Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić namiot bezcieniowy?

 2022-12-21 

Jeśli od dawna zastanawiasz się nad założeniem domowego studia fotograficznego, ale się wahasz, bo nie wiesz, jak się do tego zabrać, ten poradnik powinien Ci pomóc. Czasami trudno jest rozpocząć tego rodzaju projekt, ponieważ pojawia się wiele pytań: ile to będzie kosztowało? Czy będę umiał to zrobić? Tymczasem najmniejsze, domowo studio jest w zasięgu Twojej ręki. Jak zrobić namiot bezcieniowy we własnym domu? Niewiele potrzeba – zacznij od tekturowego pudła.

Jak zrobić namiot bezcieniowy? Karton, papier i nożyczki


Jeśli skupiasz się tylko na robieniu zdjęć dość niewielkich produktów, to namiot bezcieniowy będzie na początek praktycznym rozwiązaniem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w więcej sprzętu, jeśli chcesz fotografować nieco bardziej kreatywnie. Tego typu konfiguracja pozwoli również na wykonywanie zdjęć typu makro.

Czego Ci potrzeba na początek: najprostsze mini studio – namiot bezcieniowy – jest wykonane z tektury z zaokrąglonym białym tłem, otworami z białej tkaniny rozpraszającymi światło i odpowiednim oświetleniem. Oto lista potrzebnych materiałów i narzędzi:


  • Pudełko kartonowe, prostokątne, a najlepiej sześcian o wymiarach około 50 x 50 x 50 cm;
  • Kilka kartek A4 białego papieru;
  • Duży kartonowy biały arkusz, około 50 × 70 cm;
  • Kawałek białej tkaniny o wymiarach około 50 × 170 cm;
  • Klej do drewna lub tkaniny;
  • Ostry nóż i dobre nożyczki;
  • Jedna, dwie lub trzy lampy z żarówką dzienną o temperaturze barwowej 5 400 kelwinów.


Z 4 z 6 stron kartonu wytnij otwory, pozostawiając 3 cm od każdej krawędzi. Spód i tył zostaw nienaruszone. Po wycięciu kartonu, otrzymasz strukturę swojego namiotu bezcieniowego. Listwę górną można wzmocnić z przodu paskiem złożonej tektury, aby zapobiec jej wyginaniu. Żeby wyłożyć wewnętrzne części białym papierem, wytnij paski z arkuszy papieru A4 i wklej je do kartonu. Przyklej paski papieru klejem w sztyfcie i umieść je w kartonie. Rób to tylko w miejscach, które nie będą zasłonięte dużym białym arkuszem tła. Posiadanie białego wnętrza jest ważne dla jasności twojego pudełka. Możesz też wszystkie wewnętrzne części kartonu pomalować białą farbą.


Umieść duży biały arkusz w kartonie. Arkusz ten powinien tworzyć najpierw płaską, poziomą powierzchnię, a następnie zaokrąglenie do góry. Karton musi pozostać bardzo czysty i bez zagnieceń. Za pomocą paska papieru, przyklej górę arkusza do pudła. Teraz weź kawałek białego materiału i przytnij go tak, aby można było prawie obejść pudełko. Zostaw również około 15 cm więcej, niż szerokość pudełka. Na przykład dla zastosowanego tutaj pudła o wymiarach 50 × 50 cm i wysokości 50 cm, tkanina ma wymiary 50 × 170 cm. Tkanina rozprasza światło, dzięki czemu unika się cieni wokół przedmiotu.

Warto przymocować tkaninę do kartonu bez zagnieceń, ale bez naciągania, aby zapobiec jej deformacji. Przyklej tkaninę klejem do drewna lub tkaniny i taśmą do pakowania, aby utrzymać ją na miejscu podczas wysychania kleju. Taśmę klejącą można pozostawić na miejscu, nawet po wyschnięciu kleju. Unikaj zaklejania tła fotograficznego, ponieważ klej zawsze zostawia jakieś ślady. Po sklejeniu tkaniny, Twoje mini studio fotograficzne jest gotowe.


Zaproponowana tu konstrukcja namiotu bezcieniowego, to najprostsze rozwiązanie. Jeśli zamierzasz używać go w fotografii częściej, warto pomyśleć o mocniejszej konstrukcji. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie namiotu z drewnianych listewek. Twoje mini studio będzie solidniejsze, a to pozwoli na zamocowanie oświetlenia bezpośrednio do drewnianej skrzynki.

Namioty bezcieniowe w naszej ofercie:

Jak zrobić namiot bezcieniowy – pomyśl o oświetleniu


Oświetlenie namiotu bezcieniowego jest niezbędne. Bezwzględnie należy stosować tak zwane żarówki dzienne, ponieważ światło nie powinno być ani za gorące, bo biel zdjęcia będzie żółta, ani za zimne, bo biel zdjęcia będzie niebieskawa.


Ciepło światła jest mierzone w kelwinach. Musisz zdobyć żarówki, których temperatura wynosi od 5 000 do 6 000 kelwinów. To jedyna znacząca inwestycja, jaką będziesz musiał ponieść, budując mini studio fotograficzne. Plan możesz oświetlić pojedynczą żarówką, ale najlepiej trzema żarówkami umieszczonymi z trzech stron. Oczywiście im więcej lamp, tym zdjęcie jest wyraźniejsze i pozbawione cieni – jeden lub dwa softboxy pozwolą Ci osiągnąć trochę więcej.

Jeśli nie używasz namiotu bezcieniowego, chroń go przed kurzem. Ponieważ raz zabrudzony i poplamiony, popsuje każde zdjęcie.


Teraz wystarczy ustawić aparat bezpiecznie na statywie i użyć 2-sekundowego samowyzwalacza lub zdalnego spustu migawki. Jeżeli używasz obiektywu ze stabilizacją obrazu, redukcją lub kontrolą drgań, ustaw przełącznik w pozycji wyłączonej. Rozpocznij od fotografowania w trybie priorytetu przysłony z czułością ISO 100. Wybierz przysłonę – szeroka przysłona, np. f/1,8 zapewnia wąską głębię ostrości i duże rozmycie, a mała przysłona, np. f/22, zapewnia dużą głębię ostrości i pozwala skupić się na całym obiekcie.


Przede wszystkim wiedz, że posiadanie studia w domu w postaci namiotu bezcieniowego pozwoli Ci jeszcze bardziej przesuwać granice twórczości artystycznej. Tekstury, inscenizacja, fotografia martwej natury, makro, możliwości fotografowania w takim studio są prawie nieograniczone.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756