Poradniki Eksperta

Soundbar Dolby Atmos® – czy warto? Poznaj jego możliwości


Wśród dostępnych na rynku soundbarów pojawia się coraz więcej innowacyjnych modeli obsługujących zaawansowany system dźwięku przestrzennego Dolby Atmos®. Rozwiązanie to początkowo było stosowane w profesjonalnych salach kinowych, jednak po tym jak trafiło również do domowych systemów audio, szybko zyskało dużą popularność. Soundbar Dolby Atmos®, mimo smukłej, kompaktowej konstrukcji, może zapewnić niezapomniane wrażenia,  podczas odtwarzania materiałów zrealizowanych w systemie dźwięku trójwymiarowego.



dolby atmos soundbar


Czym jest Dolby Atmos®?


Zanim przejdziemy do charakterystyki soundbarów kompatybilnych z Dolby Atmos®, warto wspomnieć, czym ów system jest w praktyce. Rozwiązanie opracowane przez Dolby Laboratories wprowadza do systemu kina domowego dodatkowy wymiar przestrzenny odtwarzanego dźwięku – wysokość. W standardowej konfiguracji 5.1-kanałowej nagłośnienie rozstawiane jest wokół miejsca odsłuchowego. W klasycznym zestawie Dolby Atmos® stosuje się dodatkowe głośniki sufitowe umieszczane nad słuchaczem. Jeśli są to dwa głośniki, wówczas system taki oznaczany jest symbolicznie 5.1.2, a jeśli cztery – mamy wtedy do czynienia z zestawem 5.1.4-kanałowym. Jeśli zaś kino domowe jest 7.1.2-kanałowe, oznacza to obecność nie 5, a 7 głośników (lewy i prawy front, głośnik  centralny i czterech odpowiednio rozstawionych głośników  surround), a do tego subwoofera i dwóch jednostek  sufitowych.


Zamiast dodatkowego nagłośnienia instalowanego w suficie, w systemie Dolby Atmos® stosuje się też specjalne nakładki głośnikowe, które ustawia się najczęściej na kolumnach podłogowych systemu kina domowego. Wytwarzają one dźwięk skierowany ku górze, który dopiero po odbiciu od sufitu trafia do słuchaczy. Tego typu rozwiązanie nie zapewni w pełni tego samego efektu przestrzennego, jednak jest znacznie łatwiejsze w realizacji.


Sprawdź również:

Dolby Digital – co to jest i do czego służy?

Dolby Vision – co oferuje ta technologia?


Soundbar z Dolby Atmos® – czy warto kupić?


Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu Dolby Atmos® wykorzystującego wspomniane nakładki  głośnikowe, a jednocześnie równie łatwym w instalacji, może być właśnie soundbar kompatybilny z Dolby Atmos®. Na efekt trójwymiarowości dźwięku, jaką możemy uzyskać, wpływ mają w tym wypadku odpowiednie rozmieszczenie  głośników w listwie soundbara i ich liczba. Ze względu na kompaktową konstrukcję soundbara do wygenerowania wirtualnego dźwięku przestrzennego wykorzystywane są dodatkowo różnego typu systemy cyfrowego przetwarzania sygnału, których zadaniem jest wytworzenie takiego pola  dźwiękowego, by słuchacz mógł wręcz poczuć, że znajduje się w samym centrum filmowej akcji. Jaki soundbar Dolby Atmos® wybrać? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie i wskazać konkretny model. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, ale także od układu pomieszczenia, w którym soundbar będzie wykorzystywany. W praktyce im większe pomieszczenie, tym większej mocy urządzenie lepiej się sprawdzi.



Materiałów wideo ze ścieżką dźwiękową w systemie Dolby Atmos® pojawia się coraz więcej i stosunkowo łatwo o ich dostępność. Znajdziesz je chociażby na niezwykle popularnej platformie streamingowej, jaką jest obecnie Netflix. Filmy czy seriale kompatybilne z Dolby Atmos® są tam odpowiednio oznaczone, bez problemu je zidentyfikujesz. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na rozstawienie i instalację standardowego wielogłośnikowego systemu kina domowego obsługującego Dolby Atmos®, wówczas zakup soundbara kompatybilnego z tym systemem  będzie doskonałym wyborem.


dolby atmos soundbar

Soundbary Dolby Atmos w naszej ofercie:


Jaki soundbar Dolby Atmos® wybrać? Nasze propozycje


Wśród wielu dostępnych na rynku modeli kompatybilnych z systemem Dolby Atmos® nie brakuje zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, urządzeń. Poniżej nasze trzy propozycje soundbarów Dolby Atmos®, zróżnicowane zarówno pod względem konstrukcji, funkcjonalności, jak i ceny:


Soundbar SONY HT-X8500


Jest to soundbar Dolby Atmos® bez zewnętrznego subwoofera w zestawie, ale za to z wbudowanym podwójnym głośnikiem basowym, który skutecznie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości w odtwarzanym sygnale audio. Przetworniki niskotonowe znajdują się w centralnym punkcie smukłej obudowy tego soundbara i pracują w układzie podwójnego Bass Refleksu co zwieksza dodatkowo efekt basowy.


Urządzenie odtwarza audio nie tylko w trybie stereofonicznym, ale obsługuje również wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.2-kanałowy. Jest to zasługa techniki Vertical Surround Engine wykorzystującej cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Dzięki tym rozwiązaniom mamy możliwość uzyskania z dwóch przednich głośników soundbara, kinowego, przestrzennego dźwięku, docierającego nie tylko od frontu, ale również z góry (bez konieczności korzystania z głośników sufitowych czy nakładek , charakterystycznych dla systemu Dolby Atmos®). Model HT-X8500 wykorzystuje ponadto technikę S-Force Pro Front Surround, która emuluje dźwięk dookólny wspomagając kreowanie przestrzeni trójwymiarowej z wykorzystaniem wyłącznie frontowych głośników soundbara.


