Poradniki Eksperta

Jaki aparat fotograficzny kupić?


To jedno, z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedzi na nie, może jednak być wiele. Kryteriów, z jakimi musisz się zmierzyć, podczas wyboru najlepszego dla Ciebie aparatu, także jest bardzo dużo. Jednym z bardziej istotnych jest zasobność Twojego portfela – aparat cyfrowy nie należy dziś do najtańszych, zwłaszcza gdy w rzeczywistości prawie każdy z nas, aparat fotograficzny nosi ze sobą w smartfonie. To ten aparat jest na pierwszej linii, gdy nagle musimy zrobić jakieś zdjęcie. Z czasem przychodzi taki moment, że smartfon nie wystarcza i zaczniesz rozważać zakup aparatu na wyższym poziomie.jaki aparat fotograficzny


Jaki aparat fotograficzny kupić? Kompakt, czy aparat typu bridge? Lustrzanka cyfrowa, czy bezlusterkowy aparat systemowy? Na jakie inne aspekty trzeba zwrócić uwagę przy zakupie aparatu? Megapiksele, ISO, czujnik? A co z obiektywami? Czy powinieneś kupić je razem z aparatem, czy lepiej osobno?


Jeśli Twój budżet nie jest zbyt wysoki, z pewnością na początek możesz zdecydować się na tańszy aparat. Oczywiście, droższe aparaty mają więcej do zaoferowania. Jednak dla początkujących, większość tych funkcji nie jest ważna. O wiele ważniejsze jest to, że można nauczyć się właściwie korzystać z aparatu.


Zanim zagłębisz się w specyfikacje techniczne, musisz zastanowić się, jaki aparat fotograficzny jest dla Ciebie odpowiedni. Do jakich zdjęć go potrzebujesz. Istnieją cztery główne typy aparatów cyfrowych, o których musisz wiedzieć na początku poszukiwań i przed podjęciem decyzji.


Aparaty kompaktowe


Wiele osób stawiało swoje pierwsze kroki w świecie fotografii, z małym aparatem kompaktowym. Oczywiście główną zaletą aparatu kompaktowego, jest jego niewielka waga i minimalne rozmiary. Dziś aparaty kompaktowe nieco zniknęły z powszechnego postrzegania i zostały w dużej mierze zastąpione aparatami w smartfonach. Kompaktowy aparat ma stały obiektyw i jest na tyle mały, że można go nosić w kieszeni lub małej torbie. Najlepsze aparaty kompaktowe, oferują dobry kompromis między funkcjami a ceną i często są idealnymi, wszechstronnymi urządzeniami. Jednak jeśli wybierzesz niewłaściwy model, możesz skończyć ze słabym aparatem, który robi nieostre zdjęcia. Aparat kompaktowy to nadal rozsądna inwestycja, jeśli wybierzesz model wysokiej jakości. Z drugiej strony, tanie aparaty kompaktowe są w rzeczywistości zbyteczne, ponieważ smartfonem możesz teraz robić równie dobre zdjęcia. Z kompaktowego aparatu klasy premium skorzystaj, gdy nie masz ochoty zabierać ze sobą dużych aparatów z ciężkimi obiektywami. Kup aparat kompaktowy, jeśli jesteś początkującym fotoamatorem lub chcesz mieć lepszą jakość zdjęć, niż oferowana przez aparat w smartfonie.


Zalety:

 • Niska waga,
 • Mały rozmiar.


Wady:

 • Niższa jakość obrazu,
 • Brak wymiennych obiektywów.


Aparaty cyfrowe w naszej ofercie:Aparaty typu bridge – hybrydowe


Aparaty te wypełniają lukę między lustrzankami cyfrowymi, a małymi aparatami kompaktowymi. Łączą w sobie cechy obu typów aparatów, stąd niektórzy nazywają je hybrydowymi. Aparaty hybrydowe nie mają wymiennego obiektywu, mimo to wyposażone są zwykle w obiektyw o dużym zakresie zoomu optycznego. Zakres zoomu aparatów hybrydowych, zwykle nie jest podawany w milimetrach, tak jak ogniskowa obiektywu. Jest on określany jako powiększenie 30x lub 50x. Dla porównania: 50-krotny zoom w aparacie typu bridge, jest odpowiednikiem obiektywu o ogniskowej 1200 mm. Niestety wiele aparatów hybrydowych, ma problemy z jakością obrazu w wyższych zakresach zoomu. Aparaty typu bridge, to niedrogi kompromis, jeśli chcesz dodać profesjonalny błysk do zdjęć z wakacji. Kup aparat hybrydowy, jeśli fotografia to Twoje nowe hobby lub potrzebujesz aparatu typu „wszystko w jednym”.


