Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

HDR - co to jest? Zalety technologii HDR

 2023-07-14 

Twórcy ekranów (różnego typu) prześcigają się w tworzeniu możliwości, które pokażą nam obraz jak najbardziej zbliżony do tego, co odbieramy naturalnym zmysłem wzroku. Znaczenie ma tu nie tylko ostrość, ale też barwy, co w HDR liczy się przede wszystkim – co zatem należy wiedzieć technologii High Dynamic Range oraz czy warto postawić na urządzenia bogate w tę opcję?


HDR – co to jest?

HDR (High Dynamic Range) dosłownie tłumacząc to „wysoki zakres dynamiki”, co z jednej strony odpowiada idei opisywanej tu technologii, ale z drugiej, istotnie ją zawęża. Najważniejszy jest w tym kontekście bowiem zakres tonów obrazu. Telewizor z HDR umożliwia oglądanie różnego rodzaju treści w jakości, która ma zwiększoną rozpiętość pomiędzy najjaśniejszymi, a najciemniejszymi punktami. Dzięki temu barwy stają się żywe, zyskują naturalniejszą postać, a szczegóły są znacznie wyrazistsze. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku scen, które same w sobie są ciemne, ale odznaczają się jasnymi punktami.  Być może spotkałeś już się wcześniej z określeniem HDR i zastanawiasz się, dlaczego technologia ta stała się ostatnio tak często poruszanym tematem. Owszem, obrazy o właściwościach High Dynamic Range obserwujemy już od wielu lat. Dotąd były jednak przede wszystkim wykorzystywane w fotografii, także tej, którą niemalże każdy z nas może wykonać swoim smartfonem – HDR jest jedną z automatycznych funkcji aparatu już od kilku dobrych sezonów. Do niedawna nie było jednak szansy na przeniesienie tego typu obrazu na ekran telewizora, czy też monitora (co ciekawe, istnieją nawet kina, które oferują oglądanie filmów w jakości HDR).


Jeśli chcemy korzystać z walorów technologii HDR musimy jednak spełnić kilka warunków: 

✓ Dany obraz musi być zrealizowany w 4K (4K Ultra HD to rozdzielczość o zakresie 3840 x 2160 pikseli);

✓ Ekran musi obsługiwać standard Rec 2020 (szeroka paleta kolorów);

✓ Musi być zapewniona wysoka jasność ekranu (minimum 1000 cd/m2, jednak im wyższa, tym lepsza), odwzorowanie czerni oraz wysoki kontrast;

✓ Pełne podświetlenie – standardem jest podświetlenie krawędziowe (jest to opcja korzystna, acz niekonieczna).


Jak widać, dostosowany powinien być nie tylko sam sprzęt, ale też materiał, który chcemy obejrzeć. Obecnie coraz więcej źródeł oferuje dostęp do tego typu obrazów, w tym są to popularne serwisy streamingowe. Wiele treści znajdziemy także w innych przestrzeniach internetowych, dlatego też telewizor z wifi staje się wręcz koniecznością.Co istotne, filmy wykonane w technologii HDR, oznaczone są opisem „Blu-ray 4K UHD” (do ich odtworzenia mogą być jednak potrzebne pomocnicze urządzenia). Dla miłośników gier ważna będzie zaś informacja o tym, że także coraz więcej konsol obsługuje tę technologię, a na rynku wzrasta ilość gier produkowanych właśnie w formacie HDR. Dodatkowo, niektóre z konsol mogą pełnić rolę odtwarzacza dla wspomnianych wyżej filmów Blu-ray 4K UHD.

Telewizory z HDR w naszej ofercie:

Technologia HDR – co warto wiedzieć?

Jako że standardów technologii HDR jest na rynku kilka, ważne by mieć świadomość, czym one się różnią, jakich opcji potrzebuje nasz sprzęt, aby móc z nich korzystać i czy jest to coś, czego właśnie teraz poszukujemy: 

✓ HDR10 – jest to podstawowy format HDR, który mogą obsługiwać wszyscy producenci telewizorów lub innego rodzaju ekranów oraz nadawcy danych treści (nie jest w tym wypadku wymagana żadna licencja). Z tego typu standardem poradzą sobie wszystkie urządzenia wspierające technologię HDR. Format HDR10 korzysta z 10-bitowej gamy kolorów (1024 wartości barwnych vs 220 w typowych telewizorach) oraz statycznych metadanych. 

