Poradniki Eksperta

Słuchawki do komputera - jaki model wybrać?

Słuchawki do komputera, choć wydają się bardzo prostym urządzeniem, tworzą asortyment bardzo zróżnicowanych produktów, różniących się wyglądem, funkcjonalnością i przeznaczeniem. Na rynku można znaleźć zarówno profesjonalne słuchawki gamingowe lub do słuchania muzyki, jak i znacznie prostsze, służące do prowadzenia rozmów i wideokonferencji. Najlepsze słuchawki do komputera powinny zapewniać nie tylko dobre parametry lecz także wygodę użytkowania. Nie mogą uciskać uszu ani głowy, ale muszą pewnie trzymać się na swoim miejscu. Liczy się to szczególnie wtedy, gdy ze słuchawkami na uszach spędza się wiele godzin. Poznaj różne rodzaje słuchawek do komputera i sprawdź, który model wybrać! Słuchawki do komputera - jakie są rodzaje? 


Słuchawki do komputera, podobnie jak inne słuchawki, można kwalifikować na podstawie kilku różnych kryteriów. Jednym z najczęściej branych pod uwagę jest rodzaj łączności - dostępne są słuchawki przewodowe oraz słuchawki bezprzewodowe


Słuchawki przewodowe to zwykłe słuchawki z kablem zakończonym złączem jack. Ta uniwersalna końcówka pasuje do większości portów urządzeń typu audio. Przewodowe słuchawki do komputera zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, ponieważ nic nie zakłóca przebiegu fal akustycznych, co może się zdarzać przy transmisji bezprzewodowej. Słuchawki łączące się ze źródłem dźwięku przez kabel są cenione przez miłośników gier oraz muzyki. Jedynym ich mankamentem jest długość kabla, który może ograniczać mobilność. Taki problem nie pojawia się wcale przy słuchawkach bezprzewodowych, w których fale dźwiękowe są przenoszone nie za pośrednictwem przewodu, lecz sygnału radiowego, podczerwieni bądź, ostatnio najczęstszej, komunikacji Bluetooth. 


 • Słuchawki do komputera bezprzewodowe, bazujące na fali radiowej oferują szeroki zasięg (do 30 metrów). Za ich pośrednictwem można prowadzić rozmowy lub słuchać muzyki bez zakłóceń, przechadzając się nawet po całym domu.

 • Słuchawki bezprzewodowe wykorzystujące podczerwień działają bardzo podobnie jak pilot zdalnego sterowania. Łączność powstaje wówczas, gdy wiązka podczerwieni łączy słuchawki z nadajnikiem. Zasięg jest ograniczony do około 7 metrów i wymagana niezakłóconej ,,linii wzroku”. Niemniej jednak taki sprzęt może w zupełności wystarczyć, gdy spędza się czas bezpośrednio przed komputerem

 • Słuchawki do komputera Bluetooth pracują dzięki fali radiowej o niskiej częstotliwości, która staje się cyfrowym nośnikiem dźwięku. Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth oferują zasięg do 10 metrów, więc można z nich korzystać z dala od komputera. Dużą zaletą jest prosta kompatybilność z innymi urządzeniami w tym standardzie. To bardzo wygodne i popularne rozwiązanie. 


Innym ważnym kryterium podziału słuchawek do komputera jest rodzaj konstrukcji. Tu trzeba wymienić przede wszystkim słuchawki nauszne, zauszne, douszne i dokanałowe, które występują w różnych wariantach.


 • Słuchawki nauszne (oraz większe wokółuszne), nazywane headphones, mają pełną konstrukcję, zasłaniającą całe uszy. Wśród nich najczęściej można spotkać modele o zamkniętej budowie, które wyróżnia szczelnie zabudowana muszla z przetwornikiem. W tego rodzaju słuchawkach do komputera dźwięki są na tyle izolowane, że muzyka w nich płynąca nie wydobywa się na zewnątrz, a jednocześnie nie zakłócają jej hałasy dochodzące z otoczenia. Słuchawki nauszne zamknięte świetnie sprawdzają się u rodziców małych dzieci oraz u osób podróżujących. Chętnie korzystają z nich również zawodowi muzycy, ze względu na mocny bas, intensywny dźwięk i brak zakłóceń. Nie jest to jednak model polecany dla graczy, ponieważ główny mankament to brak przepływu powietrza. Profesjonalne słuchawki gamingowe to przeważnie modele otwarte lub półotwarte, wyposażone w przewiewną siateczkę lub grill. Takie słuchawki do komputera zapewniają stałą wentylację i przeciwdziałają poceniu się skóry, ale w zamian za to wypuszczają dźwięk na zewnątrz, co może być przyczyną dyskomfortu. 

