Poradniki Eksperta

Jaki telewizor dla seniora?

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej sprawiła, że wiele osób zdecydowało się na zakup nowego TV. Postanowiliśmy, że pomożemy wybrać odpowiedni telewizor dla seniora. Zakup powinien być przemyślany, aby urządzenie było łatwe w obsłudze i nie sprawiało problemów. Zachęcamy do lektury!


telewizor dla seniora


Zmiana systemu nadawania DVB-T, a konieczność zmiany telewizora


W czerwcu 2022 roku miało miejsce przełączenie systemu nadawania w ostatniej strefie. DVB-T zostało zastąpione DVB-T2. Zmiana była konieczna ze względu na zagwarantowanie większej ilości pasm dla transmisji 5G. Ponadto, nowa technologia nadawania sygnału naziemnego pozwoli także przesyłać więcej danych w tym samym czasie. Mimo tak wielu zalet, zmiany wymogły inwestycję w nowy dekoder lub telewizor. Jeśli dotychczasowy sprzęt nie był kompatybilny z DVB-T2 HEVC, odbieranie sygnału naziemnego stało się niemożliwe z dniem przełączenia. Telewizory produkowane po 2017 roku były już wyposażone w odpowiedni dekoder, ale posiadacze starszych urządzeń byli zmuszeni do zakupów. Jednym z rozwiązań była inwestycja w nowy telewizor. Jaki model wybrać w przypadku seniora? Podpowiadamy poniżej.


Telewizory w naszej ofercie:Telewizor dla seniora – okno na świat dla starszego pokolenia


Czy to dobrze, czy źle – trudno ocenić. Jedno jest jednak pewne: Dla wielu seniorów to nadal telewizja jest głównym oknem na świat. Choć emeryci coraz chętniej sięgają do Internetu, zdecydowana większość szuka informacji w ulubionych programach telewizyjnych. To często także jedyna forma rozrywki. Dlatego telewizor dla seniora jest rzeczą bardzo istotną. Zwłaszcza, że emerytura sprzyja odpoczynkowi. Wtedy, gdy akurat nie ma wnucząt, seniorzy chętnie oglądają ulubione seriale lub programy dokumentalne. Emeryci według wielu badań oglądają telewizję nawet przez 6 godzin dziennie. Musi być to więc sprzęt, który zapewni łatwą obsługę i wygodę użytkową na wysokim poziomie. Jest co najmniej kilka istotnych cech, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem.


Jaki telewizor dla seniora wybrać?


Oferta telewizorów jest naprawdę bogata. Jest to przeważnie co najmniej kilkaset modeli dostępnych w sprzedaży. Różnią się one rozmiarem, rozdzielczością ekranu, dostępnymi funkcjami i udogodnieniami. Wybór nie musi być więc łatwy. Seniorom na pewno polecamy telewizory, które posiadają wbudowany tuner DVB-T2. Obecnie jest to raczej standard, poza drobnymi wyjątkami. Takie modele pozwalają podłączyć przewód antenowy bezpośrednio do odpowiedniego portu TV, aby móc cieszyć się darmową, naziemną telewizją. Nie jest do tego potrzebny żaden zewnętrzny dekoder ani płatny abonament. Kilkadziesiąt darmowych kanałów można oglądać, kiedy tylko przyjdzie na to ochota. Brak dodatkowych opłat na pewno jest sporym udogodnieniem dla seniorów, których emerytura zazwyczaj nie należy do najwyższych. A oferta kanałów dostępnych w przypadku telewizji naziemnej jest całkiem spora i stale rośnie. Nie brakuje programów dokumentalnych, informacyjnych, muzycznych, a także seriali i filmów.


Bardzo ważną kwestią jest również rozmiar ekranu. Bardzo dobrym wyborem będzie duży telewizor. Zapewni to o wiele lepszy komfort oglądania telewizji. Duży ekran na pewno docenią osoby, których wzrok już nieco osłabł. Dlatego zachęcamy, aby osoby starsze celowały raczej w modele mierzące co najmniej 40 cali. Taka wielkość pozwala także kupić TV w dobrej, przystępnej cenie. Ekrany powyżej 50 cali kosztują już trochę więcej, ale jeśli nie ma ograniczeń budżetowych – na pewno warto się ku nim skłonić. Wybierając wielkość telewizora, należy także wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie on oglądany. Ważny jest także typ wyświetlacza. Ma to znaczenie dla komfortu oglądania telewizji. Na pewno warto postawić na matrycę z matową powłoką lub korzystającą z innej technologii pozbywania się refleksów światła. W takim wypadku, nawet nasłonecznione pomieszczenia nie będą problemem dla telewizora. Najlepiej będzie wybrać ekran wykonany w systemie LED. Gwarantuje to wysoką trwałość, niski pobór energii elektrycznej oraz optymalny poziom jasności. Bardzo wiele modeli telewizorów korzysta z tej technologii, co przekłada się również na zagwarantowanie atrakcyjnej ceny.


