Poradniki Eksperta

Jaka podkaszarka akumulatorowa?

Bezprzewodowy sprzęt ogrodowy cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na swobodę pracy. Urządzenia te są wyposażone w uniwersalne baterie, które pozwalają na zasilenie kilku różnych maszyn. Z przygotowanego przez nas poradnika, dowiesz się jaka podkaszarka akumulatorowa jest warta uwagi i czym się kierować przy zakupie sprzętu. Inne wymagania są stawiane względem maszyn do drobnych prac, a tych które mają zastąpić wydajne kosy spalinowe.


Jaka podkaszarka akumulatorowa


Do czego służy podkaszarka akumulatorowa?


Są miejsca, w których rośnie trawa, jednak kosiarka nie jest w stanie tam wjechać. Dotyczy to przede wszystkim narożników, obrzeży murków, klombów, czy rabat kwiatowych. W trudno dostępnych przestrzeniach, sprawdzi się więc podkaszarka akumulatorowa, która z łatwością przytnie trawę. Modele o większej mocy, sprawdzą się również na dużych działkach, np. w podmokłym terenie i pozwolą wycinać gęstą trawę oraz zarośla. Dlatego w Twoim ogrodzie, niezbędna jest podkaszarka akumulatorowa. Jaką wybrać, dowiesz się z naszego poradnika.


Podkaszarki akumulatorowe w naszej ofercie:Zalety podkaszarek akumulatorowych


Rosnąca popularność podkaszarek akumulatorowych, wynika z ich zalet. Łączą najlepsze cechy modeli sieciowych i spalinowych. Przede wszystkim są ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin oraz mniej hałasują. To ma znaczny wpływ na poprawę komfortu pracy użytkownika. Wymagają również minimalnych zadań serwisowych. Silnik elektryczny nie potrzebuje wymian oleju, nie musisz regulować obrotów, a problemy z zapłonem praktycznie nie występują. W zasadzie musisz dbać jedynie o sprawność osprzętu roboczego. Do tego maszyna jest zazwyczaj lżejsza. W przeciwieństwie do modelu sieciowego, podkaszarka akumulatorowa oferuje niczym nieskrępowaną swobodę pracy i nie jesteś uzależniony od dostępu do gniazdka. Warto wyposażyć się w zapasowy akumulator, który pozwoli Ci wydłużyć czas pracy.


Akumulator w podkaszarce


Zastanówmy się więc, jaka podkaszarka akumulatorowa powinna być i które parametry są w niej ważne. Znaczenie mają przede wszystkim czas pracy na baterii, szerokość robocza i typ elementu tnącego, a także masa i napięcie zasilające.


Długość działania urządzenia zależy od pojemności zastosowanego akumulatora. W niewielkim ogrodzie wcale nie musisz korzystać z bardzo wydajnej podkaszarki. Na docięcie detali powinien być wystarczający kilkudziesięciominutowy czas pracy. W specyfikacji producent podaje jaki jest czas pracy dla akumulatora o określonej pojemności. W razie potrzeby, możesz dokupić pojemniejszą baterię lub taką samą i stosować je wymiennie. Pamiętaj, że zazwyczaj bateria o większej pojemności, np. 4 Ah, będzie cięższa niż 2 Ah. Atutem będzie również szybka ładowarka, która znacznie skróci czas potrzebny na naładowanie baterii. Bieżący stan naładowania akumulatora jest widoczny na akumulatorze. Zazwyczaj jest sygnalizowany diodami LED lub precyzyjnym wyświetlaczem, który wskazuje pozostały czas pracy.


Pamiętaj, że podkaszarki wykorzystują uniwersalne, wymienne baterie współdzielone z elektronarzędziami lub innym sprzętem ogrodowym. Kupując urządzenia, zwróć uwagę jaki sprzęt oferuje marka, którą jesteś zainteresowany. W przyszłości będziesz mógł uzupełnić zestaw o inne, przydatne w ogrodzie, maszyny. Jeśli masz już np. kosiarkę akumulatorową z zestawem baterii, możesz dokupić samą podkaszarkę bez akumulatorów i ładowarki, dzięki czemu znacznie zaoszczędzisz.


Moc podkaszarki akumulatorowej


Wydajność podkaszarki zależy od mocy silnika elektrycznego. Producenci jednak zazwyczaj jej nie podają. Możesz mimo to sugerować się napięciem zasilającym. W podstawowych modelach, stosuje się baterie o napięciu 12 V. Sprawdzą się one w drobnych pracach, a maszyny są lekkie i kompaktowe. To dobry wybór, jeśli masz niewielki trawnik, np. przy ogródku w bloku lub segmencie. Jaka podkaszarka akumulatorowa spełni oczekiwania bardziej wymagających użytkowników? Im polecamy modele zasilane napięciem 18 V. Ich zaleta to uniwersalność, gdyż oferują sporą moc, nie są duże oraz mają przystępne ceny. Sprawdzą się również w większych ogrodach i pozwolą wyciąć nawet wyższą trawę. Jeśli szukasz podkaszarki mającej być zamiennikiem kosy spalinowej, to zwróć uwagę na modele zasilane napięciem 36 V lub większym. Wykorzystują one zazwyczaj jedną baterię lub dwie, o napięciu 18 V. Mają bardzo dużą moc, więc wytną nawet gęstą trawę lub zarośla.


W najlepszych maszynach stosowane są silniki bezszczotkowe. Cechują się one dużą efektywnością energetyczną oraz trwałością. Dzięki temu, że nie mają szczotek, są niemal bezawaryjne. Z kwestią wydajności silnika związana jest również pośrednio szerokość robocza. Podkaszarki z mocnymi silnikami mają większą szerokość roboczą. Dzięki temu, szybciej wykosisz określoną powierzchnię. W mniejszych modelach, szerokość robocza żyłki to zazwyczaj ok. 25 cm. W tych większych może wynosić nawet ponad 40 cm, więc wykaszanie dużych powierzchni będzie znacznie szybsze. Dodatkowo w zestawie może znajdować się metalowa tarcza tnąca, przydatna do wycinania zarośli, a nawet mniejszych krzaków.


Walory użytkowe


Zastanawiając się, jaka podkaszarka akumulatorowa jest dla Ciebie odpowiednia, nie pomiń kwestii ergonomii. Najmniejsze podkaszarki wraz z baterią, ważą ok. 1,5 kg. To lekkie urządzenia o niedużej wydajności, przeznaczone do drobnych prac. Modele bardziej uniwersalne, ważą zazwyczaj ok. 2,5 kg. Z kolei te najwydajniejsze do ciężkich prac, z łatwością przekraczają 4 kg. Dlatego taka maszyna powinna być wyposażona w ergonomiczny uchwyt oraz szelki, które odciążą Twoje ramiona. Pod względem praktycznym, ważny jest również teleskopowy uchwyt. Dzięki niemu, dostosujesz podkaszarkę do swojego wzrostu i będziesz mógł z niej korzystać w wygodnej pozycji. Przydatna może być także opcja regulacji nachylenia głowicy roboczej. Pozwoli to na precyzyjne przycinanie krawędzi i dotarcie w trudno dostępne miejsca. Wygodnym rozwiązaniem jest głowica automatyczna, która w razie zerwania żyłki wysuwa ją samodzielnie. Praca z takim osprzętem jest szybsza i bardziej komfortowa. Pamiętaj, że żyłkę musisz co jakiś czas wymieniać.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756