Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nauka fotografii – jak się uczyć fotografii?

 2022-11-14 

Wiele osób, które chcą nauczyć się fotografii, nie wie, od czego zacząć. Bez odrobiny podstawowej wiedzy trudno jest zrozumieć wszystkie terminy i pojęcia związane z fotografią, a to może spowolnić uczenie się. Fotografia to hobby, którego możesz nauczyć się sam. Próby i błędy oraz częste ćwiczenia, pomogą Ci opanować takie pojęcia jak ekspozycja, przysłona, czas otwarcia migawki i inne.

Nauka fotografii – podstawy


Przetestuj i naucz się obsługiwać kamerę. Przeczytaj dołączoną instrukcję. Jednym z pierwszych kroków na drodze do fotografii, jest nauczenie się zasad pracy z aparatem. W zależności od wybranego sprzętu, łatwo jest pomylić wszystkie przyciski, menu i pokrętła, ale zasadniczo działają one tak samo, zapewniając dobrze naświetlone obrazy.


Ważne jest, byś poznał podstawową terminologię dotyczącą aparatu – wszystko zaczyna się od części aparatu, czasu otwarcia migawki, przysłony i ogniskowej. W miarę postępów pomaga również zrozumieć, jak działa trójkąt ekspozycji, dzięki czemu można znacznie lepiej pojąć, jak działają aparaty.


Trzy kluczowe terminy, z jakimi musisz się zapoznać podczas nauki fotografii, to:


  • przysłona – otwór w obiektywie, który wpuszcza światło do korpusu aparatu. Ustawienia przysłony są określane jako f/stop. Większa przysłona lub szerszy otwór ma mniejszą liczbę f/stop. Mniejsza przysłona lub węższy otwór, ma większą liczbę f/stop; 
  • szybkość migawki – czas, przez jaki migawka pozostaje otwarta. Ma to znaczenie, ponieważ im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła dostaje się do aparatu. Szybkość migawki jest mierzona w pełnych sekundach lub ułamkach sekund. ISO odnosi się do czułości czujnika aparatu na światło;
  • ogniskowa – miara używana do opisu różnych obiektywów i ich możliwości pod względem kąta widzenia i odległości. Obiektywy szerokokątne mają krótsze ogniskowe, np. 8 mm lub 22 mm. Teleobiektywy mają dłuższe ogniskowe, np. 600 mm i mogą pokazać odległe obiekty. Obiektyw zmiennoogniskowy może mieć wiele ogniskowych, podczas gdy obiektyw stałoogniskowy ma jedną stałą ogniskową.

Kiedy będziesz fotografował w słabym świetle, będziesz musiał poszerzyć przysłonę, aby wpuścić wystarczającą ilość światła do obiektywu. Ma to jednak poważny efekt uboczny – małą głębię ostrości. Ten, jeden z wielu przykładów pokazuje, że ważną lekcją, jaką trzeba pobrać, jest poznanie zasad działania optyki obiektywu i jej współzależności z mechanizmami aparatu fotograficznego (szczególnie z przysłoną).

Nauka fotografii – trochę sztuki


Fotografowanie to nie tylko sprawne posługiwanie się aparatem i innymi narzędziami technicznymi. Musisz zagłębić się w sztukę i filozofię fotografii, poznać jej niemal dwustuletnią historię. To także – a dla niektórych nawet przede wszystkim – umiejętność patrzenia i dostrzegania tego, czego nikt inny nie widzi. Dlatego oprócz nauki obsługi aparatu, koniecznie trzeba poznać tajniki kompozycji obrazu, czy oddziaływania na siebie kolorów. Jeśli nie będziesz umieć opanować podstawowych zasad kompozycji, będziesz miał trudności z robieniem naprawdę dobrych zdjęć. Trójpodział to często pierwsza zasada kompozycyjna, z którą spotyka się każdy początkujący fotograf. Podstawowym założeniem jest podzielenie kadru aparatu na trzy części. Gdy umieścisz kluczowe obiekty na tych liniach, kompozycja obrazu działa lepiej. To narzędzie, które zawsze działa. Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się dużo o fotografii, to świetny sposób na ulepszenie swoich zdjęć.


Kiedy zrozumiesz wagę wizualną, zaczniesz rozumieć, jak ludzie patrzą na zdjęcia i jak możesz umieścić określone elementy w kadrze, aby skierować uwagę widza tam, gdzie chcesz. To nie tyle narzędzie czy reguła, ile zrozumienie.

Aparaty w naszej ofercie:

Nauka fotografii – od samouka do studiów wyższych


Wraz z pojawieniem się bardziej przystępnych cenowo aparatów cyfrowych z imponującymi możliwościami, nie wspominając o smartfonach, mediach społecznościowych i aplikacjach do udostępniania zdjęć, rozwinęło się upodobanie do robienia zdjęć. Niektóre osoby inspiruje to do prawdziwego ćwiczenia sztuki i zainwestowania czasu w rozwijanie poważnych umiejętności i rozpoczęcia przygody z fotografią dla początkujących.


Na początek wystarczy nauka samodzielna – dziś jest tak wiele możliwości pogłębiania swej wiedzy: bardzo bogata literatura, Internet, samouczki i poradniki pisane przez entuzjastów fotografii. Jednocześnie, właśnie dzięki Internetowi możesz poznawać fotografie innych ludzi, także uznanych artystów, profesjonalnych fotografów modowych, czy fotoreporterów z ogromnym doświadczeniem. W sieci znajdziesz bardzo dużo takich materiałów źródłowych.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie fotografii, jest kontakt z innymi hobbystami. Zacznij publikować swoje zdjęcia na forach dyskusyjnych w Internecie, by poznać opinie innych. Spróbuj dołączyć do klubu fotograficznego lub wziąć udział w podstawowych zajęciach fotograficznych w lokalnym centrum sztuki lub bibliotece.


Możesz znaleźć instytucję, która organizuje warsztaty fotograficzne. Takie warsztaty są świetnym źródłem wiedzy, nie tylko o fotografii jako sztuce, ale także o technicznych aspektach pracy aparatów i innego sprzętu fotograficznego. Po wzięciu udziału w warsztatach podstawowych, możesz poszerzać wiedzę i mieć zajęcia dla średnio zaawansowanych, które pomogą Ci dalej doskonalić swoje rzemiosło. Możesz także kontynuować naukę fotografii w wielu placówkach na poziomie wyższym.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756