Poradniki Eksperta

Jaką ogniskową obiektywu wybrać?


Istnieje wiele różnych obiektywów do aparatów, a co za tym idzie, różne ogniskowe. Od fotografowania szerszych widoków po fotografowanie wąskich, ogniskowa obiektywu może wpływać na ogólną jakość obrazu. Chociaż nie ma idealnego obiektywu o ogniskowej do każdej sytuacji, istnieją obiektywy o idealnej ogniskowej w zależności od rodzaju wykonywanej fotografii.


Jaką ogniskową obiektywu wybrać


Ogniskowa jest kluczowym elementem w fotografii, ponieważ opisuje kąt widzenia lub wielkość sceny, którą można uchwycić przez obiektyw. Ogniskowa umożliwia także powiększanie obiektów lub powiększanie obiektów w kadrze.


Ogniskowa to jedna z pierwszych rzeczy, o których myślisz podczas robienia zdjęć, ponieważ pomaga określić, co możesz, a czego nie możesz umieścić w kadrze. W konsekwencji ogniskowa może zmienić właściwości wizualne i kontekst zdjęć

.

Często używamy ogniskowych do opisania rozmiaru obiektywu. Ten pomiar optyczny dotyczy kształtu soczewki, a nie jej wymiarów fizycznych. Ogniskowa nie ma nic wspólnego z fizyczną długością obiektywu, ale jest określana przez to, jak obiektyw skupia światło w stosunku do czujnika aparatu.


Obiektywy do aparatów są narzędziami, a każde narzędzie ma swój cel. Nawet najjaśniej skonstruowany obiektyw z nieskazitelną optyką i błyskotliwym f/1 wciąż może być niewłaściwym narzędziem do określonego celu. Niektórym trudno przyjąć do wiadomości, że najmocniejszy obiektyw na świecie nie jest najdroższy ani najostrzejszy – to raczej ten, który rozumiesz, i umiesz wykorzystać w pełni jego potencjał.


Obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe


Jeśli chodzi o ogniskową, istnieją tylko dwa rodzaje obiektywów: stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, co oznacza, że możesz zmienić pole widzenia (a tym samym powiększenie) swojego obiektywu.


Obiektyw, który jest stałoogniskowy, to taki, który zawsze będzie ustawiony na określoną ogniskową – na przykład 50 mm bez możliwości zmiany. Każdy obiektyw bez stałej ogniskowej jest obiektywem zmiennoogniskowym. Są to obiektywy droższe i mają więcej problemów optycznych niż stałoogniskowe. Powodem tego problemu jest zwiększona liczba elementów obiektywu potrzebnych do regulacji ogniskowej.


Obiektywy w naszej ofercie:



Szeroki, normalny czy teleobiektyw?


Inny podział obiektywów z jakim możesz się spotkać to obiektywy opisane kategoriach pola widzenia, a nie ogniskowej. Polega to na tym, że wraz ze wzrostem ogniskowej obiektywu zmniejsza się jego pole widzenia. Oznacza to, że obiektyw 14 mm pokaże więcej sceny niż obiektyw 85 mm. Istnieją trzy rodzaje obiektywów stałoogniskowych i zmiennoogniskowych, które są rozdzielone na podstawie pola widzenia, dzięki czemu zapewniają większy lub mniejszy kadr.


Szeroki kąt, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia szerokie pole widzenia. Opinie są różne, ale najczęściej za szerokokątny uważa każdy obiektyw o ogniskowej poniżej 50 mm. Charakter obiektywów szerokokątnych sprawia, że są one przydatne, gdy chcesz zawrzeć na zdjęciu dużą ilość informacji. Obiektywy szerokokątne przydają się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba uchwycić dużą scenę z bliskiej lub ograniczonej przestrzeni.


Obiektyw normalny (lub częściej – standardowy) ma zwykle ogniskową około 40-50 mm, daje „normalne” pole widzenia w połączeniu z matrycą pełnoklatkową.

Teleobiektyw może być czasami błędnie rozumiany, jednak technicznie rzecz biorąc każdy obiektyw, który daje węższe pole widzenia niż standardowy obiektyw, powinien być uważany za teleobiektyw. Tak naprawdę nawet obiektyw o skromnej ogniskowej 85 mm jest technicznie teleobiektywem tak samo, jak może być obiektyw 400 mm czy 1200 mm.


Jakiego obiektywu powinieneś użyć?


Jaką ogniskową obiektywu wybrać w zależności od tematu fotografii? Fotografia jest pełna nieprzewidywalnych sytuacji. Bez względu na to, co fotografujesz, może się okazać, że będziesz musiał dostosować siebie i swój aparat do tematu i otoczenia. W większości przypadków oznacza to zmianę obiektywu na bardziej pożądaną ogniskową. Istnieją jednak pewne obiektywy, które w danej sytuacji są bardziej przydatne niż inne. Z drugiej strony nikt nie twierdzi, że nie możesz używać obiektywu w konkretnej sytuacji, poza tym, że wynik może nie być tak pożądany, jak byś chciał.


