty widzenia. Osoby siedzące z boku nie zauważą różnic w poziomie nasycenia barw oraz kontrastu obrazu w porównaniu z tymi, które siedzą naprzeciwko telewizora.


To telewizor dla rodziny, jeśli lubimy oglądać widowiska sportowe, filmy czy też koncerty razem z przyjaciółmi. Zaleta wyświetlacza NanoCell, w porównaniu z OLED, to przede wszystkim większa jasność obrazu, co jednak nie powoduje pogorszenia jakości obrazu przy sztucznym świetle. Duża jasność i poszerzony zakres kolorów, to bardzo dobre efekty wizualne przy oglądaniu filmów HDR 4K z serwisów VoD np. Netflix.


Telewizory Nanocell w naszej ofercie

Wyświetlacz OLED doskonała czerń i kontrast

W telewizorach OLED źródłem obrazu są LED-y organiczne, dzięki czemu obraz jest doskonałej jakości. Matryca OLED nie wymaga warstwy ciekłokrystalicznej i podświetlenia, gdyż same LED-y organiczne są źródłem światła. Zaletą obrazu OLED w porównaniu do LCD Nanocell jest bardzo dobra czerń i większy kontrast. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD, co zapewnia płynny obraz. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny i nie wpływa to na pogorszenie kontrastu ani na zmniejszenie nasycenia barw. 


To wzorcowy telewizor do kina domowego przy oglądaniu filmów 4K HDR dzięki doskonałej czerni oraz szerokiej palecie barw. Jedynym warunkiem jest zalecane oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju, ze względu na mniejszą jasność obrazu niż w NanoCell. Wyświetlacze są obarczone ryzkiem tzw. miejscowego wypalenia OLED. Przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu (np. loga stacji telewizyjnej), powstają powidoki – chwilowy lub trwały ślad widoczny na wyświetlaczu po wyłączeniu telewizora. Nie jest to zjawisko groźne, jeśli będziemy się stosować do zaleceń producenta, aby regularnie korzystać z różnych możliwości „czyszczenia obrazu”, co skutecznie zapobiega temu zjawisku.

NanoCell czy OLED? Sprawdź podobieństwa

Telewizory NanoCell i OLED LG są wyposażone w najlepsze funkcje do oglądania filmów 4K HDR z najlepszych serwisów VoD np. Netflix. Funkcje HDR Dolby Vision i Dolby Atmos zapewniają obraz i dźwięk w jakości kinowej. W trybie Filmmaker, film jest odtwarzany w jakości obrazu zgodnej z wizją reżysera. O jakości obrazu nie decydują same wyświetlacze, ale także procesory przetwarzające obraz i dźwięk.

Procesory najnowszej generacji

W telewizorach LG 2021 roku zastosowano już procesory czwartej generacji α (alpha) 9 gen 4 lub α (alpha) 7 gen 4 w zależności od serii telewizorów. Procesor analizuje jakość materiału źródłowego wideo i przetwarza obraz wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji (głębokiego uczenia – deep learning), aby zapewnić najlepszą jakość obrazu i dźwięku, uwzględniając warunki oświetlenia i akustykę w pokoju. To duża wygoda, jeżeli chcemy mieć optymalny obraz, nie wgłębiając się w tajniki jego regulacji.


Algorytmy AI zastosowano także do przetwarzania dźwięku. Procesor optymalizuje parametry fonii, uwzględniając rodzaj odtwarzanej ścieżki dźwiękowej: mowa, film, dzięki czemu dialogi w filmach lub programach informacyjnych są wyraźne odtwarzanie. Możliwe jest też uzyskanie realistycznego dźwięku przestrzennego za pomocą głośników telewizora.

Asystent LG potrafi się uczyć

Sztuczną inteligencję wykorzystano także do wyszukiwania informacji w Internecie i obsługi telewizora. Połączono możliwości asystenta Google i platformy AI LG ThinQ. Asystent LG potrafi się uczyć i odpowiada w języku polskim. Rozumie kontekst słów, a także rozpoznaje głosy domowników. Im więcej z nim rozmawiamy, tym z czasem jego odpowiedzi są trafniejsze, a rekomendacje np. filmów bardziej trafione. Do obsługi telewizora można wykorzystywać nie tylko proste komendy ścisz, głośniej, ale np. wyłącz telewizor po zakończeniu programu.

Jaki telewizor NanoCell czy OLED wybrać?

W przypadku telewizorów z wyświetlaczami NanoCell zadanie jest proste. Jest jeden producent LG, więc pozostaje ustalić przekątną i wybrać rozdzielczość matrycy 4K lub 8K. Oferta telewizorów OLED jest znacznie większa. Z telewizorami LG konkurują OLED-y marek Sony, Panasonic, Philips, które stosują własną „elektronikę” do przetwarzania obrazu i dźwięku. Warto wybrać się do sklepu i porównać jakość obrazu na telewizorach różnych producentów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756