JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Telewizory i RTV Ranking telewizorów 2019 - który z nich wybrać?

Ranking telewizorów 2019 - który z nich wybrać?

Choć telewizory od dawna stanowią ważny element w większości domów, to dopiero od jakiegoś czasu służą nie tylko do oglądania telewizji, ale i korzystania z popularnych serwisów streamingowych, wyświetlania i słuchania treści oraz grania w gry. Nic więc dziwnego, że nasze wymaga względem tych urządzeń drastycznie wzrosły. Jaki model telewizora sprawdzi się w naszym domowym centrum rozrywkowym? W jaki telewizor warto zainwestować? Przed zakupem koniecznie zapoznajmy się nie tylko z rankingiem telewizorów 2019, ale także dowiedzmy się więcej o poszczególnych elementach specyfikacji i przydatnych funkcjach, dzięki czemu łatwiej podejmiemy ostateczną decyzję.


Ranking telewizorów – na co zwracać uwagę wybierając telewizor?

W związku z szerokim wyborem telewizorów dostępnych na rynku, wybór tego jedynego może nie być sprawą prostą. Szczególnie, że w grę wchodzi wiele indywidualnych czynników, w tym także nasze preferencje i przyzwyczajenia. Który z polecanych modeli z rankingu telewizorów wybrać? Jakie elementy specyfikacji powinny być kluczowe przy wyborze modelu? Przede wszystkim:

• rozmiar telewizora: wbrew pozorom nie zawsze powinniśmy kierować się zasadą „im większy, tym lepszy”. Przy wyborze telewizora zwróćmy uwagę nie tylko na wielkość wyświetlacza podaną w calach czy rozmiar naszego salonu, ale przede wszystkim odległość, z jakiej będziemy oglądać ulubione treści. Ważnym czynnikiem będą także przyzwyczajenia oraz indywidualne preferencje. Nie zapominajmy zresztą, że o komforcie i jakości oglądania decydować będą nie tylko wielkość samego telewizora, ale i rozdzielczość oraz format obrazu. W wiodącym rankingu telewizorów znajdziemy modele typu HD Ready oraz 4k Ultra HD. Podczas gdy telewizory HD Ready są w stanie obsłużyć jedynie materiały o jakości HD, urządzenia 4k Ultra HD mogą zaoferować nam zdecydowanie najwięcej, gdyż generują niezwykle dokładny obraz, maksymalnie zbliżony do obrazu rzeczywistego. 

 

• wysokość rozdzielczości: im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu na ekranie. Nie zawsze jednak największa dostępna rozdzielczość będzie najbardziej opłacalna. Jakie rodzaje rozdzielczości mamy do wyboru? W wiodącym rankingu telewizorów dominują trzy rodzaje rozdzielczości:

- HD Ready czyli rozdzielczość 1280x720 pikseli, którą dzisiaj wykorzystuje się głównie w małym urządzeniach;
- Full HD czyli rozdzielczość 1920x1080 pikseli, pozwalającą zaoferować użytkownikowi bardzo wysoką jakość – obraz na ekranie składa się aż z 2 milionów kolorowych punktów);
- Ultra HD czyli rozdzielczość 3840x2160 pikseli, oferującą najbardziej szczegółowy obraz – ilość kolorowych punktów na ekranie jest 4 razy większa).

W przypadku, gdy posiadamy dekoder do telewizji naziemnej lub dostęp do serwisów streamingowych i zależy nam na oglądaniu filmów i seriali w najwyższej możliwej jakości, warto zdecydować się na rozdzielczość 4k. Nie zapominajmy jednak, że optymalność obrazu będzie jednak zależała nie tylko od tego jaki telewizor 4k wybierzemy, ale przede wszystkim od przekątnej ekranu oraz odległości od ekranu podczas oglądania – weźmy to pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego modelu z rankingu telewizorów. 

