Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu? Sprawdź, czym się kierować przy zakupie!

Według raportu "World Air Quality Report 2018" Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem najniższej jakości powietrza. Smog jest realnym problemem wszystkich Polaków. Zanieczyszcza powietrze w naszych domach i mieszkaniach, ale można z nim walczyć. Sposobem na oczyszczenie powietrza i jednoczesne zapewnienie odpowiednich warunków do życia m.in. osobom cierpiącym na alergie jest zakup odpowiedniego oczyszczacza powietrza do domu. Jakie urządzenie wybrać, żeby rzeczywiście zadbać o zdrowie swoje i domowników? 


Jakość powietrza w Polsce


Wyniki wspomnianego raportu "World Air Quality Report 2018" mogą być zaskakujące, ale okazuje się, że na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 3 znajdują się w Polsce. Gorszy wynik uzyskały tylko Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. Te trzy miasta z najniższą jakością powietrza w Polsce to Jaworzno, Kraków i Katowice. W Jaworznie uśredniony roczny poziom pyłów jest niemal czterokrotnie większy niż norma Światowej Organizacji Zdrowia. Jaworzno zajęło najniższą pozycję ze wszystkich polskich miast – 5. Biorąc pod uwagę 79 krajów na świecie, Polska zajmuje 29 miejsce. Najgorsze powietrze mają Bangladesz, Pakistan i Indie.


Czym jest oczyszczacz powietrza?

 

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem elektrycznym z układem filtracyjnym powietrze. Eliminuje zanieczyszczenia za pomocą jonów, generatora ozonu, filtrów z węgla aktywnego czy filtrów HEPA. W przypadku nawilżaczy z funkcją oczyszczenia dochodzi do filtrowania powietrza poprzez wodę, a efektem jest również nawilżenie. Nawilżacz powietrza jest rozwiązaniem często wykorzystywanym w polskich domach, w których powietrze jest zbyt suche. Różnica pomiędzy nawilżaczem z funkcją oczyszczania i oczyszczaczem tkwi w tym, że to pierwsze urządzenie zasysa powietrze wentylatorem, a następnie przepuszcza je przez filtr wodny. Tak więc eliminuje z niego szkodliwe składniki, ale jednocześnie nawilża powietrze. Natomiast w przypadku osuszaczy powietrze jest również zasysane przez wentylator, ale nie jest ono przeciągane przez wodę. Jakość uzyskanego powietrza jest wyższa – w ten sposób eliminowane są również nieprzyjemne zapachy. Rozwiązania te znakomicie sprawdzą się w domach palaczy, usuwają bowiem zapach dymu papierosowego.

Tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane nie tylko w domach – istnieją również specjalne oczyszczacze samochodowe, które podłącza się do gniazda zapalniczki. Kluczowym zadaniem oczyszczacza jest oczywiście eliminowanie z powietrza substancji, które mogą szkodzić zdrowiu. W jaki sposób dochodzi do tego, że jakość powietrza jest niska? Jeśli mieszkamy w pobliżu ulicy, to wystarczy otwarcie okna, żeby do powietrza w domu dostały się niepożądane składniki.

Jednym z kryteriów wyboru osuszacza powietrza powinno być zwrócenie uwagi na rodzaj filtra, jaki został wykorzystany w urządzeniu. To właśnie przez takie filtry przepuszczane jest osuszane powietrze. Wybrać możesz urządzenia:

- z filtrem HEPA – znakomicie sprawdzają się w przypadku walki z pleśnią, a także doskonale radzą sobie ze zwalczaniem bakterii oraz mikroskopijnych pyłów. Urządzenie polecane jest m.in. alergikom.

- z jonizatorem powietrza – filtry te ze względu na swoją skuteczność również polecane są alergikom. Oczyszczanie w urządzeniach z takim filtrem odbywa się za pomocą molekuł, które są w stanie zatrzymać substancje szkodliwe. Jonizatory wykorzystywane w osuszaczach powietrza nie produkują ozonu i są bezpieczne dla zdrowia.