Zalety:

 • Mniejszy rozmiar i lżejszy niż lustrzanka cyfrowa,
 • Duży zakres zoomu optycznego.


Wady:

 • Brak wymiennych obiektywów,
 • Niższa jakość obrazu w porównaniu z lustrzankami cyfrowymi i systemowymi aparatami bezlusterkowymi, w niektórych sytuacjach, takich jak np. słabe oświetlenie, czy też mała głębia ostrości.


Bezlusterkowe aparaty systemowe


Aparaty fotograficzne bez lustra, stały się coraz bardziej popularne i to nie bez powodu. Łączą zalety lustrzanek cyfrowych, takie jak ręczne ustawienia i wymienne obiektywy, ze znacznie zmniejszonymi rozmiarami i wagą. Brak lustra sprawia, że aparaty te są znacznie bardziej kompaktowe. Oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z wizjera optycznego, ponieważ większość aparatów systemowych zastąpiła go wizjerem elektronicznym. Pod względem jakości obrazu i działania, bezlusterkowce w niczym nie ustępują lustrzankom cyfrowym, a wielu ekspertów zgadza się, że przyszłość należy do tych właśnie aparatów. Mniejsze i bardziej zaawansowane technicznie niż lustrzanka cyfrowa, oferują funkcje na profesjonalnym poziomie, takie jak wideo 4K lub szybkie zdjęcia seryjne. Kup aparat bezlusterkowy, jeśli często podróżujesz, nie chcesz rezygnować z jakości i chcesz mieć przy sobie dodatkowe obiektywy.


Zalety:

 • Wymienne obiektywy,
 • Mniejszy rozmiar i waga w porównaniu do lustrzanek cyfrowych.


Wady:

 • Większe zużycie baterii dzięki wizjerowi elektronicznemu,
 • Mniejszy zakres obiektywów, w porównaniu do lustrzanek cyfrowych.


Aparaty bezlusterkowe w naszej ofercie:


Lustrzanki cyfrowe


Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe DSLR, to najwyższa klasa aparatów. Zapewniają doskonałą jakość obrazu i oferują niezliczone ustawienia. Obiektywy lustrzanki cyfrowej są wymienne, dzięki czemu można złożyć idealny aparat, zgodnie ze swoimi potrzebami. Jednak te aparaty mają sens tylko wtedy, gdy wiemy, jak korzystać z najważniejszych ich funkcji. Decydując się na lustrzankę cyfrową, zdecydowanie należy wziąć pod uwagę rozmiar i wagę. Lustrzanka cyfrowa z obiektywem, może z łatwością ważyć około 1,5 kg i zająć dużo miejsca w torbie. Kup lustrzankę cyfrową, jeśli od siebie i swoich zdjęć oczekujesz profesjonalizmu.


Zalety:

 • Duża liczba dostępnych wymiennych obiektywów,
 • Szeroki wybór ustawień ręcznych.


Wady:

 • Rozmiar i waga,
 • DSLR ma sens tylko wtedy, gdy znasz podstawowe ustawienia.


Lustrzanki w naszej ofercie:


Jaki aparat fotograficzny kupić – na co zwrócić uwagę?


Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie aparatu, jest rozmiar matrycy. Większa nie zawsze jest lepsza, ale jest dobrym przewodnikiem po tym, jaki to jest aparat, jak drogie będą obiektywy i do kogo aparat jest skierowany. Przyjmuje się, że aparaty z matrycą Mikro Cztery Trzecie i APS-C są przeznaczone zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów, podczas gdy modele pełnoklatkowe są przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych fotografów z większym budżetem. Aparaty kompaktowe z 1-calowymi czujnikami są przeznaczone przede wszystkim do fotografii codziennej. Kojarzą się też z tak zwanymi zoomami podróżnymi (obiektywy z ogniskową do 200 mm).