Telewizory 2019
 
• rodzaj wyświetlacza: gwarantujący określoną jakość wyświetlanego obrazu. Technologie zastosowane w telewizorach wpływają zarówno na głębie kolorów, kontrast, luminację, jak i na kąt widzenia. Do najczęściej wykorzystanych zalicza się:
- telewizory LCD, wykorzystujące lampy CCFL, które oświetlają piksele. Ekran telewizora LCD składa się z pikseli, które z kolei dzielą się na subpiksele – technologia ta pozwala otrzymać pożądany efekt kolorystyczny. Największą zaletą tych modeli jest niskie zużycie energii oraz zadowalająca jakość obrazu. W rankingu telewizorów, na które warto się zdecydować, telewizory LCD stanowią zdecydowanie najtańszą grupę urządzeń.
- telewizory LED, posiadające ulepszoną wersję standardowych wyświetlaczy LCD, które same emitują światło, nie wymagając dodatkowego podświetlenia. Telewizory LED oferują znakomitą jakość wyświetlanego obrazu i dobre odwzorowanie kolorów. W rankingu telewizorów znajdziemy modele posiadające wyświetlacze LED w dwóch wersjach: Edge LED (w której diody znajdują się przy krawędziach ekranu) oraz Full LED (w której diody rozmieszczone są na całej powierzchni wyświetlacza). 
- telewizory OLED, czyli obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie modele telewizorów, które do generowania pikseli wykorzystują diody organiczne. Rozwiązanie takie pozwala diodom świecić niezależnie od siebie i uzyskiwać doskonałą czerń oraz wysoką jakość kolorów. W rankingu telewizorów znajdziemy urządzenia wyposażone w ten rodzaj wyświetlacza, jednakże należy liczyć się z wysoką ceną – nawet kilkanaście tysięcy złotych.
 
• płaski lub zakrzywiony ekran: jakiś czas temu na rynku pojawiły się telewizory typu Curved, czyli z zakrzywionym ekranem. Zastosowana w nich technologia sprawiła, że możliwe stało się zwiększenie powierzchni, na której wyświetlany jest ekran, co z kolei przełożyło się na lepszą widoczność i głębsze wrażenia podczas oglądania. Czy warto zdecydować się na telewizor z zakrzywionym ekranem? Z racji tego, że z możliwości tego rodzaju ekranu skorzystamy jedynie wówczas, gdy będziemy znajdować się na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości, popularne telewizory Curved z rankingu telewizorów polecane są dla jednej lub maksymalnie dwóch osób. W przypadku większej ilości oglądających, lepszym rozwiązaniem będzie telewizor z płaskim ekranem, który zapewni wszystkim użytkownikom taki sam komfort. Wystarczy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca na telewizor oraz jego profesjonalny montaż - w tym celu warto skorzystać z uchwytu do telewizora ruchomego,  który pozwoli zainstalować go w najbardziej dogodny sposób.

Przydatne funkcje telewizorów

 

Decydując się na zakup nowego telewizora, zwracamy uwagę nie tylko na jego gabaryty, ale również możliwości techniczne, gdyż to one przede wszystkim odpowiadać będą za jakość wyświetlanego obrazu. Czym kierować się przy wyborze nowego odbiornika? Czy warto wybrać telewizor z wifi? Na który model z rankingu telewizorów się zdecydować? Zwróćmy uwagę na kluczowe i przydatne funkcje urządzenia, które nie tylko sprawią, że dany model spełni wszystkie nasze oczekiwania, ale i posłuży nam przez wiele lat:

 

Technologia HDR: umożliwiająca podniesienie realizmu oglądanego obrazu. HDR (High Dynamic Range) oznacza obraz o szerokim zakresie dynamiki, który posiada bardzo szeroką rozpiętość pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami oraz odpowiednie zastosowanie wszystkich pośrednich tonów. W jaki sposób ta technologia przekłada się na obraz wyświetlany przez modele urządzeń posiadających tę funkcję? HDR umożliwia nam oglądanie filmów i zdjęć oraz granie w gry w zupełnie innej niż dotychczas jakości. Wiele urządzeń znajdujących się w czołowym rankingu telewizorów posiada nie tylko technologię HDR, ale i rozdzielczość 4k, co daje naprawdę znakomite efekty wizualne.

 

Rozdzielczość 4K, czyli wysoka rozdzielczość o wymiarach 3840x2160 pikseli, zapewniająca czterokrotnie lepszą jakość niż popularny na rynku standard Full HD. W rankingu telewizorów obecnie polecanych zdecydowanie wysuwa się ona na prowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że rozdzielczość 4k to wyraźniejszy i ostrzejszy obraz, zwiększenie prędkości odtwarzania obrazu, a wreszcie i mniejsze punkty ekranu, co pozwala na oglądanie ekranu z naprawdę bliskiej odległości. Warto pamiętać, że ten rodzaj rozdzielczości został już powszechnie przyjęty na rynku i możemy oglądać filmy i seriale na trwałych nośnikach Blue-ray oraz streamingować za pomocą takich platform, jak Netflix czy HBO Go.