- z generatorem ozonu – wykorzystywane m.in. w hotelach i restauracjach. Znakomicie sprawdzają się do neutralizowania nieprzyjemnego zapachu. Pamiętać należy jednak, że ozon szkodzi zdrowiu i w czasie, kiedy działa oczyszczacz ozonowy, nie należy przebywać w danym pomieszczeniu. Po wszystkim trzeba dany pokój przewietrzyć.

- z filtrem węglowym – pochłania zapachy i dobrze sobie radzi z lotnymi związkami organicznymi.

- z filtrem tkaninowym – idealny pod zanieczyszczenia, które są nie większe niż 10 mikrometrów.

- z filtrem elektrostatycznym – dobrze sobie radzi z mikroskopijnymi pyłami i alergenami. Dużym jego plusem są niskie koszty eksploatacji.- z filtrem fotokatalitycznym – okresowo należy w nim wymieniać filtr harmonijkowy z TiO2. Poradzi sobie z eliminowaniem alergenów, wirusów i bakterii.


Oczyszczacz PHILIPS AC2889/10

Jeden z podstawowych podziałów osuszaczy powietrza wyróżnia:

- urządzenia przemysłowe – wykorzystywane w dużych firmach, również w przypadku działalności budowlanej. Są to urządzenia zdecydowanie większe niż domowe, głośniejsze. Mają one przede wszystkim zastosowanie profesjonalne, np. służą do filtrowania powietrza z użytych środków budowlanych czy środków chemicznych.

- urządzenia przeznaczone do domów i mieszkań – ładniej wyglądają, mają mniejsze rozmiary, są wydajne, ale również cichsze. Sprawdzą się nie tylko na potrzeby domowe, ale również w przypadku małych biur.

Większość urządzeń przeznaczonych do zastosowań domowych działa na dosyć prostej zasadzie. Musisz je włączyć, kiedy jest taka potrzeba, i wyłączyć po zakończeniu pracy. Skąd masz wiedzieć, kiedy powietrze wymaga użycia osuszacza? Niektóre urządzenia wyposażone zostały w specjalne czujniki, które monitorują stan powietrza i uruchamiają się wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Co istotne, potrafią one nie tylko kontrolować przekroczenie norm, ale również monitorują ilość kurzu w powietrzu, jego temperaturę, a nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów. Kiedy urządzenie wykryje zanieczyszczenie, to zwiększy tempo pracy, aż do momentu oczyszczenia powietrza. Po wszystkim powróci do normalnego trybu pracy. Urządzenie może mieć również tryb pracy nocnej, który szczególnie może się sprawdzić w przypadku alergików. Jeśli osuszacz ma poprawiać komfort życia osób mających alergię, to powinien działać bez przerwy. Tryb nocny polega na tym, że urządzenie funkcjonuje cały czas, ale wentylator pracuje na mniejszych obrotach, dzięki czemu właściwie nie będzie generować żadnego hałasu. W przypadku alergika taka funkcja jest szczególnie istotna, gdyż może on komfortowo spać – nie pojawią się np. katar czy problemy z gardłem. Czy klimatyzator jest urządzeniem podobnym do osuszacza powietrza? Zadania tych sprzętów są inne. Klimatyzator ma chłodzić powietrze, ewentualnie ogrzewać je lub nawilżać, ale nie zagwarantuje, że będzie ono czystsze. Oczywiście klimatyzatory również cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, ale spowodowane jest to głównie coraz cieplejszym latami.Oczyszczacz powietrza a nawilżacz powietrza – różnice

 

