Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki okap do kuchni wybrać? Na co zwrócić uwagę?

 2023-08-30 

Budujesz dom, urządzasz mieszkanie, remontujesz kuchnię? Na pewno zastanawiasz się nad jej funkcjonalnym wyposażeniem. Oprócz podstawowych sprzętów, takich jak lodówka, płyta grzewcza czy piekarnik, nie zapomnij o funkcjonalnym okapie kuchennym. Producenci oferują szereg modeli o różnych kształtach, gabarytach, kolorach i funkcjach. Podstawowym przeznaczeniem okapu jest oczyszczanie powietrza z pary wodnej i oparów tłuszczu, powstałych podczas przygotowania potraw, ale nie tylko. Oświetlenie, pilot zdalnego sterowania, a także ciche działanie, mają znaczenie podczas jego codziennej pracy. Jaki okap do kuchni będzie najlepszy – podpowiadamy w naszym poradniku.

Zabudowany czy samodzielnie wiszący?

To ważne pytanie, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie na samym początku. Nie każdy okap można zabudować. Warto pamiętać również o tym, że w zależności od rodzaju płyty grzewczej, musimy zachować wymagane odległości, zatem nie każdy typ okapu będzie odpowiedni do płyty, którą już wybraliśmy. Okapy z możliwością zabudowy, bardzo dobrze komponują się z meblami kuchennymi. Podczas remontu kuchni i wymiany zabudowy kuchennej, już na etapie projektu warto zaplanować każdy rodzaj sprzętu i zdecydować, w której szafce będzie okap kuchenny. Jaki wybrać, aby spełniał nasze potrzeby – o tym opowiemy w dalszej części poradnika. Okapy, które nie będą zabudowane, możemy zamontować samodzielnie, posiłkując się instrukcją montażu. W sklepach znajdziemy wiele kształtów, z których z pewnością wybierzemy najbardziej odpowiedni do naszej kuchni.

Pochłaniacz czy wyciąg – wady i zalety rozwiązań

Drugim pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, jest to, czy będziemy używać okapu jako pochłaniacza, czy jako wyciągu. Większość modeli posiada obie funkcjonalności, a ich działanie zależne jest od odpowiedniego montażu.

Wyciąg

Urządzenie pracujące jako wyciąg, funkcjonuje w tak zwanym obiegu otwartym. Bez względu na to, jaki okap do kuchni wybierzemy, aby działał jako wyciąg, musimy podłączyć go do przewodu wentylacyjnego. To nie jest specjalnie skomplikowane, jednak nie zawsze możliwe do wykonania. W budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza blokach mieszkalnych, gdzie mamy do czynienia ze wspólnymi szybami wentylacyjnymi, może nie być takiej możliwości. Czasem zabrania tego nawet zarządca budynku. Następstwem podłączenia okapu do wspólnej wentylacji, może być wtłaczanie naszego zanieczyszczonego powietrza do mieszkania znajdującego się na innej kondygnacji. Dlatego jest to zabronione. Zaletą tego rozwiązania jest efektywniejsze działanie i tańsze użytkowanie. Niedogodnością może okazać się podłączenie do instalacji, co nierzadko będzie wymagało dodatkowych, drobnych prac budowlanych. Czy to oznacza, że nasz okap nie będzie działał prawidłowo? Będzie, ale nie jako wyciąg, a jako pochłaniacz.

Pochłaniacz

Nie potrzebuje do sprawnego działania podłączenia do wentylacji. Oczyszcza powietrze i niweluje zapachy poprzez zastosowanie specjalnych filtrów. Powietrze cyrkuluje tu w obiegu zamkniętym. Jest zasysane do środka, a następnie przepuszczane przez filtr. W większości są to uniwersalne filtry oczyszczające powietrze z pary wodnej i oparów tłuszczu, ale dodatkowo możemy również wykorzystać filtry węglowe, które przy okazji niwelują też nieprzyjemne zapachy, dym, czy nawet alergeny i metale ciężkie. W części dotyczącej rodzajów okapów podpowiemy, jaki pochłaniacz do kuchni w bloku będzie optymalny i na co zwrócić uwagę, względem oferowanych przez producentów funkcjonalności. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można go zamontować w zasadzie w dowolnym miejscu w kuchni. Spośród wad, a raczej niedogodności, można wskazać okresową wymianę filtrów.

