Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest Android TV?

 2023-07-13 

Producenci telewizorów już dawno zrozumieli, że oferta klasycznej telewizji może nie być już tak ciekawa jak kiedyś. Wpływ na to ma wiele czynników, o czym poniżej. Dlatego jednym z oferowanych rozwiązań jest Android TV. W poniższym poradniku wytłumaczymy, na czym polega i jakie są jego zalety. Zachęcamy do lektury, zwłaszcza, jeśli planujesz zakup telewizora w najbliższym czasie!

Dlaczego klasyczna telewizja może już nie być wystarczająca?

Klasyczna telewizja nadal jest bardzo popularna, choć stale traci na zainteresowaniu ze względu na ofertę innych platform. Choć ilość kanałów telewizyjnych jest spora i można cieszyć się nawet grubo ponad setką programów nadawanych jednocześnie, nie sposób odmówić większych zalet chociażby serwisom streamingowym. Aplikacje VOD pozwalają użytkownikowi wyglądać dokładnie to, na co ma ochotę i kiedy tylko zapragnie. W przypadku telewizji konieczne jest dostosowanie się do programu zaplanowanego przez nadawcę. Już jakiś czas temu telewizory umożliwiały chociażby nagrywanie programów, które Cię interesowały, ale były emitowane wtedy, gdy nie miałeś czasu na seans przez ekranem.


Obecnie, możliwości telewizorów są znacznie poszerzone i pozwalają korzystać z aplikacji VOD, które łącznie oferują setki tysięcy programów, seriali i filmów. Wystarczy założyć konto na odpowiedniej platformie, opłacić ewentualny abonament miesięczny i gotowe. Wiele osób rezygnuje więc z telewizji satelitarnej lub kablowej, wybierając naziemną. Jest ona darmowa, a w połączeniu z serwisami streamingowymi gwarantuje niezły poziom rozrywki. Poza tym, dostępne są także inne aplikacje, w pełni darmowe. Mowa tu między innymi o YouTube, który równie dobrze może być odtwarzany na ekranie telewizora. Nowoczesne urządzenia, które znajdują się obecnie w ofercie, gwarantują o wiele więcej możliwości, niż stare modele pozwalające jedynie na odtwarzanie emitowanego sygnału.

Android TV to rozwiązanie adekwatne do współczesności

Sprzedawane obecnie telewizory gwarantują nie tylko doskonałej jakości obraz, ale również możliwość skorzystania z wielu kanałów rozrywki. Android TV jest rozszerzeniem możliwości oferowanych przez szeroko znane Smart TV. O różnicach pomiędzy rozwiązaniami napiszemy niżej. Warto wspomnieć, choć może to wydawać się oczywiste, że jest to system dostarczany przez tego samego producenta, który dostarcza oprogramowanie do smartfonów. Właśnie dlatego Android TV jest tak funkcjonalny, o czym za chwilę.

Android TV – co to jest?

System Android TV na telewizorze znacznie rozszerza możliwości gwarantowane przez Smart TV. Choć jest ich niemało, telewizory z oprogramowaniem znanym z telefonów pozwalają na instalowanie aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Możliwe jest nawet zainstalowanie gier, dzięki czemu możesz pograć w te same tytułu na dużo większym ekranie. Co więcej, o wiele łatwiej jest zsynchronizować Android TV z telefonem. Możliwe jest także logowanie się na to samo konto z poziomu obydwu urządzeń, co gwarantuje szybki dostęp do danych.


Android TV posiada również specjalnie zaprojektowany interfejs, który jest intuicyjny i wygodny w obsłudze. Deweloperzy systemu dedykowanego telewizorom stale rozwijają jego możliwości oraz starają się uczynić go jeszcze bardziej przejrzystym. Ekran główny jest podzielony na kilka sekcji, co umożliwia łatwą nawigację. Sam wygląd okna systemowego wygląda tak samo na każdym telewizorze Android TV. Sterowanie i konfigurowanie ustawień wygląda identycznie, jak w przypadku Smart TV. Poruszanie się po systemie nie sprawi problemów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Przyswojenie sobie metod operowania oprogramowaniem nie jest trudne i zajmuje niewiele czasu.

Jakie są zalety Android TV?

Przede wszystkim, główną zaletą, która jest najczęściej wymieniana przez fanów Android TV, jest możliwość instalowania aplikacji znajdujących się w ofercie sklepu Google Play. To spore udogodnienie, gdyż platforma ta gromadzi wiele interesujących programów, które można wykorzystać w celach komunikacyjnych, rozrywkowych i edukacyjnych. Wiele z tych aplikacji masz na pewno zainstalowanych na swoim smartfonie. Kolejnym walorem Android TV jest intuicyjna obsługa. Dotyczy to zwłaszcza telewizorów obsługujących komendy głosowe. Chociaż oczywiście poruszanie się po środowisku Smart TV także nie należy do trudnych, androidowy interfejs wydaje się nieco lżejszy i przyjazny.


Na pewno ucieszą się fani gier mobilnych. Android TV pozwala pobrać wiele tytułów na telewizor, więc będziesz mógł w nie zagrać przy użyciu pilota lub kontrolera! To ciekawa alternatywa dla konsoli. Jeśli grasz sporadycznie i nie masz wielkich oczekiwań, taka forma rozrywki w zupełności Ci wystarczy.

