Sprawdź aktualny stan jakości powietrza

Stan jakości powietrza w polsce
Pokaż legendęUkryj legendę
Polski indeks jakości powietrza
Bardzo dobry
Dobry
Umiarkowany
Dostateczny
Zły
Bardzo zły
Brak indeksu
Mapa została przygotowana przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska
OCZYSZCZACZE POWIETRZA


Czym jest smog

Czym jest smog?

Smog jest szkodliwą, sztuczną mgłą, która powstaje głównie na skutek działalności człowieka. Termin ten powstał z połączenia dwóch angielskich słów – „smoke”, czyli dym oraz „fog” – oznaczającego mgłę. Zjawisko smogu powstaje poprzez wymieszanie powietrza z zanieczyszczeniami uwalnianymi przez działalność ludzi. Szkodliwe substancje pochodzą z kominów fabryk, spalin samochodowych, domostw ogrzewanych paliwami stałymi, takich jak na przykład węgiel. Wiele zależy również od aktualnie panującej pogody w danym regionie, klimatu oraz ukształtowania terenu. Miasta, które usytuowane są w kotlinach znajdują się w trudniejszej sytuacji, bowiem dociera do nich mniej podmuchów wiatru, mogącego rozrzedzić zalegający smog. Powszechne jest również zjawisko tak zwanego smogu napływowego. Oznacza to, że w wyniku ruchów powietrza, zanieczyszczenia przenoszą się na inne obszary.

Czym jest smog

Normy jakości powietrza

Są one niezbędne do obliczenia całkowitej jakości powietrza. W Polsce Ministerstwo środowisko wyznaczyło normy dla czterech najbardziej niebezpiecznych i powszechnych substancji: pyłu zawieszonego PM10, drobnego pyłu PM2.5, dwutlenku azotu NO2, dwutlenku siarki SO2. Na podstawie bieżących pomiarów i specjalnego algorytmu oblicza się jakość powietrza w okolicy stacji badawczych. Wyniki dla poszczególnych regionów widoczne są na mapie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która jest widoczna na naszej stronie.

Normy jakości powietrzaNormy jakości powietrza
Skutki zdrowotne smogu

Skutki zdrowotne smogu

W ostatnich latach zjawisko smogu jest coraz bardziej powszechne i jednocześnie odczuwalne dla nas wszystkich. Niejednokrotnie widoczny jest gęsty, szary dym. Problem doskwiera szczególnie w okresie grzewczym, od października do marca. I chociaż duszności związane z przebywaniem w takim środowisku są dość uciążliwe, to o wiele bardziej niebezpieczne są skutki długotrwałej obecności smogu w naszym otoczeniu. Zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do wielu uciążliwych chorób i dolegliwości:

- niewydolność oddechowa

- obniżenie odporności organizmu

- alergie oraz astmy

- choroby serca oraz układu wieńcowego

- choroby nowotworowe

Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed smogiem wszystkimi możliwymi środkami!

Skutki zdrowotne smogu

Jak chronić się przed smogiem?

Przede wszystkim, monitoruj stan jakości powietrza – jest to możliwe dzięki mapie GIOŚ udostępnionej na naszej stronie. Jeśli danego dnia zanieczyszczenia dają o sobie szczególnie znać, zrezygnuj z aktywności poza domem. Bardzo przydatnym akcesorium jest maska antysmogowa, która filtruje powietrze dostarczane do płuc. Aby cieszyć się powietrzem dobrej jakości w swoim mieszkaniu, bardzo słusznym krokiem jest zakup oczyszczacza powietrza. W naszej ofercie znajduje się kilkaset urządzeń dedykowanych do pomieszczeń o różnej powierzchni. Sprawność oczyszczaczy jest naprawdę wysoka i usuwają one przeszło 99% szkodliwych substancji. Czyste i zdrowe powietrze w Waszym domu to lepsze samopoczucie, dobry sen i świetny sposób na walkę ze skutkami smogu.

Jak chronić się przed smogiemJak chronić się przed smogiemSprawdź co jeszcze możesz zyskać »


sgdata:2019-12-06 | 18:12:46
« powrót