Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić dobre zdjęcia świąteczne?

 2023-10-09 

Boże Narodzenie zawsze wiąże się z pięknymi chwilami i wspomnieniami, które chcemy uwiecznić na zdjęciach. Niezależnie od tego, czy jest to dziecko odkrywające prezenty, siedzenie na kolanach Świętego Mikołaja czy świecące dekoracje, istnieje wiele powodów, dla których warto robić dobre zdjęcia świąteczne. Świętujemy wieczorem, a przyćmione światła choinki, choć urokliwe, nie pomagają aparatowi uchwycić tej chwili.

Ustawienie aparatu – jak dobrać obiektyw?

Robiąc zdjęcia świąteczne, pierwszym problemem jaki napotykamy, jest niewystarczająca ilość światła, aby prawidłowo naświetlić zdjęcia. Najpewniejszym sposobem na zrobienie dobrze naświetlonych, ostrych i dobrej jakości zdjęć, jest rozpoczęcie od wybrania możliwie najszerszej przysłony. W ten sposób więcej światła przedostanie się przez obiektyw i dotrze do czujnika urządzenia, co przechyla szalę zwycięstwa na Twoją korzyść. Aby to zrobić, wybierz w aparacie tryb ręczny (M) lub tryb priorytetu przysłony (A lub Av). Następnie użyj pokrętła sterującego i kręć nim, aż dojdziesz do maksimum, przy możliwie najniższej wartości, na przykład f/3,5. Jeśli masz obiektyw szerokokątny, na przykład 35 mm f/1,8, będziesz miał jeszcze łatwiej. Jednak im większa zastosowana przysłona, tym krótszy będzie obszar ostrości na obrazie. Oznacza to, że możesz zrobić portret i uzyskać tylko jedno z dwojga oczu, które będzie ostre. Co zrobić, jeśli w aparacie nie ma trybu ręcznego, ani trybu priorytetu przysłony? Program tematyczny Portret w aparatach kompaktowych zazwyczaj wykorzystuje dużą przysłonę, podobnie jak tryb Świec, który także może spełnić swoje zadanie. Jednak lustrzanka czy bezlusterkowiec, będą bardziej przydatne, gdy masz zamiar robić zdjęcia świąteczne.

Lustrzanki cyfrowe w naszej ofercie:

Zdjęcia portretowe – ISO w aparacie

Gdy aparat znajduje się w trybie ręcznym lub w trybie priorytetu przysłony i wybierzesz dużą przysłonę, musisz uważać, aby nie doszło do rozmycia w ruchu. Rozmycie w ruchu ma miejsce, gdy aparat robi zdjęcie wolniej, niż porusza się obiekt. W rezultacie Twoje zdjęcie jest niewyraźne. Czasem ma to swój urok – zwłaszcza gdy fotografujesz płynącą wodę. Jednak zdjęcia świąteczne powinny być ostre. Upewnij się, że masz prędkość migawki co najmniej 1/60 sekundy. Dzięki temu będziesz mógł trzymać aparat w ręku i fotografować nieruchome obiekty, bez efektu rozmycia w ruchu. W trybie ręcznym możesz zaprogramować tę prędkość. W trybie priorytetu przysłony, konieczne będzie wybranie wystarczająco wysokiej czułości ISO, aby aparat nie musiał zmniejszać szybkości. Jeśli fotografujesz podczas świąt nadmiernie podekscytowane dzieci, preferowana prędkość będzie znacznie większa – minimum 1/125 lub 1/250 sekundy. Ważne jest, by prędkość migawki była wystarczająco duża, aby zamrozić ruch obiektów, ale nic więcej. Ponieważ im większa prędkość, tym mniej światła dostaje się do aparatu i tym trudniej jest go poprawnie naświetlić.