Co sprawia, że aparat cyfrowy jest dobry? Większa liczba megapikseli nie gwarantuje jakości, jeśli chodzi o rzeczywiste wyniki, jednak nawet aparat 5MPx może produkować dobre odbitki w standardowych wielkościach, które z łatwością zmieszczą się w ramce fotograficznej. Większość tanich aparatów cyfrowych oferuje co najmniej 14MPx. Rozmiary sensora, to jeden z najważniejszych czynników przy zakupie aparatu – im większy sensor, tym więcej światła może przepuszczać, co skutkuje bardziej szczegółowymi zdjęciami i filmami. Gdy chcesz powiększyć odległe obiekty, takie jak latarnia morska, najważniejszy jest zakres zoomu optycznego. W przypadku zoomu optycznego, obiektyw aparatu powiększa obraz, zapewniając znacznie ostrzejsze rezultaty – 5-krotny zoom optyczny, to minimalny akceptowalny standard. Dla porównania, zoom cyfrowy powiększa piksele obrazu podczas robienia zdjęcia, obniżając jakość zdjęcia. Rozmiary sensora to jeden z najważniejszych czynników przy zakupie aparatu – im większy sensor, tym więcej światła może przepuszczać, co skutkuje bardziej szczegółowymi zdjęciami i filmami.


Inne funkcje, na które powinieneś zwrócić uwagę, to wizjery (elektroniczne lub optyczne), które są uważane przez większość fotografów za niezbędne oraz ergonomia. Jeśli będziesz używał dłuższych obiektywów, dobry, stabilny chwyt jest niezbędny. Należy również zastanowić się, jakich obiektywów będziesz potrzebował do ulubionych rodzajów fotografii. Na przykład jasne obiektywy stałoogniskowe, są lepsze do portretów i zdjęć ulicznych, a szerokokątne obiektywy zmiennoogniskowe, są bardziej przydatne do fotografowania krajobrazów. Decyzja, który system aparatu, w tym obiektywy wybierzesz, jest kluczowa.


Jaki aparat fotograficzny kupić – weź pod uwagę jakość wykonania. Niektóre aparaty cyfrowe mogą być kieszonkowe i lekkie, ale nie powinieneś zadowalać się takim, który wydaje się słaby i kruchy. Pamiętaj, aby wybrać aparat z metalową lub plastikową obudową o dużej gęstości. Szukaj także solidnych, dobrze rozmieszczonych przycisków.


W miarę jak nabierasz pewności w fotografowaniu, będziesz chciał odejść od automatycznych ustawień i poznać ręczne sterowanie aparatem. Ustawienia takie jak przysłona, poziomy ISO i czas otwarcia migawki zwykle spotykane w aparatach kompaktowych, hybrydowych, bezlusterkowych i lustrzankach cyfrowych klasy premium, pozwalają na większą kontrolę nad kreatywnymi elementami zdjęć.


W przypadku aparatów z wymiennymi obiektywami, wybór obiektywu jest tak samo ważny, jak wybór aparatu. Wysokiej jakości optyka i jakość wykonania, zapewnią najlepsze rezultaty, dzięki różnym obiektywom zoptymalizowanym pod kątem różnych możliwości fotografowania. Warto zatem zastanowić się przed zakupem, co chcesz fotografować. Ponadto każda marka aparatu ma własne mocowanie obiektywu, więc przed zakupem musisz sprawdzić, czy obiektyw jest zgodny z aparatem. Jeśli masz już aparat i chcesz czegoś lepszego, warto zainwestować w nowy obiektyw. Bardzo często dużo większą różnicę robi użycie lepszego obiektywu, niż użycie lepszego i droższego aparatu.


Gdy rozważasz decyzję, jaki aparat fotograficzny kupić, weź pod uwagę także inne, niż tylko fotograficzne zalety nowego sprzętu. Na przykład, jeśli często będziesz fotografował nad wodą, podczas rejsu łódką, pomyśl o aparacie wodoszczelnym. Są zbudowane w wodoodpornej, pyłoszczelnej i zwykle odpornej na wstrząsy obudowie, co oznacza, że można je zabrać na basen, plażę czy nurkować z rurką.Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756