Rodzaje okapów

Wybór okapu warto poprzedzić określeniem naszych możliwości przestrzennych. Urządzenia dzielimy na kilka rodzajów, głównie ze względu na ich wygląd zewnętrzny oraz możliwości montażu. Również to, czy planujemy zabudowę w kuchni będzie istotne z punktu widzenia, jaki okap do kuchni wybrać. Odpowiedni dobór sprzętu i jego prawidłowe zamontowanie, będą gwarancją cichej pracy, spełnianiem funkcjonalności oraz żywotnością.

Okap podszafkowy

Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów tego sprzętu. Określa go sposób montażu. Jak sama nazwa wskazuje, okap podszafkowy umiejscawia się go pod szafką lub w szafce kuchennej, która wisi nad płytą grzewczą. W zależności od producenta, różnią się one między sobą mocą i wydajnością. Mogą być wyposażone w dodatkowe oświetlenie, szklane elementy zakrywające panel sterowania, a nawet mogą być sterowane gestem. Ten sam wybór mamy w kwestii kolorów i kształtów. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę i jesteśmy w fazie projektu kuchni, możemy zdecydować, jaki okap wybrać, by był jak najmniej widoczny, a przy tym jak najbardziej wydajny.

Okapy podszafkowe w naszej ofercie:

Okap kominowy

To urządzenie jest montowane bezpośrednio na ścianie. W kominie okapu znajduje się silnik wraz z szerokim przewodem zwanym rurą. Okap kominowy podłączamy bezpośrednio do instalacji wentylacyjnej. To rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku zabudowy. Decydując się na okap kominowy musimy być świadomi, że nad płytą grzewczą będzie wisiał tylko on. Niezwykłą zaletą tych modeli jest ich kształt. Zazwyczaj prosty i geometryczny z chromowanymi lub szklanymi elementami. Taki okap może być prawdziwą ozdobą kuchni.

Okapy kominowe w naszej ofercie:

Okap wyspowy

Coraz częściej projektujemy wnętrza w prostych, skandynawskich stylach oraz łączymy kuchnię z salonem, z wykorzystaniem tak zwanej wyspy. Na wyspie nierzadko montowana jest płyta grzewcza, a reszta wykorzystywana jest jako blat roboczy, a nawet stół. Jaki okap do kuchni wyposażonej w wyspę będzie dobry, skoro wyspa jest wolnostojąca? Producenci i o tym pomyśleli. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy. Trudno wskazać jego konkretny wygląd, ponieważ występuje naprawdę w wielu odmianach i kolorach. 

Montowany jest na suficie, bezpośrednio nad płytą kuchenki. Okapy wyspowe są jednymi z bardziej wydajnych i rekomendowanych do dużych, otwartych przestrzeni. Ich cechą szczególną, jest nowoczesny wygląd. Możemy wybrać taki kształt, by podkreślał styl kuchni, albo zupełnie inny, aby się z tego stylu wyróżniał. Dobrze dobrany okap wyspowy, może być ozdobą przestrzeni kuchennej sam w sobie.

Okapy wyspowe w naszej ofercie:

Okap blatowy

Ten rodzaj okapu jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i jest montowany na lub w blacie kuchennym. Jeśli zależy nam na praktycznym minimalizmie, ten rodzaj okapu sprawdzi się do tego idealnie. Urządzenie jest w zasadzie niewidoczne, a to co widzimy, to jedynie listwa zamontowana na blacie. Sterujemy nim przy pomocy pilota lub sensorowo. Zasysanie powietrza odbywa się do środka. Na czas pracy, w zależności od modelu, okap wysuwa się z blatu lub opary są wciągane do widocznej w blacie listwy. Jeśli zależy nam na dyskretnej elegancji i nie wiemy, jaki okap wybrać, z pewnością nowoczesny okap wysuwany z blatu sprawdzi się tu idealnie.

