Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zdjęcia Księżyca – jak zrobić zdjęcia Księżyca?

 2023-07-31 

Księżyc wisi na niebie, duży, jasny, tajemniczy i piękny. Próbujesz zrobić mu zdjęcie i otrzymujesz żałosną białą plamę unoszącą się w morzu cyfrowego szumu i ciemności. To frustrujące, zwłaszcza gdy doświadczasz superksiężyca, krwawego księżyca, księżyca żniw lub innych zjawisk księżycowych, które tak naprawdę niewiele znaczą, ale są bardzo interesujące wizualnie i pomagają stronom internetowym w zwiększaniu liczby wyświetleń.

Dlaczego tak trudno zrobić zdjęcie Księżyca?

Jeśli wcześniej próbowałeś uchwycić Księżyc, który okazał się bardzo mały i był tylko białą plamą na niebie, nie denerwuj się. Wielu fotografów przy pierwszych próbach przechodzi przez podobne problemy.


Fotografia księżyca jest ekscytująca, ponieważ można ją robić na wiele różnych sposobów. Możesz zrobić zdjęcie Księżyca za pomocą teleobiektywu i uchwycić jego szczegóły, nawet wielkie kratery. W ramach kompozycji możesz sfotografować ciekawy krajobraz lub scenę z Księżycem.


Zacznijmy od złych wieści: natknięcie się na piękny Księżyc i oczekiwanie, że uchwycisz go smartfonem, jest bardzo mało prawdopodobne. W rzeczywistości prawdopodobnie skończysz z białą, nieostrą plamą na czarnym, zaszumionym tle. Przykre, prawda? Dzieje się tak dlatego, że Twój smartfon – przynajmniej sam – nie jest przeznaczony do robienia takiego zdjęcia. Obiektyw jest za szeroki, matryca generuje za dużo szumu cyfrowego, a na soczewce obiektywu często zostaje brud z kieszeni, która zamazuje dodatkowo obraz.


Najlepszym sposobem na naukę fotografowania księżyca jest zaawansowany aparat z regulacją ekspozycji i długim teleobiektywem. Właściwie każdy nowoczesny aparat, nawet kompaktowy z obiektywem zmiennoogniskowym może dużo zdziałać, choć sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Gdy zbliżasz się do końca zakresu teleobiektywu, nie może on wpuścić tak dużo światła, jak potrzeba, ponieważ zmniejsza się przysłona. W rezultacie musisz zwiększyć czułość czujnika na światło, co powiększa szum cyfrowy. Być może będziesz musiał trochę poeksperymentować, aby znaleźć idealną równowagę powiększenia i szumu dla konkretnego aparatu, zwłaszcza jeśli jest to aparat z monstrualnym 50-krotnym zoomem. Wiele aparatów oferuje również „cyfrowy zoom”, który należy zignorować, ponieważ po prostu przycina obraz, co można zrobić lepiej w postprodukcji.

Zdjęcia Księżyca – wyzwania

Jak zrobić zdjęcia Księżyca, by jego obraz nie przypominał białego placka? Warto poznać kilka zasad, którymi rządzi się nasz naturalny satelita. Ważne jest, aby zrozumieć podstawy faz Księżyca. Przechodzi on przez różne fazy w ciągu miesiąca. Kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem, czyli mamy „Księżyc w nowiu”, jest on całkowicie niewidoczny, ponieważ żadne światło słoneczne nie pada na stronę księżyca skierowaną do nas. Kiedy jest odwrotnie – Ziemia znajduje się między Księżycem a Słońcem – strona Księżyca skierowana w naszą stronę jest oświetlona i otrzymujemy „Księżyc w pełni”. Cykl ten powtarza się co 29,53 dni, co nazywa się jego „okresem synodycznym”. Oto schemat różnych faz Księżyca:


  • Gdy Księżyc w nowiu staje się oświetlony, przechodzi przez półksiężyc, potem ćwiartkę, po której następuje etap Gibbous. Wreszcie osiąga pełnię księżyca, a następnie cień zaczyna wkradać się po drugiej stronie. Cykl powtarza się w odwrotnej kolejności – Gibbous, Quarter, Crescent – aż ponownie otrzymamy Księżyc w nowiu.
  • Księżyc „przybywa”, gdy staje się bardziej oświetlony, i „zanika”, gdy jest mniej oświetlony. Przybywający i zanikający półksiężyc mają ten sam kształt, ale pojawiają się po przeciwnych stronach Księżyca.
  • Jest jeszcze kilka innych przydatnych informacji o tym, jak Księżyc wygląda w różnym czasie:
  • Księżyc jest pływowo związany z Ziemią, co oznacza, że widzimy tylko jedną stronę Księżyca, bez względu na porę dnia, porę roku lub położenie na Ziemi.
  • Odległość od Ziemi do Księżyca zmienia się w ciągu roku. Kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, często określa się go mianem „Superksiężyca”. Kiedy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, określa się go mianem „Mikroksiężyca”.
  • Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, następuje zaćmienie. Gdy Księżyc blokuje Słońce (jest to bardziej znany rodzaj zaćmienia) jest to zaćmienie Słońca, podczas gdy zaćmienie Księżyca jest wtedy, gdy cień Ziemi pada na Księżyc.
  • Księżyc podczas zaćmienia Księżyca jest często określany jako „Krwawy Księżyc” ze względu na jego czerwony wygląd.
  • Na półkuli północnej oświetlenie Księżyca przesuwa się od prawej do lewej. Na półkuli południowej oświetlenie przesuwa się od lewej do prawej. Jeśli stoisz na równiku, oświetlenie będzie się różnić w zależności od pory dnia.