Portret


Wykonywanie mocnych portretów oznacza, że Twoje zdjęcia oddają charakter fotografowanej osoby. Oznacza to odizolowanie obiektu od tła i pokazanie jego cech w ostry, dobrze zdefiniowany sposób. Jaką ogniskową obiektywu użyć do portretowania? W większości przypadków do portretów najlepiej sprawdzają się obiektywy standardowe i teleobiektywy. Dłuższe ogniskowe redukują niepożądane zniekształcenia i pomagają oddzielić elementy tła i pierwszego planu od obiektu.


Podróż


Fotografia podróżnicza jest niezrównana, jeśli chodzi o nieprzewidywalność. Gdziekolwiek być nie pojechał, z pewnością napotkasz wiele okazji do robienia zdjęć, od pejzaży po portrety z bliska i martwą naturę. Podczas podróży warto korzystać z teleobiektywu średniej klasy. Obiektyw 24-70 mm f/2,8 doskonale nadaje się do pracy w podróży, gdy problemem jest bagaż lub po prostu chcesz podróżować z lekkim bagażem. Jeszcze bardzie uniwersalnym rozwiązaniem są tak zwane „spacerniaki” – obiektywy o ogniskowe 18-200 lub 50-200 mm. Możliwie jasny, normalny obiektyw stałoogniskowy jest również doskonałym narzędziem do fotografowania podczas podróży ze względu na jego stosunkowo niewielkie rozmiary.


Ulica


Podobnie jak w przypadku fotografii podróżniczej, dość jasny teleobiektyw średniej klasy lub jasny normalny obiektyw stałoogniskowy prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się na ulicy. Jeśli jednak wolałbyś stać się niepozornym obserwatorem okolicy i mieć możliwość swobodnego poruszania się, mały, szerokokątny obiektyw zawsze się sprawdzi.


Pejzaże


Prawie każdy obiektyw może być używany jako krajobrazowy, w zależności od sytuacji. W rzeczywistości w przypadku krajobrazów ogniskowa jest mniej ważna niż jakość szkła obiektywu. Najlepiej wybrać najostrzejszy obiektyw o najwyższej jakości, na jaki Cię stać. Szybkość obiektywu nie stanowi większego problemu, ponieważ prawdopodobnie będziesz fotografować ze statywu. Chociaż obiektywy stałoogniskowe działają bardzo dobrze, pamiętaj, że do fotografii pejzażu przyda się też obiektyw zmiennoogniskowy.


Sport i dzika przyroda


Te dwa gatunki mają wspólne potrzeby: fotografowanie z dużej odległości i szybko poruszające się obiekty. Jaką ogniskową obiektywu wybierzesz? Z pewnością potrzebujesz teleobiektywu, który pozwoli Ci zachować dystans, a jednocześnie będzie w stanie sięgnąć i dotknąć obiektu aparatem. W większości przypadków teleobiektyw o ogniskowej 70-200 mm to minimalna ogniskowa wymagana w większości zastosowań. I chociaż obiektywy o dłuższej ogniskowej są i cięższe i dużo droższe, to czasem do fotografowania sportu czy dzikich zwierząt przyda się obiektyw nawet 700 mm.


Owady i kwiaty


W przypadku fotografowania owadów lub kwiatów dobrym pomysłem jest znalezienie obiektywu, który może zbliżyć się do fotografowanego obiektu. Chociaż nie potrzebujesz wyraźnie prawdziwego obiektywu makro (obiektywy o powiększeniu 1:1 lub większym), musisz poszukać obiektywów, które mogą zbliżyć temat i mają doskonałą ostrość. Dopóki nie wiesz, czy chcesz zapuścić się w prawdziwą fotografię makro, teleobiektyw zmiennoogniskowy typu „wszystko w jednym” o ogniskowej w zakresie od 85 mm do 200 mm będzie dobrze działać.


Makro


Obiektywy makro to specjalistyczne obiektywy, które zostały optycznie zaprojektowane do bardzo bliskiego ogniskowania. Dłuższa ogniskowa obiektywu pozwala fotografowi osiągnąć ten sam współczynnik powiększenia, co krótszy obiektyw, ale z większej odległości aparatu. Ułatwia to w razie potrzeby dodanie świateł. Obiektyw makro o dowolnej ogniskowej ma bardzo wąską głębię ostrości, gdy jest ustawiony bardzo blisko. Ogniskowe typowe dla obiektywów makro to 50, 60, 100 i czasami 200 mm.


Fotografia codzienna


Jaką ogniskową obiektywu wybrać do fotografowania na co dzień? Mówiąc najprościej, do takich zdjęć najlepiej nadawał się będzie obiektyw stałoogniskowy 50 mm. Taka ogniskowa doskonale sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach, a opłacalność sprawia, że ten typ obiektywu jest bardzo atrakcyjny dla zwykłych fotografów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756