Poradniki Eksperta

Jak odkamienić czajnik - sprawdzone sposoby

Za osadzanie się kamienia wewnątrz czajnika elektrycznego odpowiada twarda woda. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na wygląd urządzenia, ale także na jego funkcjonowanie. Problem ten można rozwiązać dzięki systematycznemu usuwaniu kamienia. Przedstawiamy kilka sprawdzonych trików, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem. Jak odkamienić czajnik w prosty sposób?


Czajniki elektryczne


Odkamienianie czajnika – w jaki sposób powstaje kamienny osad?

 

Na osadzanie się kamienia w czajniku narażony jest zarówno czajnik tradycyjny, jak i czajnik elektryczny. Spowodowane jest to występowaniem w wodzie jonów wapnia i magnezu, które w procesie gotowania wody wytrącają się w postaci węglanów wapnia i magnezu, co prowadzi do zmiękczenia cieczy. Tym samym ubożeje jej skład mineralny. Woda z wodociągów zazwyczaj jest twarda, ale to nie oznacza, że jej picie może nam szkodzić. Wspomniana twardość wynika z zawartości minerałów, które woda częściowo traci podczas gotowania. Sposobem na uniknięcie kamienia w czajniku jest korzystanie z wody przefiltrowanej. Jak ją uzyskać? Metod jest kilka. Można do tego wykorzystać np. dzbanki ze specjalnymi wkładami. Innym sposobem jest założenie specjalnego filtra na kranie albo w rurze. Dzięki filtrowaniu wody czajnik powinien przez dłuższy czas działać niezawodnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy posiadasz czajnik Zelmer, czy czajnik Bosch. Osadzanie się kamienia zależy od wody, a nie od producentów urządzeń.


Jak odkamienić czajnik skutecznie?


Jak usunąć kamień w czajnika?  Możesz spróbować jednej z kilku prostych metod. Można do tego wykorzystać popularne produkty spożywcze, w tym na przykład:

 

Woda z octem – umożliwia ona usunięcie zarówno drobnego osadu, jak i nawarstwienia kamienia. Na początku wymieszaj ocet wodą w proporcjach pół na pół. Następnie przygotowany roztwór zagotuj w czajniku. Można użyć octu dowolnego typu. Im więcej jest osadu, tym użyj więcej octu, ale zachowaj wspomniane proporcje. Po zagotowaniu pozostaw urządzenie na godzinę i dopiero po tej czynności wylej roztwór z czajnika. W kolejnych krokach kilkukrotnie przegotuj w urządzeniu czystą wodę, żeby pozbyć się zapachu octu. Po wykonaniu wszystkich tych czynności twój czajnik elektryczny powinien być wyczyszczony z osadu.
Łupiny ziemniaków – nalej do czajnika wody, a następnie dodaj do niej świeże łupiny ziemniaków. Wodę zagotuj. Czynność możesz powtórzyć kilkukrotnie dla uzyskania zadowalającego efektu. Pamiętaj jednak o dodawaniu za każdym razem świeżych łupin.
Kwasek cytrynowy – potrzebujesz około 50 gramów tego produktu, tzn. nie więcej niż 3-4 łyżki stołowe. Do kwasku dodaj odrobinę wody, a uzyskaną substancję zagotuj w czajniku. Następnie odczekaj co najmniej kilka minut i opłucz urządzenie. Kamień w czajniku powinien zniknąć.
Soda oczyszczona – do czajnika wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej i pozostaw na kilkanaście minut, po czym dokładnie umyj urządzenie. Innym sugerowanym sposobem jest zagotowanie wody z sodą oczyszczoną np. w garnku, a następnie przelanie uzyskanego roztworu do czajnika.
Sok z cytryny – wlej do czajnika szklankę świeżego soku z cytryny i pozostaw na godzinę. Następnie wylej go i urządzenie przemyj wodą. Dno i ścianki czajnika możesz również natrzeć pokrojoną w ćwiartki cytryną.


Jak usunąć kamień z czajnika?


Żeby usunąć kamień w czajniku, możesz również skorzystać z gotowych produktów. Część producentów przygotowało odpowiednie rozwiązania, na to jak odkamienić czajnik. Na przykład, jeśli posiadasz czajnik Russell Hobbs, to możesz wybrać odkamieniacz tej właśnie marki. Producent ten ma w swojej ofercie uniwersalny środek odkamieniający, którego możesz użyć do żelazka, ekspresu czy czajnika. Podobne produkty mają w swojej ofercie również inne firmy, w tym m.in. Webber, Cleanfix, Sage czy Kamix. Jak użyć odkamieniacza? Sposób wykorzystania produktu zależy od jego rodzaju. Najczęściej określoną ilość preparatu musisz wsypać lub wlać do wody w czajniku i wymieszać. Następnie uzyskany roztwór należy podgrzać (nie zagotować), a na koniec wypłukać urządzenie. Przed użyciem danego odkamieniacza koniecznie zapoznaj się z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu produktu.


Sprawdź również: Jaki czajnik na gaz najzdrowszy? Ranking


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert