Poradniki Eksperta

Okap teleskopowy w szafce – ranking [TOP10]

 2023-04-11 

Okap teleskopowy w szafce, który można efektownie zabudować, a przy tym skutecznie oczyści powietrze w kuchni, to częsty wybór użytkowników. Cechami szczególnymi tego urządzenia są: niewielka powierzchnia zabudowy, nowoczesne wzornictwo, a także nowoczesne funkcje, które wspomagają oczyszczanie kuchennej przestrzeni z oparów powstałych podczas gotowania czy smażenia. Na co zwrócić uwagę wybierając tego rodzaju urządzenie i czym się kierować w pierwszej kolejności? Przygotowaliśmy ranking urządzeń, które warto wziąć pod uwagę wybierając okap teleskopowy w szafce.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Szczególne cechy okapów teleskopowych

Okap teleskopowy w szafce jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń do filtracji powietrza w kuchni, w której ma być najmniej widoczny, jak to tylko możliwe. Oprócz tego, będzie idealnym urządzeniem do mniejszych kuchni, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Tego rodzaju okapy montuje się w zabudowie kuchennej i są niemal niewidoczne. Uwidaczniają się dopiero po wysunięciu frontowej części. Taka zabudowa sprawia, że łatwo zaaranżować z nimi przestrzeń kuchenną, a do tego urządzenie nie wymaga dodatkowych konstrukcji, jak to może być w przypadku modeli sufitowych czy wyspowych.


Wśród wielu zalet tego typu sprzętu należy wymienić dodatkowo zróżnicowanie gabarytowe, zdolność pochłaniania odpowiednią do różnej wielkości pomieszczeń, a także subtelne wzornictwo, które jednocześnie może stanowić w kuchni ciekawy akcent.

Wymiary i kolorystyka konstrukcji

Pierwsze modele okapów teleskopowych były konstruowane z myślą o niewielkich kuchniach. Zwykle ich szerokość nie przekraczała 50 cm. Obecnie, wraz z postępem technologicznym, ale też oczekiwaniami użytkowników, okapy teleskopowe produkowane są w rozmaitych szerokościach, od 50 do nawet 90 cm. Im szerszy okap, tym większą powierzchnię będzie w stanie oświetlić, a dodatkowo będzie miał również wyższy parametr w zakresie wydajności, czyli możliwości pochłaniania oparów.


Wybór urządzenia nie ogranicza się jedynie do określenia jego wymiarów, ale również do wyboru konstrukcji i kolorystyki, która będzie pasowała do wystroju kuchni. Producenci okapów zadbali o to, aby użytkownicy mogli wybierać wśród wielu kolorów obudów oraz zastosowanych detali czy nowoczesnych funkcji.

Jak dobrać moc i wydajność okapu?

Zastanawiając się, jaki wybrać okap teleskopowy, w pierwszej kolejności należy uwzględnić powierzchnię, jaką będzie musiał oczyścić. Zatem wydajność urządzenia powinna być głównym determinantem wyboru określonego modelu. Im wyższa moc sprzętu, tym większą wydajnością będzie się charakteryzował.


Warto wiedzieć, że do wyboru wydajności okapu należy zastosować odpowiedni wzór i wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest to, że standardowo podczas pracy okap kuchenny, który został optymalnie dobrany do pomieszczenia, będzie filtrować powietrze w kuchni około 6 razy w ciągu godziny. Dobierając okap do naszej kuchni obliczamy wydajność dla najniższego oraz najwyższego biegu sprzętu. Należy przy tym wymierzyć przestrzeń kuchenną, również dodatkową, jeśli nasza kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia i uzyskaną wartość pomnożyć razy 9 dla najniższego biegu oraz razy 12 dla biegu najwyższego. Następnie wyliczenia należy porównać z parametrami okapów, które są podane na etykiecie energetycznej i wybrać odpowiedni do naszej kuchni.

Przykładowe wydajności i przeznaczenie okapu

Okap teleskopowy w szafce, w zależności od maksymalnej wydajności, może zostać zamontowany zarówno w niewielkiej kuchni czy aneksie kuchennym, jak i w dużej przestrzeni kuchennej otwartej dodatkowo na salon lub inne pomieszczenia w domu. Im większe pomieszczenie do filtracji powietrza, tym wyższą wydajnością powinien odznaczać się okap. Przykładowo okapy o najmniejszej wydajności nie przekraczającej 300 m sześć. na godz. będą odpowiednie do mniejszych pomieszczeń. Do dużych kuchni należy wybrać okap o większej wydajności, a co za tym idzie również mocy. Do otwartych przestrzeni kuchennych rekomendowane są okapy o wydajności od 500 do 700 m sześć. na godz.


Odpowiednio dobrany okap oraz możliwość wyboru stopnia pochłaniania, czyli liczba biegów sprawią, że powietrze w kuchni będzie utrzymywanie na odpowiednim poziomie czystości.

Sterowanie i działanie okapu teleskopowego

Okap teleskopowy w szafce, w zależności od modelu i producenta oraz zaawansowania technologicznego, może być wyposażony w sterowanie mechaniczne lub elektroniczne. Pierwsze z wymienionych odbywa się przy pomocy przycisków bezpośredniego wyboru, które zwykle umiejscowione są na froncie urządzenia. Z kolei okapy sterowane elektronicznie mogą być wyposażone w panel dotykowy, a najnowocześniejsze modele w specjalne systemy czujników, które dają możliwości sterowania gestem.


Niezależnie od zastosowanego sposobu sterowania okap teleskopowy w szafce ma ukryte specjalne funkcje, które są uruchamiane wraz z wysunięciem frontowego panelu. Zaliczyć do nich należy w szczególności oświetlenie oraz uruchomienie pracy sprzętu. Ponowne wsunięcie frontu do korpusu okapu zakończy jego pracę, a także wyłączy oświetlenie. To praktyczna funkcja, w którą wyposażone są wyłącznie tego rodzaju okapy.

Tryb pochłaniacza i wyciągu

Okap teleskopowy w szafce może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Tryb pracy zależeć będzie od modelu urządzenia oraz możliwości przyłączeniowych w zakresie zewnętrznej sieci wentylacyjnej. Tryb pochłaniacza oznacza pracę w obiegu zamkniętym. Podczas pracy okap zasysa zanieczyszczone powietrze, a następnie filtruje je w zainstalowanym wewnątrz okapu filtrze węglowym i oddaje oczyszczone z powrotem do pomieszczenia kuchennego. Tryb wyciągu wymaga podłączenia okapu do zewnętrznej instalacji, przez którą zanieczyszczone powietrze przy pomocy rury jest transportowane na zewnątrz pomieszczenia. Warto wiedzieć, że takie podłączenie nie wszędzie będzie możliwe do zastosowana. Pewne ograniczenia w tym względzie występują np. w starszym budownictwie wielorodzinnym.


Niezależnie od trybu pracy, wszystkie modele okapów teleskopowych wyposażone są w aluminiowe lub stalowe filtry przeciwtłuszczowe, które w niektórych modelach można komfortowo myć w zmywarce.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756