Jak już wspominaliśmy, oczyszczacz powietrza i nawilżacz są urządzeniami, które działają na nieco innych zasadach i są przeznaczone do czegoś innego. Celem oczyszczacza jest przede wszystkim wyeliminowanie z powietrza szkodliwych substancji i zapachów, natomiast nawilżacz powietrza ma zwiększyć jego wilgotność i utrzymać ją na właściwym poziomie. Może on być urządzeniem działającym całkowicie automatycznie, np. wykrywać kurz czy brzydkie zapachy, natomiast nawilżacz wymaga ręcznego uzupełniania wody. Sprawdza się on w przypadku małych pomieszczeń, natomiast oczyszczasz może doskonale działać w pomieszczeniach o różnym metrażu. Oba te rozwiązania mogą mieć funkcje dodatkowe, ale są one różne. Co istotne, na rynku znajdziesz urządzenia, które łączą w sobie funkcje jednego i drugiego sprzętu. Tylko pytanie: czy warto? Taki sprzęt może się sprawdzić, ale lepiej wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżacza, a nie nawilżacz z funkcją oczyszczacza. Dlaczego? Ponieważ z funkcji nawilżania korzysta się przede wszystkim w okresie grzewczym, natomiast z zanieczyszczonym powietrzem mamy do czynienia przez cały rok, chociaż rzeczywiście i w tym przypadku skala problemu zwiększa się w okresie grzewczym.


Na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

 

Jeśli nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać na potrzeby domowe, zapoznaj się z naszymi poradami. W przypadku tego urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników. W naszym sklepie umożliwiamy ci filtrowanie wyników, dzięki czemu możesz określić, jakie minimalne parametry musi mieć wybrane przez ciebie urządzenie. Żeby to jednak poprawnie ocenić, musisz najpierw mieć wiedzę o tym, co ma znaczenie. Oczywiście jedną z opcji pozostaje zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza, ale to rozwiązanie sprawdzi się, jeśli masz problem ze zbyt suchym powietrzem. Jeśli takiej potrzeby nie ma, to wybierz urządzenie, którego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza. Na co warto zwrócić uwagę? Oto istotne czynniki:

 