Podstawy księżycowej fotografii

Zdecyduj się na zbliżenie lub na pierwszy plan – przede wszystkim powinieneś zdecydować, czy chcesz sfotografować zbliżenie Księżyca ze wszystkimi jego szczegółami, czy może po prostu uwzględnić go jako mniejszą część ogólnej kompozycji. Ta ostatnia opcja jest stosunkowo łatwa i nie wymaga specjalnego sprzętu. Jednak fotografowanie zbliżeń Księżyca wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu i techniki aparatu.


Weź pod uwagę fazy księżyca – musisz zdecydować, którą fazę księżyca chcesz uchwycić. Księżyc wygląda bardzo różnie w różnych fazach, rzucając głębsze cienie na powierzchnię i sprawiając, że różne części Księżyca wydają się bardziej widoczne. Księżyc w pełni jest dość popularny wśród fotografów, ale nie zawsze jest to idealna faza do fotografowania ze względu na jego „płaski” wygląd.


Wybierz odpowiednie ustawienia aparatu – ważne jest, aby wiedzieć, które ustawienia aparatu najlepiej sprawdzają się w przypadku fotografowania księżyca, zwłaszcza w przypadku korzystania z długich teleobiektywów i teleskopów. Długie czasy otwarcia migawki i drgania aparatu mogą być ogromnym źródłem problemów, przez co Księżyc i jego szczegóły wydają się rozmazane.


Poświęć trochę czasu na przetwarzanie końcowe – Księżyc może wydawać się bardzo płaski bez żadnego przetwarzania końcowego, szczególnie podczas fotografowania w formacie RAW. Jednak zachowaj ostrożność podczas obróbki zdjęć i jeśli zdecydujesz się nadać obrazowi trochę artystycznej swobody, staraj się unikać wrażenia, że Twoje zdjęcia Księżyca wyglądają jak fałszywe.

Fotografowanie Księżyca w świetle dziennym

Wykonanie zdjęcia Księżyca w biały dzień jest łatwe, ponieważ zarówno Księżyc, jak i otaczające go środowisko są równie jasne, dzięki czemu można je uchwycić podczas jednej ekspozycji. Nie są też potrzebne żadne specjalne ustawienia – po prostu fotografuj w dowolnym trybie z ręki, a powinieneś osiągnąć świetne rezultaty.


Pamiętaj jednak, że przy korzystaniu z obiektywów szerokokątnych Księżyc będzie wydawał się maleńki w kadrze. Jeśli chcesz, aby Księżyc wydawał się większy, będziesz musiał użyć zoomu optycznego aparatu, jednak wpłynie to również na resztę kadru, ponieważ wszystko inne również się powiększy.

Fotografowanie Księżyca w warunkach słabego oświetlenia

Sprawy stają się nieco trudniejsze. Głównym powodem są różnice w ekspozycji – Księżyc robi się dość jasny, zwłaszcza gdy jest w pełni, podczas gdy reszta sceny jest zbyt ciemna.


Jeśli ustawisz aparat na Księżyc, będziesz mógł zobaczyć wszystkie jego cechy, ale krajobraz będzie zbyt ciemny. Jeśli priorytetem będzie pierwszy plan, krajobraz będzie zbyt ciemny, a Księżyc będzie bardzo prześwietlony.


Rozwiązaniem jest zrobienie dwóch lub więcej zdjęć, odsłaniając osobno Księżyc i pierwszy plan, a następnie scalić je w przetwarzaniu końcowym.

Fotografowanie zbliżenia Księżyca

Wykonanie szczegółowego zdjęcia Księżyca z bliska może być trudne, w zależności od tego, jak duży ma się on pojawić i jak wiele szczegółów chcesz zaprezentować. Ekstremalne zbliżenie Księżyca wymaga długiego superteleobiektywu lub teleskopu podłączonego do aparatu cyfrowego o wysokiej rozdzielczości. Ponadto będziesz musiał zaplanować odpowiednią pogodę i lokalizację, aby sfotografować Księżyc w zbliżeniu. Najlepszą opcją może być opuszczenie miasta i podróż do odległej lokalizacji o bardzo małym zanieczyszczeniu światła i powietrza, najlepiej na większej wysokości.

Najlepszy sprzęt do fotografowania księżyca

Nie wszystkie aparaty i obiektywy są idealne do wszystkich rodzajów fotografii księżyca. Jeśli masz smartfona lub podstawowy aparat cyfrowy z szerokokątnym obiektywem, ogranicz się do zdjęcia Księżyca w ramach kompozycji.


Osoby wyposażone w aparaty kompaktowe z obiektywami zmiennoogniskowymi o dużej mocy, aparaty z wymiennymi obiektywami, z teleobiektywami lub aparaty cyfrowe zamontowane na zaawansowanych teleskopach będą w stanie uchwycić Księżyc w pełnej krasie, z dużą ilością zbliżeń. Jeśli chcesz powiększyć Księżyc i pokazać szczegóły jego powierzchni, potrzebny jest wysokiej jakości teleobiektyw o ogniskowej 300 mm lub więcej.


Tak czy inaczej, proces fotografowania Księżyca zaczyna się od określenia efektu, jaki chcemy osiągnąć, a następnie doboru sprzętu fotograficznego – chociaż technika fotografowania i obróbka końcowa są równie ważne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756