Co jeszcze jest ważne w przypadku telewizora dla seniora?


Oczywiście nie można pominąć także rozdzielczości ekranu, co jest jednym z podstawowych elementów definiujących dobry telewizor. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim budżet. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz, ale także cena TV. Jeśli senior nie ma dużych wymagań, wystarczy w zupełności model wyświetlający obraz w formacie Full HD. Z kolei osoby ceniące sobie najwyższą jakość, powinny zwracać się ku telewizorom 4K, które stanowią większość spośród dostępnej, aktualnej oferty.


Seniorom zdecydowanie polecamy wybór modelu Smart TV! Dlaczego? To bardzo proste. Dzięki funkcjom inteligentnym, możliwe jest korzystanie z platform streamingowych. Jeśli senior jest fanem danego gatunku kina lub seriali, może zdecydować się na wykupienie dodatkowego abonamentu na Netflixie lub HBO, aby zyskać dostęp do fenomenalnych materiałów. Dostępne na telewizorach Smart TV są również inne aplikacje – YouTube, gry czy widgety pogodowe. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest Android TV. Telewizory korzystające z technologii Google umożliwiają korzystanie z Google Play, który gwarantuje dostęp do większej ilości aplikacji. Łatwiejsze jest także sparowanie telefonu z TV. Jeśli senior nie boi się nowinek technicznych, zdecydowanie powinien mieć taki telewizor. To także dobry wybór pod kątem wizyt wnuków. Nawet, jeśli w ofercie telewizji zabraknie kanału dla dzieci, dzięki Smart TV można bez problemu znaleźć ulubioną bajkę pociechy.


Ważna na pewno jest łatwość obsługi. I nie chodzi tu tylko o urządzenia dla seniorów. Im sprzęt łatwiejszy w obsłudze, tym przyjemniej się z niego korzystać. Znaczenie ma więc nie tylko oprogramowanie telewizora, ale także pilot, który służy do sterowania. Niektóre kontrolery umożliwiają już wydawanie komend głosowych, a także posiadają dedykowane przyciski dla wybranych aplikacji. Warto, aby pilot dla seniora miał większe guziki, które ułatwią odnalezienie odpowiednich funkcji. Telewizor powinien dysponować także odpowiednią ilością portów, które pozwolą na podłączenie urządzeń zewnętrznych w prosty sposób – bez dodatkowych hubów i przejściówek. Niektórzy lubią oglądać telewizję z użyciem słuchawek. Warto więc wybrać sprzęt, który pozwala podłączyć je za pomocą gniazda słuchawkowego lub komunikacji bezprzewodowej. To szczególnie ważne w przypadku korzystania z telewizora w sypialni.


Zakup telewizora dla seniora – kilka słów podsumowania


W naszym poradniku przytoczyliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, cechy telewizora dla seniora, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Osoby, które odpoczywają na zasłużonej emeryturze, także potrzebują rozrywki! Pomagając w poszukiwaniach właściwego modelu, warto uwzględnić nasze porady, a wybór na pewno okaże się w 100 procentach trafiony. Zakup telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 HEVC pozwala cieszyć się darmową telewizją bez potrzeby podłączania zewnętrznych urządzeń. Wystarczy przewód antenowy odpowiedniej długości i antena, którą należy ustawić w odpowiednim kierunku.

Bardzo chętnie pomożemy w wyborze telewizora dla seniora, uwzględniając indywidualne potrzeby i oczekiwania. Warto wypatrywać dostępnych promocji, gdyż TV są bardzo często dostępne w atrakcyjnych, okresowych cenach. Dostępne są również korzystne formy ratalne, w tym te pozbawione oprocentowania. Oznacza to, że można kupić telewizor z rozłożeniem płatności na wiele miesięcy, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756