 

technologia poprawiająca jakość dźwięku, która umożliwia zaoferowanie użytkownikom takiego rodzaju dźwięk, jaki znamy z kinowego ekranu. Czołowe technologie wykorzystywane w dobrej klasy urządzeniach (np. S-Force Frond Surround), znajdujących się w czołówce rankingu telewizorów, gwarantują najlepsze efekty audio – wszystko dzięki modyfikacji poziomów głośności oraz emulacji trójwymiarowego pola dźwiękowego, które sprawiają, że dźwięk zdaje się dobiegać ze wszystkich stron. Przed zakupem wybranego telewizora, upewnijmy się jeszcze, czy posiada on dekodery dźwięku, a najlepiej dekodery DTS, które zapewniają znacznie lepszą kompresję i efekty dźwiękowe niż jego poprzednik, Dolby Digital.

 

Smart TV, dzięki któremu wybrany przez nas sprzęt będzie umożliwiał znacznie więcej niż tylko odtwarzanie programów pochodzących z dekodera lub anteny satelitarnej. Smart TV znacznie podnosi funkcjonalność telewizora, stwarzając nam dostęp do przeglądarki internetowej, serwisów społecznościowych, aplikacji, a przede wszystkim serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy HBO Go. O ile możliwości w ramach poszczególnych systemów są podobne, o tyle w poszczególnych modelach z rankingu telewizorów godnych polecenia, będą się one różnić rozkładem menu, nawigacją czy sposobem poruszania się. Do wyboru mamy kilka systemów, spośród których zdecydowanie najpopularniejsze są Tizen (znany z telewizorów marki Samsung) oraz Android TV (umożliwiający dostęp do sklepu Google Play).

 

Kompatybilność ze smartfonem- wygodna funkcja, która umożliwia sterowanie telewizorem za pomocą smartfona. Przeglądając ranking telewizorów, zwróćmy uwagę na to, czy dane modele pozwalają nam zintegrować sprzęt ze smartfonem, co ułatwi szybkie udostępnianie filmów, zdjęć i plików muzycznych pomiędzy telewizorem a urządzeniami mobilnymi. Do najczęściej stosowanych w telewizorach technologii zalicza się Quick Connect, Smart View oraz Miracast.


Ranking telewizorów


Jaki model telewizora wybrać? Kierując się najlepszymi parametrami i rodzajem zastosowanych technologii, wybraliśmy trzy popularne urządzenia, dzięki którym oglądanie treści na ekranie będzie prawdziwą przyjemnością: 


• LG OLED 65B7V

  

Niezwykle funkcjonalny i znakomicie prezentujący się telewizor o szerokim zastosowaniu. Rozdzielczość 4k i ekran o wielkości 65 cali zapewnią znakomitą jakość obrazu i przeniosą nas w nowy wymiar multimedialnej rozrywki. Dodatkowo producent wyposażył ten model w system dźwięku przestrzennego DTS i Dolby Atmos oraz takie funkcje jak Time Shift, rozpoznawanie głosu i odtwarzanie z USB. LG OLED 65B7V to bez wątpienia jeden z tych modeli w rankingu telewizorów, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających. 


LG OLED

• Sony LED KD-55XF7096


Ten 55-calowy model wyposażony jest w niezwykle szybki procesor przetwarzania obrazu (Sony 4k X-Reality Pro), tuner cyfrowej telewizji naziemnej oraz kablowej, a także Smart TV pracującym w systemie Android TV. Sony LED KD-55XF7096 to znakomity wybór dla wszystkich, którym zależy na wyjątkowo czystym i wyostrzonym obrazie. Mimo tego, że model ten znajduje się w czołówce rankingu telewizorów2019, obecnie możemy nabyć go w promocyjnych cenach w sieciach takich, jak np. Media Expert.

 

• Philips OLED 55OLED803/12 


Znakomity model od Philipsa, który wyposażony został w 55-calową przekątną ekranu, rozdzielczość na poziomie 3840x2160 px, technologię odświeżania Picture Performance Index 4500 oraz system operacyjny Android. Poza znakomitą jakością ekranu, Philips OLED 55OLED803/12 oferuje nam przydatne funkcje i technologie, które poprawiają jakość generowanego obrazu, a – w niektórych modelach - także możliwość korzystania z modułu Wi-fi. Jeśli szukamy w rankingu telewizorów urządzenia, które zachwyci nas jakością obrazu, a przy tym będzie się elegancko prezentować, to zdecydowanie warto postawić na ten produkt.