Zdaniem eksperta

Pralka w kuchni – kiedy warto ukryć pralkę w kuchni?

Data dodania: 01-05-2023

Pralka w kuchni to coraz częściej spotykane w polskich domach rozwiązanie. Jest to spowodowane przede wszystkim zmieniającym się podejściem do aranżacji wnętrz oraz przestrzeni łazienki. Coraz częściej chcemy, by pomieszczenie to było oazą spokoju i relaksu z atrakcyjnym wystrojem, a pralka nie zawsze do tego obrazu pasuje. Po drugie, w mieszkaniach z niewielkimi łazienkami, kuchnia z pralką staje się sposobem na zyskanie w nich cennej powierzchni – na przykład kiedy właściciel woli wannę zamiast prysznica. Coraz częściej też zabudowa pralki w kuchni jest odpowiedzią na potrzebę ciszy. Tam, gdzie łazienka staje się prawdziwym domowym SPA, nie chcemy, by rytuały i odpoczynek w pachnącej pianie, zakłócał dźwięk pralki. Wszystko to sprawia, że pralka w zabudowie kuchennej staje się coraz bardziej modna.

Jak ukryć pralkę w kuchni – dostępne rozwiązania

Mało kto decyduje się na to, by pralka w kuchni pozostała widoczna. Wtedy przecież walor estetyczny, na który zwraca się uwagę „wyrzucając” urządzenie z łazienki, traciłby swój sens. Bo przecież skoro nie chcemy pralki w łazience, to pralka w kuchni też może nam nie odpowiadać. Ale co klient, to inne preferencje, dlatego rozwiązań i pomysłów na to, jak ukryć pralkę w kuchni, jest wiele.


Najpierw trzeba wyjaśnić, że zabudowa pralki w kuchni wcale nie wymaga od nas zakupu urządzenia typowo do zabudowy. Istnieje możliwość montażu pralki w kuchni pod blatem. Wtedy front urządzenia będzie widoczny, bo sprzętu takiego nie należy zamykać w szafce. Warto pamiętać, że producenci pralek wprowadzają coraz ciekawsze, bardziej nowoczesne wzornictwo, które może świetnie pasować do wnętrza kuchni. Nie trzeba już stawiać na klasyczną biel – do wyboru są na przykład modele czarne lub kolorowe. Można wybrać model z dużym, eleganckim wyświetlaczem oraz podkreślonym okręgiem drzwiczek, albo model w stylu minimalistycznym lub retro w pastelowych kolorach. Wybór jest bardzo duży.


Drugim, bardziej oczywistym wyjściem, jest wybór pralki do zabudowy. W tym przypadku urządzenie umieszczane jest pod blatem, a jego front zasłania się drzwiczkami szafki kuchennej – zupełnie jak w przypadku zmywarki.


Zarówno w przypadku pralki wolnostojącej, umieszczanej pod blatem, jak i modelu do zabudowy, konieczne jest wybranie urządzenia ładowanego od frontu.

Pralki w naszej ofercie:

Ciekawe funkcje i rozwiązania pralek w kuchni

Wybierając pralkę rozważmy, co i jak pierzemy, a zatem jakich programów będziemy potrzebować. Zazwyczaj u producentów spotkać możemy różne nazewnictwo, jednak w gruncie rzeczy programy są do siebie zbliżone. Pewne z nich są standardem – na przykład programy do prania bawełny, odzieży z włókien syntetycznych czy wełny. Wiele programów specjalnych znaleźć można niemal w każdej pralce: na przykład pranie eko, nocne, odświeżanie, pranie szybkie czy program do odzieży sportowej lub delikatnych tkanin.

Istotną kwestią w przypadku pralki zawsze jest jej ładowność. Jeśli zwykle pierzemy kilka razy w tygodniu, wybierzmy model o większej ładowności. Zwróćmy uwagę, by urządzenie miało bardziej pojemny bęben przy zachowaniu typowych rozmiarów. W zależności od modelu, pralka ładowana od frontu może zmieścić nawet 10-12 kg załadunku, czyli tyle, ile szybko „wyprodukuje” przeciętna rodzina.


Ważnym wreszcie aspektem jest łatwość obsługi urządzenia. Pralki mogą być sterowane mechanicznie, za pomocą pokrętła lub elektronicznie, za pomocą przycisków. Nowinką są urządzenia sterowane także za pomocą specjalnej aplikacji. To, który typ sterowania odpowiada nam najbardziej, jest kwestią własnych preferencji. Przy tym, duży i czytelny wyświetlacz, z pewnością ułatwi wybór poszukiwanych ustawień.


Zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby: czy dobrze, by pralka miała zabezpieczenie przed dziećmi? Czy często zdarza się, że chcemy coś do pralki dorzucić, kiedy pranie już się rozpoczęło? Rozwiązaniem będzie model z taką możliwością. Wreszcie, być może wolimy pralkę z nieco wyżej umieszczonym otworem bębna? Urządzenia, które dostępne są na rynku, mogą takie oczekiwania spełnić.