Funkcje

Do najważniejszych funkcji okapu kuchennego zaliczamy pracę w dwóch trybach – pochłaniacza lub wyciągu. Te funkcjonalności zostały już wcześniej szeroko opisane. Czy możemy jednak oczekiwać od okapu czegoś jeszcze? Owszem, bo może być np. dodatkowym źródłem światła w kuchni. Delikatne oświetlenie LED, będzie idealne do włączenia nocą, gdy chcemy np. napić się wody lub przygotować mleko dla dziecka. Nie musimy wtedy zapalać wszystkich świateł, a jedynie te w okapie. To praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy podczas przygotowywania mleka, towarzyszy nam niemowlę. Unikniemy jego rozbudzenia. Żarówki LED są energooszczędne, a do ich uruchomienia nie musimy włączać wszystkich funkcji okapu. To sprawia, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby korzystać z oświetlenia całą noc.

Innowacyjne technologie

Okapy wyposażone w innowacyjne technologie zdumiewają nie tyle nowoczesnym wyglądem, co coraz to nowszymi funkcjonalnościami. Do takich z pewnością zaliczyć możemy sterowanie gestem. To specjalny rodzaj obsługi zwany sensorowym. W praktyce oznacza to, że w ogóle nie musimy dotykać sprzętu, aby nim sterować. Pod poszczególne funkcjonalności, zaprogramowane są konkretne gesty dłonią. Od oświetlenia, poprzez zmianę prędkości, czy zaprogramowanie na dłuższe działanie – wszystko możemy włączyć jednym ruchem ręki.

Cicha praca

Głównym parametrem, na który zwracamy uwagę, zaraz obok wyglądu i wydajności, zanim wybierzemy jaki okap do kuchni wybrać, jest głośność. Warto zaznaczyć, że okap kuchenny do sprawnego działania potrzebuje podłączenia do prądu. Powietrze jest zasysane z wykorzystaniem pracy silnika. Zarówno silnik, jak i zasysane powietrze emitują hałas. Przyjmuje się, że okap jest cichy, gdy przy wydajności nie mniejszej niż 200 m sześc./h emituje hałas około 50 dB. To tyle samo, jak podczas rozmowy kilku osób na wolnym powietrzu. Na głośność pracy urządzenia wpływają również inne czynniki, takie jak prawidłowy montaż, wielkość pomieszczenia, czy tryb pracy. O wszystkich czynnikach producenci informują w instrukcji montażu i podpowiadają, jak zrobić to prawidłowo, aby okap pracował tak cicho, jak to tylko możliwe.

Filtry

Zastanawiając się, jaki wybrać okap do kuchni, zwróćmy też uwagę na możliwość wyposażenia go w dodatkowe filtry. Na rynku znajdziemy filtry papierowe, aluminiowe oraz węglowe. Pierwsze z nich są w zasadzie jednorazowe i powinny być wymieniane po każdym gotowaniu. Aluminiowe lub metalowe są standardowym elementem wyposażenia wszystkich okapów. Pełnią funkcję pochłaniacza tłuszczu. Aby zachować ich żywotność i funkcjonalność, należy je co jakiś czas czyścić. Niektóre z modeli można też myć w zmywarce. Jeśli w twoim domu mieszka alergik, albo gotujesz z dużą częstotliwością, lubisz egzotyczne potrawy, a w każdy piątek smażysz rybę – najlepszym rozwiązaniem będzie filtr węglowy. Wciąga wilgoć i niweluje nieprzyjemne zapachy, dodatkowo pochłaniając drobne grzyby z powietrza, alergeny, a niektóre z modeli nawet metale ciężkie. Filtry węglowe należy co jakiś czas wymieniać na nowe. Zazwyczaj co 3 lub 4 miesiące. Są również dostępne takie filtry, które wymieniamy raz na kilka lat. Filtry węglowe ze względu na właściwości, są najczęściej rekomendowane przez producentów okapów, ale również innych sprzętów, takich jak np. odkurzacze.

Okapy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756