Poradniki Eksperta

Jak fotografować kwiaty?


Kwiaty to chyba jeden z najbardziej wdzięcznych tematów fotograficznych. Zwłaszcza dla początkujących fotografów. Są cierpliwe, nie uciekną z planu zdjęciowego, co najwyżej zwiędną w świetle gorących lamp. Jednak także wtedy mogą stanowić interesujące źródło inspiracji. Fotografowanie kwiatów to ogromna przyjemność i szerokie pole do nauki robienia zdjęć. Poradnik jak fotografować kwiaty mógłby zawierać dziesiątki stron, jednak tu możemy zmieścić tylko kilka podstawowych porad.


Jak fotografować kwiaty


Jak zabrać się do fotografii kwiatów?


Oszałamiające kolory kwiatów, ich misterne szczegóły i niesamowita różnorodność oznaczają, że nigdy nie będziesz się nudzić fotografowaniem tych cudów natury. Jednak bez odpowiedniego światła i kompozycji trudno jest pokazać prawdziwe piękno fotografowanego obiektu. Zacznij więc od podstaw.

Przygotuj ujęcie, weź pod uwagę podstawowe zasady fotografii, chwyć aparat (dowolny aparat, nawet smartfon) i rób nie jedno, ale kilka zdjęć, które są całkowicie godne mediów społecznościowych i strony internetowej, a wszystko to w zaciszu własnej przestrzeni domowej. Możesz też wyjść do własnego ogrodu, do parku czy ogrodu botanicznego, a tam niemal od świtu do zmierzchu znajdziesz tysiące kwiatów godnych zainteresowania.


Fotografuj w miękkim świetle


Rodzaj światła, w którym fotografujesz, może mieć duży wpływ na zdjęcia kwiatów. Zazwyczaj lubimy wychodzić na zewnątrz w słoneczną pogodę, ale zwykle nie jest to dobry rodzaj światła do robienia zdjęć kwiatów. Jasne światło słoneczne może tworzyć ostre cienie na obiekcie i może spowodować, że jaśniejsze obszary płatków będą prześwietlone.


Często o wiele lepiej jest robić zdjęcia kwiatów, gdy niebo jest lekko zachmurzone. Chmury działają jak naturalny dyfuzor, zmiękczając światło padające na obiekt. Złota godzina, kiedy słońce jest niżej na niebie, również świetnie nadaje się do tego rodzaju fotografii. Możesz także spróbować poszukać kwiatów w cieniu, na przykład pod drzewem lub w cieniu budynku.


Jak fotografować kwiaty w pomieszczeniach? Światło okienne jest idealne do ich oświetlania, o ile słońce nie świeci bezpośrednio na fotografowany obiekt. Uważaj na fotografowanie kwiatów przy sztucznym świetle, takim jak lampa, ponieważ żarówki mają tendencję do tworzenia ciepłych barw, a Twoje kwiaty będą zabarwione na pomarańczowo.


Aparaty w naszej ofercie:Uprość tło


Jednym z największych błędów popełnianych podczas fotografowania kwiatów jest niemyślenie o tle. Ruchliwe tło bardzo rozprasza i odciąga uwagę widza od kwiatów, na których chcesz się skupić.


Problem z fotografowaniem kwiatów polega na tym, że często są otoczone innymi roślinami, mają wokół brzydki płot lub inne niezbyt urodziwe tło za nimi. Uzyskanie czystego tła jest ważne, więc musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby je zapewnić.


Na zewnątrz zawsze jest jedna część sceny, która jest ładna i czysta, a jest nią niebo. Tak więc prostą metodą uzyskania jednolitego tła za kwiatami jest zrobienie zdjęcia pod małym kątem, skierowanie aparatu w stronę nieba. Inną opcją jest użycie ziemi jako tła, o ile nie rozprasza to zbytnio kompozycji. Zielone liście lub trawa sprawdzają się lepiej niż ziemia, ponieważ żywy kolor zwykle uzupełnia barwy kwiatów.


Wypełnij kadr


Kwiaty są pełne misternych szczegółów, ale trudno je uchwycić aparatem, chyba że się zbliżysz. Wiele osób martwi się „odcięciem” krawędzi płatków na swoich zdjęciach kwiatów, więc w końcu zawierają część tła, aby cały kwiatek znalazł się w kadrze. Jednak zbliżenie się i wypełnienie całego kadru tylko częścią pojedynczego kwiatu często tworzy mocniejsze zdjęcie.


Użyj obiektywu makro


Jeśli chcesz uchwycić szczegóły z bliska na zdjęciach kwiatów, będziesz potrzebować obiektywu makro. Na rynku jest wiele obiektywów tego typu, więc nie powinieneś mieć problemu z jego wyborem – w zależności od aparatu, którym będziesz uprawiał fotografowanie kwiatów.


Używając obiektywów makro musisz pamiętać, że głębia ostrości staje się bardzo płytka. Oznacza to, że tylko niewielka część obrazu będzie ostra, a wszystko przed lub za tym obszarem będzie rozmazane. Dlatego należy bardzo uważać, aby ustawić ostrość na żądanym obszarze i nie ruszać aparatem po jej ustawieniu. Z drugiej strony piękny bokeh tylko podkreśli walory fotografowanych kwiatów.


Jak fotografować kwiaty – bądź kreatywny


Kwiaty to świetne obiekty do eksperymentowania, zarówno podczas fotografowania, jak i przetwarzania końcowego. Jedną z technik, często używanych podczas fotografowania kwiatów w pomieszczeniach jest uchwycenie ich cienia na ścianie. Jeśli masz jasne źródło światła, takie jak słońce lub lampa, tworzenie cieni jest łatwe. Po prostu umieść wazon z kwiatami przed zwykłą ścianą i upewnij się, że światło pada na kwiaty w kierunku ściany.

Podczas przetwarzania końcowego możesz spróbować poeksperymentować z efektami malarskimi, aby Twoje zdjęcie wyglądało tak, jakby zostało namalowane (na przykład akwarela czy obraz olejny). Ten rodzaj edycji naprawdę pasuje do zdjęć kwiatów.


Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się fotografować lub edytować swoje zdjęcia kwiatów, zawsze pamiętaj o tym, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by podkreślić ich niesamowity kolor, formę i misterne szczegóły.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756