Pralki do zabudowy w naszej ofercie:

Zabudowa pralki w kuchni. Na co zwrócić uwagę?

Poza koniecznością wybrania pralki ładowanej od frontu, istnieje jeszcze kilka istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na zabudowę urządzenia w kuchni. Są to: wybór odpowiedniego miejsca, odległość od gniazdka oraz łatwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.


W pierwszym przypadku chodzi o to, by podczas prania mieć swobodny dostęp do drzwiczek i móc bez problemu załadować i wyładować pranie. Jeśli decydujemy się na model wolnostojący, bez frontowej zabudowy, zwróćmy uwagę na to, by drzwiczki szafek obok, w razie otwarcia, nie przeszkadzały w obsłudze pralki. Jeśli wybieramy model w zabudowie, pamiętajmy także o tym, by drzwi zabudowy pralki mogły swobodnie się otwierać.


Wbrew pozorom, wybór właściwego miejsca pralki w kuchni wcale nie jest tak prosty. Musimy uwzględnić zarówno bliskość gniazdka elektrycznego, jak i łatwość doprowadzenia wody. W tym pierwszym przypadku ważne jest, by urządzenie znajdowało się najdalej 1-1,5 metra od kontaktu, żeby przewód nie był naciągnięty. Ponadto, w razie awarii i koniecznych napraw sprzętu, albo przed dłuższą nieobecnością w domu, by urządzenie można było łatwo odłączyć od prądu. Co więcej, kwestią bezpieczeństwa jest to, aby pralka nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń elektrycznych, co w przypadku usterki i wycieku wody, mogłoby stwarzać zagrożenie dla domowników.

Jaką pralkę do zabudowy kuchennej wybrać?

Poza tym, że wybierając pralkę do zabudowy kuchennej, musimy wybierać spośród modeli ładowanych od frontu, nie ma żadnych innych istotnych ograniczeń. Trzeba też podkreślić, że to właśnie ten model jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Co za tym idzie, liczba modeli dostępnych do wyboru jest ogromna – zarówno w przypadku urządzeń wolnostojących, jak i do zabudowy.


Wybierając pralkę do kuchni, zwracamy uwagę na te same kwestie, jak przy wyborze urządzenia do ustawienia w łazience. Najistotniejszymi zagadnieniami są efektywność energetyczna, zużycie wody, a także głośność urządzenia. Kolejne sprawy, to funkcje i rozwiązania, zastosowane w danym modelu.

Szukając pralki, której użytkowanie będzie najmniej odczuwalne dla kieszeni, wybierajmy modele w klasie A. Zwróćmy też uwagę na zużycie wody w różnych programach prania, a także na rozwiązania, które pozwalają zużycie wody ograniczyć – na przykład na możliwość prania połowy załadunku.


Bardzo ważnym aspektem użytkowania pralki jest jej głośność. Nawet jeśli nie robimy prania często, to jednak zbyt głośna pralka zabudowana w kuchni, szczególnie otwartej na salon, może być kłopotliwa dla domowników. Najcichsze pralki emitują hałas na poziomie poniżej 50 dB(A) podczas prania i do 75 dB(A) w trakcie wirowania.

Pralka w kuchni: plusy i minusy

Na koniec, jako krótkie podsumowanie nakreślmy najważniejsze korzyści i mankamenty z posiadania pralki w zabudowie kuchennej. To, co w tym przypadku będzie główną zaletą, związane jest na pewno z tym, co było głównym powodem decyzji o ukryciu pralki w kuchni. Jeśli przyczyną była zbyt mała przestrzeń wewnątrz łazienki, chęć ciekawszej aranżacji pomieszczenia lub po prostu pozbycie się hałasującego sprzętu z „domowego SPA”, to z pewnością pralka w kuchni te wszystkie potrzeby realizuje. Daje poszukiwaną przestrzeń, zapewnia spójną aranżację pomieszczenia oraz przyjemną ciszę podczas wieczornej kąpieli.


Niewątpliwie plusem będzie obecność wszystkich urządzeń „białego AGD” w jednym miejscu. Wtedy, na przykład podczas gotowania, możemy kontrolować pranie i nie zapomnimy o tym, że właśnie się skończyło, a ubrania czekają na rozwieszenie.


Jakie są minusy pralki zabudowanej w kuchni? Przede wszystkim ryzyko hałasu – szczególnie jeśli kuchnia jest otwarta. Jednak ten sam problem mielibyśmy, gdyby urządzenie znajdowało się w łazience, nawet jeśli przebywamy w niej rzadziej. Rozwiązaniem jest, po pierwsze wybór jak najcichszego modelu oraz nastawianie prania w najbardziej dogodnych godzinach.


Drugi z mankamentów związany jest z samym charakterem prania: musimy do kuchni przynosić brudne ubrania. Nie dla każdego pranie brudnych skarpetek czy bielizny, tuż obok gotującego się obiadu będzie do zniesienia. Te osoby, zwykle po prostu wolą pralkę w łazience lub urządzają pralnię.

Pralko-suszarki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756