Poradniki Eksperta

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu i brudu?


Pralka to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń domowych. Wrzucamy do niej brudne ubrania, a wyjmujemy czyste i pachnące. Należy jednak pamiętać o odpowiednim czyszczeniu pralki, by zapobiec wszelkim zabrudzeniom i nieprzyjemnym zapachom. Może to okazać się problematyczne, zwłaszcza wówczas, gdy nie wiemy, jak się do tego zabrać. Niemalże każdy użytkownik pralki spotkał się ze szlamem i brudem, który zalega w pobliżu uszczelek, czy w szufladzie na proszek i płyn. Wpływa on negatywnie nie tylko na pralkę, ale i na jakość prania. Zatem, jak wyczyścić pralkę ze szlamu i brudu? Jakich środków użyć, by pozbyć się uporczywych zabrudzeń? Oto kilka porad, które pomogą Ci wyczyścić pralkę. Warto je wypróbować, aby cieszyć się lśniącym praniem i higienicznie czystą pralką.jak wyczyścić pralkę ze szlamu i brudu


Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu szlamu?


Szlam to szara maź, która zbiera się najczęściej w okrągłej uszczelce dookoła drzwi pralki oraz w szufladzie na proszek. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja powstawaniu bakterii i grzybów, które wytwarzają nieprzyjemny zapach. Szlam zazwyczaj powstaje wskutek prania w niskiej temperaturze oraz używania różnych detergentów do prania (np. zmiękczaczy, płynów do płukania). Ponadto w gumowej obręczy często odkładają się włosy, nitki i resztki z prania, które sprzyjają powstawaniu bakterii. Jeśli podczas prania nie rozpuści się proszek, wówczas w szufladzie tworzą się trudne do usunięcia złogi. Szlam i brud osadzające się w fartuchu, powodują że po otworzeniu pralki, wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Ponadto Twoje ubrania nie są idealnie czyste i nie pachną świeżością. Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu pralki, które może zapobiec osadzaniu się brudu.


Środki czystości do pralek


Jakie domowe sposoby są skuteczne do walki ze szlamem?


Jednym z najbardziej popularnych środków do czyszczenia używanych powszechnie w gospodarstwie domowym jest soda. Możesz jej użyć również do czyszczenia pralki ze szlamu. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu przy użyciu sody? Rozsyp sodę oczyszczoną w gumowym fartuchu, umieszczonym po wewnętrznej stronie drzwi pralki. Skrop odrobiną wody i pozostaw na kilka minut. Następnie użyj małej szczoteczki, którą swobodnie wyczyścisz brud przylegający do gumowej uszczelki. W podobny sposób możesz wyczyścić wysuwaną szufladę na proszek. Następnie ciepłą wodą i gąbką usuń wszelkie pozostałości i wytrzyj wszystko do sucha. Pamiętaj, aby po tych czynnościach zostawić uchylone drzwi pralki.


Jak wyczyścić pralkę domestosem?


Gdy zalegający szlam jest trudny do usunięcia, możesz spróbować się go pozbyć przy użyciu domestosa, który jest silnym środkiem bakteriobójczym. Przed rozpoczęciem pracy, załóż na dłonie gumowe rękawiczki. Zwilż ściereczkę w niewielkiej ilości domestosu i dokładnie wyczyść gumową uszczelkę. Następnie umyj fartuch ciepłą wodą z płynem do naczyń, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Na koniec warto uruchomić pralkę z tzw. pustym praniem, wybierając program z opcją prania w 90 stopniach Celsjusza. Do prania można dodać ocet, który odkamieni pralkę albo profesjonalny odkamienacz. Gdy urządzenie zakończy cykl prania, otwórz drzwi i wytrzyj uszczelkę do sucha. Podobnie postąp z szufladą na detergenty, którą warto wytrzeć do sucha i pozostawić wysuniętą do całkowitego wyschnięcia.


Czy warto użyć profesjonalnych środków do czyszczenia pralki?


Do czyszczenia pralki niewątpliwie warto użyć profesjonalnych środków dedykowanych do tych czynności. Zapewnią one higieniczną czystość urządzenia i zwiększą jego żywotność. Środki czyszczące skutecznie usuwają zarówno tłuszcz, bakterie, jak i osady. Ponadto zapobiegają wytwarzaniu się nieprzyjemnych zapachów, które przenikają do Twojego prania. Wybierając specjalne zestawy pielęgnacyjne, zapewnisz swojej pralce idealną czystość, bezawaryjną pracę, a Twoje pranie będzie perfekcyjne.


W jednym opakowaniu znajdziesz produkty usuwające nie tylko kamień z bębna, ale również osady z uszczelek drzwiowych i przewodów. Do zestawu mogą być dołączone również worki, przeznaczone do prania odzieży. Dzięki temu masz pewność, że Twoje ubrania z delikatnej tkaniny nie ulegną uszkodzeniu podczas prania. Niektóre środki wystarczy stosować raz na 6 miesięcy i cieszyć się ich skutecznością przez długi czas. Profesjonale środki czyszczące, pomogą Ci pozbyć się nie tylko szlamu zgromadzonego w gumowej uszczelce drzwi, ale również wszelkich zabrudzeń w bębnie pralki i wężach. Warto więc je stosować, gdyż zadbają one o stan techniczny Twojego urządzenia. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Można stosować domowe sposoby, jak chociażby czyszczenie sodą oczyszczoną, czy użycie domestosu, które pomogą Ci utrzymać gumowe uszczelki umieszczone przy drzwiach w czystości. Jednak najskuteczniejszym sposobem jest użycie profesjonalnych środków, które bez trudu poradzą sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami w pralce.


Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu pralki, bo to zapobiegnie powstawaniu uciążliwego szlamu i brudu. Po każdym cyklu prania, należy zostawić otwarte drzwi pralki i oczyścić szufladę z zalegającego proszku.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756