Poradniki Eksperta

Jaki subwoofer do auta ? Ranking

Większość z nas lubi słuchać muzyki podczas jazdy samochodem, dlatego też często podejmujemy decyzję o polepszeniu jakości dźwięku. Jednym ze sposobów na wydobycie dobrego brzmienia jest subwoofer samochodowy, który montuje się w bagażniku, a niekiedy również pod siedzeniem. Pasywny lub aktywny subwoofer do auta ma sporo zalet, dlatego przed wyborem najlepszego sprzętu, warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową. Wyjaśniamy, jak działa subwoofer i jakie parametry cechują najlepsze urządzenia audio. Na zakończenie przygotowaliśmy ranking subwooferów samochodowych polecanych w 2020 roku. Sprawdź, jaki subwoofer do auta wybrać? 


subwoofer do auta


Jak działa subwoofer samochodowy? Czym różni się subwoofer aktywny od pasywnego?


Subwoofer samochodowy to głośnik przeznaczony do odtwarzania dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości (poniżej 100 Hz). Takie dźwięki to nic innego jak znany wszystkim doskonale bas. Decydując się na urozmaicenie sprzętu car audio dodatkowym subwooferem, poprawiamy jednak jakość muzyki każdego rodzaju. Muzyka klasyczna, rock z elementami perkusji czy nawet dźwięki w tonacji elektrycznej brzmią lepiej, gdy w tle słychać wyraźny bas pochodzący z subwoofera. 

Najczęściej spotykane subwoofery samochodowe to sprzęt aktywny, który posiada wbudowany wzmacniacz samochodowy. To wygodne rozwiązanie, ponieważ wszystkie elementy sprzętu są zamontowane w jednym głośniku. Dodatkowy wzmacniacz do subwoofera samochodowego potrzebny jest natomiast w przypadku sprzętu pasywnego. Takie rozwiązanie wydaje się bardziej kłopotliwe pod względem montażu. Konieczne jest również odpowiednie dopasowanie wzmacniacza do modelu subwoofera. Dlaczego więc niektórzy wybierają subwoofer pasywny? Można w ten sposób nieco poprawić jakość dźwięku. Wprawione ucho wyczuje różnicę, dlatego część miłośników sprzętu audio uważa, że subwoofer aktywny do auta nie daje tak wielu możliwości, jak dodatkowy wzmacniacz. W przypadku sprzętu pasywnego możliwa jest ewentualna wymiana wzmacniacza bez konieczności rozkładania całego głośnika. Jaki subwoofer do auta? Jakie cechy powinny posiadać?


Wybierając subwoofer aktywny samochodowy, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wielkość i przemyśleć, gdzie go zamontujemy. Subwoofery samochodowe są dostępne w wielu wariantach. W zależności od modelu i przede wszystkim wielkości sprzętu możemy umieścić subwoofer w różnych miejscach w aucie - w bagażniku, pod fotelem, za siedzeniem. Warto jednak pamiętać, że zwykle średnica głośnika warunkuje jakość dźwięku. Mały subwoofer samochodowy może nie spełnić naszych oczekiwań. 

Jak podłączyć subwoofer samochodowy? Zwykle wystarczające okazują się przewody przeznaczone do sprzętu audio. Za pomocą specjalnych kabli łączymy subwoofer ze sprzętem, co jednak zależy od tego, jakie typy łączy obsługuje nasze  radio samochodowe.   

Pod względem parametrów technicznych należy natomiast wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • zakres pasma przenoszenia – im szerszy, tym lepiej, dlatego dobrze, jeśli przetwarzanie rozpoczyna się od jak najniższej częstotliwości;

  • rodzaj obudowy – dźwięk najlepiej rozchodzi się w obudowie typu skrzynia, natomiast nieco gorzej w przypadku tuby; 

  • waga subwoofera – głośnik powinien być również ciężki, co świadczy o lepszej izolacji, a tym samym możliwe jest uzyskanie dźwięku wyższej jakości. 


Ranking subwooferów do auta – jaki sprzęt aktywny i pasywny kupić?


Dobry subwoofer do samochodu kupimy już za niespełna 300 zł. Decydując się na sprzęt w tej kategorii cenowej, możemy liczyć na szerokie pasmo przenoszenia dźwięków oraz głośnik o optymalnej średnicy ok. 30 cm, co wystarcza do odtwarzania bardzo dobrej jakości dźwięku. Zastanawiając się, jaki subwoofer do auta kupić? Sprawdź nasz ranking subswooferów samochodowych.

  1. Jednym z takich subwooferów jest model pasywny HERTZ DBX 30.3 z pasmem przenoszenia od 28 do 300 Hz. Dla porównania, w nieco niższej cenie możemy kupić głośnik znanej marki BLAUPUNKT  GTB 8200P – sprzęt jest mniejszy i oferuje węższe pasmo przenoszenia (50 – 200 Hz).

  2. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje subwoofer pasywny w wyższej cenie, jednak ze wzmacniaczem dołączonym do zestawu - PIONEER GXT-3706B-Set. Głośnik ma niewielkie pasmo przenoszenia (20–125), jednak silne brzmienie basów, nie przegrzewa się, a cały zestaw zawiera również kable niezbędne do podłączenia. 

  3. Osoby, które szukają subwoofera aktywnego, powinny zwrócić uwagę na Subwoofer PIONEER TS-WX300A. W tym przypadku wzmacniacz jest wbudowany w głośnik o nieco większych wymiarach, a zestaw zawiera kable. Sprzęt wyróżnia wysoka skuteczność (113), membrana z mocnego kompozytu, dzięki czemu odtwarzane dźwięki są czyste i rytmiczne. 

  4. Z kolei, jeśli zamierzamy umieścić subwoofer samochodowy pod siedzeniem, warto zwrócić uwagę na kompaktowy model PIONEER TS-WX130EA. Głośnik jest doskonałym przykładem połączenia dobrego dźwięku z oszczędnością przestrzeni w aucie. Co więcej, pomimo niewielkich rozmiarów pasmo przenoszenia jest stosunkowo szerokie (40–200), a skuteczność głośnika zadowalająca (98). 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert