Jeśli skupiasz się tylko na robieniu zdjęć dość niewielkich produktów, to namiot bezcieniowy będzie na początek praktycznym rozwiązaniem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w więcej sprzętu, jeśli chcesz fotografować nieco bardziej kreatywnie. Tego typu konfiguracja pozwoli również na wykonywanie zdjęć typu makro.
Czego Ci potrzeba na początek: najprostsze mini studio – namiot bezcieniowy – jest wykonane z tektury z zaokrąglonym białym tłem, otworami z białej tkaniny rozpraszającymi światło i odpowiednim oświetleniem. Oto lista potrzebnych materiałów i narzędzi:
- Pudełko kartonowe, prostokątne, a najlepiej sześcian o wymiarach około 50 x 50 x 50 cm;
- Kilka kartek A4 białego papieru;
- Duży kartonowy biały arkusz, około 50 × 70 cm;
- Kawałek białej tkaniny o wymiarach około 50 × 170 cm;
- Klej do drewna lub tkaniny;
- Ostry nóż i dobre nożyczki;
- Jedna, dwie lub trzy lampy z żarówką dzienną o temperaturze barwowej 5 400 kelwinów.
Z 4 z 6 stron kartonu wytnij otwory, pozostawiając 3 cm od każdej krawędzi. Spód i tył zostaw nienaruszone. Po wycięciu kartonu, otrzymasz strukturę swojego namiotu bezcieniowego. Listwę górną można wzmocnić z przodu paskiem złożonej tektury, aby zapobiec jej wyginaniu. Żeby wyłożyć wewnętrzne części białym papierem, wytnij paski z arkuszy papieru A4 i wklej je do kartonu. Przyklej paski papieru klejem w sztyfcie i umieść je w kartonie. Rób to tylko w miejscach, które nie będą zasłonięte dużym białym arkuszem tła. Posiadanie białego wnętrza jest ważne dla jasności twojego pudełka. Możesz też wszystkie wewnętrzne części kartonu pomalować białą farbą.
Umieść duży biały arkusz w kartonie. Arkusz ten powinien tworzyć najpierw płaską, poziomą powierzchnię, a następnie zaokrąglenie do góry. Karton musi pozostać bardzo czysty i bez zagnieceń. Za pomocą paska papieru, przyklej górę arkusza do pudła. Teraz weź kawałek białego materiału i przytnij go tak, aby można było prawie obejść pudełko. Zostaw również około 15 cm więcej, niż szerokość pudełka. Na przykład dla zastosowanego tutaj pudła o wymiarach 50 × 50 cm i wysokości 50 cm, tkanina ma wymiary 50 × 170 cm. Tkanina rozprasza światło, dzięki czemu unika się cieni wokół przedmiotu.
Warto przymocować tkaninę do kartonu bez zagnieceń, ale bez naciągania, aby zapobiec jej deformacji. Przyklej tkaninę klejem do drewna lub tkaniny i taśmą do pakowania, aby utrzymać ją na miejscu podczas wysychania kleju. Taśmę klejącą można pozostawić na miejscu, nawet po wyschnięciu kleju. Unikaj zaklejania tła fotograficznego, ponieważ klej zawsze zostawia jakieś ślady. Po sklejeniu tkaniny, Twoje mini studio fotograficzne jest gotowe.
Zaproponowana tu konstrukcja namiotu bezcieniowego, to najprostsze rozwiązanie. Jeśli zamierzasz używać go w fotografii częściej, warto pomyśleć o mocniejszej konstrukcji. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie namiotu z drewnianych listewek. Twoje mini studio będzie solidniejsze, a to pozwoli na zamocowanie oświetlenia bezpośrednio do drewnianej skrzynki.