 • Słuchawki zauszne typu clip on to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzystają sportowcy i osoby mobilne, pozostające w ciągłym ruchu. Specjalna konstrukcja pozwala zaczepić słuchawki za uszami, utrzymując je stabilnie na swoim miejscu. To bardzo ważne także dla osób korzystających z komputera. Używając tych słuchawek, można swobodnie grać, oglądać film lub rozmawiać, nawet przez wiele godzin.

 • Słuchawki douszne i dokanałowe to tzw. pchełki. Wkłada się je bezpośrednio do uszu - douszne umieszcza się płycej - w małżowinie usznej, dokanałowe głębiej - w kanale słuchowym. Główną zaletą tego typu słuchawek są niewielkie rozmiary. Pchełki są tak lekkie i małe, że bez problemu mieszczą się w kieszeni, więc można zabrać je ze sobą wszędzie. Jeśli chodzi o parametry audio, ich jakość zależy od konkretnego modelu. Warto jednak zauważyć, że znacznie wygodniejsze w użyciu okazują się słuchawki dokanałowe, które lepiej trzymają się w uchu niż te douszne. Poza tym szczelniej izolują dźwięki, przez co są częściej wybierane przez internautów i graczy. 


Jeszcze jednym wartym uwagi kryterium słuchawek do komputera jest obecność mikrofonu. Słuchawki z mikrofonem przydają się przy grach i wideorozmowach, a także do nagrywania podcastów. W ofercie dostępne są modele z mikrofonem o różnych parametrach. Na rynku są słuchawki do komputera z mikrofonem jedno-, dwu- lub wielokierunkowym (co wskazuje na obszar, z jakiego zbiera dźwięki). Wybierając urządzenie do komunikacji, dobrze zwrócić uwagę, czy posiada specjalną nakładkę, redukującą szumy z otoczenia. Przydatną cechą jest pełna regulacja, jak również możliwość odczepienia mikrofonu od słuchawek. Mikrofon jest dołączany do większości rodzajów słuchawek do komputera - nausznych, zausznych oraz dousznych.


Słuchawki bezprzewodowe czy headphones? 


Bezprzewodowe słuchawki do komputera cieszą się dużym zainteresowaniem. Brak plączących się kabli i pełna kompatybilność to główne atuty przesądzające o ich zakupie. Ważnym argumentem jest ciekawy design, na co zwraca uwagę bardzo wiele osób. Jednak mimo tego, że słuchawki bezprzewodowe są bardzo popularne i mają swoich zwolenników, nie wszyscy podchodzą do nich równie entuzjastycznie. Przeciwnicy podkreślają, że słuchawki z kablem znacznie lepiej grają od tych bez kabla, a poza tym są tańsze, nie trzeba ich ładować ani zastanawiać się, jak podłączyć słuchawki do komputera. Komunikacja bezprzewodowa jest co prawda bardzo wygodna, ale niestety niekiedy zawodzi. Sygnał dźwiękowy wysyłany przez falę radiową o niskiej częstotliwości często ulega zakłóceniom, wywoływanym przez straty kompresji. Mankamentem jest również znacznie gorsza szczelność niż przy nausznych słuchawkach do komputera. Zwłaszcza w modelach o konstrukcji zamkniętej nikt nikomu nie przeszkadza - bo słuchawki nie wypuszczają i nie wpuszczają żadnych słyszalnych dźwięków. Wybór najlepszych słuchawek do komputera to tak naprawdę sprawa indywidualna. Jedni wolą słuchawki douszne bezprzewodowe, u innych sprawdzają się wyłącznie nauszne słuchawki bloody. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.


Polecane modele słuchawek do komputera


STEELSERIES Arctis 3 Black - przewodowe słuchawki nauszne o ciekawym designie i lekkiej, bardzo wygodnej konstrukcji. Po wewnętrznej stronie pałąka znajduje się specjalna amortyzująca opaska, która chroni przed naciskiem i pomaga równomiernie rozłożyć ciężar słuchawek. Wbudowany dwukierunkowy mikrofon umożliwia płynną konwersację za pośrednictwem różnych komunikatorów. Arctis 3 Black to słuchawki z mikrofonem do komputera doceniane szczególnie przez graczy.


SONY WH-CH510 - słuchawki bezprzewodowe do komputera o uniwersalnym zastosowaniu. Zapewniają wysoki komfort użytkowania i dobrej jakości parametry audio. Przegubowe nauszniki sprawiają, że słuchawki łatwo się składa, dzięki czemu zmieszczą się w plecaku lub torebce. Komunikację bezprzewodową zapewnia technologia Bluetooth, oferująca zasięg łączności aż do 10 metrów. Słuchawki nauszne SONY mają wbudowany mikrofon z asystentem głosowym, który umożliwia odbieranie rozmów i włączenie muzyki bez użycia rąk. Dużym atutem jest ponadto wytrzymała bateria, która po całkowitym zasileniu działa przez kolejne 35 godzin i daje się szybko naładować. 


JBL TUNE 500 BT - słuchawki do komputera, tabletu, smartfona cieszące się bardzo dobrymi opiniami. Wysokie noty model Tune 500 BT dostaje za legendarne brzmienie, jakie gwarantuje technologia Purebass, ergonomiczną konstrukcję, dającą się łatwo dostosować do kształtu głowy, a także składać, w końcu również za długi czas pracy, pozwalający ,,wisieć’’ na słuchawce nawet przez 16 godzin bez przerwy. Słuchawki bezprzewodowe od JBL są dostępne w czterech wariantywnych kolorach (różowym, niebieskim, białym i czarnym), dzięki czemu można wybrać sprzęt idealnie odpowiadający naszym gustom. To produkt dobrej jakości, dokładnie odpowiadający oczekiwaniom użytkowników.


SAMSUNG LEVEL U PRO - słuchawki bezprzewodowe Samsung gwarantują czysty, zrównoważony dźwięk najwyższej jakości UHQ. To bardzo wygodne w użyciu słuchawki douszne, zapewniające świetną izolację i pewne dopasowanie. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowanie do tego modelu funkcji Sound with Me, pozwalającej na proste udostępnianie ulubionych kawałków muzycznych za pośrednictwem Bluetooth. Idealne dla osób, które uwielbiają słuchać muzyki przy wszystkich domowych czynnościach, dla mobilnych i gadżeciarzy. 


APPLE EARPODS MMTN2ZM/A - to jedne z nielicznych słuchawek dousznych, które precyzyjnie odzwierciedlają geometrię ucha, dzięki czemu raz włożone nie przesuwają się ani nie wypadają. Iphone słuchawki bezprzewodowe ze złączem Lightning mogą być obsługiwane pilotem, który pozwala regulować głośność, zarządzać odtwarzaniem muzyki oraz odbieraniem i rozłączaniem połączeń głosowych. Uwagę zwraca, jak zwykle w produktach Apple’a, minimalistyczny design, białe, okrągłe słuchawki świetnie się prezentują i na pewno doskonale sprawdzają się do pracy przy komputerze i nie tylko.


Jak połączyć słuchawki Bluetooth z komputerem - krok po kroku


 1. Sprawdź, czy zarówno słuchawki, jak i sam komputer obsługują standard Bluetooth. Jeśli PC nie posiada modułu Bluetooth, wówczas należy go dokupić, a następnie podłączyć z USB i rozpocząć parowanie słuchawek. 

 2. Jeśli PC ma wbudowany moduł Bluetooth, włącz słuchawki.

 3. Wejdź w Ustawienia - Urządzenia - Bluetooth.

 4. Włącz tryb parowania. 

 5. Upewnij się, że wybrałeś i podłączyłeś dobre słuchawki. 

 6. Korzystaj ze słuchawek w całym zasięgu modułu Bluetooth.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert