Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nowoczesne funkcje pralek – jakie mogą być?

 2023-07-31 

Pralka, to obok lodówki, czajnika i żelazka jedno z podstawowych urządzeń AGD, które znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Kiedyś jako znacznej wielkości bęben z wirnikiem na dnie i wężem odprowadzającym wodę, dzisiaj z elektronicznym panelem sterowania i mnóstwem dodatkowych, ułatwiających użytkowanie funkcji, niczym komputer. Najczęściej przy zakupie pralki zwracamy uwagę na pojemność wsadu, energooszczędność oraz same gabaryty. Co jeszcze może być przydatne w takim urządzeniu? Nowoczesne funkcje pralek, jakie oferują ich producenci, nie tylko ułatwiają komfort użytkowania, ale przede wszystkim odpowiadają na nasze szczególne potrzeby i oczekiwania.  Jakie funkcjonalności mogą być dziś niezbędne, o których nie słyszeliście? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Funkcje podstawowe pralek

Jedną z podstawowych funkcjonalności, jakiej oczekujemy od pralki jest wielkość wsadu. Dotyczy to nie tylko jak największej pojemności, ale również możliwości prania tylko kilku rzeczy. Podczas tego programu, niektóre modele same dobierają ilość wody i energii, potrzebnej do tego procesu. Jeśli pralka wyposażona jest w tę funkcjonalność, możemy mieć pewność, że jest też energooszczędna. Pranie kilku rzeczy bez pełnego ładowania sprawdzi się dla singli, ale też rodzin z jednym niemowlakiem. Podobną opcją jest funkcja szybkiego prania, które jest krótkie i jednocześnie może służyć do odświeżenia ubrań. To może być przydatne dla osób uprawiających sport.


Nasze zainteresowanie wzbudza również różnorodność programów piorących. Im więcej możliwości – tym bardziej pralka będzie odpowiadać na nasze potrzeby. Poszczególne programy, w zależności od typu materiału, będą różniły się długością cyklu prania, ilością pobranej wody, a przy tym energii potrzebnej do jej podgrzania, temperaturą oraz ilością obrotów podczas wirowania. Do standardowych programów zaliczamy pranie ręczne, bawełny, materiałów syntetycznych oraz tkanin delikatnych. Dodatkowo pralka może być również wyposażona w tak zwane pranie wstępne, które jest szczególnie polecane podczas prania ręczników, pościeli czy grubych zasłon i narzut.


Innym przyciskiem, który już na dobre zagościł na panelu sterowania pralki automatycznej, jest funkcja opóźnionego startu. Dzięki niej, ustawimy początek lub koniec prania na dowolną, dogodną dla nas porę. Często wykorzystywana jest do pracy nocą, kiedy taryfa prądu jest tańsza.

Pralki z nowoczesnymi funkcjami w naszej ofercie:

Nowoczesne funkcje dodatkowe

Warto zwrócić uwagę również na inne nowoczesne funkcje pralek. Jedną z nich jest możliwość dołożenia prania do już trwającego cyklu. Do tej pory, podczas rozpoczętego programu prania, nie było możliwości otwarcia drzwiczek. Z jednej strony byliśmy ograniczeni blokadą, a z drugiej – takie otwarcie mogłoby skutkować wylaniem się wody z pralki i zalaniem podłogi. Taka funkcja jest niezwykle przydatna. Zawsze znajdzie się coś, co mogliśmy również uprać, a zawieruszyło się za koszem na bieliznę.

Inną przydatną funkcjonalnością jest odplamianie. Pralka wyposażona w taki program, wykorzystując czas i odpowiednią temperaturę, z powodzeniem usuwa plamy, np. po winie, trawie czy kosmetykach.


Kiedy nasze ubrania nie są poplamione ani nadmiernie brudne, a mieliśmy je na sobie, np. tylko podczas krótkiego treningu lub spotkania z przyjaciółmi przy ognisku – wtedy zamiast prania zastosujmy odświeżanie. Nowoczesne pralki podczas programu odświeżania nie używają wody ani detergentów, tylko zimnej pary wodnej lub aktywnego tlenu.

Funkcje dedykowane pralek

Jakie nowoczesne funkcje mogą mieć pralki jeśli mamy szczególne potrzeby? Jeśli w naszym domu jest alergik, warto zwrócić uwagę na pralki z dedykowanym dla nich programem. Odpowiedzią na te potrzeby będzie pralka z funkcją prania parowego. Para wodna może osiągać znacznie wyższą temperaturę niż woda, co sprzyja eliminacji grzybów i drobnoustrojów.


Jeśli w naszym domu mieszkają również zwierzęta, zwróćmy uwagę na nowoczesne funkcje pralek, ułatwiające pozbycie się sierści i śliny naszego pupila z ubrań, narzut i pościeli. Zwierzęca sierść, z racji swej budowy, wbija się głęboko w materiał – dlatego jest trudna do usunięcia. Pralka wyposażona w funkcję „pupil”, podczas prania i wirowania rozluźnia tkaninę, co sprawia, że sierść jest z niej z łatwością usuwana. Pranie odbywa się normalnie, a podczas płukania woda jest podgrzana do wyższej temperatury, niż podczas standardowego prania. Wyższa temperatura sprawia, że włókna tkaniny rozluźniają się i sierść łatwiej z niej wypada. Następnie ubrania są wirowane, a włoski sierści odprowadzane wraz z brudną wodą do kanalizacji. Warto dodać, że przy wyborze pralki, której zadaniem będzie skuteczne odkłaczanie, należy pamiętać, aby prędkość obrotów wirowania wynosiła co najmniej 1000.

Nowoczesne pralki, oprócz programów dedykowanych, są również wyposażone w inteligentne systemy, takie jak np. bezprzewodowa komunikacja. Dzięki niej, możemy programować nasz sprzęt na odległość, a także łączyć bezprzewodowo z innymi urządzeniami, jak np. inteligentny system domu. Sterowanie odbywa się najczęściej przy pomocy specjalnej, dedykowanej aplikacji, która oferuje dokładnie takie funkcje, jakie mamy na programatorze naszego sprzętu. Jeżeli przy pomocy smartfonu możemy dziś uruchomić ekspres do kawy, bramę wjazdową i włączyć piekarnik – to czemu nie pralkę? Taka funkcjonalność wkrótce zapewne stanie się standardem.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756