Jaki soundbar Dolby Atmos® wybrać? Nasze propozycje
Wśród wielu dostępnych na rynku modeli kompatybilnych z systemem Dolby Atmos® nie brakuje zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, urządzeń. Poniżej nasze trzy propozycje soundbarów Dolby Atmos®, zróżnicowane zarówno pod względem konstrukcji, funkcjonalności, jak i ceny:
Jest to soundbar Dolby Atmos® bez zewnętrznego subwoofera w zestawie, ale za to z wbudowanym podwójnym głośnikiem basowym, który skutecznie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości w odtwarzanym sygnale audio. Przetworniki niskotonowe znajdują się w centralnym punkcie smukłej obudowy tego soundbara i pracują w układzie podwójnego Bass Refleksu co zwieksza dodatkowo efekt basowy.
Urządzenie odtwarza audio nie tylko w trybie stereofonicznym, ale obsługuje również wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.2-kanałowy. Jest to zasługa techniki Vertical Surround Engine wykorzystującej cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Dzięki tym rozwiązaniom mamy możliwość uzyskania z dwóch przednich głośników soundbara, kinowego, przestrzennego dźwięku, docierającego nie tylko od frontu, ale również z góry (bez konieczności korzystania z głośników sufitowych czy nakładek , charakterystycznych dla systemu Dolby Atmos®). Model HT-X8500 wykorzystuje ponadto technikę S-Force Pro Front Surround, która emuluje dźwięk dookólny wspomagając kreowanie przestrzeni trójwymiarowej z wykorzystaniem wyłącznie frontowych głośników soundbara.
Urządzenie wyposażone jest w złącze HDMI pozwalające na transmisję sygnału wideo w rozdzielczości Ultra HD i kompatybilne z zaawansowanymi trybami HDR (ang. High Dynamic Range), takimi jak Dolby Vision czy HDR 10. Wyjście HDMI zostało wyposażone w ulepszony zwrotny kanał audio eARC (ang. Enhanced Audio Return Channel). Pozwala to na podłączenie telewizora do soundbara jednym kablem HDMI i przesyłanie dźwięku nie tylko w stereo, ale też w zaawansowanych systemach surround, np. Dolby Atmos® i DTS:X. Pamiętaj, że aby korzystać z funkcjonalności eARC również telewizor, do którego będzie podłączony soundbar, musi obsługiwać to rozwiązanie. Producent rekomenduje między innymi telewizor SONY KD65X7056BAEP.
Nasza kolejna propozycja to model HT-G700 z zewnętrznym głośnikiem niskotonowym w zestawie, który doskonale wzbogaci basy w odtwarzanej muzyce, a także uwypukli efekty dźwiękowe podczas oglądania filmów i seriali. Co ważne, subwoofer jest bezprzewodowy, a więc możesz go wygodnie ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu odsłuchowym, bez obawy o plączące się okablowanie.
Centralny głośnik listwy soundbarowej odpowiedzialny jest natomiast za poprawę zrozumiałości dialogów, a także głosu lektora. Zapewnia też szczegółowe brzmienie podczas odtwarzania audio w trybie stereo.
Soundbar wykorzystuje rozwiązania takie jak S-Force Pro Front Surround, a także Vertical Surround Engine, co pozwala uzyskać dźwięk przestrzenny zbliżony do tego, jaki otrzymujemy w klasycznym systemie Dolby Atmos® 7.1.2-kanałowym. Jeśli nie mamy dostępu do materiału z dźwiękiem obiektowym 3D, wystarczy wybrać opcję Immersive AE (Audio Enhancement), czyli w praktyce funkcję interpolacji, wytwarzającą dźwięk sprawiający wrażenie trójwymiarowego, nawet ze ścieżki stereo. Wśród rekomendowanych odbiorników znajduje się między innymi telewizor SONY KE55XH9096BAEP.
Użytkownik ma do wyboru kilka trybów przetwarzania dźwięku – automatyczny, standardowy, kinowy, a także tryb muzyki, nocny oraz tryb pozwalający na optymalizację sygnału mowy (przydatny np. podczas oglądania programów informacyjnych). Odpowiednią opcję można łatwo wybrać z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania znajdującego się w komplecie z soundbarem.
Trzecia z naszych propozycji, a jednocześnie najbardziej zaawansowana technicznie, to soundbar Dolby Atmos® HT-ZF9, również firmy Sony. Jest to 3.1-kanałowa konstrukcja wyposażona w moduły bezprzewodowe Wi-Fi i Bluetooth. W razie potrzeby możesz rozbudować ten zestaw o dodatkowe, tylne głośniki surround, tworząc w ten sposób 5.1-kanałowy system kina domowego. Producent rekomenduje ten model do takich telewizorów jak telewizor SONY XR65A90JAEP.
Urządzenie jest kompatybilne z Dolby Atmos® i DTS:X. Audio w tych systemach surround wytwarzane jest z wykorzystaniem cyfrowego przetwarzania sygnałów i techniki Vertical Surround Engine oraz interpolacji do formatu 7.1.2-kanałowego (dla Dolby Atmos®). Dodatkowo technologia DSEE HX™ (ang. Digital Sound Enhancement Engine) poprawia brzmienie odtwarzanego dźwięku z plików cyfrowych poddanych kompresji stratnej np. mp3.
Urządzenie wyposażone jest w dwa wejścia i jedno wyjście HDMI (ze zwrotnym kanałem audio), obsługuje także przetwarzanie obrazu w rozdzielczości 4K z zaawansowanymi trybami HDR włącznie (w tym Dolby Vision®).
Na tylnym panelu soundbara nie zabrakło również wejść audio – cyfrowego optycznego i analogowego (jack 3,5 mm). Model HT-ZF9 ma też złącze USB, co umożliwia odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash, w takich formatach jak np. MP3, AAC, jak również plików wysokiej rozdzielczości Hi-res Audio WMA, FLAC, ALAC i DSD.
Soundbar jest także kompatybilny z aplikacją Sony Music Center, co umożliwia tworzenie grup z obsługujących to rozwiązanie urządzeń Sony i odtwarzanie muzyki w wielu pomieszczeniach.