Urządzenie wyposażone jest w złącze HDMI pozwalające na transmisję sygnału wideo w rozdzielczości Ultra HD i kompatybilne z zaawansowanymi trybami HDR (ang. High Dynamic Range), takimi jak Dolby Vision czy HDR 10. Wyjście HDMI zostało wyposażone w ulepszony zwrotny kanał audio eARC (ang. Enhanced Audio Return Channel). Pozwala to na podłączenie telewizora do soundbara jednym kablem HDMI i przesyłanie dźwięku nie tylko w stereo, ale też w zaawansowanych systemach surround, np. Dolby Atmos® i DTS:X. Pamiętaj, że aby korzystać z funkcjonalności eARC również telewizor, do którego będzie podłączony soundbar, musi obsługiwać to rozwiązanie. Producent rekomenduje między innymi telewizor SONY KD65X7056BAEP.


Soundbar SONY HT-G700


Nasza kolejna propozycja to model HT-G700 z zewnętrznym głośnikiem niskotonowym w zestawie, który doskonale wzbogaci basy w odtwarzanej muzyce, a także uwypukli efekty dźwiękowe podczas oglądania filmów i seriali. Co ważne, subwoofer jest bezprzewodowy, a więc możesz go wygodnie ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu odsłuchowym, bez obawy o plączące się okablowanie.


Centralny głośnik listwy soundbarowej odpowiedzialny jest natomiast za poprawę zrozumiałości dialogów, a także głosu lektora. Zapewnia też szczegółowe brzmienie podczas odtwarzania audio w trybie stereo.


Soundbar wykorzystuje rozwiązania takie jak S-Force Pro Front Surround, a także Vertical Surround Engine, co pozwala uzyskać dźwięk przestrzenny zbliżony do tego, jaki otrzymujemy w klasycznym systemie Dolby Atmos® 7.1.2-kanałowym. Jeśli nie mamy dostępu do materiału z dźwiękiem obiektowym 3D, wystarczy wybrać opcję Immersive AE (Audio Enhancement), czyli w praktyce funkcję interpolacji, wytwarzającą dźwięk sprawiający wrażenie trójwymiarowego, nawet ze ścieżki stereo. Wśród rekomendowanych odbiorników znajduje się między innymi telewizor SONY KE55XH9096BAEP.


Użytkownik ma do wyboru kilka trybów przetwarzania dźwięku – automatyczny, standardowy, kinowy, a także tryb muzyki, nocny oraz tryb pozwalający na optymalizację sygnału mowy (przydatny np. podczas oglądania programów informacyjnych). Odpowiednią opcję można łatwo wybrać z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania znajdującego się w komplecie z soundbarem.


Soundbar SONY HT-ZF9


Trzecia z naszych propozycji, a jednocześnie najbardziej zaawansowana technicznie, to soundbar Dolby Atmos® HT-ZF9, również firmy Sony. Jest to 3.1-kanałowa konstrukcja wyposażona w moduły bezprzewodowe Wi-Fi i Bluetooth. W razie potrzeby możesz rozbudować ten zestaw o dodatkowe, tylne głośniki surround, tworząc w ten sposób 5.1-kanałowy system kina domowego. Producent rekomenduje ten model do takich telewizorów jak telewizor SONY XR65A90JAEP.


Urządzenie jest kompatybilne z Dolby Atmos® i DTS:X. Audio w tych systemach surround wytwarzane jest z wykorzystaniem cyfrowego przetwarzania sygnałów i techniki Vertical Surround Engine oraz interpolacji do formatu 7.1.2-kanałowego (dla Dolby Atmos®). Dodatkowo technologia  DSEE HX™ (ang. Digital Sound Enhancement Engine) poprawia brzmienie odtwarzanego dźwięku z plików cyfrowych poddanych kompresji stratnej np. mp3.


Urządzenie wyposażone jest w dwa wejścia i jedno wyjście HDMI (ze zwrotnym kanałem audio), obsługuje także przetwarzanie obrazu w rozdzielczości 4K z zaawansowanymi trybami HDR włącznie (w tym Dolby Vision®).


Na tylnym panelu soundbara nie zabrakło również wejść audio – cyfrowego optycznego i analogowego (jack 3,5 mm). Model HT-ZF9 ma też złącze USB, co umożliwia odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash, w takich formatach jak np. MP3, AAC, jak również plików wysokiej rozdzielczości Hi-res Audio WMA, FLAC, ALAC i DSD.


Soundbar jest także kompatybilny z aplikacją Sony Music Center, co umożliwia tworzenie grup z obsługujących to rozwiązanie urządzeń Sony i odtwarzanie muzyki w wielu pomieszczeniach.


dolby atmos soundbar


Za pomocą odpowiednich urządzeń kompatybilnych z Dolby Atmos®, możesz stworzyć w domowym zaciszu namiastkę prawdziwego kina. System ten stopniowo zyskuje na popularności nie tylko w profesjonalnych zastosowaniach. Świadczy o tym choćby stale zwiększająca się liczba materiałów źródłowych. Filmy z Dolby Atmos dostępne są obecnie nie tylko na płytach Blu-ray, ale również w serwisach VOD, takich jak np. Netflix. Stwórz prywatne kino domowe dzięki soundbarom Dolby Atmos®!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756