Zdaniem eksperta
2022-10-25
W artykule znajdziesz
1. Inteligentny dom a oszczędzanie
2. Oszczędzanie energii cieplnej
3. Oszczędzanie energii elektryczne
Inteligentny dom a oszczędzanie – czy zakup zaawansowanych, często nie tak tanich sprzętów może okazać się ostatecznie bardzo ekonomicznym rozwiązaniem? Jakie elementy Smart Home mogą wpłynąć na wolniejsze uszczuplanie się Twojego portfela? Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniem.
Słysząc proste hasło „inteligentny dom a oszczędzanie”, niejedna osoba może się zdziwić. W końcu według wielu, wyposażenie domu w narzędzie z technologiami Smart Home jest bardzo drogie. Czy to jednak prawda? Okazuje się, że przemyślane zakupy mogą nie tylko same w sobie nie być dużo droższe, lecz w dłuższym okresie pozwolić nam na wcale niemałe oszczędności. Co więcej, poza samym oszczędzaniem, otaczamy się bardzo ciekawymi rozwiązaniami, które podnoszą komfort wielu codziennych czynności.
Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę? Jest ich dosyć sporo, przy czym każde z nich daje nam wiele ciekawych możliwości. Omawiając temat oszczędności pieniędzy z pomocą nowoczesnych rozwiązań w domu, nie da się pominąć kwestii zmniejszenia używania energii elektrycznej oraz cieplnej. Używamy w tym celu takich urządzeń jak termostaty, głowice termostatyczne, nagrzewnice elektryczne, specjalne instalacje oświetleniowe, inteligentne gniazdka, czy aplikacje zarządzające smart urządzeniami. Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom.
Żyjemy w czasach, gdy koszty nawet najbardziej podstawowych i niezbędnych czynników potrafią gwałtownie rosnąc. Dlatego warto jest zareagować wcześniej i zamiast martwić się wysokimi rachunkami za ogrzewanie domu czy mieszkania, zapobiec im, z pomocą różnego rodzaju inteligentnych systemów oszczędzania energii cieplnej.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest zastosowanie termostatów. Urządzenia te pozwalają na bardzo precyzyjne sterowanie temperaturą w domu lub w poszczególnych pomieszczeniach.
Rozwiązanie to jest wygodnym rozwiązaniem, gdy źródłem zasilania musimy sterować sami. Często automatycznie popełniamy błąd, chcąc szybko podnieść temperaturę w wychłodzonym pomieszczeniu. Przez to zużywamy dużo energii cieplnej (podnosząc swoje rachunki) w krótkim czasie, ogrzewając nie tylko powietrze, ale także ściany, okna, meble czy samo źródło ciepła, np. piec. Po szybkim wydostaniu się dużej ilości energii cieplnej, często ją zmniejszamy do zbyt niskiego poziomu lub wręcz chłodzimy zbyt nagrzane pomieszczenia. Tym samym zamykamy błędne koło marnowania dużych ilości energii cieplnej.
Termostat pozwoli nam na zaplanowanie konkretnej temperatury dla całego domu lub mieszkania, czy nawet wyznaczenie tak zwanych stref cieplnych. Dzięki temu rozwiązaniu, będziemy mogli utrzymać wyższą temperaturę na przykład w pokoju dziecka czy łazience, a niższą w pokoju dziennym, czy sypialni. Dodatkowo możemy często ustalać temperaturę według konkretnych pór dnia – większe grzanie nocą, a niższe w ciągu dnia.
Jak widzimy, stosowanie termostatu wydaje się być rozwiązaniem zapewaniającym nam ogromny komfort. Jak jednak wpływa na oszczędności finansowe? Utrzymanie konkretnej, dość niskiej lecz komfortowej temperatury, pozwoli nam na wykorzystanie energii cieplnej zgromadzonej w ścianach, suficie, meblach, itd. Dodatkowo stałe utrzymanie niższej temperatury, pobierze znacznie mniej energii niż kilkukrotne „wybuchy” wysokiej temperatury. Nie można nie wspomnieć również o możliwościach podłączenia niektórych modeli termostatów do specjalnych aplikacji mobilnych, które znacznie ułatwiają korzystanie z zaawansowanych funkcji urządzeń, w tym zdalne sterowanie i kontrolę nad temperaturą w domu.
Zużywanie energii elektrycznej możemy podzielić na dwa źródła – urządzenia oraz oświetlenie. Co do urządzeń, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zaawansowane technologicznie sprzęty, które wyposażone są w systemy energooszczędne. Ciekawym sposobem na oszczędzenie energii elektrycznej, jest zakup tak zwanych inteligentnych gniazdek. Te możemy zamontować bezpośrednio w tynku, jak i podłączyć bezpośrednio do już zainstalowanej sieci. Po ich uruchomieniu, możemy zdalnie sterować urządzeniami, podłączając i odłączając je od zasilania.
Więcej możliwości daje nam oszczędzanie pieniędzy na oświetleniu. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak sterowniki oświetlenia, czujniki ruchu oraz czujniki zmierzchowe. Sterowniki oświetlenia to urządzenia, które pozwalają nam na dokładne ustalenie natężenia światła, a także jego zdalne włączanie i wyłączenie. Z kolei różnego rodzaju czujniki, pracują niezależnie od nas. Urządzenia działające na ruch uruchomią się wtedy, gdy zarejestrują większy lub mniejszy ruch na wyznaczonym obszarze. Najczęściej montujemy je w lampach zewnętrznych, ale także na klatkach schodowych. Z kolei czujniki zmierzchowe możemy często zaprogramować, by uruchomiły oświetlenie dopiero po osiągnięciu odpowiednio niskiego natężenia światła.