✓  HDR10+ – jest to ulepszony format w zakresie używanych metadanych – są one dynamiczne. Nie wiąże się zaś ze wzrostem ceny danego ekranu, ponieważ wspierany jest przez kilka czołowych firm. Nie obsługuje jednak płyt Blu-ray 4K UHD.Dolby Vision – w tym wypadku kodowanie opiera się na 12-bitowej gamie kolorów (4096 wartości barwnych), co daje jeszcze lepsze efekty, niż podstawowy format HDR10. Różnicą jest też inne zapisywanie danych (w formacie Dolby Video każda klatka jest oddzielnym plikiem).Co ważne, w przypadku obsługiwania tej technologii, cena telewizora idzie w górę.

✓ HLG – (ang. Hybrid Log Gamma) jest to format, który stworzono w celu realizowania telewizyjnych transmisji na żywo. Do ich nadawania używany może być właśnie sygnał HDR, co wykorzystywano m.in. w trakcie transmisji z Mundialu.


HDR – czy warto?

Jeśli jesteś miłośnikiem kina, oglądania dobrych koncertów, czy grania w najlepszej jakości gry, jak najbardziej warto. Niewątpliwie wpłynie to na standard całego twojego kina domowego. Co więcej, prawdopodobnie będzie to technologia, która stanie się wiodącą na rynku, stąd też, jeśli właśnie teraz chcesz zainwestować w nowy sprzęt, nie opłaca się wybierać urządzenia nieprzystosowanego do technologii HDR, czyli przede wszystkim niepracującego w standardzie 4K.

Jaki zatem telewizor HDR wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od naszych preferencji, potrzeb, ale też zasobów finansowych (ceny zaczynają się od około 1500 zł – oferta Media Expert). Co ważne, większość modeli można zarówno zainstalować w formie stojącej, zamontować na odpowiednim uchwycie do telewizora, jak i powiesić na ścianie, co umożliwiają specjalne uchwyty do tv. Być może nie wydaje się to ważne, ale planując zakup tego typu urządzenia, warto jest odpowiednio dostosować je do wnętrza, w którym się znajdzie. To samo dotyczy wielkości ekranu, która musi być dla widza komfortowa (zbyt duży obraz może wywołać np. ból głowy – większy, wcale więc nie musi znaczyć lepszy).


Telewizory LG – warto w tym przypadku zaznaczyć, że oprócz bardzo dobrej jakości samego obrazu, łatwa jest też obsługa urządzenia. LG korzysta bowiem z systemu webOS 2.0, który jest niezwykle intuicyjny. 

Telewizory Phillips – marka ta postanowiła zainwestować zaś w system Android. Jest to o tyle istotne, że daje nam wiele opcji wyboru dostępnych aplikacji oraz gier (ze sklepu Google Play). 

Telewizory Panasonic i telewizory Sharp – odznaczają się one certyfikatem 4K THX, który aby dostać, urządzenia przechodzą ponad 400 testów sprawdzających jakość pod wieloma względami (sprawdzana jest m.in. dokładność koloru, wydajność panelu, ostrość).

Telewizory Samsung – odznaczają się one nowoczesnym designem, a niektóre modele mają zakrzywiony ekran, co wpływa na poczucie większej głębi obrazu. Co ważne, krzywizna ekranu przypomina krzywiznę naszego oka, dlatego też ulepsza obraz, a nie powoduje jego deformacji (np. SAMSUNG QLED QE65Q7C)

Telewizory Sony – marka ta także odznacza się eleganckim designem. Do tego warto wspomnieć też dodatkowej trosce nie tylko o odpowiedni obraz, ale i dźwięk. Np. w modelu telewizora Sony KD-55XG8596 użyto systemu Acoustic Multi-Audio™, który daje nam dwa dodatkowe głośniki znajdujące się z tyłu telewizora. Pozwala to zwiększyć efekty, jakich dostarczają nam materiały przygotowane w technologii HDR.

 

Możliwości, jakie oferują nam obecnie producenci telewizorów są bardzo szerokie. Kiedy więc decydujemy się na zakup nowego sprzętu, warto jest je dogłębnie poznać. Jeśli zaś chodzi stricte o HDR, technologię tę powinniśmy zacząć traktować jednak jako standard. Przyjemność z oglądania niewątpliwie jest dzięki niej większa. 

Telewizory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756