Podsumujmy plusy posiadania telewizora Android TV

Warto wypisać najważniejsze cechy telewizorów z Androidem. W zalewie informacji mogą one umknąć, a tak proszę, podsumowanie w pigułce. Zacznijmy! Najważniejsze cechy Android TV to:

  • możliwość instalowania aplikacji znajdujących się w zasobach sklepu Google Play;
  • intuicyjne i bardzo proste poruszanie się po interfejsie oprogramowania telewizora;
  • możliwość grania w tytuły mobilne na ekranie dużego telewizora, także z użyciem kontrolera do gier;
  • możliwość korzystania z szerokiej oferty platform streamingowych;
  • możliwa jest pełna integracja ze smartfonem, która pozwala na logowanie do tego samego konta;
  • szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami.

Co, jeśli nie chcę zmieniać telewizora, ale zależy mi na rozwiązaniach Android TV?

Nie każdy musi planować od razu zmianę telewizora na nowy. To zrozumiałe, bo koszt zakupu urządzenia może być na daną chwilę niemożliwy do pokrycia. W takim wypadku dostępne są oczywiście inne, ciekawe rozwiązania. Mowa tu między innymi o odtwarzaczach multimedialnych, które podłączane są do telewizora za pomocą dostępnych złącz – bardzo często jest to HDMI. Urządzenie musi więc spełniać tylko jeden warunek i dotyczy on wyposażenia we właściwe gniazdo. Taki odtwarzacz to zazwyczaj niewielkie urządzenie, które może uzupełnić możliwości aktualnie posiadanego sprzętu. Inaczej zwane TV Boxy korzystają z oprogramowania Android. Transmitery Chromecast nie posiadają pilota, gdyż ich obsługa odbywa się za pośrednictwem smartfona. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś wybrał inny sprzęt, który będzie sprzedawany w zestawie z pilotem. Wybór jest całkiem spory, bo tylko w ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się aktualnie co najmniej kilkanaście modeli. Jest to sprzęt produkowany przez różnych producentów, w tym między innymi Google, Savio, Xiaomi, Blaupunkt, Tesla czy Ferguson.


Wybierając odtwarzacz multimedialny powinieneś sprawdzić wersję systemu operacyjnego. Warto sięgać po ten sprzęt, który oferuje najnowszą generację oprogramowania. Sprawdź również obsługiwane formaty video i audio. To ważne, gdyż TV boxy pozwalają także na odtwarzanie muzyki i filmów również za pośrednictwem kart pamięci lub pendrive’ów. Dostępne złącza są zawsze określona na karcie produktu modelu, który oglądasz. Weryfikacji należy poddać również maksymalną rozdzielczość obrazu. Jeśli zależy Ci na możliwości zapisywania programów telewizyjnych, sprawdź wbudowaną pamięć odtwarzacza. Ważna jest także ilość RAM. Im więcej pamięci operacyjnej, tym wydajniejsze będzie urządzenie. Zakup TV boxa to koszt od mniej więcej 150 do około 300 złotych. Jest to więc relatywnie mniej niż inwestycja w nowy telewizor. Pamiętaj jednak, że zakup nowego TV może być także konieczny ze względu na zmianę systemu nadawania telewizji naziemnej. Brak wbudowanego tunera DVB-T2 dla niektórych użytkowników może oznaczać brak możliwości oglądania telewizji za darmo. O tym przeczytasz jednak w innych poradnikach na naszej stronie, do czego serdecznie zapraszamy.

Na koniec – porównanie Smart TV i Android TV

Abyś mógł wybrać możliwie jak najbardziej funkcjonalny telewizor, powinieneś poznać wszystkie różnice dotyczące obydwu rozwiązań. Przed zakupem naprawdę dobrze jest poznać najważniejsze informacje na temat kupowanego sprzętu, aby móc cieszyć się jego pracą w kolejnych latach.


Jeśli chodzi o aplikacje, to w telewizorach Smart TV możesz korzystać tylko z tego oprogramowania, które przewidział producent telewizora. Za to modele wyposażone w system Android pozwalają na pobranie i zainstalowanie dodatkowych aplikacji. To ważne, gdyż na przykład modele Smart mogą być pozbawione którejś z platform streamingowych. W przypadku Android TV nie będzie to stanowiło problemu, gdyż brakującą „apkę” pobierzesz ze sklepu Google Play. Weź pod uwagę również aspekt rozrywkowy. Jeśli lubisz gry w wersji mobilnej, Smart TV nie pozwala na ich uruchomienie na dużym ekranie. Telewizory z Androidem zaś są do przystosowane do rozgrywek. Możliwe jest nawet podłączenie kontrolera, który pozwoli na jeszcze wygodniejszą rozgrywkę. Gry także pobierzesz z zasobów Google Play. Jest w czym przebierać!


Telewizory Android TV o wiele sprawniej współpracują także ze smartfonami. O wiele łatwiej jest wyświetlić ekran telefonu, co w przypadku Smart TV może być niemożliwe we wszystkich używanych aplikacjach. Jeśli często udostępniasz ekran swoim bliskim, powinieneś raczej wybrać telewizor z Androidem. Taką samą rekomendację dajemy, jeśli zależy Ci na głębokiej integracji ze smartfonem. Takie połączenie pozwala między innymi na szybki dostęp do wielu danych gromadzonych na telefonie.


Podsumowując, Android TV jest sporym rozszerzeniem, które naprawdę dobrze przyjęło się wśród użytkowników. Jeśli wymagasz od telewizora jak największej funkcjonalności, jest to system stworzony dla Ciebie.

Telewizory Smart TV w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756