Marka – warto stawiać na sprawdzonych producentów, których produkty możesz łatwo zweryfikować. W naszym sklepie znajdziesz oczyszczacz powietrza Sharp, ale również oczyszczacz powietrza Philips czy oczyszczacz powietrza Airfree. Warto wybierać takie modele oczyszczaczy, na których temat pojawiły się wiarygodne opinie. Zwróć uwagę, jak dany przedmiot jest oceniany przez naszych klientów i jaką ma wystawioną średnią ocenę. To pokazuje, czy produkt jest godny uwagi i niezawodny. Warto wczytać się w treść opinii, gdyż można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat działania danego produktu.
Obszar działania – producenci w opisach swoich rozwiązań podają, pod jaką powierzchnię przeznaczone jest ich urządzenie. Jeśli nie dopasujesz tego parametru odpowiednio, to oczyszczacz może sobie nie poradzić na większej powierzchni. Co istotne, urządzenie należy dobierać pod dane pomieszczenie, a nie pod cały dom, chociaż w naszej ofercie znajdziesz rozwiązania, które poradzą sobie na powierzchni nawet powyżej 100 m2. Nie oczekuj jednak, że sprzęt, który przeznaczony jest do pomieszczenia mającego 20 m2, będzie efektywnie oczyszczał powietrze na powierzchni kilka razy większej.
Moc urządzenia – im będzie ona większa, tym lepsze będą osiągi urządzenia. Po prostu będzie ono szybciej filtrować powietrze. Czy jednak duża moc urządzenia nie będzie się wiązała z wyższymi rachunkami za prąd? To sprzęty energooszczędne, więc nie powinno to być odczuwalne dla właściciela urządzenia. Oferujemy oczyszczacze z mocą od poniżej 40 do ponad 120 W.
Wydajność – bardzo ważny czynnik, który sugeruje, jaką ilość powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny. Już na tej podstawie, znając kubaturę danego pomieszczenia, możesz ocenić, czy sprzęt się sprawdzi. Parametr ten podawany jest w m3/h. Może ona wynosić od mniej niż 100 m3/h do nawet powyżej 200 m3/h.
Technologia oczyszczania – najczęściej w urządzeniach tych wykorzystywana jest wieloetapowa metoda filtracji, która eliminuje z powietrza kurz, pyłki, alergeny, drobnoustroje, zarodniki pleśni oraz inne elementy szkodliwe, które mogą się znaleźć w powietrzu. Warto sprawdzić, czy zastosowana w urządzeniu metoda filtracji będzie odpowiednia do usunięcia z powietrza tych jego składników, na których nam zależy. Większość urządzeń, jakie znajdziesz w naszym sklepie, korzysta z wielostopniowego oczyszczenia, ale dostępne są u nas również oczyszczacze mające wbudowany System Plasmacluster Ion czy system AeraSense i wiele innych.
Metoda filtracji i koszty filtrów wymiennych – o filtrach sporo powiedzieliśmy już wcześniej. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia z filtrem HEPA, węglowym, wstępnym – tych mamy zdecydowanie najwięcej. Dostępne są również sprzęty z filtrem katalitycznym, antybakteryjnym, fotokatalitycznym i inne. O cechach ich charakterystycznych już wspominaliśmy.
Wygląd urządzenia – skoro sprzęt ma znajdować się na widoku, często w centrum pomieszczenia, to powinien ładnie wyglądać. Najczęściej urządzenia te mają ciekawy, estetyczny kształt, nie rzucają się w oczy i na pewno pasują do wszystkich nowoczesnych wnętrz. Dostępne są one również w przeróżnych kolorach – możesz wybrać, jaki będzie dominował, chociaż najczęściej jest to biały lub czarny.
Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza – urządzenie może cię informować o tym, jaki jest stan powietrza, tzn. czy wymaga ono oczyszczania. To bardzo użyteczna informacja, gdyż bez tego trudno stwierdzić, czy powietrze wymaga przefiltrowania.
Poziom hałasu – urządzenia te nie pracują niestety całkowicie cicho, chociaż oczywiście głośność uzależniona jest od tego, jaki model oczyszczacza wybierzesz. Warto wybierać urządzenia, które generować będą jak najmniejszy hałas – określany jest on przez producentów w decybelach. Wspominaliśmy o tym, że niektóre urządzenia mają tryb nocny, pozwalający im wykonywać pracę kiedy śpimy - w ciszy. Znajdziesz u nas wiele urządzeń, które generują hałas poniżej 45 decybeli.
Sterowanie urządzeniem – jest ono elektroniczne, ale warto sprawdzić, jakie daje możliwości. Czy uruchomi się automatycznie, kiedy wykryje, że powietrze wymaga oczyszczenia? Czy dezaktywuje się po wykonaniu pracy? Czy ma wbudowany timer? Ile wynosi maksymalny czas jego pracy w trybie ciągłym?
Dostępność części zamiennych – zorientuj się, czy nie ma problemów z dostępnością części zamiennych do danego urządzenia. Jeśli postawisz na sprawdzoną markę, to jednocześnie będziesz mieć gwarancję, że filtry do jej rozwiązań będą dostępne przez wiele lat.
Funkcje dodatkowe – już wspominaliśmy, że oczyszczacz może mieć funkcję nawilżacza, ale również funkcję jonizacji. Urządzenie może dawać możliwość sterowania pilotem czy przez sieć lokalną. Kolejne opcje to czujnik światła czy automatyczna regulacja jasności wyświetlacza.
Cena – oczywiście najlepiej byłoby zakupić urządzenie o najlepszych dostępnych obecnie parametrach i możliwościach, ale najczęściej ogranicza nas pewien budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Ceny są bardzo zróżnicowane – znajdziesz sprzęt za kilkaset złotych, ale i taki, który kosztuje nawet kilka tysięcy. Ważne jest nie tyle wybieranie najdroższego czy najtańszego urządzenia, ile takiego, które będzie nam odpowiadać parametrami. Szczególnie ważne jest jego dopasowanie do powierzchni, na której może ono skutecznie filtrować powietrze.

Masz wysoki budżet na urządzenie, a mimo to nie wiesz, jakie urządzenie kupić? Wybierz w naszym sklepie kilka urządzeń o podobnej cenie, a następnie porównaj je, biorąc pod uwagę kryteria, które powyżej wymieniliśmy. Prawdopodobnie szybko dopasujesz urządzenie o najlepszych parametrach. Jeśli masz jednak jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem, to skonsultuj się z naszymi doradcami. Chętnie pomożemy wybrać oczyszczacz powietrza odpowiadający twoim oczekiwaniom.

Wybierz oczyszczacz powietrza z naszej oferty

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną