Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizor ze sztuczną inteligencją - co potrafi?

Data dodania: 18-07-2023

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o sztucznej inteligencji i jej zastosowaniach. Maszyny być może nie są mądrzejsze od ludzi, ale na pewno szybciej rozwiązują zadania postawione przed nimi. Przykładem są komputery z programami, które wygrały z mistrzami szachów czy gry Go. Potrafią już rozpoznawać ludzi na zdjęciach i sterować bezzałogowymi samochodami. Rozpoznają mowę i tłumaczą tekst z jednego języka na drugi. Tworzą nowe dzieła analizując wcześniej obrazy lub teksty. Dużą popularnością cieszą się również telewizory ze sztuczą inteligencją.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Powstanie sztucznej inteligencji zawdzięczamy poznaniu działania ludzkiego mózgu, a dokładniej komórki nerwowej – neuronu. Jest to rodzaj elektrycznie pobudzanej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Sieci neuronowe są podstawowym elementem układu nerwowego ludzi i zwierząt. Naukowcom udało się utworzyć sztuczne sieci neuronowe, które naśladują ludzki mózg i mogą analizować zbiory danych w oparciu o algorytmy opracowane do rozwiązania określonego problemu. Poniżej wyjaśniamy najczęściej używane terminy związane ze sztuczną inteligencją (AI Artificial Intelligence), które znalazły zastosowanie w telewizorach

Machine learning – uczenie maszynowe stanowi podstawę sztucznej inteligencji opierającej się na automatyce. Wykorzystuje algorytmy do wykrywania wzorców w zbiorach danych i odpowiednio dostosowuje do nich działanie programu. Dzięki analizie danych urządzenie przewiduje rezultat lub podejmuje decyzję, co było dotychczas niemożliwe. 

Deep learning – uczenie głębokie to podkategoria uczenia maszynowego, której zadaniem jest doskonalenie technik rozpoznawania głosu i przetwarzania naturalnego języka. Telewizor ze sztuczną inteligencją np. analizuje polecenia w języku polskim i stale zbierając dane przetwarza je, uczy się i z czasem zwiększa poziom rozumienia nowych zwrotów.

Skąd wiadomo, że telewizor ma sztuczną inteligencję?

Pierwszym źródłem informacji są materiały marketingowe producentów telewizorów ze sztuczną inteligencją. W opisach telewizorów szukaj terminów opisanych wyżej, takich jak: AI, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, uczenie głębokie. Wybór telewizora jest łatwiejszy, gdy firma oznacza swoje produkty nazwą platformy z elementami sztucznej inteligencji, np. LG ThinQ AI, TCL AI-IN. Sztuczna inteligencja jest stosowna przez największych producentów w telewizorach takich marek jak: LG, Sony, Philips, Panasonic, Samsung, TCL. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe opisy i filmy, które wyjaśniają funkcje telewizorów ze sztuczną inteligencją np. (LG OLED65C9PLA).


Telewizory ze sztuczną inteligencją mogą się różnić funkcjami w zależności od producenta. Do najważniejszych funkcji należą:

- przetwarzanie treści wideo i audio z dowolnego źródła,

- obsługa głosowa podstawowych funkcji w telewizorze,

- wyszukiwanie głosowe informacji,

- zastosowanie Asystenta Google.

Przetwarzanie AI obrazu i dźwięku w telewizorze ze sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja to cecha charakterystyczna dla telewizorów 4K Ultra HD i telewizorów 8K Ultra HD. Jednym z najważniejszych podzespołów jest procesor w telewizorze, np.: LG α9 Gen 2, Philips P5, który jest przeznaczony do przetwarzania algorytmów AI. Modele telewizorów Ultra HD QLED np. (SAMSUNG QE65Q90RATXXH) mają procesor Quantum 4K, w którym zastosowano rozwiązania sztucznej inteligencji z pierwszego telewizora 8K. Mówiąc bardzo ogólnie, procesor w telewizorze w oparciu o algorytmy AI, przetwarza ogromne bazy danych dotyczące materiałów wideo. Wykorzystuje je do skalowania obrazu o mniejszej rozdzielczości i słabszej jakości do większej 4K, 8K. W efekcie obraz ma wyglądać tak, jak byśmy oglądali film z oryginalnego źródła 4K. Dla osób, które nie mają doświadczenia w regulacji obrazu, zaletą telewizorów AI jest automatycznie dopasowanie jakości obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pokoju. Uwzględnia także rodzaj źródła wideo: antena telewizyjna naziemna DVB-T, antena satelitarna DVB-S, odtwarzacze DVD, BD, konsola do gier czy smartfon. Zbędne jest korzystanie z ustawień fabrycznych takich jak: standard, film, sport, gra, ponieważ telewizor dopasuje je automatycznie. Konkretnym przykładem są funkcje poprawy jakości obrazu dźwięku AI Picture i AI Brightness oraz dźwięku AI Sound w telewizorach LG ThinQ AI OLED oraz w telewizorach NanoCell

Funkcja AI Picture analizuje ogromną bazę informacji wizualnych, aby uzyskać obraz bardzo dobrej jakości, niezależnie od źródła. Szczególnie działanie funkcji AI Picture jest widoczne w filmach HDR, w których realistyczny obraz jest zgodny z wizją reżysera. Algorytmy rozpoznają twarze, zapewniają naturalne odcienie skóry, wyraźne rysy twarzy. Możliwe jest dobieranie optymalnych parametrów obrazu dla filmu, transmisji sportowych, gry. 

Funkcja AI Brightness uwzględnia wpływ zewnętrznego oświetlenia na jakość obrazu. Mierzy natężenie światła w otoczeniu telewizora, dzięki czemu obraz jest automatycznie dostosowany do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Nie jest to proste liniowe rozjaśnianie i ściemnianie całego obrazu, jakie miało miejsce dotychczas, lecz obraz jest dynamicznie analizowany tak, aby były widoczne szczegóły w ciemnych i jasnych fragmentach obrazu, w każdych warunkach oświetleniowych. 

Funkcja AI Sound rozpoznaje ścieżkę dźwiękową filmu i następnie dostosowuje ustawienia tak, aby poprawić zrozumiałość dialogów oraz uzyskać bogatsze dźwięki tła. Dzięki wyodrębnieniu i zwiększeniu głośności, dialogi stają się łatwiejsze do zrozumienia. Dźwiękowe ścieżki dwukanałowe mogą być przetwarzane na wirtualny dźwięk 5.1. Aby lepiej dopasować dźwięk do akustyki pokoju przy pomocy mikrofonu wbudowanego w pilota, procesor analizuje jego akustykę dla konkretnego miejsca odsłuchowego przed telewizorem tak, jak jest to w amplitunerach kina domowego wyższej klasy.

Sterowanie głosowe zamiast pilota

Sztuczna inteligencja umożliwia obsługę odbiornika bez pilota, za pomocą mowy. Telewizory z taką funkcją znajdziesz w ofercie marek LG, Panasonic, Philips, Sony, TCL, JVC, Hitachi, Toshiba. Wprowadzanie tekstu i poleceń za pomocą przycisków i kursora po wirtualnej klawiaturze jest czasochłonne. W pierwszych rozwiązaniach wyszukiwania głosowego wymagało to od ciebie nauczenia się podstawowych komend do obsługi telewizora. Mogłeś zmieniać kanały czy regulować głośność. Technika, jak mówi stare porzekadło, idzie szybko do przodu. Przykładem zaawansowanego systemu wyszukiwania głosowego jest obecnie platforma LG ThinQ. Możesz „nauczyć” telewizor zwrotów, wyrażeń, które pasują Tobie najlepiej. Im więcej rozmawia się z telewizorem, tym jego odpowiedzi będą precyzyjniejsze. Rozpoznaje on głosy domowników, nawet dzieci. Jeżeli szukasz telewizora z wyszukiwaniem głosowym, sprawdź pilota. Powinien mieć przycisk z charakterystyczną ikoną np. (LG Magic Remote AN-MR19BA), co sugeruje, że jest wyposażony w mikrofon. Przed kupnem telewizora powinieneś także sprawdzić, czy wyszukiwanie głosowe obsługuje funkcje telewizora, czy służy tylko do wyszukiwania informacji. To istotna różnica. Pilota możesz zastąpić smartfonem lub tabletem z odpowiednią aplikacją. W uprzywilejowanej pozycji są producenci telewizorów z Android TV, wykorzystując aplikację Android TV Remote Control. Wystarczy dotknąć ikony mikrofonu, aby rozpocząć wyszukiwanie głosowe. Możesz korzystać z touch pada czy odwzorowania przycisków jak w pilocie. Obecnie w telewizorach pojawiają się coraz częściej mikrofony wbudowane w ramę telewizora, co nie będzie wymagać pilota (tzw. Hands Free Voice Control) do głosowego wyszukiwania.

Telewizory ze sztuczną inteligencją – Asystent Google

W wielu markowych telewizorach Hitachi, JVC, Philips, Sharp, Sony, TCL z platformą Android TV znajdziesz Asystenta Google. Przykładem telewizorów Android TV z Asystentem Google w atrakcyjnej cenie są np. telewizory serii BL5 np. (SHARP LED 50BL5EA) czy (TCL LED 50EP660X1). Znajdziesz go także na platformach WebOS LG (OLED i NanoCell), My Home Screen Panasonic np. (PANASONIC OLED TX-55GZ960) czy Tizen Samsunga. Asystent Google w telewizorze powinien mieć zakres informacji zgodny ze smartfonami. Oferuje największą bazę danych. Asystent w telewizorze powinien pomóc w wyszukiwaniu wielu informacji w takich dziedzinach jak: biznes, edukacja, gry rozrywka: muzyka, filmy, jedzenie i napoje, muzyka i dźwięk, podróże i transport, pogoda, kalendarz, budzenie, smart home, zdrowie, fitness. Wyszukując głosowo, otrzymasz dostęp do rozrywki, uzyskasz odpowiedzi na pytania lub możesz sterować urządzeniami smart kompatybilnymi z Asystentem Google. Jeśli sam nie zaproponuje odpowiedzi, to skorzysta z wyszukiwarki internetowej. Duży ekran telewizora to wygoda przy przeglądaniu stron internetowych. Niestety, w telewizorach Asystent Google na razie jest dostępny tylko w języku angielskim. Dłuższą chwilę jeszcze zajmie, zanim pojawią się modele z językiem polskim. Nieco mniejszą ofertę stanowią telewizory z asystentem Amazon Alexa. Może być obsługiwany za pomocą pilota telewizora lub trzeba zainstalować głośnik np. Amazon Echo.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756