Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Data dodania: 01-08-2022

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje fotograficzne inwestycje, powinieneś wiedzieć, jak właściwie dbać o każdy posiadany sprzęt. Jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek i technik, będziesz wiedział, jak dbać o sprzęt fotograficzny, a on Cię nie zawiedzie.

Czego unikać, by zachować sprzęt fotograficzny w dobrej kondycji?


Numer jeden na tej liście to słona woda, która koroduje metal i styki elektryczne. Jeśli znajdujesz się w pobliżu słonej wody, musisz mieć świadomość, że jeśli aparat zostanie zachlapany, może to wystarczyć, aby rozpocząć proces korozji i rdzewienia. Powinieneś zaopatrzyć się w plastikową torbę, w której możesz zamknąć aparat „na wszelki wypadek”, gdy się pojawi niebezpieczeństwo zachlapania. Kiedy przychodzi czas na wyczyszczenie elementu obiektywu lub aparatu, na którym może być słona mgła, uważaj, aby nie zetrzeć drobinek soli. Najpierw spróbuj je zdmuchnąć, a jeśli masz wątpliwości, użyj miękkiego wacika z niewielką ilością wody destylowanej, aby zmiękczyć sól podczas czyszczenia.

Słodka woda jest również zła, jeśli masz jej wystarczająco dużo w aparacie, ale niewielkie ilości zwykle nie zaszkodzą twojemu sprzętowi. Niektóre aparaty i obiektywy, szczególnie te „pro” mają dodatkowe uszczelki, aby chronić je przed deszczem i zachlapaniem. Jeśli uważasz, że Twój aparat jest nadmiernie mokry, możesz umieścić go w dużej torbie z odrobiną żelu krzemionkowego, aby wchłonąć wilgoć.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak dbać o sprzęt fotograficzny narażony na pył, kurz i piasek?

Drugim wielkim wrogiem twojego aparatu jest kurz i piasek (który jest po prostu większym, grubszym pyłem). W przypadku kurzu należy wziąć pod uwagę dwie główne rzeczy. Gdy dostanie się na obiektyw albo na czujnik, czyli do wnętrza aparatu, dobrą wiadomością jest to, że możesz go usunąć. Sposób, w jaki go usuniesz, to duża część wiedzy, jak dbać o sprzęt fotograficzny. Użyj dmuchawy, takiej fotograficznej gruszki, ale nigdy nie używaj puszki ze sprężonym powietrzem. Po pierwsze, to nie tylko powietrze, ale i chemiczny propelent, który może uszkodzić mikropowłokę soczewki. Po drugie, może wpychać kurz w miejsca, do których normalnie by nie trafił i po trzecie – może wytworzyć mroźny podmuch i uszkodzić twój sprzęt.


Jeśli chodzi o czyszczenie soczewki obiektywu, warto pamiętać o jednej rzeczy. Jest to drogie szkło optyczne z drobną mikropowłoką ze specjalnych polimerów, które zmniejszają odblaski i pomagają w uzyskaniu kontrastu. Powłoka ta może zostać porysowana i powodować problemy, takie jak flary obiektywu. Aby prawidłowo oczyścić obiektyw, użyj dmuchawy (z zestawu do pielęgnacji obiektywu) i zdmuchnij z niego cały brud i kurz. Użyj chusteczki do czyszczenia, aby nałożyć płyn do soczewek i delikatnie wytrzyj obiektyw.

Czyszczenie czujnika aparatu

Wiele aparatów jest wyposażonych w opcję menu umożliwiającą automatyczne czyszczenie czujnika. Opcja ta działa w przypadku regularnej konserwacji i możesz to zrobić za każdym razem, gdy włączasz aparat, zresztą zwykle takie jest ustawienie domyślne. Kamery robią to na kilka sposobów, które najczęściej obejmują mikrowibracje i ładunek ujemny, aby przenieść małe cząsteczki kurzu. Większość aparatów ma na spodzie czujnika małą „lepką” podkładkę, która zbiera kurz, więc gdy to robisz, umieść aparat na płaskiej powierzchni.


Nawet jeśli korzystasz z opcji automatycznego czyszczenia, kurz może nadal wpływać na Twoje zdjęcia. Jeśli masz lustrzankę, będziesz mieć lustro, które przeszkadza w czyszczeniu czujnika. Twój aparat powinien mieć pozycję menu, która zablokuje lustro w celu wyczyszczenia czujnika. Czyszczenie czujnika zwykle nie jest wielkim problemem, jeśli podejmiesz pewne środki ostrożności. Nigdy nie używaj sprężonego powietrza na czujniku, korzystaj przede wszystkim z gruszki fotograficznej. Przed czyszczeniem matrycy zrób zdjęcie próbne, aby sprawdzić, ile jest w nim kurzu. Fotografuj na przykład jasne niebo lub jasną powierzchnię i używaj małej przysłony (f/22 lub więcej). Gdy zdejmiesz obiektyw, skieruj otwarty aparat w dół, aby wypadł kurz. Następnie delikatnie dmuchnij w otwór tak, aby końcówka dmuchawy znajdowała się poza korpusem aparatu. Zrób kolejne zdjęcie testowe i porównaj je z tym, które zrobiłeś wcześniej do czyszczenia. Jeśli okaże się, że nadal jest kurz – musisz operacje czyszczenia powtórzyć. Najbardziej drastycznym etapem usuwania zabrudzeń czujnika jest metoda czyszczenia na mokro. Czyszczenie na mokro jest zwykle potrzebne, gdy masz smar, olej lub bardzo ciężki przypadek zanieczyszczenia kurzem. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do swoich możliwości postępowania zgodnie z instrukcjami czyszczenia czujnika, nie rób tego – zleć to komuś doświadczonemu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak dbać o sprzęt fotograficzny? Kupić dobrą torbę fotograficzną, która pomieści cały sprzęt potrzebny do sesji, a także akcesoria do czyszczenia, baterie, filtry, zapasowe karty itp. Powinna być wyściełana, aby chronić to, co jest w środku. Nic nie powinno się zacinać ani ocierać o inny sprzęt – użyj przegródek, jeśli je masz. Jeśli nie fotografujesz codziennie, przechowuj swój sprzęt w torbie na aparat. Uchroni go przed kurzem domowym i będzie gotowy, gdy go potrzebujesz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756