Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest karta dźwiękowa? Do czego służy?

 2023-08-08 

W każdym komputerze znajduje się wiele elementów odpowiedzialnych za poszczególne funkcje i procesy. W poniższym poradniku wyjaśnimy, co to jest karta dźwiękowa. Gdyby nie ona, komputer nie mógłby odtworzyć ani jednego dźwięku. Zachęcamy do lektury, po więcej informacji!

Co to jest karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa, nazywana jest również muzyczną. To podzespół umożliwiający odtwarzanie, rejestrowanie oraz przetwarzanie dźwięku. To właśnie dzięki karcie dźwiękowej, możliwe jest oglądanie filmów z głosem, czy słuchanie muzyki. Obecnie moduły odpowiedzialne za dźwięk, są integrowane z płytą główną komputera. Posiadają one jednak czasami pewne ograniczenia, które nie sprawdzą się, w przypadku zastosowań profesjonalnych. Nie jest to jednak duży problem, gdyż dostępne są także zewnętrzne karty dźwiękowe, które możesz podłączyć za pomocą portu USB.

Karty dźwiękowe w naszej ofercie:

Najważniejsze elementy podzespołu

Wiesz już, co to jest karta dźwiękowa i jaką rolę pełni w komputerze. Powinieneś także poznać, najważniejsze elementy podzespołu. Na pewno można wymienić tutaj przetworniki A/C i C/A, które umożliwiają nagrywanie, a także odtwarzanie dźwięku. Ich rolą jest ponadto zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy i odwrotnie. Bufor jest elementem, wykorzystywanym przez wspomniane przetworniki. To niewielka pamięć operacyjna, która jest potrzebna podczas przesyłania dźwięku do kolejnych podzespołów komputera. Mikser jest odpowiedzialny za łączenie sygnału dochodzącego z wielu źródeł – np. zewnętrznego mikrofonu. Dzięki wzmacniaczowi, możliwe jest podbicie transmisji z portów służących do podłączania dodatkowych akcesoriów. Każda karta muzyczna ma nieco inną konstrukcję, a zatem różnić się mogą także elementy pomiędzy poszczególnymi modelami.

Dostępne rodzaje kart dźwiękowych

Wiesz już, do czego służy karta dźwiękowa. Powinieneś także wiedzieć, że dostępny asortyment można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to po prostu karty dźwiękowe używane wewnętrznie. Są montowane w komputerze tradycyjnie, pod obudową. Modele zewnętrzne, świetnie sprawdzają się wtedy, gdy nie chcesz ingerować w konstrukcję komputera i zależy Ci tylko na doraźnym zapewnieniu większej funkcjonalności. Takie karty, możesz podłączyć na przykład za pośrednictwem złącza USB. Jeszcze prostszym rozwiązaniem, jest adapter. To małe rozszerzenie, pozwalające np. na podłączenie zewnętrznego mikrofonu. Wiele laptopów nie posiada wejścia audio, ze względu na wbudowany już rejestrator dźwięku. Taki mikrofon nie zapewni jednak dobrej jakości dźwięku, na której może Ci zależeć. Wtedy właśnie, wystarczy zastosować przejściówkę za kilkadziesiąt złotych, dzięki której podłączysz zewnętrzne urządzenie audio. Wybór powinieneś uzależnić, od docelowego przeznaczenia. Jeśli zajmujesz się obróbką materiałów video lub audio, przyda Ci się profesjonalna karta dźwiękowa.

Jakie karty dźwiękowe są dostępne w ofercie?

Przeglądając ofertę dostępnych w sprzedaży kart dźwiękowych można zauważyć, że dostępnych jest wiele konfiguracji. Na pewno do wyboru masz podzespoły, pracujące na różnej ilości kanałów. Jeśli zależy Ci na dźwięku przestrzennym, wybierz karty 5.1 lub 7.1. Dostępne są także sprzęty wspierające dźwięk stereo, tzn. 2.0. Sam interfejs, czyli sposób podłączenia, w dużej mierze zależy od rodzaju karty. Modele wewnętrzne podłączysz za pomocą złącza PCI-Express. Z kolei adaptery lub karty zewnętrzne, możesz połączyć z komputerem za pośrednictwem gniazda USB lub 3.5 mm (tzw. mini Jack). Musisz zwrócić uwagę także na wejścia i wyjścia, oferowane przez podzespoły. Im ich jest więcej, tym bardziej funkcjonalny będzie sprzęt. Nie ma jednak potrzeby, abyś wybierał kartę obsługującą więcej urządzeń, niż jest Ci to potrzebne.


Warto zagłębić się również w bardziej szczegółowe dane. W przypadku użytku profesjonalnego, na pewno ważny będzie parametr SNR. Określa on stosunek sygnału użytecznego, do szumu. Podawany jest w decybelach i decyduje o jakości dźwięku. Im większy wskaźnik, tym lepiej. Ważną sprawą jest także częstotliwość próbkowania. Mówi o tym, ile próbek na sekundę jest generowanych podczas zmiany sygnału z analogowego na cyfrowy. Im większa częstotliwość, tym lepiej. Dźwięk będzie dzięki temu lepiej odwzorowany. Zakres dynamiczny to parametr, który podają między innymi producenci słuchawek. Informuje on o różnicy pomiędzy najcichszym, a najgłośniejszym dźwiękiem generowanym przez kartę. Warto także sprawdzić pasmo przenoszenia oraz poziom szumów. Im lepsze parametry będzie miała karta dźwiękowa, tym lepszej jakości dźwięk usłyszysz i nagrasz. Naturalnie oferujemy swoją pomoc, podczas wyboru właściwego modelu. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj ze wsparcia naszych specjalistów, którzy czekają na infolinii i w sklepach stacjonarnych.

Karty dźwiękowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756