Czas świąt to czas słabego – dla fotografa – światła. Lekarstwem jest czułość ISO. Niestety ISO tworzy cyfrowy szum i trochę pogarsza jakość zdjęć. Jednak zdjęcia przy słabym oświetleniu zmuszają nas do kompromisu. Kiedy więc masz już szeroką przysłonę i określisz minimalną prędkość, jaką musisz osiągnąć, aby uchwycić ruch obiektów, czas określić czułość ISO. Jeśli pracujesz w trybie ręcznym, eksperymentuj z różnymi wartościami ISO, aż ekspozycja zdjęcia będzie wyglądać dobrze. Aby dowiedzieć się, co się dzieje, spójrz na histogram lub miernik ekspozycji aparatu na wyświetlaczu Twojego aparatu. Także w tym przypadku najbardziej przydatna okaże się lustrzanka, czy bezlusterkowiec.


Świąteczne światła – w domu, czy na zewnątrz – to feeria różnych kolorów, a zatem różna temperatura barwowa światła. Aby uniknąć pomarańczowych twarzy, zalecane jest użycie wstępnego ustawienia balansu bieli na światło wolframowe. Możesz też ustawić balans bieli ręcznie. Czasami ręczny balans może za bardzo ochłodzić obraz, więc możesz dodać trochę ciepła, wybierając odpowiednią wartość – ręcznie dostosowując balans bieli w obudowie. Rozważ fotografowanie w formacie RAW, jeśli pozwala na to Twój aparat, co pozwoli Ci łatwo skompensować lub skorygować balans bieli obrazu w postprodukcji na komputerze.

Jaki aparat do zdjęć świątecznych będzie najbardziej użyteczny?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec, z odpowiednim zestawem obiektywów pozwoli rozwiązać Ci ten problem. Pamiętaj o tym, że masz do czynienia z ograniczoną ilością światła – naturalnym więc wyborem będzie każdy, stosunkowo jasny obiektyw. Zoom w naturalny sposób pozwoli na szybkie zwielokrotnienie kadrów, ale stała ogniskowa wynosząca 50 mm lub nieco dłuższa, sprawdzi się doskonale. Jasny obiektyw, na przykład f/1,8 czy f/2, zarówno ograniczy wzrost czułości, jak i stworzy rozmyte tło. Wypróbuj obiektywu 28–80 mm lub podobnego. W ten sposób uzyskasz szeroki kąt do portretów grupowych i fotografowania domów/budynków, które są wspaniale udekorowane, a także będziesz w stanie uchwycić intymne i zachęcające zbliżenia.


Jeśli chcesz uzyskać piękny efekt bokeh na choince (gdzie światła są rozmyte), musisz fotografować z możliwie najszerszym otwarciem obiektywu, utrzymując niską wartość przysłony, najlepiej w okolicach f /1,4 – f /2. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej wartości światła do aparatu, co spowoduje rozmycie świateł drzewka. Idealnie byłoby używać bardzo jasnego obiektywu, jak to zwykle bywa w przypadku obiektywów stałoogniskowych typu 28 mm, 35 mm, 50 mm, czy 85 mm, które otwierają się przy f/1,8 lub nawet f/1,4. Im większa przysłona (a tym samym mniejsza liczba), tym więcej światła wpuścisz. Zdjęcia rodzinne, portrety, wspólne zdjęcia dzieci pod świąteczną choinką – wszystko to doskonale daje się do fotografowania przy użyciu obiektywu 24–70 mm.

Zdjęcia świąteczne – co z lampą błyskową?

Jeśli chcesz zachować nastrój na zdjęciach i nie zepsuć ich zbyt białym i zbyt mocnym błyskiem lampy błyskowej, lepiej nie używać bezpośredniej lampy błyskowej aparatu. Jeśli koniecznie musisz dodać światło za pomocą lampy błyskowej, to pamiętaj, aby skierować ją w stronę ściany lub sufitu. Uzyskasz dzięki temu światło pośrednie. Możesz także użyć dyfuzora lub softboksa, aby rozbić zbyt ostre światło.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756