Poradniki Eksperta

Telewizor do pokoju dziecka – ranking [TOP10]

 2023-03-22 

Wyposażasz właśnie pokój swojej pociechy? Bardzo dobrze trafiłeś. W poniższym poradniku pomagamy wybrać właściwy telewizor do pokoju dziecka. Choć w ofercie znajduje się mnóstwo modeli TV, urządzenie dla młodszych użytkowników może mieć całkiem inne cechy, niż duże urządzenie do salonu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Telewizor do pokoju dziecka – czy to dobry pomysł?

W pewnym wieku dziecko coraz częściej będzie chciało spędzać więcej czasu samodzielnie, we własnym pokoju. To naturalne! Oczywiście nadal powinieneś mieć kontrolę nad aktywnościami dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o korzystanie z sieci i oglądanie określonych programów. Nie ma nic złego w tym, że dziecko lubi grać na konsoli lub śledzić poczynania ulubionych twórców internetowych. To w końcu także szansa na rozwijanie zainteresowań dziecka, które w przyszłości mogą ewoluować do wieloletniej, pięknej pasji. Jednocześnie powinieneś zachęcać dziecko do spędzania czasu także aktywnie na świeżym powietrzu.


Odpowiedni sprzęt komputerowy i RTV, to bez wątpienia obiekt westchnień wielu nastolatków. Telewizor do pokoju dziecka to dobry zakup. Zwłaszcza, że nowoczesne modele Smart TV gwarantują dostęp do YouTube, Twitch i innych platform, które są uwielbiane przez młodzież. A jak wybrać odpowiedni telewizor? Sprawdzamy! Pamiętaj, że chętnie doradzimy Ci także na miejscu, w sklepie stacjonarnym.

Jaki powinien być telewizor dla dzieci? Wskazujemy cechy

Telewizor do pokoju dziecięcego nie musi być drogi i możliwie najbardziej zaawansowany. Najważniejsze, aby był zdrowy dla wzroku i zapewniał funkcjonalną, nieskomplikowaną obsługę. Zacznijmy od wielkości ekranu i rozdzielczości. Telewizor dla dziecka nie musi być duży. Wiele zależy od wielkości pokoju, a także odległości od miejsca, w którym dziecko będzie zasiadało do oglądania. Optymalnym zakresem, w którym warto rozpocząć poszukiwania, będą telewizory z ekranami od 32 do maksymalnie 50 cali. Najmniejsze urządzenia mogą oferować rozdzielczość HD Ready, która nie jest już najnowocześniejszym standardem. Mimo wszystko, jest to jakość w zupełności wystarczająca. 


Większe telewizory będą już wyświetlać obraz w rozdzielczości Full HD lub nawet Ultra HD (4K). Im wyższy standard, tym lepsza jakość wyświetlanych multimediów. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku grania na konsoli. W końcu każdy gracz chciałby wykrzesać z gry wszystko to, na co pozwala platforma gamingowa. Zwłaszcza taka, jak Xbox Series X, czy Sony PlayStation 5.


Jeśli chodzi o jakość obrazu, to sprawdź częstotliwość odświeżania. Dla graczy będzie to istotne. Duża ilość herców wpływa na płynność ruchu odtwarzanego na ekranie. W przypadku oglądania wyłącznie filmów, bajek czy treści na YouTube, standardowe 50 herców wystarczy w zupełności. Warto rzucić okiem na dostępne technologie optymalizujące obraz. Dobrym wyborem na pewno będzie telewizor obsługujący HDR, jeśli zależy Ci na jakości. Będzie to gwarancja doskonale odwzorowanych kolorów, głębokich kontrastów i wyraźnie podkreślonych cieni.


Wspominaliśmy już o Smart TV. Taka funkcja wydaje się niezbędna, jeśli chodzi o pokój nastolatka. Dzieci oglądają bardzo dużo treści za pośrednictwem YouTube, Netflixa lub innych platform. Telewizor z oprogramowaniem smart pozwala korzystać z tych aplikacji. Wiele urządzeń ma wgrany autorski system producenta, ale nie brakuje także modeli z zainstalowanym Android TV lub Google TV. To świetna propozycja dla użytkowników ceniących sobie wysoką funkcjonalność użytkową. Systemy te pozwalają wykorzystywać łatwe w obsłudze narzędzia, takie jak Chromecast, czy Asystent Google. Telewizor powinien także być wyposażony w odpowiednią ilość złącz. Podstawą będą dwa gniazda HDMI, które mogą posłużyć do podłączenia laptopa lub konsoli. Przyda się także port USB, aby możliwe było odtwarzanie materiałów zgromadzonych na pendrive.


Dobry telewizor powinien być również wyposażony w tuner DVB-T2. Pozwala to korzystać z darmowej telewizji naziemnej. Wiele telewizorów dysponuje także blokadą rodzicielską. Pozwala ona ograniczyć kanały, które dziecko może oglądać, a także czas spędzany przed ekranem. To naprawdę świetne rozwiązanie, które nie wymaga stałego nadzoru od rodzica, a jednocześnie chroni dziecko przed nieprzyzwoitymi treściami, na które może trafić. Aktywacja ustawień nie jest trudna i nie sprawi Ci większych kłopotów.

Telewizor z funkcjami ochrony wzroku – ważna rzecz

W ofercie nie brakuje telewizorów, które ograniczają szkodliwe skutki oglądania telewizji przez wiele godzin. Oczywiście takie funkcje to nie wszystko. Kluczową sprawą jest także wybór właściwej rozdzielczości i wielkości ekranu, o czym pisaliśmy na samym początku artykułu. Sprzedawane obecnie telewizory coraz częściej są wyposażane w funkcje ograniczające emisję niebieskiego światła. To właśnie ono jest najbardziej szkodliwe dla wzroku. Warto dopytać o to sprzedawcę, bo oczy dzieci są bardzo narażone na wystąpienie wad, wynikających ze zbyt długiego czasu spędzonego przez ekranem. Ponadto, niektóre telewizory są dodatkowo wyposażone w specjalny czujnik światła. Dobiera on odpowiedni poziom jasności ekranu, do oświetlenia panującego aktualnie w pomieszczeniu. Działa to identycznie, jak w przypadku smartfonów.


Jeśli z kolei chodzi o prawidłowe ustawienie telewizora, to przyjmuje się, że odległość dzieląca użytkownika od ekranu, powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokości ekranu. To dość uniwersalna zasada, do której warto się stosować. Siedzenie zbyt blisko może szkodzić oczom, ale także wymuszać podnoszenie głowy, co nie sprzyja odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Najlepiej, aby telewizor był zawieszony na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu ściennego. W ten sposób chronisz urządzenie przed niefortunnym upadkiem ze stolika, do którego mogłoby dojść na przykład podczas zabawy dziecka z rówieśnikami. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756