Przetestuj i naucz się obsługiwać kamerę. Przeczytaj dołączoną instrukcję. Jednym z pierwszych kroków na drodze do fotografii, jest nauczenie się zasad pracy z aparatem. W zależności od wybranego sprzętu, łatwo jest pomylić wszystkie przyciski, menu i pokrętła, ale zasadniczo działają one tak samo, zapewniając dobrze naświetlone obrazy.
Ważne jest, byś poznał podstawową terminologię dotyczącą aparatu – wszystko zaczyna się od części aparatu, czasu otwarcia migawki, przysłony i ogniskowej. W miarę postępów pomaga również zrozumieć, jak działa trójkąt ekspozycji, dzięki czemu można znacznie lepiej pojąć, jak działają aparaty.
Trzy kluczowe terminy, z jakimi musisz się zapoznać podczas nauki fotografii, to:
- przysłona – otwór w obiektywie, który wpuszcza światło do korpusu aparatu. Ustawienia przysłony są określane jako f/stop. Większa przysłona lub szerszy otwór ma mniejszą liczbę f/stop. Mniejsza przysłona lub węższy otwór, ma większą liczbę f/stop;
- szybkość migawki – czas, przez jaki migawka pozostaje otwarta. Ma to znaczenie, ponieważ im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła dostaje się do aparatu. Szybkość migawki jest mierzona w pełnych sekundach lub ułamkach sekund. ISO odnosi się do czułości czujnika aparatu na światło;
- ogniskowa – miara używana do opisu różnych obiektywów i ich możliwości pod względem kąta widzenia i odległości. Obiektywy szerokokątne mają krótsze ogniskowe, np. 8 mm lub 22 mm. Teleobiektywy mają dłuższe ogniskowe, np. 600 mm i mogą pokazać odległe obiekty. Obiektyw zmiennoogniskowy może mieć wiele ogniskowych, podczas gdy obiektyw stałoogniskowy ma jedną stałą ogniskową.
Kiedy będziesz fotografował w słabym świetle, będziesz musiał poszerzyć przysłonę, aby wpuścić wystarczającą ilość światła do obiektywu. Ma to jednak poważny efekt uboczny – małą głębię ostrości. Ten, jeden z wielu przykładów pokazuje, że ważną lekcją, jaką trzeba pobrać, jest poznanie zasad działania optyki obiektywu i jej współzależności z mechanizmami aparatu fotograficznego (szczególnie z przysłoną).