Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Programy w pralkach – jak prać ubrania?

 2023-07-19 

Nowoczesne pralki, niezależnie od sposobu ładowania (z przodu czy od góry), wyposażone są w szereg innowacyjnych funkcji oraz programów. Coraz powszechniejsze są, np. urządzenia wykorzystujące gorącą parę, co wpływa nie tylko na skuteczniejsze dopieranie rzeczy, ale ma również wpływ na niektóre programy specjalistyczne (np. dla alergików). Oprócz dodatkowych funkcji, jest też sporo innych nowinek. Są jednak standardowe programy w pralce, które znajdziemy w większości modeli.

Jak prać ubrania?

Nie chcąc zniszczyć ulubionej bluzki czy sukienki, albo puchowej kurtki, należy sprawdzić na metce, czy w ogóle nadają się one do prania wodnego czy na sucho (wtedy trzeba je zanieść do pralni). Kolejny krok związany jest z temperaturą, jaką dopuszcza producent danej odzieży. Tę i inne informacje znajdziemy na metce. Na niektórych pojawi się także informacja o konieczności prania odzieży oddzielnie – to dotyczy zwłaszcza strojów kolorowych, które mogą farbować. Jeżeli zatem mamy do wyprania coś po raz pierwszy, to nie mieszajmy tego z innymi rzeczami. Jeśli natomiast chcemy wyprać coś po raz kolejny i wiemy, że nie przyjmuje innych barw, możemy wrzucić do pralki tę rzecz z innymi. Kieszenie w spodniach, kurtkach i bluzach trzeba opróżnić i dokładnie wytrzepać. Ważną zasadą jest ponadto niemieszanie tkanin, których skład diametralnie się różni, jak np. wełna i syntetyk czy jedwab, ponieważ wymagają one zupełnie innych programów w pralce.

Pralki w naszej ofercie:

Jaki program w pralce wybrać?

eby dobrze odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zastanowić się nad tym, jakie rzeczy najczęściej trafiają do naszej pralki. Jeśli są to przede wszystkim ubrania bawełniane – szukajmy programu „bawełna”, a ten jest w zasadzie we wszystkich pralkach. Niektóre modele mają osobno wyszczególniony program „koszule”, który z pewnością zadowoli panów, korzystających z pralek automatycznych albo z pralko-suszarek. Można też skorzystać z programu w pralce typu „mix”, który dopuszcza łączenie różnych tkanin, zwłaszcza o trwałych kolorach.


Kolejnym, jakże istotnym programem, który znajdziemy w większości pralek jest – wełna. Nazywany bywa różnie, zależnie od producenta, ale zwykle towarzyszy mu piktogram przedstawiający pozwijany motek wełny – znak Woolmarku, czyli Australian Wool Innovation Limited (AWI). Taki program gwarantuje nam, że ukochany sweter się nie sfilcuje, bo nie przeżyje w pralce szoku termicznego (gorąco/zimno), tak groźnego dla włókien wełnianych. Przystosowane jest też do niego specjalne, niezbyt szybkie wirowanie, bo powstałe zagniecenia na wełnie trudno jest rozprasować. 

Nie są to jednak jedyne programy w pralce. Trzeba wspomnieć o praniu rzeczy wypełnionych puchem, np. kurtkach czy choćby jaśkach puchowych. Wprawdzie najlepiej robić to w pralko-suszarkach, ale są modele pralek, które dają sobie radę z puchem. Jest to specjalnie oznakowany, np. piórkiem (lub opisany) program, który ma pozwolić swobodnie wyschnąć danej rzeczy, żeby puch nie zbił się w jednym miejscu. Temu też służy dokładne odwirowanie. Zwykle pranie odbywa się w niższej temperaturze (np. w 30 st. C).

Tym, którzy piorą bieliznę pościelową i ręczniki, przyda się specjalny program, który może nosić nazwę „bielizna 7 dni” lub tylko „bielizna”. Jeśli rzeczy są kolorowe, można je wyprać w programie „bawełna” w 60 st. C lub 40 st. C., jeśli takie są zalecenia producenta. Firanki natomiast, gdy są z tkaniny syntetycznej, można wyprać w programie „syntetyki delikatne” lub „delikatne” – nazwa zależy od producenta. Zwykle firanki z włókien sztucznych dobrze czują się w 40 st. C. Można też w ich przypadku wyłączyć wirowanie. Jeśli nie chcemy ich prasować, wystarczy powiesić je lekko mokre (ze ściekającą delikatnie wodą) i wyrównać. Bardzo przydatne do prania, chociażby delikatnych serwetek są siateczki, które niektóre firmy dodają do swoich pralek. Zależnie od wielkości siatki, włożymy do niej nawet kilka sztuk. Nie można też zapomnieć o programach walczących z uporczywymi plamami. Takie też znajdziemy w programatorze i przydadzą się do bardzo zabrudzonych ubrań.

Dla młodych mam i alergików

„Baby”, „antyalergiczny”, „delikatny”, itp. – takie programy mają chronić delikatną skórę najmłodszych oraz osób uczulonych na kontakt z detergentami. Mało, że dla nich też są przeznaczone specjalne środki piorące, to jeszcze dedykuje się tej grupie użytkowników specjalne programy. Przypisany jest im taki proces płukania, aby w rezultacie nic „nie zaplątało się” w włóknach. Bardzo pomocne przy tego typu programach są pralki z funkcją pary, bo jej wyrzut pozbawia tkaniny blisko 99 proc. szkodliwych bakterii.

programy w pralkach

Jak prać białe ubrania

Tu jest pewien „kruczek”, bo tak, jak w przypadku bawełny czy lnu, można wykorzystać do prania białych ubrań wysokie temperatury, tak rzeczy białe syntetyczne, przynajmniej niektóre, wcale gorąca nie lubią, a wybielane wręcz żółkną. Dobrze więc jest sprawdzić na metce, jaką temperaturę tkanina toleruje najlepiej i w takiej wyprać rzeczy. Dobrze jest też nie mieszać ich z kolorami, nawet o trwałych barwach, ponieważ mogą szarzeć.

Jak prać czarne ubrania

Czarne ubrania można zaliczyć do programu „ciemne”, a te znajdują się w wielu modelach. Dobrze jest jednak pamiętać, by przewracać je na lewą stronę, bo wprawdzie koloru nie stracą, ale może on z czasem ulec starciu – zależy to m.in. od konstrukcji bębna. Trzeba jednak uważać, by ciemnej rzeczy jedwabnej nie prać z bawełnianą. Informacje na metkach ubrań bardzo się przydają i w dużej mierze mogą wpłynąć na wybór modelu urządzenia, gdyż programy w pralce bardzo się z nimi wiążą.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756